Dokumentární snímek Mečiar, který v produkci HBO Europe a společností PubRes a Negativ natočila režisérka Tereza Nvotová (Ježíš je normální!), sleduje bývalého slovenského politika Vladimíra Mečiara a jeho dopad na slovenskou společnost včetně osobního života autorky. Té byl v době Sametové revoluce jeden rok. Po pádu komunistického režimu se do konkurzu na ministra vnitra přihlásil do té doby nikomu neznámý právník z maloměsta – Vladimír Mečiar. Ten se po výhře dostává až na politický vrchol, odtud vládne zemi bez skrupulí a za pomoci v demokratickém zřízení těžko pochopitelných praktik. Na pozadí rozdělování Československa si Tereza se svými kamarády hraje na politiky s Mečiarem v hlavní roli. Snímek Mečiar nepojednává jen o jedné etapě slovenských dějin. Popisuje univerzální a v současnosti velmi aktuální téma, podobný archetyp politika se objevuje po celém světě. (HBO Europe)

SAINTS

Pre ludi ktory zažili mečiarizmus film neprinaša nič nove čo by divak už davno nevedel.Aj rozhovori vo vile Elektra medzi Nôtovou a Mečiarom su dost o ničom a patria medzi menej zaujimave časti filmu.Zabavne je sledovat niektore vyroky Fedora Flašika ktory robil kampan Mečiarovi a potom presedlal k Smeru.Velmi dobra bola aj akasi pararela Mečiara a Fica ked sa nam režiserka snažila povedat že Fico je nastupca Mečiara.Ako rekapitulacia nedavnych dejin slovenska ok aj ked film je skôr určenym mladim ludom ktory si už Mečiara nepametaju pre nich to môže byt obohacujuce a v niečom poučne. ()

Sharleen

Dokument o Mečiarovi je natočený mladou režisérkou Terezou Nvotovou a prináša informácie hlavne pre mladých ľudí. Aj keď chápem, že režisérka chcela vyjadriť časovú paralelu medzi svojim vekom a kedy sa udalosti odohrávali, rodinné zábery z detstva mi prišli trošku zbytočné. Fedor Flašík, vďaka ktorému Mečiar neskôr vyhral voľby, bez obalu hovorí o tom, aké sú kritériá pre potenciálneho lídra národa, ktorému je ochotný poskytnúť svoje služby pre kampaň. A taktiež, že to nie je o racionalite voličov, ale o emóciách, ktoré vyhrávajú voľby. Práve ľudia ako Flašík sú tí, ktorí sú v pozadí toho, kto bude zvolený za "otca národa" a bolo by zaujímavé zistiť aké sú ich motívy (samozrejme okrem peňazí). ()

Viper86-V1

Znepokojive je, ze cela ta linie (az na gangsterske metody) jede uplne stejne i dneska s Babisem v Cesku. A jak je trefne ukazano na zaver v kontinuite s Ficem, recept na stranu 30% volebnim uspechem je az smesne jednoduchy. Staci rozpocet na politicky marketing a alfa samec v cele. A bude to fungovat vzdy a vsude. ()

MyrnaAlec

Dějiny se evidentně pořád opakují. Slovensko přežilo Mečiara, pak přišel Fico a u nás vládne Babiš. Díky těm, kdo si myslí, že někdo to za ně udělá, zařídí, osvíceně je povede ke světlým zítřkům. ()

adamix

Dokument na filmový spôsob o jednom kontroverznom fenoménovi, ktorého vplyv siaha až do dnešnej slovenskej politiky. Zosumarizované národné dejiny podané častokrát objektívno - subjektívnym, ale i miestami trochu trpkým spôsobom. V celku primeraná spokojnosť. U mňa 3*. ()

estik97

Je to někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale dávám tři, protože na čtyři mi tam asi něco chybí. Chybí tomu všemu nějaké spojení, něco, co mi u toho vyrazí dech a odliší se to od ostatních dokumentů.. ale líbí se mi práce s kamerou :) ()

kubilov

Velmi zevrubný dokument o Mečiarovi, na němž mě tedy příliš nenadchlo, jak moc osobně a skrze rodinný pohled režisérka Tereza Nvotová dokument pojala. Na druhé straně se to ale dá pochopit, byť právě ty osobní části byly ty nejnudnější. V čem má ale Mečiar jako dokument mimořádnou sílu, jsou umně zkomponované archivní záznamy aktualizované o současné výpovědi pamětníků i samotného Mečiara. Fascinující pohled. ()

