Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

Spectre

Ako všetky Kubrickove filmy, prepracovaný do posledného detailu. Mnoho úžasných scén mi utkvelo v pamäti, avšak od maximálneho hodnotenia tomu krôčik chýba. Totiž dej je rozprávaný dosť nelineárne, od rozvlečeného začiatku, cez veľmi dobrý stred po zase rozvlečený koniec. Trochu zdynamičniť ku koncu a bolo by to za 5*, takto bohužiaľ nemôžem dať viac než 4*. ()

rybitvi

S každým shlédnutím se mi film líbí víc a víc,napoprvé jsem si vychutnával příběh a poselství, napodruhé vizuální a hudební složku a teď naposledy už jsem si užíval každý detail bezesporu nejlepšího Kubrickova snímku! ()

ekomo

Velmi zvláštní film, jako ostatně všechny filmy od slavného režiséra Stanleyho Kubricka. Film na mě dýchl atmosférou již dávno minulou, film v sobě skrývá hodně tajemna a přitom je realistickým projevem na dnešní svět. Neznámá hudba, neznámí herci, typický Stanley Kubrick. Jen bych příště vynechal tolik zbytečných ukázek násilí a sexu, bylo jich až příliš moc, na můj vkus. Ale jinak fajn, co se týče všeho ostatního. ()

iamzanet

Když jsem tento film viděla poprvé, aboslutně jsem nevěděla o co jde a znechucením jsem nebyla schopna odtrhnout oči od obrazovky. Podruhé už jsem nebyla ani tak znechucena, jako spíš fascinována. Naprosto nadčcasové. Jak myšlenka, tak provedení. a Malcolm McDowell to zahrál úžasně. Tlesk! ()

Delaney

Film, který se netočil, který se žil... Kubrick opět trval na detailech. Fackováni ženských pro navození realističtější atmosféry strachu, na to už jsme si zvykli, ale na detailní scény znásilnění, kvůli které odstoupí herečka, to člověka donutí na herce Kubrickových filmů nekoukat nadhledem, ale jako na obyčejné lidi, žijící si svůj obyčejný film, což ho dělá naprosto neobyčejným. ()

evil_ryu

Naturalistické a do posledného detailu vybrúsené veľdielo, ktoré bude navždy zapísané v dejinách kinematografie ako jeden z najkontroverznejších filmov všetkých čias. ()

Shogin

Tento film by na sobě měl mít velkým písmem napsáno "Nebezpečný", protože použití Beethovenovi deváté symfonie či kultovní písně "Singing In The Rain" v těchto podobách by mnohým nemuselo zrovnat dvakrát sednout... jinak film velmi poutavý a depresivní opravdu divným způsobem... Nemohu říct, že mi úplně vše sedlo, zvlášť sarkastický, chladný či až komický nádech některých scén, ale to byl stejnak podle mně autorův záměr. Rozhodně jedinečný filmový zážitek. 5! ... po druhém shlédnutí musím říct, že je to nejen jeden z nejlepších snímků mistra, ale také jeden z nejlepších snímků a vizí, co jsem ve filmu vůbec viděl a také jeden z filmů, které si mohu pouštět pořád dokola a neomrzí, protože je na něm pořád, něco nového! ()

Jorge-Z

Nemám slov k tomu co jsem viděl. Naprosto dokonalý film, bez jediné chyby. Miluji scénu, kdy má Alex sex se dvěmi dívkami, vše je zrychleno a podbarveno skvělou hudbou (tady se určitě musel Darren Aronofski nechat inspirovat). Jestliže se o nějakém filmu dalo mluvit jako o kontroverzním, pak je to kubrickův Mechanický pomeranč. Sex, násilí a Beethoven. ()

1945

Mechanický pomeranč mě fascinoval v širokém spektru : architektura, design, kostýmy, individualita postav.. to vše bylo skvělé. Povedený byl i děj. Proč dávám jen 3*? Navzdory zmíněným kladným stránkám mě naprosto ubíjelo protahování scén nudou, takže jsem polovinu filmu usínal. Tenhle film by mohl trvat klidně 80 minut a jeho kvalita by tím jen vzrostla ()

Ollie235

Nevím jestli je více deformovaný samotný film nebo společnost, o které pojednává. Ale na to, že je toto dílo v podstatě směsicí všeho, co by mě osobně nikdy nepadlo spojit (mléčný bar, mladí násilníci, britsko-ruský jazyk a v neposlední řadě hudba Ludwiga van), to rozhodně nebylo špatné. První polovina je sice důležitá pro vývoj děje a postav, ale nejraději bych jí vynechal, poté, co se Alex dostane do léčebného zařízení vše nabírá nový rozměr, přesto ve mě film nevyvolal to, v co jsem doufal. Zkrátka je to odvážné a kuriózní, ale víc nudilo než fascinovalo. ()

Martin_W

Kubrickův Pomeranč je zvláštní snímek, který se nemusí každému líbit. Jedna se hlavně o násilí a necenzůrované scény. Hlavní postava - Alex je prostě dokonalá. Jak herec, tak i postava. V první části se setkáváme s jeho podivným životem a jeho úchylnou partou se kterou přepadávají a znásilňují nebohé obyvatele.V druhé se mu naskytne příležitost změnit své násilnické chování a ve třetí se vrací ke svému životu, kde zjíšťuje že se hodně změnil. (Naznačeno co jak nejméně spoilerově). Ke konci filmu si člověk začne uvědomovat, že to není až tak úchylné jak to vypadá, ale že se vážně jedna o kvalit(k)u, kterou by rád viděl vícekrát. Snímek se mi líbil. Hodně líbil. Fascinovala mě hlavně ústřední postava, jak jsem již psal. Stopáž je přijatelná a doprovodná hudba taky-tak. Jediné co mě trochu zklamalo je konec. Nejde o to jak film skončil, ale o to jak byl uzavřen. 98% ()

gocatgo

Adaptace románu Anthony Burgese přidává vizuální vychytávky, na které se novela nezmohla. Zůstává však teenage slang, násilí a zrůdnost. Když člověk miluje Adicts, musí milovat i pozérsky tenhle film, ale mě nikdo nemusel nutit. Kubrick s McDowellem a geniálním soundtrackem udělali své. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse