Noční zvířata

Nocturnal Animals

Nočné zvieratá

Psychologický / Thriller / Drama

USA, 2016, 116 min

Kdyby všichni teplí návrháři točili takové filmy, bylo by na co každý měsíc s radostí chodit, byť je někdy Fordova stylizace poněkud přepjatá, žánrově je snímek až příliš rozkolísaný a utvrzuje ve stereotypech týkajících se smetánky a vidláků. Film má však své trýznivě nepříjemné sekvence (auto), hypnotické momenty, zábavně rozevlátou úvodní scénu s vícero vrstvami, dobrý soundtrack, skvělého Shannona a paralely, o kterých můžete ještě dlouho přemýšlet./// Apartní kostýmy Phillipsové, která pracovala s Fordem už na Single Manovi, sice až příliš okatě kopírují životní styl postav a jejich pocity, ale je za nimi vidět hodně práce. Režisér totiž odmítl použít oblečení ze své kolekce, v níž šaty stojí jako byt na maloměstě, a také jiné značky, byť závěrečné titulky děkují Pradě, Chanelu a desítkám dalších./// Může se zdát, že Ford jen zachycuje odvěkou pravdu, že rozchody/rozvody bolí a že jen kopíruje filmy o pomstě bývalým partnerům, nebo že se snaží předat myšlenku odpuštění, ale podle mého velmi přesně zachycuje hned několik situací a složitých pocitů zároveň. Jednak to, jak velký vliv v otázce vztahů, může na člověka mít okolí, dále to, že stále hledáme něco lepšího, aniž víme přesně co. A do třetice: jak moc někoho milujeme, tak moc ho pak i nenávidíme celé roky, ba dekády, než se v nás pak něco zlomí a konečně otočíme list, ať už doslova jako Edward, nebo obrazně. Takže interpretace, že Edward skončil jako jeho knižní předobraz, je podle mě lichá. [Kino](23.11.2016)

Jake Gyllenhaal si vyberá zaujímavé námety pre filmy, v ktorých sa rozhodne hrať. Alebo sú zaujímavé svojím spracovaním. V tomto prípade platia obe možnosti. Spletitý príbeh vyrozprávaný na troch úrovniach a za pomoci spomienok a príbehu z knihy. Film o rozhodnutiach a váhaní a tiež o tom, ako to môže skončiť, keď sa rozhodneme zle, alebo váhame príliš dlho. Veľká spokojnosť. 80/100(12.2.2017)

Tenhle hrdina byl v tom románu schován. Konečně jsem se dočkal regulérního pokračování Nekonečného příběhu, které je pro diváky trpící lynchovským, cronenbergovským a artovým syndromem. Roky nemrdaná a rezivějící manželka, čekající, až jí menopauza každým dnem zaklepe na vaginu, jednoho dne obdrží poštou knihu, jejíž autorem je její bývalý manžel, s nímž se dvacet let neviděla. Začte se do knihy, tentokrát to nebude na školní půdě, nýbrž v její útulné posteli, a začnou se dít věci. Před jejíma očima se zjeví fantazijní svět, jehož hlavním hrdinou je dobrácký Kamenožrout, který se svojí rodinkou střetl na silnici Nicotu, která na sebe vzala podobu tří vidláků. A ta mu jeho milovanou rodinku brutálním způsobem vzala. Ve Slonovinové věži už neúřaduje ta malá piča z jedničky, nově je to detektiv v kovbojském klobouku, kterému Nicota bere plíce. A tihle dva se budou snažit u naší přestárlé čtenářky probudit zbytky fantazie. Zbývá jen dodat, že Nicota tentokrát kosí Texas. A jak to jejich pinožení dopadne? To je Velký konec. Závěrečná pointa, která nepřišla, mohla ve mně probudit 500 odstínů jebloty, jelikož jsem ale záměr tvůrců nepochopil, zůstaly jen kusé zážitky z filmu, k nimž patří i otázka, kde by Amy Adams byla, kdyby kdysi nevynalezli mejkap. A tak jsem pozvolna začal fantazírovat, jak vypadá v šest hodin ráno a jestli má i rezavou pipku a raději jsem zahnal tyto nepříjemné představy. Ale na filmu se mně přece muselo něco málo líbit, jinak bych mu dal odpad. Po zjištění, že se na texaských silnicích nezastavuje, pardon, na silnicích ve Fantazii, mávajícím lidem v nouzi, a tento pěkný zvyk nechtějí porušovat ani příslušníci VB, náhodou projíždějící kolem incidentu silničního provozu, film skutečně nebyl daleko od odpadu. Jenže to byl film teprve na svém začátku a přede mnou byly ještě bezmála dvě hodiny, které plynuly ve velmi pozvolném tempu, v němž naše čtenářka občas samou hrůzou upustila rozečtenou knihu, a za mámu jí byla herečka Laura Linney, mezi nimiž je věkový rozdíl deseti let, což dávalo nebývalý prostor myšlence, jak on to ten režisér Tom Ford celé myslel. Uvědomil jsem si, že není dobře, že zmizela artová kina a zavřely se kavárny, v nichž by se nad laskonkou a bylinným thé daly vést hodinové debaty nad hlubokomyslnými nuancemi a nejednoznačným významem jednotlivých scén, které běžný divák svým pohlavním orgánem neuchopí. A je-li takový film opatřen dobrým vizuálem a kvalitním hereckým obsazením, pak jsem ochoten podstoupit artovou torturu více než jednou za sto filmových let. Ale dnes ještě ne, dnes nemám tu správnou artovou náladu. 5/10(3.3.2017)

Komplikovaný snímok, ktorého priebeh vývoja udalostí je omnoho náročnejšie pochopiť, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Nebudem "chytrý z Nitry" a tvrdiť, že som nepotreboval pomoc druhej osoby, aby som si ozrejmil určité fakty. Kto tvrdí že ide o dvoj story v jednoliatom príbehu, je vedľa jak tá jedľa, rovnako ako som bol Ja. Pri sledovaní tohto filmu sa budete musieť viac sústrediť ako sa domnievate.(24.12.2016)

Tony Hastings (Jake Gyllenhaal) je při jízdě na silnici vytlačen autem, které řídí trojice výtržníků. Po zastavení mu sice nabídnou pomoc, ale po výměně kola dva z nich odjíždí s jeho ženou a dcerou pryč. Tonymu se podaří kontaktovat policii a s hledáním rodiny mu pomáhá detektiv Bobby Andes (Michael Shannon)... Dějová linka románu Edwarda Sheffielda (Jake Gyllenhaal), který čte Susan Morrow (Amy Adams), nebyla nejoriginálnější, ale na druhou stranu nebyla vůbec špatná. Celkový zážitek z filmu kazí to, že je takový neukončený, protože těch věcí se tam nakouslo více a pak se k nim příběh nevrátil (manželova nevěra, ztráta dítěte a samotný konec).(2.1.2017)

• - George Clooney měl být producentem filmu, ale nakonec z toho sešlo. (Streeper)

• - Film byl natočen v Los Angeles v Kalifornii. (rafix)

• - Jake Gyllenhaal (Tony Hastings / Edward Sheffield) sa stavil s televíznou moderátorkou Ellen DeGeneres, že ak bude za Nočné Zvieratá nominovaný na Oscara, sa v jej talkshow vyzlečie. (belinko)