Spalující touha

• Česko Eyes Wide Shut (více)

Xpojntman

Moc pekna erotická záležitost od Kubricka pro mě za mě lepší než Vesmirna Odyssea 2001 nebo Barry Lyndon. A přitom je to vkusné a dá se říct umělecký provedené. ()

mrclTV

A toto bolo o čom, ak sa môžem spýtať? Svoj najhorší film si Kubrick nechal na záver svojej kariéry. Nemalo to podozrivo ďaleko od jednej hviezdičky, škoda, že jeden z velikánov filmového plátna skončil tak nevábne. ()

ostravak30

Stanley Kubrick si dává záležet na detailu byť i tom nejmenším. Bylo to vidět i ve Vesmírné odysei. Byť jsou jeho filmy dlouhé a detailní, posunující se vskutku krůček po krůčku a režisér je považován za génia, já jeho oblíbencem nejsem a nebudu. Je spousta záběrů a scén, které by mohly být kratší, ale nejsou. Nebo by ve filmu nemusely být vůbec, ale zase tam naopak jsou. Je to samozřejmě zčásti proto, že si Kubrick skutečně dal záležet na všem a pan hračička si se svou prací opravdu vyhrál a vybrousil ji do křišťálové čistoty. Jenže stejně jako jsou lidé, kteří řeknou, že křišťál je krásný a někteří lidé neváhají za něj utratit miliony a já to budu chápat, ale též nad tím budu kroutit hlavou, tak zde uznávám, že je nejspíš právem považován za génia, ale mě jeho sáhodlouhá práce až tak nezaujala. Je samozřejmě vidět, jak brilantně pracuje kamera nebo jak skvěle je zapojená hudba. U 2001: Vesmírná odysea jsem to ocenil. Zde vnímám i silnou rovinu příběhu za kterým se skrývá mj. i nuda a šeď milostného života bohatých a rozmazlenost jejich povah a charakterů. Jistě bych se nedivil, kdyby podobné rituály někde probíhaly, neboť bohatí za něco své peníze utrácet musí a ve 21. století to budou asi ještě zvrácenější zábavy. Za mě je tento pohled do duší tohoto typu lidí trochu nezáživný neboť by jej i čekal. Na straně druhé, každý z nás má své touhy a někdy i ty překračují hranici morálky. Otázka je však ta, kam obyčejný člověk touží zajít a zajde a kam boháč chce zajít a hranici posune o notný kus dál a to právě Kubrick vystihl. Obdivuhodné, ale pro mě až moc náročné. ()

Ukrizku

Poprvé kdysi v mládí, napodruhé z nudy a nyní zase sleduji atraktivní dvojici v neatraktivní a podivně chladné přehlídce nahých těl. Už vím, proč znovu koukám na film, který mě nudí - vždycky zapomenu, o co tam jde a čekám na signál a ten nepřichází a tak čekám dál. Po letech zůstávají v paměti jen obrazy benátských masek, zhulená Nicol, která se lituje ve svých neuspokojivých snech a Tom, pardon doktor Will, nevěřícně zírá a polyká naprázdno. To si pamatuji stále dobře, jak trapně se asi chudáček cítil (skutečně či filmově, ví jen on sám). Shrnuto a podtrženo, s úctou k režisérské ikoně i krásným dvěma protagonistům, EWS never more! ()

Hjuud

Vydržel bych na tenhle splendidní snímek zírat další 2 hodiny! Super atmosféra, krásná Nicole Kidman a sympaticky zmatený Tom Cruise. Konečně film od Kubricka, který mi sedl na 5* ()

Blazkowicz

Co je to, nějaká exkurze do Freudova sexuálního pudu? Jestli ano, tak nic pro mě. Dvou a půl hodinový poslech psycho klavíru a jeden zajímavý velemrd, který ale není ústřední dějovou linkou filmu. Škoda. Naštěstí jsem hodně přetáčel. A teď musím jít dělat něco moc důležitého. Spát. 2-* ()

AgnesDee

Asi nejtěžší Kubrickův snímek na sledování. I když Barry Lyndon byl taky výzva. Tady Kubrick asi nejvíce pracoval na psychických motivacích a citovém rozpoložení postav. Díky tomu vím, že mi bude trvat dlouho, než tomuto filmu plně porozumím. Taky mu zatím nemůžu dát plný počet, ale umělecké kvality mu upírat rozhodně nehodlám. ()

