Nádech pro lásku

• Austrálie

• Kanada

Životopisný / Drama / Romantický

Velká Británie, 2017, 117 min

Ano, snímek "Nádech pro lásku" je ak trochu limonáda, ale ta limonáda je vymačkána z citronů pravé true story.. Přiznám se, že v první polovině filmu jsem se přikláněla spíše k nižšímu hodnocení, ale druhá polovina mě rozsekala, takže jsem nakonec hodnotila o * více než bylo v plánu.. Andrew Garfield mi pořád nepřijde jako chlap a herecky mě nijak neokouzlil.. Ovšem Claire Foy je jiná liga a přehrála i svého slavnějšího hereckého kolegu.. Začátek je hodně z rychlíku.. Od obrny už to se to pomalým anglickým tempem rozjíždí.. Příběh se vine jako líná, zvlněná, venkovská cestička.. Není tu moc vyhrocených, dramatických scén.. Ani žádný velký doják (teda krom konce).. Jen se do sebe skládají jednotlivé příhody v hodně kamarádském a odlehčeném duchu.. Humoru bohužel je také poskrovnu.. Nejhlubší a nejsilnější zřetel je kladen na lásku a oddanost hlavních protagonistů.. Krásná Diana, která má na každém prstu 10 nápadníků a narodila se téměř se zlatou lžičkou, si za svého chotě vybere mladého idealistu a zcestovalého sympaťáka Robina.. Ten krátce po svatbě a v době jejího těhotenství kompletně ochrne na následky obrny.. Přeje si zemřít, ale ona mu to nedovolí.. A o se rozhodně, že chce svého syna vidět vyrůstat.. Díky lásce své ženy, podpoře přátel a povaze riskovat prožije velmi naplňující život a změní život spoustě váženě postiženým lidem.. Fascinující na celém příběhu je jejich vzájemná láska a podpora.. Ona ani na chvilku neváhá a plně se mu obětuje.. Teda asi ne, protože to z její strany absolutně jako oběť nevypadá.. Jen jako lehká samozřejmost.. Prostě osud nám to připravil zapeklité, tak si to pojďme udělat pěkné.. "My love. My life."(7.1.2018)

Chvíli jsem si říkal, jestli to přece jen nebude trochu prvoplánové - a ono to nakonec je, protože tak nějak víte, jak to dopadne, i když nemusíte znát příběh muže, o němž film vypráví - ale herecky je to ztvárněno natolik dobře, že vás představitelé přesvědčí o tom, že má smysl na podobný film koukat. Ano, hranice je možné překonávat.(18.1.2018)

Zatímco pravděpodobně nikdo nevyhlíží americký remake Nedotkutelných, my dostali o něco historičtější anglickou verzi od Andyho Serkise. A nutno říct, že ačkoliv má film v originále naprosto hloupý, ač přesně vystihující, jednoslovný název, z obsahu samotného se za ty střídmé dvě hodiny povedlo vybrousit možná trošku paradoxně snadno ubíhající feel good kousek a já byl velice mile překvapený. Andrew Garfield zase jednou ukázal, jak skvěle si umí vybírat role, ovšem srdcem filmu je neoddiskutovatelně Claire Foy, která je jednoduše výjimečná. Ano, teď už musím rozkoukat the Crown. Díky Andy, ačkoliv si moc chvály za film nezískal, užší komunitu lidí Breathe jistě potěší.(30.12.2017)

(172/2017) / Taký ten film vhodný na nedelu o tretej. Pozeral som hlavne kvoli Claire Foy a Garfieldovi. Z tohto hľadiska som dostal čo som očakával a musím povedať, že Garfield to dal super aj keď celý film vlastne musel odohrať ležiac v posteli. Príbeh podobný Teórii všetkého, kvalitný, ale vcelku rutinný. (6/10)(31.12.2017)

Na první pohled nenápadný snímek zaujme svým poselstvím, příjemnou retro atmosférou a skvělým výkonem Claire Foy, která podle mého názoru zastínila svého slavnějšího kolegu Garfielda. Že se na filmu podílel syn skutečného Robina, je taky milé překvapení. Problém jsem ale měla s některými vedlejšími charaktery (v čele s Dianinými bratry), špatným/nulovým maskováním o dvacet let starších postav a také mi chybělo osvětlení zdroje financování celé rodiny Cavendishových. Jak mohla Diana zvládat celodenní péči o handicapovaného manžela, vychovávat syna a ještě vydělávat peníze, to mi tedy bylo záhadou.(8.12.2017)