Papírový dům (Netflix verze)

• Španělsko La casa de papel (Netflix version) (více)
Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní
Španělsko, (2017–2021), 38 h 55 min (Minutáž: 41–76 min)

Tvůrci:

Álex Pina

Álvaro Morte, Úrsula Corberó, Alba Flores, Itziar Ituño, Jaime Lorente, Miguel Herrán, Darko Perić, Paco Tous, Esther Acebo, Pedro Alonso, María Pedraza (více)

Série(5) / Epizody(48)

Recenze uživatele panki9922 k tomuto seriálu (4)

Série 1 (2017) (S01)

Dlhšie som sa na La casa de papel chystal a očakávania boli extrémne vysoké. Po prvej sérii tak nejak priemerná spokojnosť. Má to skvelú prvú časť a časti ku koncu. Na druhej strane je to niekedy na môj vkus veľmi naťahované. Postava Tokio mi pripomína brutálnu Nikitu od Bessona. Do budúcna sa ešte teším na Berlina. Čo ma mrzí je fakt, že Profesor mi príde trochu nechcene vtipný a má extrémne veľa šťastia. To nemal ani Michael Scoffield v Prison Break. Mohlo to byť ešte údernejšie a hlavne priamočiarejšie. Samozrejme, nie na úkor vykreslenia postáv (ale aj to je niekedy trochu otravné). ()

Série 2 (2017) (S02)

Oceňujem, že táto séria mala 9 dielov oproti 13tim z prvej. V tejto druhej sérií som si ešte viac uvedomil občas skutočne triviálne chyby alebo nelogické konanie postáv, či hra na náhodu z pozície Profesora. 1. U Profesora je síce pekné, že sa scenáristi snažili napísať príbeh skutočnej lásky, lásky ktorá dokáže spojiť oboch "veliteľov" boja (polícia a zlodeji), lenže sa im to z môjho pohľadu nepodarilo. To by som ale prekusol, nepozeral som predsa Zápisník jednej lásky. Netvrdím že som si jednotlivé postavy neobľúbil, no ani na sekundu som nezabudol na fakt, že sú to jednoducho zlodeji, ktorí ohrozili veľké množstvo nevinných ľudí a za 5 dní stihli napáchať kdejaké zverstvá. Nech sa ich scenáristi snažili akokoľvek "poľudštiť" a ukazovať aj ich povedzme slabé stránky (Riova láska k Tokio, Denverova k Štokholmu a otcovi atď.), zaslúžili si basu a rečičky o nejakom odboji, partizánoch a finančnej nespravodlivosti na mňa absolútne nezaberali. Práve naopak, štvalo ma, že sa čím ďalej, tým viac snažia ospravedlniť svoje konanie formou boja proti systému. 2. Nelogické chyby a konanie postáv - Fonollosa vôbec nemusel umrieť, mohli dať nálože na schody pred tunel skutočného úteku, nie pred falošný tunel, zdržali policajtov asi o 15 sekúnd. Bravo. Profesor a jeho zametanie stôp priamo na mieste činu či policajnej stanici je tiež úsmevné. Čerešnička na torte bol záverečný "útek". Okej, tí ktorých identitu polícia nepoznala, splynuli s davom a keď to prehrmelo tak odcestovali kdekoľvek chceli. Identitu Profesora, Tokio a Denvera však pozná celý svet - som ochotný si pedstaviť, že fungujú na nejakú falošnú identitu. Vyriešenie otázky - ako z hangáru odnesieme peniaze? Naložíme ich do sudov s muštom do dodávky a 5 sekúnd pred políciou vyjdeme z hangáru, veď ich nenapadne, že tú miliardu eur v bankovkách musíme nejako zobrať. Najväčší facepalm - profesor má vonku pripravených ďalších 4 Srbov, no povolá ich na pomoc, až keď je v takých sračkách, že by sa z toho nevyhrabal ani Coperfield. Ten tunel mohli mať vykopaný za 3 dni a vnútri o 4 ľudí naviac, stíhali by všetko lepšie kontrolovať a odpočívať. Momentov, keď som si v duchu povedal - počkať počkať, to mi nevychádza - bolo samozrejme viac, vymenuvávať ich tu všetky nemá zmysel. Aby som iba nekritizoval, má to dobrý soundtrack, rád som sa naučil nadávať a vyznávať lásku po Španielsky a niektoré zvraty sú dobré. Konce častí vás neskutočne navnadia na ďalšie sledovanie a chcem si zohnať masku Dalího. Puta mierda! PS: Užívateľ Trevor tu krásne popísal mnohé ďalšie aspekty, ktoré ak ste si neuvedomili počas sledovania, tak po prečítaní jeho recenzie ich nemôžete prehliadnuť. PS2: Ak tu niekto hovorí o najlepšom zakončení série, tak mi je úprimne ľúto, koľko skvelých zakončení ešte nevidel. ()

