Mečiar

Mečiar

The Lust for Power

Dokumentární

Slovensko / Česko, 2017, 89 min

Toto dielo treba vnímať, podľa môjho názoru, v dvoch rovinách, po prvé, ako dokument, ktorý sa zaraďuje medzi všetky ostatné dokumenty v rámci žánru, po druhé, ako historickú rekapituláciu jednej osobnosti, ktorá sa dostala k moci, a ktorá zmenila životy. Nás všetkých. Kombináciou oboch možností vznikol film MEČIAR. Technické spracovanie zvládnuté na jednotku, dĺžka úplne adekvátna, výborná prehľadnosť medzi rozhovormi, dobrý nápad s rozprávačskou technikou režisérky, záver na zamyslenie, ktorý zároveň vytvára rôzne úvahy smerom do budúcnosti. Otázkou stále ostáva, či to vôbec bolo na niečo dobré. To, že na čo, a pre koho, ukáže až čas. Ja hovorím, že áno. Bolo. Piatu hviezdu uberám iba z neistoty, že sa mýlim.(20.10.2017)

„A čo s tým mal Mečiar?“ – „Všetko.“ Neviem, čo si o tom mám myslieť. Nie je to dobré, ani zlé. Nie je to povrchné, ale ani detailné. Je to také... nuž, nijaké? Mohol by som sa ľahko pridať na stranu tých, ktorí tvrdia, že 29-ročná režisérka na takú náročnú tému ešte nedozrela, na strane druhej nemám pocit, že by niečo vyložene odflákla, alebo že by bola meganaivná. Na strane tretej, nemožno tento film obviniť ani z toho, že by mal jasnú, ucelenú víziu. Tereza Nvotová len ukladá jeden záber vedľa druhého, jeden dialóg vedľa tretieho a vy si s tým celým neviete moc poradiť. 90. roky boli na Slovensku jeden veľký hnus. Humus. Odpad. Boli temné a boli doslova životu nebezpečné. Pre niektoré typy obyvateľstva. Na strane druhej, normálne rodiny, ako bola napríklad tá moja, si aj vtedy žili svoje bežné životy s tradičnými problémami.(22.12.2017)

Toto je silný rok Terezy Nvotovej, po skvelom hranom filme prišiel aj veľmi slušný dokument. Nerozumiem výtkam ohľadom zaujatosti. To aj o Hitlerovi máme robiť tzv. nezaujaté dokumenty? Že síce dal zamordovať niekoľko miliónov ľudí, ale na druhú stranu mal rád zvieratká a staval diaľnice. Nie. Mečiar je takisto číre zlo, zlodej a vrah a iný historický pohľad si nezaslúži. Po filme Únos ďalší tohtoročný počin mapujúci obdobie mečiarizmu. Je skvelé, že sa konečne začíname vyrovnávať aj s týmto obdobím. A je dôležité, aby o tom vedeli aj tí, ktorí to nezažili. Tereza Nvotová sa narodila v tom istom roku ako ja a preto viem, že ľudia mladší od nás o 10 rokov už povedomie o Mečiarovi nemajú. A pritom práve ich zaujal film Únos a zaujme ich aj tento dokument. Lebo odsýpa rýchlo a je spravený moderne.(16.10.2017)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $66,332▐ Rok 2017 a vlna kontroverzných tém z politiky alebo o mafiánoch pokračuje. Teraz tu máme dokument o najznámejšom Slovenskom politikovi, ktorý mal potenciál veľkej kontroverzie ale samozrejme zas nevyužil šancu ohúriť. Je to len taký prehľad udalostí, kde chýba lepšie opodstatnenie, hĺbka, zápal, či nádych, rozbor kontroverzie. Komentáre zúčastnených sú len povrchné, nič neponúknu, neobjasnia. Staré zábery z mítingov potešia, nechajú troška zaspomínať, nadšené babky po mítingoch sú podarené. /60%/(28.10.2017)

Nakoniec celkom príjemné prekvapenie, nie každý deň vidím takto rýchlo odsýpajúci slovenský dokument. Je ale škoda, že Nvotová nedokázala lepšie prepojiť dokumentárnu, časovo chronologickú časť s rozhovormi s politikom v jeho legendárnej vile, v podstate sa z jeho úst nič extra nové nedozvieme a myslím, že množstvo divákov bude očakávať práve nové pohľady na vec. Pamätníci sa vlastne nič nové nedozvedia ale budú sa baviť, mladí budú pozerať s otvorenou hubou a to je dobre.(12.10.2017)