Binne

Dokument se zcela jistě nevyrovná kvalitě dokumentu "Kuciak: Vražda novináře". To ale neznamená, že vypovídající hodnotu nemá, jen je místy příliš jednostranná. Ač mám na Slovensko velké množství (v podstatě jednostranných) názorů není možné, aby byla společnost prorostlá tak evidentní korupcí, spoluprací s mafiány, kteří protěžují své zájmy výměnou za odstraňování politických oponentů, umlčování médií a to všechno v neustálé záři reflektorů. Pakliže v České Republice v devadesátých letech (nejen tehdy) kvetl mafiánský systém, na Slovensku to povýšili na úplně novou úroveň. Každý politik i každý národní hrdina - nejvýraznější postava dané země je zrcadlem společnosti jako takové. Mečiar byl obrazem slovenské politiky a obraz to byl smutný. Přemýšlím, jak moc je můj pohled na Slovensko omezený tématy, které jsou pro dokumenty voleny (resp. které si dobrovolně volím sama). Každopádně, stejně jako "Nerušte, vládneme!", "Papírové hlavy", "Selský rozum" tak i "Mečiar" jsou dokumenty, které svědčí o kvalitní (ač někdy povrchní a jednostranné) novinářské práci, která je odrazem svobodného vyjádření a tedy i demokratického. Nežijeme v době opoziční smlouvy, kdy politici vládli bez jakéhokoli dohledu občanů - ač se to někdy může tak jevit. ()

blondboss

Na prvý pohľad možno privysoké hodnotenie, nakoľko sa jedná prakticky o priemerný dokument, v ktorom si všetci problematiky znalí nenájdu nejaké nové poznatky. V čom ale vidím prínos takéhoto dokumentu je práve pohľad tej mladej generácie na vtedajšiu dobu a hlavne to, že mladým to prináša veľa podrobností z toho, ako to naozaj bolo, pričom sa berie ohľad hlavne na fakty, na názory ľudí priamo účastných a taktiež na pohľad samotného hlavného aktéra filmu. Ten pomerne úzky vstup do Mečiarovho súkromia ma dosť prekvapil, avšak čakal som trošku viac. Najväčší prínos pre mladých vidím hlavne v tej fico paralele na konci filmu, mnohým to môže otvoriť oči a zamyslieť sa - na čo vlastne volíme, nevolíme neustále to isté? Odpoveď si každý môže dať sám. U mňa slušný dokument. 70 % ()

kingpsch

Kazdy co i len priemerne zmyslajuci clovek asi vie kto bol, je Meciar. Dokument mi pride ako nejake zadanie pre zakladne skoly. Meciar je herec velkych kvalit, ale zivot nie je ciernobiely a pokial on nebude chciet tak cela pravda nikdy nebude zverejnena, stale vieme len utrzky. preto tento dokument nic nove nepriniesol, celkom nuda. ()

Jadro

Samozrejme, že si po prečítaní tohto komentu poviete: tomu Jadrovi úplne preplo, no musím pochváliť aspoň snahu režisérky jej nenávisť voči jednému z otcov republiky, pretaviť do dokumentu (okrem Fedora) plného absolútnych niktošov a treťosektorových zapredancov, ktorí by dokázali aj o hovne rozprávať ako o jednej z možností alternatív nielen pre našu samostatnosť. Akože názory jedna babka povedala, vyprofilované ako zásadné fakty. V skratke, nevravím, že mal pán Mečiar okolo seba dokonalý tím ľudí, nevravím, že všetky jeho kroky boli 100%tné, no v ťažkých časoch museli padať aj ťažké rozhodnutia. Po 24 rokoch samostatnosti SR si musíme uznať, že práve počas jeho vládnutia z nás mali rešpekt krajiny, ktoré nás potom cielene zotročili a ich otrokárstvo je dnes rozšírené po celom Slovensku. Ak si snímok pozrie nestranný divák, tak musí vidieť ten podmaz postupného likvidovania jeho osobnosti, chcel toho oveľa viac ako stihol uskutočniť, no po ňom sme zažívali jednu horšiu vládu od druhej.... Osobne by som sa nečudoval, keby sa do politiky vrátil z pragmatickým dozorom nad nejakým mladým formujúcim sa hnutím s aspoň zatiaľ čistou novou dušou. Pevne verím, že pandorína skrinka sa len otvára a aby sme nezostali prekvapení, že všetko čo nám bolo roky protimečiarovsky interpretované, bude v skutočnosti nejak inak, poriadne inak. ()

