Noční zvířata

Nocturnal Animals

Nočné zvieratá

Psychologický / Thriller / Drama

USA, 2016, 116 min

Tom Ford je veľký talent, najmä čo sa týka kompozície záberov. Make-up, kostýmy a lokácie sú úžasné. Akurát dramaturg je priemerný. Film stojí a padá na ume spájať dve línií (niekedy kvôli flashbackom aj viac ako dve), čo je pomerne problematické. Časť s (nádhernou!) Amy Adams celkom funguje. Jej osamelý život v opustenej vile, s prázdnymi snobmi a ešte prázdnejšou galériou s do seba zahľadeným umením by som chcel vidieť v osobitnom filme. Aj línia dusného thrilleru, ktorý číta, má čo to do seba, problém je, že styčné body nie sú dostatočné previazané a zvýraznené a to, že číta knihu, je zrejmé len zo záberov na rukopis. Žiaden voice-over nepočuť, nič z toho nepôsobí literárne a je pomerne ťažké uveriť, že číta "skvelo napísanú knihu". Originály nápad vyrozprávať dva príbehy v jednom filme tak končí ako premárnená šanca vyrozprávať poriadne aspoň jeden z nich. U mňa to tento rok vyhral Refn.(5.12.2016)

Nocturnal animals jsou filmem o jedné oběti vlastní nejistoty a o vlivu okolí, které (de)formuje, překresluje a přehlušuje její vlastní názory a pohled na svět. Tom Ford si natočil tak trochu vztahový Atlas mraků – hutnou skládačku, kde se áčkové drama prolíná s béčkově podvratnou parafrází příběhů od McCarthyho a společně tvoří perfektně naaranžované místo činu o jedné “vraždě”, která se vlastně asi ani nestala. Krásně nabubřelé a uhrančivé nic, které ale pod povrchem hodně zraje.(24.11.2016)

Názor na tento film měním tak zhruba třikrát za hodinu. Na jednu stranu mi hrozně imponuje, jak je Tom Ford suverénní a sebevědomý, na druhou stranu si nejsem jistá, jak je na tom s myšlenkovou hloubkou a vyspělostí. Na jednu stranu mi přijde strašně super, že je to film o tom, jak Amy Adams čte knížku, na druhou stranu mi chvílemi vadí, že nedělá skoro nic jiného než že leží v posteli nebo sedí ve vaně nebo stojí ve sprše. Na jednu stranu miluju Aarona Taylor-Johnsona a jeho fyzické a obličejové herectví a na druhou stranu nic, protože Aaron Taylor-John nemá žádnou negativní stránku. Takže za ten jeho ksicht, když ví, že bude mít navždy navrch, u mně nakonec vůči filmu vítězí pozitivní pocity. Prozatím.(24.9.2017)

Rozpočet $22,5miliónaTržby USA $10,663,357Tržby Celosvetovo $29,252,978Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ úvod dobrý, tajomný, s dusnou atmosférou, herci fajn, dej sa zauzluje ale nakoniec ostane otvorený ale ktorým smerom sa uberať? aby mal celistvosť a výpovednú silu (hodnotu) /60%/(12.3.2017)

Tony Hastings (Jake Gyllenhaal) je při jízdě na silnici vytlačen autem, které řídí trojice výtržníků. Po zastavení mu sice nabídnou pomoc, ale po výměně kola dva z nich odjíždí s jeho ženou a dcerou pryč. Tonymu se podaří kontaktovat policii a s hledáním rodiny mu pomáhá detektiv Bobby Andes (Michael Shannon)... Dějová linka románu Edwarda Sheffielda (Jake Gyllenhaal), který čte Susan Morrow (Amy Adams), nebyla nejoriginálnější, ale na druhou stranu nebyla vůbec špatná. Celkový zážitek z filmu kazí to, že je takový neukončený, protože těch věcí se tam nakouslo více a pak se k nim příběh nevrátil (manželova nevěra, ztráta dítěte a samotný konec).(2.1.2017)

• Amy Adams