Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

cajda77

Hrůza jaderné války satiricky zpracovaná Kubrickem, takže výsledek určitě potěší. Prvky britského humoru se těžko skrývají. Mix politické komedie a dramatu. Výborné! ()

Eisenmann

Poměrně chytrá komedie, žádný stupidní humor, nic šíleného. Výsledkem je, že se sice neválíte smíchy po zemi, nicméně se slušně pobavíte a ač se jedná o komedii své doby, tak je úžasně nadčasová svým pojetím. Prozrazuje i nějaká fakta, která se některým lidem mohou dodnes zdát pozoruhodná, například nacistický původ Dr. Strangelove je založen na reálné skutečnosti, že celý americký poválečný raketový program byl založen na poznatcích německých vědců, kteří byli dovezeni do USA po skončení války. ()

ragtime

Film preplnený úžasnými kurióznymi a neskutočnými postavičkami (vystrelujúca heilujúca ruka Dr. Strangelove a George C. Scott ako generál Buck Turgidson ma ničili) a výborný scenár. Film, napriek svojej téme, neskutočne vtipný. ()

house336

"Nesmíme dopustit závody v zabírání důlních šachet. Co kdyby se Rusáci rozmnožovali rychleji." G.C.Scott sehrál naprosto fantastickou, fanatickou roli. Historická satira, ve své době asi ještě více oceněná a populární než dnes. ()

Toolshed

Niekedy bola tá "ostrá satira" natoľko preexponovaná, až mi za zúčastnených bolo trápne, ale množstvo scén, replík a výkonov je tam skrátka nezabudnuteľných a neotrelých. Aj tak by mi to však nevychádzalo na absolútne hodnotenie (Full Metal Jacket na mňa zapôsobilo rozhodne viac), ale na udelenie piatich hviezdičiek mám predovšetkým dva dôvody a tu ich rozvediem podrobnejšie: Peter Sellers. ()

Nepharit

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Asi zbytečné rozebírat herecké výkony u filmu s takovýmto názvem je jasné, že tady jde i o něco víc samozřejmě, že rozhodně nezklamou, Sellers,Sellers a Sellers patří k nejlepším.Snímek je plný maličkostí a skrytých významů, které se objeví při několikátém shlédnutí a například složení posádky bombardéru, je krásnou ilustrací amerických přízvuků :-) Film nabízí skvělý pohled na lidský faktor, který může sehrát obrovskou roli v dějinách lidstva a zároveň sondu do uvažování vrcholných představitelů světových mocností v době krize / války. Nejfamoznější je, že je film předkládán satiricky, protože kdyby nebyl byl by to spíše horror a ten by v divákovi nezanechal tolik otázek a celé téma by tím, že je zpracován vážně spíše bagatelizoval a byl přehlížen. Pentagon byl po uvedení filmu lehce zděšen reakcí veřejnosti a měl řadu výhrad typu "Tak takhle tedy néé soudruzi". Komu nedošel skrytý význam názvu filmu měl by si ho pouštět stále dokola, protože mu asi uniká základní essence života :) ()

TheReflektor

Stanley Kubrick u mě platí za jednoho z největších režisérů všech dob a žádný jeho film pro mě dosud nebyl horší než skvělý. A to rozhodně neplatí ani pro Dr. Divnolásku, který svým brilantním humorem a nadhledem pohladí po zábavychtivé stránce lidské duše, v čele s Peterem Sellersem se mu navíc daří překrásně ironizovat téma studené války. Ovšem v zásádě jde o hrozně jednoduchý film, což u Kubricka není zvykem. Vyjma posledních deseti minut, kdy Divnoláska přemítá nad možnou záchranou lidstva a probouzejí se v něm dlouho schované náckovské reflexy, jsem kupodivu nezaznamenal žádnou opravdu silnou a hlubší scénu. Celou dobu se tak nějak plave po povrchu, jeden chytrý dialog střídá druhý, nic z nich ale neplyne. U Kubricka tohle překvapí a trochu zamrzí. Geniálně zábavné scénky (opilý ruský premiér, telefonát prezidentovi USA) jsou přitom nezapomenutelné. I díky nim se ovšem ještě víc projevuje vcelku zásadní chyba - rozkročení nad dvěma těžko slučitelnými žánry (válečné drama a komedie) nebylo nejrozumnějším řešením. Ačkoliv jistě ospravedlnitelným. Kubrick si u tohoto filmu zřejmě tak nějak oddechl a je zajímavé, že v jeho dalším filmech už se fúzi žánrů takřka vyhýbá. ()

