Dokumentární snímek Mečiar, který v produkci HBO Europe a společností PubRes a Negativ natočila režisérka Tereza Nvotová (Ježíš je normální!), sleduje bývalého slovenského politika Vladimíra Mečiara a jeho dopad na slovenskou společnost včetně osobního života autorky. Té byl v době Sametové revoluce jeden rok. Po pádu komunistického režimu se do konkurzu na ministra vnitra přihlásil do té doby nikomu neznámý právník z maloměsta – Vladimír Mečiar. Ten se po výhře dostává až na politický vrchol, odtud vládne zemi bez skrupulí a za pomoci v demokratickém zřízení těžko pochopitelných praktik. Na pozadí rozdělování Československa si Tereza se svými kamarády hraje na politiky s Mečiarem v hlavní roli. Snímek Mečiar nepojednává jen o jedné etapě slovenských dějin. Popisuje univerzální a v současnosti velmi aktuální téma, podobný archetyp politika se objevuje po celém světě. (HBO Europe)

Fajolo

Myslím, že Nvotová urobila ten film najlepšie ako sa dalo. Nič nové nepriniesla, pretože všetko už bolo povedané. Ale všetko to dávno známe pospájala do zrozumiteľných súvislostí a osladila svojim detským pohľadom. Zaujímalo by ma, čo si o sebe teraz myslia všetky tie babky demokratky, či sa aspoň trochu nehanbia za všetko to uctievanie Mečiara. Tipujem, že asi nie. Veď aj samotný Mečiar ďalej zahmlieva alebo rovno vymýšľa a v duchu sa nám smeje. ()

bonovox

Pútavý dokument o človeku, ktorý ovládal náš národ v 90-tych rokoch. Nvotovej pohľad je čisto subjektívny a je vhodný hlavne pre mladšie ročníky ktoré potrebujú jednoduchú rekapitulaciu daných udalostí. U mňa chýbala hlbšia sonda do jednotlivých tém. ()

Sunwheel

Už samotné načasovanie dokumentu svedčilo o tom, že zrejme nepôjde o snahu pre objektívne stvárnenie nášho postkomunistického muftiho a jeho životného príbehu. Určite by bodli rozhovory s mnohými ľuďmi z jeho prostredia a hlavne nejaké vysvetlenie pre mladších divákov prečo došlo k rozpadu ČSFR. Takto dokument vyznieva ako subjektívna emócia v hlave autorky, ktorá vlastne ani nepotrebuje poznať, čo sa okolo nej deje. Tento jav ilustruje záver dokumentu, kde sa pýtajú mladých opitých študentov na osobu, ktorú ani nezažili a oni použijú skutočne erudované odpovede. P.S.: Nie, nie som fanúšik muftiho a nikdy som ani nebol. ()

wick

Průměrný dokument...který jen opakuje známá fakta a archivní záběry z televize. Možná se zasloužil větší prostor dlouhý rozhovor, které Tereza N. natočila a bude snad k vidění nesestříhaný. ()

ProfChudak

Fakticky nič nové neprinášajúca, ale celkom výstižná a stručná syntéza čo o mesjé Bezkrkom vieme. Trochu ma rušilo previazanie dejovej línie s autorkinou biografiou, ale jasné, sama povedala, že netočí historický dokument, a ako i sám Najväčší vyslovil vo filme, na ten je ešte príliš skoro. (Lebo ako často vravel, on vie, ale nepovie.) Za čo som však filmu vďačný je poukázanie na Vladovu charizmu - tiež som sa zamýšľal v čom tkvie úspech jeho a jemu podobných, a naozaj... je to o emóciach. ()