Série 3 (2019) (S03)

Tretia séria sa snaží byť údernejšia, máme tu viac akcie a viac veliteľov polície v stane (každý diel velí niekto iný :D). Tiež je ešte viac naivnejšia, hlúpučka až komická. Niekto z produkcie by im vážne mal povedať, aby prestali s tými dlhými a spomaľovanými zábermi. Ak to robíte takto často, stráca to svoj účel a pôsobí to neskutočne iritujúco. Viackrát som využil možnosť posunúť video o 10 sekúnd dopredu, aby dotyčná osoba konečne povedala vetu ku ktorej sa odhodláva. Nežartujem, skúste to. Rovnica - čím viac spomalených záberov, tým epickejšia scéna - nefunguje. POZOR, SPOILER!!! Tie časté narážky na feminizmus, patriarchát, sexizmus vyznievajú v spoločnosti kriminálnikov komicky. Motív prepadnutia národnej banky je na oko oslobodenie Ria, ale v skutočnosti nevedno. "Nenápadné" vtrhnutie Arturita. Prečo? Načo? Nevyčítal by som tomuto seriálu ani steblo trávy, ak by sa netváril tak ultra vážne, prepracovane a originálne. Ak máte chuť na guilty pleassure, kde môžte (a musíte) vypnúť mozog a chcete si užiť modernú telenovelu, budete hodnotiť plnou paľbou len sa tak zapráši. Objektívne sa ale nejedná o tak inteligentnú a prepracovanú tvorbu, ako sa navonok zdá. ()

Série 4 (2020) (S04)

Najviac ma baví fakt, že sa tento seriál tvári ešte stále ohromne vážne. Tie neustále dlhé zábery na Profesorov ksicht, Tokio v reťaziach a podobne sú na popravu. Absolútne nereálne prestrelky, z prsta vycucané zvraty, polícia tu vyzerá ako banda silných emancipovaných tehotných žien a mužov na práškoch. Tak ako celý seriál doteraz, aj v 4tej sérii bandu psychopatov zachraňuje ten najväčší z nich - Berlín - on ho ale aspoň hraje uveriteľne a s citom. Záverečný diel, kedy si z polície urobil Profesor 1. Apríl ma rozosmial - mali radšej na tej helikoptére utiecť aj s trochou zlata a bol by to 100x lepší záver. Ale to sa nestane, pretože Netflix chce prachy a ďalšie série a ďalšie nezmyselné naťahovanie. Užívateľ Trevor a M.i.k.e majú pravdu. Je to už v podstate Španielská telenovela, kde kedysi ako tak sympatické postavy menia svoje charaktery každý druhý diel. V piatej sérii Profesor na odlákanie pozornosti ako bokovku prapadne Pentagon. Jaque Mate! Jednu vec ale Papierovému domu nemôžem uprieť. O nelogických veciach by som mohol písať až do rána, ale napriek tomu je tento seriál úžasne návykový. Guilty pleassure ako vyšité. Nikdy sa však nebude môcť radi medzi seriálových velikánov. PS: Dajte mi jediný rozumný dôvod prítomnosti Arturita v tretej a štvrtej sérii. ()

Dahmer zavraždil Bridgertonovi

Dahmer zavraždil Bridgertonovi