Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

MartyMcFly89

Prvních deset minut - přišlo mi to hrozné, strašně nudné, žádný vtip, který jsem očekával, ani vlastně satira, protože k té se to teprve muselo dostat. Ve zpětném pohledu vidím, že takový rozjezd byl důležitý, což jsem si předtím uvědomit nemohl. Přiznám se. Četl jsem si předem anotaci, ale odkládal jsem dobu, kdy se na film podívám tak dlouho, že jsem jí z velké části zapoměl. Věděl jsem jen, že jde o atomovou krizi, že jsou vyslána letadla, no a že Peter S. má trojroli. Jako blbec jsem celou dobu čekal, kdy se objeví ty další role, poznal jsem jenom Mandraka. Prezidenta bych na něj opravdu netipoval. Vždyť je plešatý (Mandrake je paruka, nebo to byla plešatá maska, nebo nějaký jiný trik) a Divnolásku už vůbec ne, tak šílený projev, když vyjel ze svého stínu, aby dokončil svojí rozehranou hru. To je dokazuje, jaký je Sellers výborný herec. Jak skvěle dokázal zahrát lehce zbabělého, ale svědomitého (jdoucí za svým posláním zmocnit se šifry a předat ji ["ale vystavujete se tím hrozbě, že pokud se prezidentovi nedovoláte, Coca-Cola vás bude žalovat"])Mandraka, celkem chladného a pacifistického prezidente (ten ale roztál, když mluvil s Dmitrijem ) a zlověstného Merkwürdigliebe Hayden zvládá roli šíleného důstojníka výborně. Připoměl mi generála Carringtona z XIII ("All our precious body fluids"). A nejlepší je Scott, Buck Turgidson ("B-52 je panečku bourák!"). Tento film jsem dlouho přecházel, věděl, že je kvalitní, ale nemohl jsem se k němu dostat. Ovšem dělal jsem chybu. Je to jeden z nejlepších, vždyť na imdb je 25. A v mém žebříčku patří prostě mezi ty nejlepší. Vtipný je, svým způsobem, satira má svá pravidla a Strangelove je vystihl dokonale. Jako když smažíte kuřata na dvorku!") ()

pasqviL

V mém případě je hodnocení filmu horší protože jsem před filmem byl na divadelním zpracování a to bylo několikrát lepší, ale neznamená to že shazuji film. ()

Adam's

Do poloviny filmu jsem nechápal, proč je Dr. Divnovláska zvána komedií, o to víc jsem se ale bavil ve druhé části. Nevzpomínám si, že bych kdy viděl tak stylově nezařaditelný film. Všechno je jiné, od zápletky po závěr, vše dopadne jinak, než by se u "běžného" filmu očekávalo. Tohle mohl natočit jen génius nebo šílenec. Nebo Kubrick... ()

megajalec

Jedna za námet, druhá za hudbu pri záberoch na lietadlo, jednu z milosti, vzhľadom na dobu, v ktorej sa to točilo. Jednu za aktuálnosť problematiky, studená vojna je presne o tom a veľmi ľahko môže k tomu prísť, že niekomu prepne. Polovica jednej dole za doslova detské zobrazenie lietadla, druhá polovica za nudu, tretia polovica za koniec...suma sumárum - 2,5 ()

shaper

Néé, to je prostě šílený, to tam nedaj. Říkala jsem si. - Ty vole! P.S.: Dostala jsem chuť na sklenici čiré vody. ()

Mr.Keli

Moc o studené válce nevím. Tento důležitý fakt mi určitě zabránil vychutnat si tento Kubrickův snímek na maximum hned po prvním shlédnutí. Takže v kostce: Odvrácení atomové války řešený vládními j"elity"?:) P. Sellers jako Dr. Divnoláska společně s G. C. Scottem jako Gen. Buck , třemi slovy: geniální čisté herectví. Kubrick si krásně pohrává mezi komediální a válečnou rovinou, právě díky plynulým střihům nesetrvává na jednom místě dlouho a poukazuje absurditu tehdejších vztahů?! Scéna padající bomby je krásně naaranžovaná. Jinak souhlasím s Kubrickem, jednou k tomu dojde a v té noře žít budeme. 80% Viděna 35 mm kopie ()