Dorian.gray

Pre človeka, ktorý sa aspoň na priemernej úrovni zaujíma o politiku, tento dokument neprinesie nič nové. Je to akési "zhrnutie" tých najpodstatnejších vecí v chronologickom slede. Azda akousi nadhodnotou sú len zábery z Elektry, ktoré vzhľadom na takmer bezobsažné rozhovory, nadobúdajú len charakter bulvárnej senzácie. Diváka tam skôr zaujíma "ako to tam vyzerá", ako to "čo hovorí". Autorka zámerne nešla do konfliktu s Mečiarom na "jeho pôde". No človeku, ktorý o mečiarizme toho moc nevie, tento dokument umožní si urobiť aspoň základný prehľad o temnom období našich politických dejín. Tento dokument je skôr pre mladú generáciu a rozhodne by som ho asi púšťal aj na školách...zrejme sa tak aj stane. Čo je vzhľadom na mladú autorku celkom pekný úspech. :) Ako odrazový mostík móóóóže byť. :) ()

hony23

Dokument o vzestupu a pádu bývalého slovenského premiéra. Když jsem se tak koukal na ty vypatlance, kteří v 90.letech vyvolávali na náměstích Mečiarovi slávu, hrozně by mě zajímalo, jak se po letech sami na sebe dívají... ()

TomDolly

Zaujímavé spracovanie Terezy Nvotovej, prepojenie myšlienok a udalostí, kt. by sme mali venovať pozornosť, hlavne v tomto období. Za mňa štyri hviezdičky... Jo a som zvedava čo sa raz dozvieme o únose ()

durkes

Klobúk dole Tereza. Neočakával som od toho veľa, ale veľmi príjemné prekvapenie - ucelený politicky korektný dokument o stave našej republiky a úrovni ich obyvateľov. Myslím, že by to mali povinne premietať pred každým stupidným seriálom typu búrlivé víno, pnelák, horná dolná...alebo pred každou reality show typu farma a pod....a aj pred reláciami o varení.....pretože ľudia pozerajúci relácie tohto typu volili hzds a volia teraz aj smer....... Super. Tento dokument by mohol pomôcť k tomu, aby sme ako slováci prestali byť hlúpy národ a neopakovali stále dookola tie isté chyby. ()

Chapi

Pekne a odvážne spracovaný dokument mladej režisérky. Nemyslím, že mal priniesť niečo nové "šokujúce" ako píšu komentujúci. Prináša súhrnný pohľad na jedného človeka, ktorý ovplyvňoval naše osudy od konca osemdesiatych rokov po súčasnosť (téma amnestie 2017), tak aby bol zaujímavý pre mladých ľudí. ()

xwerm

Mečiar bol prvý najväčší hajzel na slovensku, tým druhým je jeho nástupca a úplne rovnaký človek fico. Myslým si, že by nebolo zlé zakázať voliť starým vypatlaným luďom, ktorý majú v hlave viac nasraté ako malé 5 ročné decko. Najhoršie sú na tom staré tetky, ktoré sú fakt obrazom dementnosti slovenskej zapredanej republiky. Čo sa týka filmu, tak to bol len obyčajný priemerný dokument, v ktorom sa človek nič novbé nedozvedel, ale na druhej strane je ťažké na slovensku natočiť čokolvek a tak pridám jednu hviezdu za strašne ťažké podmienky točiť. 7/10 ()

FauSSt

Daval som tomu sancu, no v momente ako sa tam objavili Kocnerovi lokaji a pseudozurnalske presstitutky Zitny(samozvany bezpecnostny analytik) a Toth(akoze novinar a tienovy sef SIS za Muftyho vlady) tak som vedel ze to bude zase picovina, zrejme na objednavku tretieho sektoru a nejaka mimovladka to rada zafinancovala....Meciar je,bol a vzdy bude iba vyjebany zmrd ktory si nezasluzi dokument o svojej osobe, ale povraz... no jednu vec mu upriet nemozno.A to ze mal tazko v pecku zapad,mimovladky a podobnych zmrdov...zial nie vsak v zaujme Slovenska ale iba z cisto sebeckeho hladiska, lebo mu obrezanci pekne videli do kariet. ()

