Dokumentární snímek Mečiar, který v produkci HBO Europe a společností PubRes a Negativ natočila režisérka Tereza Nvotová (Ježíš je normální!), sleduje bývalého slovenského politika Vladimíra Mečiara a jeho dopad na slovenskou společnost včetně osobního života autorky. Té byl v době Sametové revoluce jeden rok. Po pádu komunistického režimu se do konkurzu na ministra vnitra přihlásil do té doby nikomu neznámý právník z maloměsta – Vladimír Mečiar. Ten se po výhře dostává až na politický vrchol, odtud vládne zemi bez skrupulí a za pomoci v demokratickém zřízení těžko pochopitelných praktik. Na pozadí rozdělování Československa si Tereza se svými kamarády hraje na politiky s Mečiarem v hlavní roli. Snímek Mečiar nepojednává jen o jedné etapě slovenských dějin. Popisuje univerzální a v současnosti velmi aktuální téma, podobný archetyp politika se objevuje po celém světě. (HBO Europe)

robbez

Dokument chce hlavně ukázat, jaký byl Mečiar padouch, což je asi objektivně vzato pravda. Samotný Mečiar dostal ale jen velmi malý prostor k vyjádření. ()

Silasik

Hlavné posolstvo filmu je v tych scénach na konci kde je krásne porovnanie s Ficom a terajšou situáciou, kde si súdny človek uvedomí, ze je to ako cez kopirak a nic sa nezmenilo. Možno to niekomu otvorí oči aj ked väčšina ficovolicov nechodí do kina a nesleduje HBO... ()

robo_sykora

Dávam jednu hviezdičku za dronové zábery. Z môjho pohľadu zbytočný dokument. Mečiar nič nepovedal, všetko ostatné už povedané bolo. Celý dokument jednostranne podaný bez nadhľadu a s neutrálnym tónom. Úspešné to bude, veď niekto znova kope do Mečiara a to je teraz IN. Nie niesom jeho zástanca ani volič. Vždy som bol pravicovo orientovaný a nie populistický a moje prvé voľby v roku 1998 som myslím volil SDK, ale vždy tvrdím, že nie sú veci čierne, alebo biele. ()

cartyci

Viaceré komentáre som si prečítal a som rád ,že som to spravil po zhľiadnutí. Pre niektorých bolo oprášenie spomienok ale pre mladých ktorí sa narodili v 92. to bol dokument v ktorom sa dozvedeli o diani v štáte, rozpade ČS, problémoch vo vlade, atď...Spokojnosť a určite zaujímave nahliadnutie do minulosti(nie až takej dávnej). ()

filmus odpad!

Film som si pozrel a keďže v tej dobe som žil tak ho vnímam ako účelový (podobne ako Únos). Zámerne nie sú spomenuté fakty, ako napr. , že pri únose boli čarnogurský a Kňažko, alebo ako Kováč zatajil vlastného syna po prevalení sa kauzy Technopol, udelenie milosti vlastnému synovi a pod. Je smutné, že sa uberáme takýmto smerom, kde sa prezentuje názor iba z jednej strany a to zo strany jeho kritikov. Ale v demokracii to už tak chodí, kto má peniaze ten má pravdu. ()

Miro.Pcolar

Príde mi to tak, že Tereza sa chcela zviesť na Mečiarovej vlne a rýchlo natočila aspoň niečo.. Avšak doteraz mi v hlave vŕtajú dve otázky - ako môže byť Slovač tak hlúpa, čo celkom pekne autorka vyjadrila poslednou scénou vo filme a naozaj má Vlado také gule, že sa po tom všetkom dokáže postaviť pred objektív a s úsmevom si opekať špekačku ?.. ()

negativ

Vidět ty zfanatizované xychty voličské spodiny, která vynesla na vrchol takové mamrdy jako byl Mečiar, poté Fico nebo u nás ten estébácky kundí skřet, bylo horší než sledovat sebekrvavější thriller z díly Ritchieho nebo Tarantina. A tato lůza bude zase a zase volit podobný dobytek. Je potřeba tuto obludnou realitu připomínat, i když se nemusí jednat zrovna o filmařský klenot. 4 hvězdy za ochotu se tímto bahnem zabývat. ()