Yamatosan

Nemám rád Kubricka. Nemám rád Sellerse. Ale existuje výjimka, a tou je tento mistrovský kousek. Jediný Kubrickův/Sellersův doopravdy dobrý film. ()

fruitixx

Toš kdyby to nebylo tak strašně zdlouhavé, má to říct...dokonce jsem se zasmál, celkem inteligentní humor pro velké.. ()

Jiriiik04

Vzhledem k tomu, že jsem před projekcí filmu četl komentáře, tak jsem nějak věděl, co od Divnolásky očekávat. Co se týče technické stránky, tak nejde vytýkat absolutně nic – opravdu vynikající kamerové záběry a zmínku si zaslouží také výborná vizuální stránka. Audiovizuální stránka rovněž zaujme a její spojení s obrazovou složkou funguje velmi dobře. Herecky rovněž skvělé – Peter Sellers doslova válí ve své trojroli a zdatně mu sekunduje naprosto parádní George C. Scott. Bohužel, snímek u mě celkem dost narazil, co se týče scénáristické stránky – rozhodně scénáři neubírám jeho inteligentnost ani jeho sžíravost, ale téma studené války není můj cup of coffee, navíc jsem si nevytvořil vztah k žádný postavě a v druhé polovině mě snímek místy už docela nudil a bylo mi tak nějak jedno, jak to celé dopadne. Některé hlášky a scény ovšem pobaví, to se musí nechat… Bohužel, moje druhé setkání se Stanley Kubrickem dopadlo celkem rozporuplně, ale uznávám, že to bude převážně chyba z mé strany, protože snímek se věnuje tématu, které není můj šálek kafe. Po technické a herecké stránce je to ovšem bezchybné. 55% ()

Marcecek

Studená vojna nieje vo filmoch častou témou. Stanley Kubrick tento film vytvoril v dobe studenej vojny, na tú dobu veľmi aktuálne téma. A urobil z toho dnes už legendárnu a kultovú satiru na vojnu. Veľmi vtipnú mrazivú satiru, nie žeby ste sa smiali až do bezvedomia, to nebol účel tohoto filmu, ale skôr sa dobre bavili a usmievali. Režijne a scenáristicky majstrovsky zvládnuté dielo na čele s geniálnym Peterom Sellersom, ktorý by si zaslúžil nie jedného, ale hneď 3 Oskarov. ()

drkva

Tento film je mistrovským scenáristickým dílem. Ukazuje, jak neochvějní lidé dokážou být, když předstírají, že nepravda je pravda. Není lepší metafora pro současný stav kapitálových trhů a politického válčení než tento snímek Stanleyho Kubricka. ()

blatouchm

Dnes se tomu dá zasmát, ale faktem je, že pár B52 havarovalo na území USA s vodíkovými bombami na palubě a několikrát to zachránila až poslední pojistka, jinak by bylo východní pobřeží vymazáno z mapy. ()

Adrirale

Díla mistra Kubricka jsou naprosto autentická zobrazení toho, jak to v realitě funguje. Z praxe všichni víme že realita je to, co humor dělá humorem a Dr. Divnoláska je bezkonkurenčně nejlepší komedie. Problematika v ději je aktuálním tématem dodnes a postava Petera Sellerse je ikona v kinematografii. Za mě se rozhodně jedná o kousek, který by měl vidět každý. Ten kdo se na to nekoukne, se bude zodpovídat společnosti Coca-Cola. ()

Maxtrix

Pojetí filmu získalo s tímto výstupem širší rozmezí. Jedná se o snímek, označovaný za komedii, přitom jí není. Kubrickovi se totiž podařilo natočit něco satirickýho co nesplňuje požadavky klasických žánrů. Tento názor podpořím tím, že každý si ten vtip najde jinde, ale v podstatě se skrývá všude. Někdy se zasmějete, ale spíš budete vnímat tu obecnou satiru. Nechybí originální nápady a herecký um. Trošku mi to kazilo nenapínavé napětí jako při zdlouhavé letecké scéně ke konci filmu, ale jen přihrávala na raketový rodeo. Takže hodnocení nehodnocení, je tu něco víc, něco hlouběji - a to nejen krásně vykreslená studená válka. Stanleyho pojetí šílenství mě navždy bude bavit, rozhodně to zhlédnu znova. ()