Plaque

Veľmi trefný dokument o monstercapovi detských rokov nášho Bananistanu. Chronologicky, priamočiaro, jasne ozrejmuje kto bol Mečiar, čo znamenal pre vtedajšie Slovensko, prečo bol pre vtedajších ľudí poloboh a ako (prípadne čo všetko) nakoniec dodrbal. Celková paralela a záverečné prepojenie na dona Fizzina je dokonalou bodkou s nadčasovým odkazom filmu. Bravó! Takéto filmy potrebujeme na Slovensku viac než soľ. ()

Eire

A.N.O. Aky je rozdiel medzi Lexom a Kalinakom? Medzi Meciarom a Fickom??? take lahke a neviete deti? Su iba skor narodeni. Podstata je ta ista! Bravo Terka, braaavo! To znamena po taliansky DOBRE. Ale co do pi.. znamena VA(n)DAL? Keby sa dalo dal by som aj 6*. ()

honzic

Dokument zajímavý, ale zpracování mne moc nezaujalo, uvítal bych větší bezprostřednost a vtaženost, je to moc suché povídání. Hodnocení: 55 % ()

Anetulicek

Príbeh, ktorý je v tomto období často spomínaný. Možno práve preto a možno nie sa mladá baba rozhodla natočiť nie film hraný, ale dokumentárny...Mne sa narozdiel od iných páčilo, ako to bolo poňaté. Že už v detstve sme vnímali toho veľkého Mečiara... ja som sa síce nehrala na politiku, ale už vo veľmi skorom veku som si ju uvedomovala, necítila som však krivdu ani iné pocity, bol to pre mňa človek, ktorý rečnil a ľudia ho počúvali..až časom sa tá osoba stala niekým viac..viac strašidelný, pretože mu pripisujú rôzne skutky, činy.  Pre mňa správny dokument musí mať retrospektívne prvky...to mal, mne sa páčili aj domáce videá. Nič v zlom rozhovor s pánom M. bol zbytočný...opäť v ňom tliachal, nič nové nepovedal, teda až na obvinenie, že prezident si uniesol syna sám 😂...A videli sme ako si ujo Vladko na staré kolená dobre nažíva... hodnotenie za 4* odpustila by som si rozhovor s podnapilou mládežou (ak ich tak možno nazývať) . ()

kacer4

Výpovednú hodnotu tu má vysoku. Každý občan by si to mal pozrieť. Či vnímal tú dobu alebo nie. Nízke hodnotenie dávam kvôli tomu, že vlastne pre mňa tam nebolo nič nové. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

Režisérka Špíny chystá nový film

Režisérka Špíny chystá nový film

15.11.2018

Tereza Nvotová zvládla v minulém roce uvést do kin rovnou dva celovečerní snímky, drama Špína a pak dokumentární počin Mečiar.  Oba filmy zaznamenaly relativní úspěch, a to jak u kritiků, tak i u… (více)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST

11.07.2018

Český lev u vás doma! Nominované filmy online

Český lev u vás doma! Nominované filmy online

26.02.2018

Křižáček, Bába z ledu, Po strništi bos, Špína, Svět podle Daliborka, Červená a další… Na Českého lva je letos v nejrůznějších kategoriích nominováno 15 filmů a většinu z nich můžete vidět online od… (více)