Nádech pro lásku

• Kanada

• Nový Zéland

Životopisný / Drama / Romantický

Velká Británie, 2017, 118 min

Hodně silná věc, Andrew Garfield v hlavní roli je skvělý stejně jako Claire Foy. Téma filmu je samozřejmě výborné - i handicapovaní jsou součástí společnosti a nezaslouží si zůstat za zdmi ústavů a nemocnic. Dnes názor celkem běžný (i u nás se s tím většinová veřejnost musela vyrovnat), ale v minulosti s tím někdo musel přijít. Andy Serkis jako debutující režisér určitě nezklamal.(4.12.2017)

Na první pohled nenápadný snímek zaujme svým poselstvím, příjemnou retro atmosférou a skvělým výkonem Claire Foy, která podle mého názoru zastínila svého slavnějšího kolegu Garfielda. Že se na filmu podílel syn skutečného Robina, je taky milé překvapení. Problém jsem ale měla s některými vedlejšími charaktery (v čele s Dianinými bratry), špatným/nulovým maskováním o dvacet let starších postav a také mi chybělo osvětlení zdroje financování celé rodiny Cavendishových. Jak mohla Diana zvládat celodenní péči o handicapovaného manžela, vychovávat syna a ještě vydělávat peníze, to mi tedy bylo záhadou.(8.12.2017)

Pekných 64 rokov sa dožil Robin Cavendish ... a on to chcel hneď na začiatku vzdať. Vďakabohu za manželku a za partiu skvelých priateľov ... a samozrejme aj za toho technicky zdatného. Film má peknú kameru a hudbu skoro rozprávkovú ... také príjemné spestrenie nedeľného dopo, prípadne popoludnia. 3,5*(18.6.2018)

Příběh je hrozně hezký, je obdivuhodné, že dokázali lidem s tímto postižením takto pomoci, že nemuseli jenom ležet v nemocnici. Také je hezké, že Robin se po úvodních skeptických myšlenkách uchýlil k pozitivnímu vnímání života. A také, že jeho žena ho opravdu milovala a zůstala s ním. Ovšem filmu dávám jenom 3*, protože mě to chvilkama nudilo, nebo lépe řečeno film nedokázal udržet moji pozornost po celou dobu.(24.2.2019)

Většinou filmy s vykalkulovaným emočním dopadem na citlivého diváka příliš dobře nehodnotím, ale tohle je jedna z výjimek. Velmi se mi líbil herecký výkon Claire Foy, pobavily mě opakované úspěšné průniky černého humoru do jinak dramatického příběhu, ale hlavně jsem se dokázal dokonale vžít do situace hlavního hrdiny. Kdo se nikdy nedusil, kvůli neprůchodné tracheostomické kanyle, těžko ocení, jak zajímavé jsou to okamžiky:-) Hlavním důvodem pro udělení čtvrté hvězdičky bylo každopádně to, že jsem se po celou dobu slušně bavil, klidně bych se ale obešel bez některých scén, které byly natočeny jen kvůli hře na city.(26.6.2018)

• - Jonathan Cavendish uvádí v komentáři na DVD, že píseň „True Love“ od High Society, která hraje během scény Robina (Andrew Garfield) a Diany (Claire Foy) u afrického západu slunce, byla oblíbená jeho rodiči i v reálném životě. (vojacekr)

• - Natáčelo se také v Keňi, Španělsku a Německu. (Stoka)

• - Záběry svatebního dne Robina s Dianou a rodinný výlet na pláž, kde lze vidět Robina v původním křesle na konci filmu zachycené formátem Super 8, jsou autentické a pocházejí z video archivu rodiny. (vojacekr)