Carlie

Po druhém shlédnutí musím konstatovat, že jsem filmu křivdila a soudila ho příliš předčasně. Kniha se odehrává na pomezí snu a reality a to Stanley Kubrick vystihl docela báječně, protože Cruisovo toulání New Yorkem opravdu působilo dost melancholicky a snově. Avšak jeden problém mám stále a to ten, že jsem do dnešního dne nepochopila o čem ty dvě a půl hodiny děje vlastně jsou a celá ta myšlenka mi unikla (tedy pokud se nejedná o to, co krásně řekla Nicole v poslední minutě). Stále si nemyslím, že by byl film geniální analýzou manželství, nebo že by nesl nějaké hluboké psychologické poselství, ale oproti prvnímu shlédnutí jsem se teď nenudila, protože na rozdíl od tohoto filmu Kubrick geniální opravdu je a tak se zdá být každá scéna uměním sama o sobě a v kombinaci s Nicole Kidman a Tomem Cruisem je to vcelku zábavný film. Scény, které by od jiného režiséra mohli vypadat lacině jsou nám v Eyes Wide Shut prezentovány opravdu dobře, což je překvapivé, protože málokdo by to takhle zvládnul, vzhledem k tématu filmu je nadmíru složité ho odprezentovat vkusně, a ne tak aby se to tvářilo jako 50 odstínů šedi 2.0. . Jako u většiny Stanleyho filmů mám veliký problém se stopáží a budu trvat na tom, že první hodina mohla být kratší, ale to je především otázka preference a hádám, že to spoustě lidí vyhovovalo. Pokud bych měla ještě nakonec něco pochválit, pak je to Dmitri Shostakovich, jehož valčík hrál na začátku a na konci filmu a já si ho díky tomu už nikdy nepustím, aniž bych si na Spalující touhu nevzpomněla. A Kubrick  se svým posledním filmem rozloučil opravdu důstojně a s grácií a já jen smekám, před jeho celoživotní filmovou kariérou. ()

LdaVinci

Cože? Co tohle je? Prostě zaujalo mě herecké obsazení a to, že je to od Kubricka a jinak jsem v podstatě nic nezjišťoval. Toto jsem absolutně nečekal. Naprosto jsem si atmosféru toho filmu užil. Nevím co dodat, prostě skvěle zpracováno a kdo vnímal, tak snad aji pochopil všechny myšlenky toho filmu. ()

Grondal

Nestotožňujem sa s niektorými tunajšími názormi, ktoré tento film čítajú ako nejaký návod na život, alebo hlbokú sondu do psychiky ľudstva ako celku. Ja som videl film o páre, ktorý si myslí, že žije v harmonickom vzťahu, ale viacmenej náhodné a nespojité okolnosti ukážu to tak celkom nie je a vedú k rôznym ďalším osobnostným skratom. Týmto nechcem film nijakým spôsobom zhadzovať, pretože aj keď sa táto téma vo filmoch v rôznych variáciách a žánroch pravidelne opakuje, tento ma naozaj vtiahol svojou vybičovanou atmosférou bez toho aby skĺzol mimo svojej psychologickej roviny k niečomu jednoduchšiemu. Palec hore aj za výborné herecké výkony pri ktorých je to, že Nicole Kidman sa nebála zhodiť šaty iba čerešnička. Za mňa teda genialita nie, ale film ktorý sa oplatí vidieť áno. ()

PlysovyMacko

Celkom som to nepochopila. Hlavný hrdina sa pripletie k tajomným rituálom, a mysli si ze je svedkom vraždy, len aby zistil, že všetko je úplne inak. Jeho žena má eroticke sny. Posolstvo filmu je ze sex je nadovšetko? Scéna s rituálom bola desivá. ()

shade000

Od Stanleyho Kubricka sme sa ďalšieho filmu bohužiaľ nedočkali, no na čom sa všetci zhodneme, že pravdepodobne žiaden z jeho filmov by nikto iný lepšie nenatočil. Jeho štýl bol nezameniteľný a pri Eyes Wide Shut tomu nebolo inak. Klobúk dole majstre... ()

Johny_MH

Poslední Kubrickův film - přesto zde vykresluje manželství se všemi sexuálními problémy, jak by to nedokázal ani Bergman. Kubrick odešel v nejlepším. Jen jeho filmy nám budou scházet. ()

Pierret

Brutální pohled na svět skrze subjektivní okno jednotlivce. Občas máte pocit, že Cruise trpí halucinacemi, že je vše jen výplodem jeho fantazie... vidíte jeho pochybování o realitě a víru, že vše souvisí se vším. Fascinující a psychedelické! ()

blahblah12

Někdo někoho podvede,pak se mu přizná,ten mu to chce oplatit,zradí ho kamarád,někdo mu pomůže,další ho zabije,možná dostane AIDS,pak mu vyhrožujou,že mu zabijou rodinu a vyřeší to tak,že jediný co musí teď dělat je,že musí šoustat? ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům