Mečiar

The Lust for Power

Dokumentární

Slovensko / Česko, 2017, 89 min

• kebom

Nezvládnutý pohľad na osobnosť Mečiara nahrádzajú insitné dobové pohľady na spoločnosť 90´rokov. Po pravde pohľad na mečiarovskú éru okom prominentnej dcérušky ("už sme sa mohli z Trnavy presťahovať do Bratislavy") s jej osobnými postrehmi pôsobí ako študentský film. Samotný Mečiar hovorí v "aktuálnom" čase len krátko, alebo opeká klobásu. Myslím, že by pri vhodnejších otázkach povedal viac, alebo aj povedal a nie je to v dokumente?(26.10.2017)

Toto dielo treba vnímať, podľa môjho názoru, v dvoch rovinách, po prvé, ako dokument, ktorý sa zaraďuje medzi všetky ostatné dokumenty v rámci žánru, po druhé, ako historickú rekapituláciu jednej osobnosti, ktorá sa dostala k moci, a ktorá zmenila životy. Nás všetkých. Kombináciou oboch možností vznikol film MEČIAR. Technické spracovanie zvládnuté na jednotku, dĺžka úplne adekvátna, výborná prehľadnosť medzi rozhovormi, dobrý nápad s rozprávačskou technikou režisérky, záver na zamyslenie, ktorý zároveň vytvára rôzne úvahy smerom do budúcnosti. Otázkou stále ostáva, či to vôbec bolo na niečo dobré. To, že na čo, a pre koho, ukáže až čas. Ja hovorím, že áno. Bolo. Piatu hviezdu uberám iba z neistoty, že sa mýlim.(20.10.2017)

V mnohých ohľadoch celkom "obyčajný" dokument. Neprináša žiadne nové, nečakané informácie či súvislosti, ani si to nekladie za cieľ. Jeho najväčšou hodnotou je prehľadná a technicky skvele zvládnutá rekapitulácia, tak potrebná pre mnohých mladších ľudí, ktorí mečiarovsku éru priamo nezažili alebo si ju nepamätajú. Posledná pätnásťminútovka, ktorá mečiarizmus prepojí so súčasnosťou (hlavne skrz postavu Fedora Flašíka), je must-see. Výborná práca, Tereza. Fandím ti a ďakujem. Niekedy i skvele zvládnuté málo stačí.(25.10.2017)

Uznávam, pútavo podané, pre anti-fanúšikov "Vladimíra", by samotný dokument mohol byť bibliou. S objektivitou si však tento počin príliš ruku nepodal. Smutné na všetkom je, že takýto dokument by sa mohol natočiť o akomkoľvek politikovi v Slovenskom dianí. + - by sa niekoľko informácií líšilo, lebo predsa len, Vladko krajinu rozkradol, Vladko určite vedel, že "bezúhonný" syn hlavy štátu pôjde Ladou Nivou na výlet do "Österreich-u", Vladko skutočne veril v seba, ako v neomylného Boha, ktorý dokonale zmanipuloval 3/4 národa. Dnes mnohých hanba fackuje, že vôbec navštívili jeho "koncert" v športových halách, no faktom je, že jeho následný nástupca, ktorý sa do hlavného mesta dojebal na bicykli z východu, odrbal taktiež pól republiky s billboardami so sloganmi o navýšení platov o 300%, Záver dokumentu v podobe vyobrazenia ďalšej nefalšovanej hrozby ala "Róbert", to už nebudem radšej ani komentovať. Som ale rád, že nikto "nezabudol" na pána Sulíka, ako jeho oponenta, ktorý sa dostal k hlasom taktiež podvodom, keď "sľúbil" zlegalizovanie ľahkých drog, a tak dostal hlas od každého narkomana či dílera. Aby neostala niť suchá, spomeniem aj novodobého strašiaka, vyznávača bielej rasy, ktorý si získal podporu po vyhláseniach, že zbúra chatrče našej milovanej menšiny, keď ako právnik musel vedieť, že toto sa z pohľadu zákona nedá nijak "ošetriť", pričom mu naleteli ozaj len tí naj-sprostejší. A Ja sa teda pýtam?! Koho chcete voliť??? Skutočne ale, koho?? Voľby sú pre bohatých, aby sa dostali k ešte väčšiemu majetku, nie preto, aby pomáhali "chudobe". Politici jebú na ľudí viac, alebo menej. Je len na ľuďoch, aké zlo si vyberú. Mňa k volebným urnám už nikto nedostane ... a pokiaľ áno (!!), strana zelených má prvá hlas. Na záver dodám, že len skutočne najväčší hlupák musí veriť v to, že Novembrová revolúcia v 89´ bola úspechom akejsi partie okolo umelcov a hercov, ktorí sa postavili na stranu obyčajných ľudí. Nadarmo sa podaktorí z nich teraz neštítia samofackovaniu potom, ako štrngali kľúčmi. Práve toto bol jeden z najväčších podvodov na našom národe ...(18.10.2017)

„A čo s tým mal Mečiar?“ – „Všetko.“ Neviem, čo si o tom mám myslieť. Nie je to dobré, ani zlé. Nie je to povrchné, ale ani detailné. Je to také... nuž, nijaké? Mohol by som sa ľahko pridať na stranu tých, ktorí tvrdia, že 29-ročná režisérka na takú náročnú tému ešte nedozrela, na strane druhej nemám pocit, že by niečo vyložene odflákla, alebo že by bola meganaivná. Na strane tretej, nemožno tento film obviniť ani z toho, že by mal jasnú, ucelenú víziu. Tereza Nvotová len ukladá jeden záber vedľa druhého, jeden dialóg vedľa tretieho a vy si s tým celým neviete moc poradiť. 90. roky boli na Slovensku jeden veľký hnus. Humus. Odpad. Boli temné a boli doslova životu nebezpečné. Pre niektoré typy obyvateľstva. Na strane druhej, normálne rodiny, ako bola napríklad tá moja, si aj vtedy žili svoje bežné životy s tradičnými problémami.(22.12.2017)

• - Nvotová dokument nejprve natočila jako středometrážní bakalářský film na FAMU a v roce 2013 jej s velkým ohlasem uvedla na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Tvar postupně rozšířila do podoby celovečerního snímku, ze 100 hodin natočeného materiálu a 250 hodin archivních záznamů ani tak všechno použít nemohla. (Zdroj: Letní filmová škola)