Reklama

Reklama

Epizody(3)

"Tut" odhaluje životní příběh egyptského faraona Tutanchámona (Avan Jogia), jednoho z nejproslulejších vládců v historii lidstva, a jeho nejbližšího rádce (Ben Kingsley). Tento ambiciózní a mimořádně napínavý seriál líčí cestu, po níž Tut kráčí k moci, a jeho zápas o to, aby Egypt dovedl ke slávě, zatímco je obklopen rádci, přáteli a milenkami, kterým nejde o nic jiného, než aby uhájili své vlastní sobecké zájmy. "Tut" otvírá okno do fascinujícího světa plného srdceryvných romancí, tuhých bitev, politických intrik, konspirace, žárlivosti a četných vražd, čímž nám dokazuje, že doba slavného faraona se od našich časů příliš nelišila a že vláda tohoto nejmladšího egyptského panovníka bude navěky vyznívat jako skutečné životní drama. (Film+)

(více)

Recenze (48)

Sidonka 

všechny recenze uživatele

Uživatel misterz řekl vše co jsem měla na srdci a skoro nemám co dodat. Podle jednoho výzkumu byl Tutanchámon tělesně znetvořený muž, s předkusem, rozštěpem, vadným tělem a měl koňskou nohu, takže musel chodit o holi. Zde ho hraje krasavec plný zdravého života. Některé studie dokonce zpochybňují existenci samotného faraona. Historie se zase překrucuje, ano,moc se toho o tomto faraonovi neví, ale mnohé postavy se chovají tak hloupě, že by sotva přežili pár minut (útěky faraona z nestřeženého paláce, chodí si dovnitř i ven nechráněným vchodem před davem ostatních lidí, dále třeba vysvobození spojence z otroctví -jeden muž a žena stojí proti armádě vojáků, neuvěřitelně naivní a nepochopitelné chování jeho nepoučitelné milenky...). Film má ovšem také spád a dokáže zaujmout. Jako smyšlená báchorka dobrý, životopisné na tom asi není vůbec nic, snad jen to zranění nohy těsně před smrtí. ()

Spooner 

všechny recenze uživatele

Tut se mezi povinné historické minisérie rozhodně nezařadí. Producenti možná nešetřili na výpravě, soundtrack se snaží navodit velkolepou egyptskou podívanou, a když dojde na nějakou tu bitvu, dá se na ni celkem koukat. Jenže to v dnešní televizní konkurenci už nestačí. Zbytek je totiž několikrát viděná a ničím zajímavá nuda zabalená do nesnesitelné romantické omáčky z té nejlacinější červené knihovny, s níž se nevyplatí trávit necelých pět hodin. Jako výplňová televizní minisérie, která poběží příští rok na některé z tuzemských televizí v sobotu odpoledne, to možná obstojí. Jako ambiciózní produkce, jež by chtěla sahat i po prestižních televizních cenách, ovšem ani náhodou. ()

Reklama

Lama.Lama 

všechny recenze uživatele

Avan se pro tuhle roli prostě narodil, Ben Kingsley tradičně exceluje (tenhle typ rolí mu vážně jde, viz Ranhojič). Něco mi na tom nesedělo, možná to občas nesplňovalo moje požadavky na takový ten dobový vibe, ale i přes to hodnotím tenhle počin velmi kladně. ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Když to běží na ČT2 tak jsem očekával něco historiky přesnějšího a žánrově vzdálenějšího k starověké růžové zahradě, ale mýlil jsem se. Vývoj došel tak daleko, že pomocí počítačových triků se můžou dělat i velkolepé podívané do televize, obsazení díky Benovi je fajn jenže celé to je prostě tak hloupé telenovelové a životopis Tutanchamona to opravdu není. Trochu místama překvapí brutalita ( rozříznuté břicho se střevy ) ale jinak bída - vztahovka jak Beverly hills 90210 protkáná celkem často milostnými scénami, ale takovými americkými, kde se dbá s naprostou precizností , aby divák nebyl šokován pohledem byť na jednu jedinou bradavku. ()

elizabeth_ba 

všechny recenze uživatele

No, kdyby to nemělo být o faraonovi Tutanchamonovi, tak by to možná nebyla až taková hrůza, jelikož je to pěkné, líbivé a barevné... (tak proč, k čertu, musí být barevný ještě Haremheb??? Už se k tomu sice vyjádřili kolegové misterz a beckett51, ale pro mě osobně je tohle zcela a absolutně neodpustitelné udělat z posledního faraona XVIII. dynastie v nejlepším případě Nubijce). Celé mi to připomíná pokus Italů a Francouzů s Odysseem, s tím rozdílem, že princ Télemachos byl mnohem hezčí, ale na projekt vynaloženo mnohem méně peněz. Když si totiž odmyslíme výpravu a barvičky, dostaneme děsnou (s prominutím, ale fakt se to nedá jinak nazvat) sračku, a asi jsem už dost velká, abych si příště, až uvidím, že se tvůrci z po za Atlantiku rozhodli natočit něco z počátků evropských dějin (Egypt sice leží v Africe, ale rozhodně je kolébkou evropské civilizace), uvědomila, že pro mě prostě platí zákaz zhlédnutí. Tohle je sice lepší než Pompeje a kolega misterz má pravdu, že je to fiktivní příběh zasazený do historie, jenže (bohužel) rozhodně ne starověkého Egypta, s ním to má společné max. jména. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (14)

  • V seriáli sa Tutanchamon (Avan Jogia) nemôže oženiť so svojou priateľkou z Mittani, pretože nie je Egypťanka. V skutočnosti si egyptskí faraóni z 18. dynastie brali Neegypťanky bežne a dokonca už Tutanchamonov dedo Amenhotep III. sa oženil s princeznou z Mittani, zatiaľ čo jeho otec Achnaton (Silas Carson) sa oženil s Tadukhepou, dcérou Tushrattu, vládcu Mittani, takže skutočný Tutanchamon mal mittanské princezné v detstve priamo pred očami na kráľovskom dvore. (Arsenal83)
  • Séria dramatizuje veľkú bitku medzi Egyptom a Mittani pri meste Amurru. V skutočnosti v čase Tutanchamona (Avan Jogia) Amurru bolo už pod kontrolou Chetitov po zbehnutí vládcu Amurru k Chetitom počas vlády jeho otca Achnatona (Silas Carson). (Arsenal83)
  • Poggioli priznal, že kostýmy nie sú striktne historicky presné: „Keď začínam pracovať na filme, rád čo najviac dokumentujem historickú realitu, ktorej čelím, snažím sa pochopiť vtedajšie formy, ako sa modelovalo oblečenie, strihalo a plisovalo, ako sa farbili látky. Keď som si istý, že som si tieto znalosti osvojil, potom začnem pridávať na fantázii. Pre „Tutanchamona“ som začal s realitou v jej absolútnom stave, potom som pridal úpravy, aby sa herec stal nejakým moderným.“ (Arsenal83)

Reklama

Reklama