Ten dvanáctý

• Česko Dvanáctý muž (více)

Z dvanáctičlenného týmu, který je vycvičen k likvidaci nacistických strategických cílů v Norsku, přežije zradu pouze jeden. Čeká ho ale nejtěžší úkol jeho života. Musí zraněný uprchnout do Švédska přes nemilosrdnou severskou divočinu s pronásledovateli v zádech... (TV Prima)

KUFI

Na me moc melancholicky. A neverim, ze by se ani jeden ze tri vojaku wehrmachtu nestrefil samopalem do ujizdejicich sani ktery je miji o dva metry. ()

deLaFere

Již velmi záhy mě začalo napadat srovnání s Revenantem, čehož důsledkem jsou nakonec vlastně čtyři hvězdy a ne pět. Revenant je vedle tohoto snímku vlastně účelový a trochu směšný, protože tohle je podle skutečných událostí. To je hlavní pozitivum snímku a také částečně jeho slabina. Neznám fakta, ale těžko se mi věří, že by tohle všechno mohl člověk přežít, proto hvězda dolů. Nemám rád silné přibarvování u filmů, které jsou podle historie. Něco se nadnést může, ale tohle už bylo chvílemi moc. Na druhou stranu je to opravdu vynikající a sugestivní snímek. Nejsem žádný odborník na kinematografii, ale některé nápady s kamerou byly prostě skvělé. Střih zabírající hlavního hrdinu pod hromadou sněhu s empatickým pohledem jeho zachránce je scéna, kterou si budu pamatovat, stejně jako neuvěřitelně empatický rozhovor s Gudrun na seníku, tak výrazný kontrast s jinak šílenou atmosférou jsem mnohokrát neviděl a okamžitě ve mě nastartovalo přání ať se k ní vrátí. Další přidanou hodnotou je základní odkaz na práci norských odbojářů, což je méně známá kapitola druhoválečných dějin. Skvělá, opravdu mrazivá atmosféra, jak píši, nebýt "nesmrtelnosti" hlavního hrdiny, určitě bych dal plný počet. Snímek jednoznačně stojí za vidění. ()

anitae

Kam se hrabe Meresjev 😉 nevím, jestli by tohle mohl někdo přežít, ale já vydržela neusnout až do konce. ()

tranquill

"Právě proto Vám musím pomoct, protože potřebujete zázrak!" Jedno z nejsilnějších dobrodružných dramat o přežití a lidské pomoci, tentokrát na pozadí válečných událostí a podle skutečného příběhu. Opravdu syrová podívaná! "Nejhorší ze všeho je nic nevědět..." ()

DAPDO

Mám rád filmy o uprchlících, přes divočinu, s pronásledovateli v patách. Dvanáctý muž se ale od ostatních filmů na tohle téma, který jsem viděl, dost lišil. Ten hlavní problém nastal určitě už na začátku, kdy byl hlavní hrdina střelen a vlastně ochromen na další část filmu a musel se spoléhat na pomoc ostatních. Bylo to vlastně pořád dokolečka, pět minut utíkání, pak najití vlastních lidí, pět minut ležení na kost zmrzlýho těla a zahřívání se. A znova a zase. S tím rozdílem, že od poloviny filmu nebyla hlavní postava schopna chodit, takže ho všemožně tahali a ukrývali. Ten sob na konci - nevím, jestli to bylo doopravdy až takhle, jestli jo, tak poklona norským přežvýkavcům za inteligenci, jestli ne, tak mi nějak uniká smysl téhle šarády. Já o tom nikde nic nenašel. Nesnižuju tenhle příběh, Jan Baalsrud měl tuhej kořínek a klobouček před tím, co všechno vydržel, ale podání filmu mě neoslovilo - 45%. ()

Torgal

Podľa okolitých komentárov som očakával drsný survival, ale ten skončil asi tak v tretine filmu po tom čo hrdina prežil pád lavíny. A aj dovtedy snáď len preplával jednu zátoku. Ďalej si ho už len statočný nórsky ľud vzdorujúci fašistom podával ako štafetový kolík na ceste do Švédska s tým, že ho chudáka z času na čas niekde zabudli a nechali pekne vymrznúť a vyhladovať. Nebyť postavy zarputilého (i keď mimoriadne neschopného) nemeckého dôstojníka hraného Jonathanom Rhys Meyersom čo ho chcel stoj čo stoj dolapiť, tak by sa vo filme vlastne skoro nič nedialo. Ale zaujímavé je, že človek sa môže stať národným hrdinom aj keď jeho misia hneď na začiatku spektakulárne zlyhá, no on to nejak prežije - aj keď skoro všetko zahňo odmakajú iní. 6-/10 ()

Razzor_82

"Dokud nenajdeme jeho tělo, je na živu." Tenhle vlažný survivor mě osobně ničím zvláštním neuchvátil. Přeživší hlavní hrdina měl ale sakra tuhý kořínek. Těžko se mi až věří, že si scénáristé něco nepřidali. Divoce mrazivá krajina severských hor je asi to nejzajímavější na tomhle snímku. Jinak to bylo na mě místy dost natahované. a nudné. Herecky kvalitně obsazené. Naivní německé vojsko působilo dost neschopně. Čekal jsem víc drsnosti a napětí. které přece seveřané umí skvěle přenést na plátno. 6/10 ()

