Nejlepší (festivalový název)

Najlepší

(festivalový název)

Životopisný / Drama / Sportovní

Polsko, 2017, 104 min

Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos, Artur Żmijewski, Magdalena Cielecka, Adam Woronowicz, Szymon Piotr Warszawski, Mateusz Kościukiewicz, Tomasz Kot, Delfina Wilkońska, Jakub Zając, Zbigniew Paterak, Małgorzata Klara, Dariusz Bronowicki, Miroslaw Haniszewski, Helena Sujecka, Paulina Kowalska, Wojciech Krzyżaniak, Krzysztof Ogonek, Katarzyna Janiszewska, Katarzyna Hołtra, Laura Sobocińska, Michał Białocki, Igor Kujawski, Jerzy Górski, Malwina Buss, Magdalena Jaworska, Karol Kadłubiec, Filip Milczarski, Magdalena Żak, Krzysztof Czapliński, Jakub Kotyński, Dominik Rybiałek, Miłosz Pietruski, Tomasz Madej, Mateusz Borta, Maciej Kaczor, Damian Kret, Agnieszka Frankel, Grzegorz Grecas, Marta Bryła, Natalia Dzierżawiec, Wojciech Zygmunt, Adam Lisewski, Tomasz Mechowicki, Mateusz Sałajczyk, Igor Kowalunas, Wioletta Kopańska, Łukasz Zubrzycki, Monika Kulczyk, Michał Kurek, Piotr Michalczuk, Karolina Rzepa, Katarzyna Ługowska, Albert Pyśk, Ewa Niemotko, Ina Sobala, Piotr Janowicz, Iga Fasińska, Joanna Sobocińska, Filip Niżyński, Bartłomiej Kwiatkowski, Michał Bajor, Anastazja Borkoniuk, Anna Zachciał, Maciej Zuchowicz, Katarzyna Wolak, Agata Obłąkowska-Woubishet, Dominik Mirecki, Dawid Żukowski, Krystian Domino, Piotr Czyż, Artur Chart, Kamil Błachnio, Łukasz Turzyński, Paweł Sapiecha

Tak tady jsem s hodnocením neváhal ani na moment, přestože mám smažky rád asi tak jako flanďáky. U tohoto filmu mi feťáci nevadili, protože mi tvůrci dali dost prostoru k tomu, abych je mohl nesnášet a abych si mohl místy škodolibě mnout ruce, zároveň jsem při závěrečných titulcích zjistil, že jsem se po celou dobu nečekaně dobře bavil, a i když byl příběh hlavního (anti)hrdiny jistě patřičně upraven, je mi to vlastně jedno a hodnotím plnou palbou.(5.8.2019)

"Najlepšieho" mám v merku už niekoľko mesiacov, no nebolo toho "pána", čo by titulky spackal. Konečne sa však "niekto" zobudil (touto cestou mu chcem srdečne poďakovať), a Ja som tak konečne mohol vzhliadnuť, jeden z najlepších filmov poľskej tvorby za posledné roky. Neskutočne silný príbeh podľa skutočnosti o tom, ako sa z absolútnej feťáckej trosky, stal svetový fenomén. Takáto kvalita však nie je žiadnou náhodou. Łukasz Palkowski už má na svedomí výborný, životopisný snímok "Bogowie", a tak človek viac menej čakal, že toto bude viac než slušná "zábava". Fakt výborný, inšpiratívny film.(12.10.2018)

Když pominu fakt, že Lukasz Palkowski nám to trochu na naše oko vymazlil, tak klobouk dolů před Jerzym, potažmo před Jakubem Gierszalem, který ho hrál bezkonkurenčně skvěle. Jeho feťácké eskapády byly tak odporný, že se tomu nedalo nevěřit. Měla jsem chuť tam mezi ně (do jejich doupěte) vlítnout a zkontrolovat, jestli je to opravdu nějaká jiná neškodná šťáva.(10.10.2018)

Ti Pšontci ale nadělaj. To já jednou zneužíval návykové látky ve větším množství než malém, načež jsem úplně sám vyběhl dvě patra na hajzl, bez zadýchání přeplaval vanu od kohoutku k výpusti, a kdyby mi tenkrát nějaký narkáč nečornul kolo, dospurtoval bych ladně jako první na odvykačku. Tomu říkám silný příběh, což? Už jsme včera začali dávat dohromady i scénář, ale jsem vybíravý, chci to nejlepší a Bubák má na mě alergii, vždycky když mě potká, zduří mu sliznice a začne děsně pčikat. No a jako vždy zádumčivý Ivan v oficiálním festivalovém rozhovoru tvrdil, že jsem jednak skoro nezahratelný a druhak by musel přibrat kvůli roli třicet kilo, aby to bylo jakože realistické, a teď si to nemůže lajsnout, páč prý má na rok dopředu nasmlouvané samé rachitické chcípáky. Já si počkám, nicméně za dva roky v tých akože Kanesoch koktavý rozhovor v turecké angličtině s maďarským pokryteckým pastevcem dozajista odmítnu a budu dělat Zagorku. Každopádně jsem opět padl na už notně otlačenou prdel před kinematografią państwową. Všichni sice víme, že Nejlepší je Sekorův homomravenec, avšak příběh vratislavské ultratriatlonové smažky, ač kapku kýčovitě dofabulovaný, mu směle dýchá na tykadla! Vypadá fuckt skvěle, je úžasně zahraný a má tah jak Polák na wyborówke. Prostě výpravný a zábavný, sportovně narkomanský velkofilm o tak trochu superhrdinovi jménem Pikoman, který je natolik inspirativní, že dneska snad nebudu ani hulit, odmítnu limuzínu a půjdu celých těch 300!!! metrů do kina pěšky. Jestli pak seženu nějaké dvě lesby, směle si po takovém tréningu večer troufnu na biathlon a myslím, že vyhraju.(30.4.2018)

Poliaci zase raz ukázali, že točiť snímky vedia. Tentoraz niečo zo športového súdka - navyše niečo motivačné a čo je hlavné, vôbec nie nátlakové alebo cukríkové. Pritom hlavný hrdina dokázal to, čo len málo ľudí pred ním a aj po ňom - vyhrabať sa z takých sračiek, z totálneho dna a vystúpať až navrchol... klobúk dole. Zaujímavá bola aj úvodná časť kedy sa prepadal do toho bahna drog a všetkého toho svinstva - solídna dráma na tému drogy, T2 Trainspotting (2017) sa veru nechytá. Silný nadpriemer. 85/100(25.10.2018)

• - Zatímco na předchozí Palkowského film Bohové (2014) přšlo v Polsku do kin 2,5 miliónu diváků, což bylo v 38 miliónovém Polsku vnímáno jako velký úspěch, na výrazně nákladnějšího Nejlepšího jich do kin zamířilo „pouze“ 750 tisíc a z komerčního hlediska šlo o propadák. (klukluka)

• - Jerzy Górski byl od 16 do 30 let  závislým na drogách, v závěru své narkomanské kariéry vážil 50 kg, užíval denně heroin a vykouřil 100 cigaret. Cesta k vítězství v roce 1990 v aironmanu mu trvala 6 let. (sator)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v poľských mestách Wroclaw, Legnica, Swidnica a Glogów. Časť natáčania prebiehala aj v Chorvátsku. (MikaelSVK)