Formanovec

Kubrick je jeden z mých nejoblíbenějších režiserů, ale tento film mě opravdu ničim nenadchl. Ty tři hvězdy dávám jen za hudbu, Petera Sellerse a samozřejmě trochu toho nutkání, že Kubrickovi (ať už to je jakýkoli jeho film) nemohu dát méně než ty 3 hvězdy... ()

nikkittka

Dnes už hodně vyčpělá satira.Ve své době jistě úžasné,ale Dr. Divnoláska je v důsledku jediným Kubrickovým filmem,který nepřestál zkoušku časem a díky tomu i tím nejslabším,co tento velký režisér kdy natočil.Sellers ovšem bez jakýchkoliv pochybností famózní. ()

Limetka_M

Po druhém shlédnutí hodnotím o hvězdičku výše. Jedná se o výbornou satiru, jejíž suchý humor mi velice sedl a zároveň mě z něj tak trochu mrazilo na zátylku. :) Scéna, kdy prezident USA hovoří po telefonu s prezidentem SSSR, který je evidentně napitý, je vážně k popukání. ()

route60

Bezkonkurenční satira na to strašnou dobu kdy se blblo na obou stranách světa a všichni měli strach co udělá ten na druhé straně, Stanley Kubrick a jeho Divnoláska která je varování i když nehorázně vtipná ale též mrazi z toho šíleného konce s nádhernou hudbou, Peter Sellers je výborný a je škoda že nikdy nedostal tento herecký talent od boha Oscara. ()

Fíma

Krásně absurdní. Na dané téma doporučuji snímek Fail-Safe (Selhání vyloučeno), který varuje před tímtéž, ale jinými prostředky. Divnoláska je absurdní. Studená válka byla absurdní. Neustálá hrozba vzájemného sebezničení po ironii až sarkasmu přímo volá. Vždyť co jiného s tím šlo dělat? ()

Hruskovice

Nejčernější komedie, tak černá, že se ani smát nejde. Spíš naopak, je to děsivé, děsivě reálné ? To snad ne... no ale člověk nikdy neví. 4/5 (1. viděno 17.6.2014) ()

Harald

V době studené války z tohoto filmu mohl běhat stejný mráz po zádech jako z Meyerova Dnu poté. Jenže jsme o pár let dál a tento film ve zkoušce času u mne neobstál. Zbyla prostoduchá parodie zelených bezmozků, kterých máme na filmovém plátně v jiných filmech hodně, zbyly špatné trikové scény letu B-29, kdy jsem se jen usmíval nad nereálností oblétávání hor a stínu na sněhové pláni. Zbyli však i výborní Peter Sellers a hlavně George Scott. Film mi nepřipadal vyloženě špatný, jen jsem očekával něco jako "Byl jsem při tom", což je právě film, který za satiru považuji. ()

Gortyna

Bohužel věk ani u filmu nezastavíš... Nesmírně statické a rozvláčné. Jen ta scéna ve velitelském bunkru má snad 20 minut. Pár hlášek dobrých, ale jako celek už je to antikvované. ()

IZFNP

Výborné, zábavné, absurdné a trefné. Kubrick v polohe, ktorá mu sadla rovnako ako jeho "dlhšie" snímky. Každý jeden záber vyšperkovaný, lahodný pre pozorné oko. Dialógy vynikajúce, svojské a obratné. Scény v lietadle krásne vypointované, scény v Pentagone krásne satirické. Ale čo ma uchvátilo najviac, boli herci. Bez dychu som hltala každú jednu scénu Georga Scotta (top), Petera Sellersa (neznalo som polovicu filmu rozmýšľala, či je to skutočne jeden a ten istý herec, a stále si nebola istá, well done) i Sterlinga Haydena. Telefonát prezidenta s Dimitrim... skoro som plakala od smiechu. Také filmy sa dnes už proste netočia. Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room! ()

matolos1

"Zaštrašovanie spočíva v umení prinútiť vášho nepriateľa mať strach zaútočiť". Pridávanie fluóru do vody, prostredníctvom ktorej sa komunisti dokázali infiltrovať do našich mozgov? Zaberanie priestorov v dolných šachtách a ich populačná súťaž medzi Amerikou a Ruskom? Jedno lietadlo, ktoré celý svet nedokáže zastaviť? Bomba, ktorá symbolizuje zvečnenie katastrofálneho osudu našej planéty? A do toho paranoja, kontroverzia, zastrašovanie, zbytočné vyvražďovanie a zároveň obrovský humorný nadhľad z Kubrickovej strany. Asi lepšie to už byť nemôže. A samozrejme pravdivejšie. ()