desade

"Nejneuvěřitelnější na celém tomto příběhu je... že se skutečně odehrál." Aj keď zopár faktických nepresností tu je (v ktorom filme nie?), môžeme ho za skutočný považovať. Vychádza jednak zo samotnej správy "12-eho muža" a tiež z výpovedí preživších svedkov. Je obdivuhodné, akým spôsobom sa nórskym filmárom podarilo zachytiť v podstate neúspešnú vojenskú operáciu "Martin", ktorá mala za úlohu diverznú činnosť (hlavne proti letiskám), ale skončila hneď v počiatku (preto nebolo až tak podstatné, čo obsahovala výsledná operačná správa). Bolo to spôsobené jednak neochotou (strachom) miestnych rybárov poskytnúť im pomoc (potrebovali náhradné diely na pokazenú loď) a tiež zlyhaniu miestnej "spojky", ktorá dostala za svoje služby predom zaplatené, ale aj "nahlásením" nórskym a nemeckým úradom. V tom čase tam už totiž bolo platné "Nariadenie proti anglickej špionáži" a "Nariadenie proti činnosti nepriateľského štátu" (neskôr "Nariadenie o ochrane obsadených nórskych území"), kde prvý odsek znie: "Ten, kto poskytne útočisko, alebo akýmkoľvek iným spôsobom napomôže osobám pracujúcim pre nepriateľský štát " može byť odsúdený na smrť. Brilantné herecké výkony Nórskeho herca Thomasa Gullestada a Írskeho herca Jonathana Rhys Meyersa. Nóri majú nepochybne pozitívnejší vzťah k svojej vojnovej histórii, ako Slováci. Málokto z mladšej generácie vie, čo to bolo SNP, o velebení Tisa a predstaviteľov ľudáckeho režimu ani nehovorím. Vďaka za titulky jethro. ()

Maximilianus

Je až neskutočné, že je tento príbeh pravdivý. Keby bol vymyslený, tak by bol tento film hodnotený omnoho horšie. Aj napriek pár málinko napínavejším momentom je zväčša vyplnený čakaním na presun v stave jednou nohou skoro odpadnutou a druhou skoro v hrobe. Našťastie sa tvorcovia filmu dostali aj okrajovo k tomu, čo sa dvanástim mužom stalo, a koniec trochu zdramatizoval útek, ale stále to bol viac absurdný príbeh plný náhod a šťastia, než napätia. Ako povedala hlavná postava, on hrdinom nebol. Hrdinami boli všetci, čo kvôli nemu riskovali život a starali sa o neho. 7,6/10. ()

LordMysti

Rovnou začnu tím, že je to takový Revenant ale podle skutečných událostí. Byť to nevypadá a film je poměrně hodně dlouhej, nenechá vás v klidu, musíte to prostě dokoukat a chcete vědět jak že se mu to vlastně povedlo, když se to povést nemělo... A i na Norštinu si člověk zvykne a krásné a drsné Norsko může obdivovat. U mě překvapení a i když se rodilo pomalu, tak nakonec mě film vtáhl. ()

caba

Nevím kolik bylo čerpáno ze skutečnosti,ale přesto se to zdá až přehnané-nemožné..Zbytečně dlouhé , nakonec zůstalo jen na 3*. ()

bearmeedek

Nechci snižovat význam toho, co se tenkrát událo. Ale tento film, to ne. V každém vymrzlém brlohu na cestě do Švédska se 10 minut díváme na ztuhlého uprchlíka, pak ho kousek přenesou nebo popovezou a 10 minut se zase díváme na ležícího, zmrazky potaženého, hrdinu. Myslete si o mě, co chcete, ale já u toho nemusím trávit dvě a půl hodiny. ()

Armin82

Hlavní hrdina tak trošku nesmrtelnej, jako Dicaprio v Revenantu. Prostě taková trošku diskotéka. Hlavně nechápu, co všechny ty slepice vidí na tom Meyersovi? Vždyt v každé své roli vypadá jako fetka a tohle není vyjímkou. Každopádně snímek super a mě to bavilo. Minimálně 80% si to zaslouží ()

waska

Drsně mrazivé, až skoro neuvěřitelné, ale výjimečně silné. Skvěle zahrané, skvěle vybrané exteriéry a další důkaz toho, jak je dobré točit filmy podle skutečných událostí. ()

Inozuka

Nakonec dávám pět, ale s mírnou výhradou ... tou je mírně schématické zobrazení německé okupační moci. Tady ten film nefunguje a vždy, když se na scéně objevila uniforma polní šedi, kvalita spadla o třídu níž. Je to škoda, protože jinak je tenhle druhoválečný survival fakt dobrý, s neuvěřitelnými, přesto realisticky nasnímanými scénami. Pochvala směřuje i k dobově věrné výstroji a výzbroji a velice dobré výpravě. Opravdovou lahůdkou jsou pak záběry útoku Ju88 a závěrečná sobí scéna. ()

Likan7

Norové umí udělat napínavý film. Napětí totiž filmu určitě nechybí. Leckdy totiž až jeden nechápe, do jakých absurdních situací se postava Thomase Gullestada dostala. Přece jen mi tady ale chyběl trochu úvod, který by mě trochu nechal rozkoukat a přijmout postavy, pravidla a spád filmu. Ale tady ne. Tady se vezme úvod pár větami a okamžitě se jde do naháněný úchvatnou severskou krajinou. Škoda přece jen nudnější a repetitivní druhý poloviny, která jako by trochu přešlapovala na místě. Být film o půl hodinu kratší, jdu téměř určitě na 4. ()

pushover

Příběh opravdového Nora. Navzdory přemrštěné stopáži se člověk ani chvilku nenudí a sledovat co všechno tenhle člověk vydržel je vskutku napínavé. ()