Mečiar

Mečiar

The Lust for Power

Dokumentární

Slovensko / Česko, 2017, 89 min

Zábery na Nvotovej detstvo boli mierne rušivé a "spoveď" Mečiara z jeho vily nepriniesla prakticky nič nového, okrem toho, že sme pozreli v akom kráľovstve si náš "otec národa" býva. Na druhej strane dokument dôkladne, krok za krokom prechádza od začiatku až po pomyselný Vladov koniec a detailne rekapituluje všetky podstatné udalosti z Mečiarovej éry. Rozhodne má väčšiu výpovednú hodnotu než naša nová dráma Unos. Takže za mňa palec hore.(29.10.2017)

Nepochopil som, že pre koho bol tento dokument vlastne určený. Nvotovej životný príbeh (a inak nesmierne otrasný preafektovaný prejav) pôsobil úplne od veci, vysvetľovanie základných daností som takisto nepobral. Za pozitívum beriem jedine Flašíkové vyjadrenie o tom, ako tvorí reklamnú kampaň, že to povedal na drzovku a v podstate to je aj tak úplne jedno, lebo cieľovka to má ukradnuté. Podobne ako mám ja ukradnutý tento štát.(15.10.2017)

(161/2017) / Celkom užitočné zhrnutie. Škoda, že sa nepodarilo pridať nič navrch. Chýbala hlavne atmosféra, napríklad taká aká sa podarila dosiahnuť v seriáli Mafiáni. Podobne zameraná Piussi síce lezie na nervy viac so svojimi vecami, dokáže ale aspoň vzbudiť nejaké emócie, takže dopoučujem pozreť aj jej filmy. Potešili síce zbytočné, ale pekné exteriérové zábery Bratislavy. (6/10)(13.11.2017)

S nikým už nekomunikujem, vy ste výnimka, vraví Mečiar Nvotovej. A tá ho sníma ako zakladá oheň, opeká špekáčik, hrá sa s vnúčatami... K slovu sa dostávajú kritici Mečiara, jeho názor na veci ju akoby až tak nezaujímal. Výberu komentátorov sa nedá veľmi čo vytknúť, akurát minimum priestoru, ktorý dostávajú, neumožňuje ísť skoro vôbec do hĺbky. Film je skôr stručným exkurzom politickým dianím od Nežnej revolúcie po voľby v deväťdesiatom ôsmom, azda určený cudzincom či možno mladým (čítaj: ešte mladším ako režisérka). Záver filmu je chvíľu optimistický, ihneď však robí paralelu s Ficom, zato na človeka, ktorý bol hlavným hrdinom Mečiarovej porážky, sa akosi zabúda. Dzurinda sa objaví asi v dvoch sekundách stopáže na archívnom zábere a jeho meno ani len nezaznie. Je to pre mňa nepochopiteľné. Autorke skôr odpustím úlety ako pýtanie sa podgurážených puberťákov počas silvestrovskej noci 2015, čo si myslia o Mečiarovi, no miesto videí seba samej mohla venovať priestor aj niekomu, kto niečo znamená.(27.12.2017)

Aspoň jedno pozitívne na tej tragikomédii zvanej SR je, a to že najhoršie už bolo. Keď tam po rokoch vidíte všetky tie babky demokratky skandujúc heslá Hlinkovej gardy, s Mečiarovym odznakom na kabáte, človeku sa normálne ulaví, že už to dávno vymrelo. Ficofanatičky v závere sú len slabý odvar. Kradne sa stále rovnako, ale odchodom Mečiara a vstupom do EU sme získali aspoň nejaké neviditeľné "morálne" hranice. Dnes už to nechápu len fašisti a tí v modernej spoločnosti nemajú nárok na viac jak nejakých 300tisíc primitívov. Najhoršie už bolo. Usmievajte sa, idú Vianoce.(5.12.2017)