andykanadan

Tento film by mala vidieť predovšetkým mladá generácia, ktorá najtemnejšie obdobie moderných slovenských dejín, "mečiarizmus" nezažila na vlastnej koži a pozná ho len útržkovite z rozprávania starších príbuzných - je to príbeh neznámeho podnikového právnika, z ktorého sa rokmi stane kultová osobnosť opantaná mocou natoľko, že urobí všetko preto, aby zdiskreditoval vtedajšieho prezidenta republiky Michala Kováča. Určené mladej generácii je to aj preto, že vo filme je použitý miestami aj hovorový jazyk, ktorý nie je typický pre väčšinu dokumentárnych filmov. Film je sčasti rozhovor a sčasti dokument s archívnymi zábermi. Najviac ma prekvapilo, ako môže "neznámy podnikový právnik z Nemšovej" presne vedieť, na ktorom mieste v trenčianskej Tisovej vile sú uložené zväzky ŠtB, ktoré treba šikovne odstrániť... ako keby tam niekedy chodieval, čo poviete ?... ()

malahradna

je to tak na polceste...nie sú vynesené žiadne súdy a trošku mi vadilo, že autorka stále rozprávala niečo o sebe, svojej rodine, rodičoch...teda chápem, že šla na to svojou vlastnou optikou, ale čakal som niečo iné...každopádne za pozretie to stojí ()

WillH.

Slabé, slečna – dosť slabé! Ako diplomovka rozhodne vynikajúce, ale ako celovečerný film nepresvedčilo... Prvá polovica je ešte ako-tak zaujímavá, sleduje vstup Mečiara do politiky, názory a postrehy vtedajších novinárov – i kvázi – politikov a osobností verejného života a spoločnosti onehdy reformovaného Česko – Slovenska. Avšak vnášanie spomienok z detstva, 30 r. baby autorky, na hlavnú postavu snímku - začína pôsobiť skutočne rušivo a namiesto toho, aby sa dokument trochu rozbehol a priniesol ešte viacej výpovedí...; nakoniec vkĺzne do niečoho čo vyznieva ako pseudo-dokument o vnímaní špinavostí politiky temných slovenských 90-tych rokov. Určite sa z množstva účinkujúcich dalo „vyšťaviť“ aj viacej (napr. Šimečka, Leško, Gál, Zajac, Žitný...). Takto to začalo pôsobiť ako emocionálna výpoveď detského prežívania danej doby v jednej obyčajnej rodine. Veľkým plusom však je, že autorke sa podarilo odkryť aspoň trochu zo súkromia človeka, ktorý by – min. podľa polovice Slovenska – namiesto kľudného dôchodkárčenia vo svojej honosnej vile mal sedieť v base. Za toto aspoň jedna hviezdička. Taktiež zaujímavým motívom je poodhalenie politického marketingu a PR Fedorom Flašíkom, ktorý tu dostal naozaj veľa priestoru. Za to hviezdička č.2. No ku koncu ma dorazilo zbieranie názorov a vedomostí mladých ľudí o Mečiarovi, pretože ísť v čase polnočných Silvestrovských osláv medzi určite aj riadne už „namazaných“ občanov bol riadny prúser. Slová ako kokot a piča z úst značne spitých dievčat určite nepatria do žiadneho dokumentu – ani v čase nastupujúcej art hipsterskej epochy. V konečnom dôsledku nepriniesol snímok nič nové a aj faktov bolo na 90 minút hrozivo málo! Tereza Nvotová síce natočila pred 10-timi rokmi vynikajúci film Ježiš je normálny!, hoci aj ten vlastne pracoval hlavne so šikovne pozbieranými zábermi s vymývaním mozgov rôznych kresťanských fanatikov (odporúčam každému, kto si myslí – že náboženstvo akékoľvek – áno aj to tvoje! – nie je choré!). Avšak po zhliadnutí Mečiara môže v divákovi prevládnuť pocit, že nebyť doterajšej hereckej kariéry (kde je nepochybne Tereza originálna), nebyť kontaktov a známeho priezviska, možno ťažko by zohnala peniaze od rôznych popredných organizácií podporujúcich desiatky filmov a seriálov v CZ-SK, či dokonca aj od slávneho HBO Europe. ()

phoebinka

Dobra rekapitulace toho, co se na Slovensku delo. Skoda, ze nedoslo k dalsi konfrontaci s vyroky dalsich svedku. Super analyza volebni kampane a chovani volicu. ()