Ajculka

Asi som mala až príliš veľké očakávania od tohoto filmu. Vzhľadom na to, že sa viacej zaujímam o mafiu na Slovenku, som sa nedozvedela absolútne nič nové. Všetky informácie boli už niekedy uvedené v médiach. Skôr ide o pozbieranie informácií ze všetkých médií a daní do jedného filmu. Ale navzdory všetkému ide o pekne spracovaná blízka minulosť Slovenska, i keď niekedy som mala pocit, že pozerám dokument o Nvotovej a nie o Mečiarovi. ♥♥♥ ()

Jard

Podľa môjho názoru išlo o celkom slušne spracovaný dokument o človeku, ktorého určite na Slovensku netreba nikomu špeciálne predstavovať. V tomto prípade išlo aj o spresnenie niektorých faktov, či už z pohľadu ľudí, ktorí boli Mečiarom v tej dobe nejako ovplyvnení alebo priamo z pohľadu samotnej režisérky filmu. Dosť faktov prekvapilo aj mňa. 70% ()

jakubvojt

Oceňujem, že sa niekto do takéhoto projektu pustil. Čo mi veľmi prekážalo bol veľmi subjektívny názor režisérky. Bola, je a pravdepodobne aj bude posadnutá Mečiarom. Veľa zbytočných a dlhých pasáži, kde by som oveľa radšej prijal mnoho vecí o ktorých divák s nevedomosťou by mal byť informovaný. Aj keď chápem ako ťažké musí byť podať informácie o tomto človeku, ale keď chcela mať lepší úspech, mala sa viac snažiť. ()

Sofinek

V kontextu současného politického dění na Slovensku je dokument téměř vizionářský a dokládá, že se historie stále opakuje a lidé jsou nepoučitelní. Záběry z autorčina dětství mi přišly nadbytečné a začátek zdlouhavý, ale "finále" tuto počáteční rozplizlost vyrovnalo. Celkově 75 % ()

Kivis

Klobouk dolů. Tenhle dokument má sílu, aniž by tlačil na pilu. Měl jsem trochu předsudky, když jsem zjistil, že to točila Nvotová a lehké obavy se mě držely i chvíli po intru z dětství, kdy se zdálo, že se režisérka bude snažit mačkat emoce za každou cenu. Ale to se rychle změnilo. Oceňuji férové přiznání hned na začátku, že se jedna o její příběh. Nesnaží se divákům nabulíkovat, že točí neutrální reportáž ve stylu publicistických pořadů jako jsou třeba Reportéři ČT. Skvělý mix archivních záběrů a rozhovorů ze současnosti. Perfektně předvedený kontrast ve změnách nálad ve společnosti ilustrovaný na demonstracích za protichůdné věci. Člověk si nejen opráší události z 90. let dávno skryté v zákoutích paměti. Závěr z poměrně nedávné minulosti dodává filmu přidanou lehce mrazivou hodnotu. Kéž by se našlo aspoň pár jedinců, kterým film otevře oči. Ale nejspíš to opět uvidí jen ti, které to akorát utvrdí v jejich názorech, zatímco Ficovci a Mečiarovci se na něj nepodívají nebo v tom uvidí komplot "bratislavské kavárny". ()

PoprockCZ

Šílené, komunista s info, jak stb a jeho lidi dodnes vládnou (Fico i současný ministr SK). A třešnička? Staří lidé ho mají opravdu rádi. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

Režisérka Špíny chystá nový film

Režisérka Špíny chystá nový film

15.11.2018

Tereza Nvotová zvládla v minulém roce uvést do kin rovnou dva celovečerní snímky, drama Špína a pak dokumentární počin Mečiar.  Oba filmy zaznamenaly relativní úspěch, a to jak u kritiků, tak i u… (více)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST

11.07.2018

Český lev u vás doma! Nominované filmy online

Český lev u vás doma! Nominované filmy online

26.02.2018

Křižáček, Bába z ledu, Po strništi bos, Špína, Svět podle Daliborka, Červená a další… Na Českého lva je letos v nejrůznějších kategoriích nominováno 15 filmů a většinu z nich můžete vidět online od… (více)