Za každou cenu

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Krimi / Thriller / Western

USA, 2016, 102 min

Co je tohle, art pro voliče Trumpa? Pomalý pseudowestern ve kterém se nic moc neděje, motivace kohokoli k čemukoli veskrze nejsou, a příběh je tak prostinký, že takový Tarantino by ho zvládl odvyprávět během čtvrt hodiny. Všichni si jen tak do líné kamery a za doprovodu atmosférické hudby povídají, a tváří se že vidláctví vTexasu je ta nejlepší věc na světě, ta jediná "true way of life", jen ta hnusná modernita a zparchantělé banky že jim to kazí. Nu budiž jim přáno, ale nemuseli by to předvádět tak otravně a nudně. 5/10(21.5.2017)

Moderní western se vším všudy, tedy i s přímočarým nekomplikovaným příběhem, který ale není hloupý. A ačkoliv se mi Sheridanův Wind River líbil o něco víc, nemám důvod nebýt spokojený. Scénář věnuje velkou péči úplně všem postavám (i těm nejmenším, jako je stařík v bance nebo servírka - vlastně servírky - v restauraci), herci jsou perfektní a režie i kamera se s tím vším doslova mazlí. Přidejte si hudbu Nicka Cavea a Warrena Ellise a fakt, že to celé má šmrnc filmů Sama Peckinpaha, a pochopíte, proč jsem Za každou cenu dnes určitě neviděl naposledy.(16.12.2018)

Musel jsem svůj původní komentář smazat a hodnocení samozřejmě zvednout. Čert ví kam jsem minule koukal. Po tom co jsem viděl nedávno Wind River mě napadlo, že budu muset kouknout na Hell or High Water znovu, protože není přece možné aby mě tahle Sheridanovka nedokázala zaujmout. Samozřejmě, že i tohle je docela pecka. Sheridan se vyžívá v prostředích kam se ruka zákona ne zrovna často a ráda ukazuje. Příběh bratříčků, kteří vykrádají banky a na záda jim dýchá samotný Jeff Bridges se šerifskou hvězdou nutně musí připomínat western. Závěrečnou scénu na verandě, ve které se dvě hlavní postavy navzájem častují nelítostnými a zavilými pohledy, jsem si musel pustit projistotu několikrát. Jeff Bridges měl za tuhle roli obdržet Oscara okamžitě. Jenže mu holt tyhle postavy jdou vždy jedničku. Jsem moc zvědavý co si pro nás filmově dospělé diváky připraví Taylor Sheridan příště. Pro mě momentálně číslo jedna mezi scénaristy. 75%(20.11.2017)

Texas má něco do sebe. Jižanská atmosféra odkapává z každého záběru. McCarthyovská poetika balíkova dokáže pohltit a Cave s Ellisem na tom nesou lví podíl. Příběh dvou bratří a jejich plán jak vyhrát nad nepřízní osudu symbolizovaném bankovními úředníky. Bridgesovy hlášky dokonalé, Foster sympaticky vyšinutý, Pine účelně minimalistický. Moderní western ve své nejlepší formě. Někdy i slepé prase dojde ke korytu.(4.12.2016)

Vynikajúca festivalovka a jedno z top prekvapení roku. Atmosferické, drsné, parádne zahrané. Jediné čo tomu uberá na pôsobivosti je existencia predsa len namakanejšieho No Counry for Old Men a to, že pokiaľ by som to bral ako regulérny film a nie festivalovku, má to predsa len isté veľmi podstatné rezervy. Ale inak som fakt z toho nadšený 9/10(8.12.2016)

• - Pôvodný názov filmu "Comancheria" je oblasť v Novom Mexiku, západnom Texase a okolitých oblastiach, ktoré Komančovia obývali v 19. storočí. (Astonko)

• - Druhý film z roku 2016, kde si vedle sebe zahrála dvojice Chris Pine a Ben Foster. Tím prvním je Do posledního dechu. (Hal_Moore)

• - Část filmu byla natáčena v Route 66 Casino. Zaměstnanci kasína si ve filmu dobrovolně zahráli sami sebe. (Hal_Moore)