Kubas1994

Mečiar mohl dosáhnout podobnýho systému jako dál na východě Alexandr Lukašenko a další. Jde o vzdělanost a využití kritického přemýšlení ve státě. Jít proti hned jakmile je takovej člověk detekovanej. Babiš už je taky daleko, ale už nejsou 90's takže na to jde rafinovanější cestou, moc a jenom moc, Babiš chce ještě k tomu prachy..fuj politika :( ()

vonBahnhof

Najviiac hodnotiacich tu zvolilo 3 z 5 hviezd - momentálne 68%. Presne o Vás ten film hovoril. Keby ste dostali na tanieri pôstne jedlo, radšej si odkúsnete roládu od vlastného zadku. Hlavne nech to nejako chutí. A Fedorovi tiež... Terezka! Ďakujem! ... Ja som tie dámy z meetingov zažil raz pri ohni na Kuchajde. Ako tancujú s mečiarovým plagátom na dychovku. Ako besne tie plagáty olizujú a hužvú k vlastnej hrudi. Ako sa dostávajú do tranzu a vreštia. Normálny kult. Neolit. Keby sa tam vtedy Mečiar objavil, možno by ho aj zvalili na zem... Okolo remiášových loxorov som v 15-stich randil a nervoval sa. Aj Fedora som zažil osobne. Spolužiak mu chodil kŕmiť krokodíly v 95'.. Idú voľby, schyľuje sa na ďalší materiál... Ktosi tu píše:"Osobně pojatý portrét slovenského Andreottiho"... :D ... taký dríst. Hlavne niečo porovnať, použiť 15% cudzích slov a uviesť zdroje, šak? :D ()

KatInTheBox

Nvotová musela mať strašne smutné detstvo, keď jediné čo vedela, je hrať sa na Mečiara. Zvláštne, že sme rovnaká generácia, ale kopu, kopu vecí si pametám inak ako ona:) Osobne pre mňa bol dokument sklamania, aj keď dokument..no toto dokument nie, skor také jej rozpravanie o rodine, politike, obecnej situácií. Asi potrebovala niake peniaze na matroš, tak vytiahla rodinné videa, oslovila Mečiara, ktorý sa na dochodku nudí, a hľa - máme akože revolučný dokument. Bohužial pre diváka tam nič revolučné, okrem obmielania nežnej revolúcie, nie je. Žiadna gradácia s Mečiarom, žiaden hlbší rozhovor ani konfrontácia sa nekoná. Skor rozhovor s ním je vedení čo najviac neutrálne, asi so snahou žískať čo najviac minutáže, aby dokument mohol mať aspoň tú hodinku a pol. To oveľa lepší je v tomto dokument o Jakešovi, korý som nedávno videla. Kde sa tvorcovia nebáli a pýtali sa i nepríjemné otázky a šli do konfrontácie. Verím, že v budúcnosti sa na sk najde niekto, kto sa do tejto témy vloží oveľa hlbšie a nestrannejšie. Ale to je možno práca až pre generácie, čo sa ešte ani nenarodili. Lebo tak ako vo všetkom, na slovensku je možné byť len buď bezmedzný zbožňovateľ alebo absolutný nepriateľ akejkoľvek verejnej osobnosti - nič medzi tým byť nemožete, bez ohľadu na to o akej osobe sa bavíte. ()

leafroller

Velmi mě potěšilo, jak nestranně je dokument natočen. Nestranně a čistě informativně. Žádné tendenční názory nebo manipulace. Dozvěděl jsem se mnoho nového i přesto, že jsem všechny ty události zažil. Pan Mečiar je typickým příkladem čistého oportunisty a já osobně před ním smekám. Člověk, který dokáže týt z každého režimu, je skutečným hrdinou doby. A kdo ho za to odsuzuje, jen ukazuje na vlastní závist. A neschopnost. BTW, líbil se mi odkaz na totální naivitu českých polistopadových "salónních" politiků. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

Režisérka Špíny chystá nový film

Režisérka Špíny chystá nový film

15.11.2018

Tereza Nvotová zvládla v minulém roce uvést do kin rovnou dva celovečerní snímky, drama Špína a pak dokumentární počin Mečiar.  Oba filmy zaznamenaly relativní úspěch, a to jak u kritiků, tak i u… (více)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST

11.07.2018

Český lev u vás doma! Nominované filmy online

Český lev u vás doma! Nominované filmy online

26.02.2018

Křižáček, Bába z ledu, Po strništi bos, Špína, Svět podle Daliborka, Červená a další… Na Českého lva je letos v nejrůznějších kategoriích nominováno 15 filmů a většinu z nich můžete vidět online od… (více)