Za každou cenu

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Krimi / Thriller / Western

USA, 2016, 102 min

Čistá esence z Cormacka McCarthyho, o které si regulérní adaptace jeho děl mohou nechat akorát tak sladce zdát. Bez nadsázky nejlepší filmový neo-western, u kterého je až zarážející, na kolika úrovních funguje a to bez jakýchkoli případných "ale". Funguje to bez výhrad jako žánrovka, jako studie skvostně napsaných (a bez výjimky neméně skvostně zahraných) charakterů, jako hypnotická pocitovka těžící z Cavea a nekonečných texaských dálav i kamery, co je umí náležitě p(r)odat, jako odraz doby i sociální sonda do duše makající republikánské třídy, co nic nemá, banky se po ní vozí a okolnosti je nutí jít od úvěru k úvěru a z dluhu do dluhu (žádný jiný film vám tak názornou a nenásilnou formou neukáže, proč si Amerika zvolila právě Trumpa), jako učebnice minimalistických dialogů "vo něčem", byť zdánlivě "vo ničem", jako... No, na stejné vlně by se dalo pokračovat dlouho. Dlouhá léta jsem neviděl film, který by tak umně stíral hranice mezi čirým žánrovým potěšením a existenciální festivalovkou. Za mě prostě a jednoduše okamžitá klasika; a to nejen v rámci "peckinpahovského" žánru.(16.11.2016)

K tomuhle malýmu nenápadnýmu klenůtku mám jediný - CHLAPI SOBĚ ! Jeden z nejkrásnějších filmových konců co jsem kdy viděl. Není to žádnej western bože, ani moderní western ani nevím jakej ještě western, je to prostě o chlapech o jejich srdci, duši,děsech -běsech a ač to tak nemusí vypadat především o jejich smyslu pro čest a ochotu nést za cokoli následky bez jedinýho fňuknutí na krutost života. Stačí trošku přemýšlet nad tím co tam ti chlapi dělají a proč. Našel jsem si tam tolik silných momentů jako nenajdu ani v deseti filmech dohromady.(3.2.2017)

Co začne jako velké drama, překlopí se plynule a hlavně naprosto přirozeně do hutného thrilleru, přičemž postupně dál graduje až k velkému, zatraceně osudovému finiši. Už dlouho jsem filmovou cílovou páskou neprobíhal s tak povznášejícím pocitem spokojenosti. Dovedu si představit, že ten poslední dialog bez problémů pokračuje v televizi na nějaké kabelovce.(18.11.2016)

• Stoka

Už od začátku jsem si říkal, že film je divný a taky, že jo. Postavy ve filmu se chovali jak naprostí čuráci - jak dva bratři, tak rangerové (s výjimkou toho komanče, ten byl snad jediný normální a chudák ke konci dostane kulku do hlavy). Dva bratři - jeden vylezl po několika letech z basy a druhý je zadlužený hypotékou a také má dluhy na alimentech, a kdo ví co ještě všechno. Zločinec Tenner (Ben Foster), kterému je život naprostý lhostejný a ukradený asi vážně toužil po smrti a to byl na svobodě ani ne rok. Druhý šašek Toby (Chris Pine), se snaží být za dobráka, ale vůbec mu to nejde, snaží se pomoc své rodině na kterou sral a teď si po X letech uvědomil, že udělal chybu a začalo ho z toho z ničeho nic bolet srdíčko, tak proto se svým povedeným bráškou začal vykrádat banky a to tak amatérským a nepřesvědčivým způsobem, až vás naivita a blbost plácne přes hlavu, až skoro omdlíte. A šerif - to byl taky kokot k pohledání, toho jsem nemohl cítit vůbec. Nevím co na tom filmu máte, ale pokud máte rádi amatérismus, směšné chování postav a strašnou jednoduchost, asi vás film zaujme. A finále - vlastně žádné nebylo, s radostí jsem čekal, až film skončí a to se mi nestává často.(12.1.2019)

Fantasticky zahraný stominutový otravný opruz o tom, jaký je Texas bezútěšný a na piču, plný existenčně živořících mongoloidů a neméně mentálně brilantních militantních kokotů s nalubrikovanými laufy útočných pušek. A jak už to v těch „obyčejných příbězích“ o „obyčejných lidech“ bývá, chvílemi u toho litujete, že nemáte gumovou páteř, abyste se při té snůšce bizarně kokotích keců a sáhodlouhých záběrech chuchvalců laskavce, mnohoznačně se prohánějících po depresivně prašných pláních, mohli aspoň kousat do prdele nudou. Typická osralovka s přiblblou pointou, která však má pár světlých momentů a jakous takous atmosféru, a již za doprovodu sugestivních plísní rachitického kompostéra Mikuláše Jeskyně dostrkalo famózní trio sympatická Borovice, slizký Hýčkal a huhňavé Mosty s odřenou mimikou ke známce 2,5094547265 za umělecký dojem.(15.12.2016)