Mečiar

Mečiar

Dokumentární

Slovensko / Česko, 2017, 89 min

Retrospektivní pohled do slovenské moderní historie (dětskýma) očima autorky. Má to takový zvláštní atmosférický podtón. Hodně archivních záběrů je skvěle vypovídajících. O Mečiarovi je to jen první pohled. Daleko více to bilancuje samotný národ, jenž se stále motá ve stejném kruhu. Závěr je mrazivý + jak se tvoří na zakázku lidu nový Mečiar...uf, tohle by měli vidět všichni lidé (nejen) na Slovensku. 76%.(23.10.2017)

Toto je silný rok Terezy Nvotovej, po skvelom hranom filme prišiel aj veľmi slušný dokument. Nerozumiem výtkam ohľadom zaujatosti. To aj o Hitlerovi máme robiť tzv. nezaujaté dokumenty? Že síce dal zamordovať niekoľko miliónov ľudí, ale na druhú stranu mal rád zvieratká a staval diaľnice. Nie. Mečiar je takisto číre zlo, zlodej a vrah a iný historický pohľad si nezaslúži. Po filme Únos ďalší tohtoročný počin mapujúci obdobie mečiarizmu. Je skvelé, že sa konečne začíname vyrovnávať aj s týmto obdobím. A je dôležité, aby o tom vedeli aj tí, ktorí to nezažili. Tereza Nvotová sa narodila v tom istom roku ako ja a preto viem, že ľudia mladší od nás o 10 rokov už povedomie o Mečiarovi nemajú. A pritom práve ich zaujal film Únos a zaujme ich aj tento dokument. Lebo odsýpa rýchlo a je spravený moderne.(16.10.2017)

Toto dielo treba vnímať, podľa môjho názoru, v dvoch rovinách, po prvé, ako dokument, ktorý sa zaraďuje medzi všetky ostatné dokumenty v rámci žánru, po druhé, ako historickú rekapituláciu jednej osobnosti, ktorá sa dostala k moci, a ktorá zmenila životy. Nás všetkých. Kombináciou oboch možností vznikol film MEČIAR. Technické spracovanie zvládnuté na jednotku, dĺžka úplne adekvátna, výborná prehľadnosť medzi rozhovormi, dobrý nápad s rozprávačskou technikou režisérky, záver na zamyslenie, ktorý zároveň vytvára rôzne úvahy smerom do budúcnosti. Otázkou stále ostáva, či to vôbec bolo na niečo dobré. To, že na čo, a pre koho, ukáže až čas. Ja hovorím, že áno. Bolo. Piatu hviezdu uberám iba z neistoty, že sa mýlim.(20.10.2017)

• Paldiny

Čakal som životopisný portrét osobnosti s rozhovormi, zaujímavosťami, pohľadmi od jeho detstva, cez štúdium, až po vstup do politiky, pobyt a neskorší odchod z nej. A dostal? Subjektívnu výpoveď rovesníčky. Tá využíva momentálny hlad po všetkých tých mafiánoch, bossoch, únosoch, lenže si nemyslím, že by prispela niečím novým, teda ak nerátame zbytočné home videá, alebo rozhovor pri krbe, ktorý menovaný už stokrát oľutoval. Chýbajú tu pikošky s kapustnicou na námestí, ktorou kŕmil budúcich voličov, zahodené mikrofóny a odchody zo štúdia, keď sa mu neľúbili otázky i posledné comebacky z dôb, kedy sa to už nečakalo. Chýba mi tu obšírnejšie využitie zahraničných pisálkov, ktorí v dokumente dostali 15 sekúnd priestoru či postoje jeho blízkych, alebo oponentov. Rovnako mám pocit, že režisérka trochu naivne hádže na jednu kopu názory starších generácií, ktoré majú na prvých miestach Vladimíra / Roberta a až potom Ducha svätého a tých mladších, ktorí tušia pravdu a len čakajú na príležitosť. Nie všetci sú a nie všetci boli takí. Dokument mi svojim poňatím nesadol, podľa mňa mu chýba objektívnosť a dôslednejšia práca s témou, jednoducho bol nad sily autora. Ako práca do školy možno fajn, no pre plátna kín či televízne obrazovky je to slabé.(15.10.2017)

Mladá Tereza Nvotová len ponúkla taký malý historický exkurz do nedávnej minulosti, bez nejakých hlbších zamyslení. Fakty konštatuje a dáva ich do historickej postupnosti. Nič nové neprináša, nič nové sme sa nedozvedeli, ale je dobré pripomenúť si, ako to prebiehalo, lebo ľudská pamäť je krátka a na mnohé veci si už nespomína. Najlepších však bolo posledných päť minút, kde vidíme nenápadnú parabolu so súčasnosťou a so súčasným premiérom. 3***(15.10.2017)