Nejlepší

(festivalový název)
  • Polsko Najlepszy (více)
Životopisný / Drama / Sportovní
Polsko, 2017, 104 min

Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos, Artur Żmijewski, Magdalena Cielecka, Adam Woronowicz (více)

Hlavním hrdinou filmu je sportovec, který nadchnul celý svět, ale v domovském Polsku je dodnes prakticky neznámou osobou. Fascinující příběh plný úpadků, návratů a nezvyklé síly je inspirován životem Jerzyho Górského, muže, který dokončil tzv. „běh smrti“ a ustanovil světový rekord v triatlonových mistrovstvích světa a mj. také dobyl titul mistra světa ve vzdálenosti „Double Ironman“ v čase 24 hodin, 47 minut a 46 sekund. Tohoto rekordu by Jerzy nedosáhl, jestliže by se v jeho životě neobjevily dvě ženy. Jednu ztratil, druhá se stala motivací, aby zabojoval o svůj život. (3Kino Fest)

Enšpígl

Začátek mně vysloveně sral, protože sledovat feťáka a jeho trable to mně vážně nebavilo, ale to není chyba filmu, nýbrž moje, jenže to jsem nečekal jak film rozkvete a člověka ke kterýmu jsem zpočátku cítil odpor si zamiluju. Film má skvěle vystavenou vyprávěcí gradaci a díváka k sobě nenápadně připoutává a samozřejmě ten konec, ten konec, fandíš i když nechceš. Pro podobný typy lidí, jakým byl hlavní hrdina - bojovníky s osudem mám slabost. Jakub Gierszał je můj první letošní herecký objev roku. Zahrál velmi složitou roli, dalo by si říci až dvojroli, vlastně téměř trojroli naprosto lehce a přirozeně. A Łukasz Palkowski ? Klobouk dolů pane režisére. ()

NinonL

Skvělý film o síle vůle a nezdolnosti lidského ducha, podle skutečné události. Beznadějný narkoman několikrát padl na samé dno. Přesto pokaždé dokázal vstát. Osud mu přichystal spoustu překážek a nesnází, ale Jurek vždy zabojoval. Jakub Gierszal znovu skvělý, tentokrát v roli obrovsky fyzicky i psychicky náročné. Stojí za to film vidět. ()

*CARNIFEX*

"Najlepšieho" mám v merku už niekoľko mesiacov, no nebolo toho "pána", čo by titulky spackal. Konečne sa však "niekto" zobudil (touto cestou mu chcem srdečne poďakovať), a Ja som tak konečne mohol vzhliadnuť, jeden z najlepších filmov poľskej tvorby za posledné roky. Neskutočne silný príbeh podľa skutočnosti o tom, ako sa z absolútnej feťáckej trosky, stal svetový fenomén. Takáto kvalita však nie je žiadnou náhodou. Łukasz Palkowski už má na svedomí výborný, životopisný snímok "Bogowie", a tak človek viac menej čakal, že toto bude viac než slušná "zábava". Fakt výborný, inšpiratívny film. ()

Dale

Tie najneuveriteľnejšie príbehy prináša sám život, no filmári ich dokážu spraviť ešte neuveriteľnejšími. Gorsky bol 14 rokov feťák a behom šiestich rokov sa pretransformoval na skvelého športovca, no či to, že plávať sa naučil až v tridsiatke a že potom mal vážnu nehodu, po ktorej mu hrozilo, že nebude chodiť, je pravda alebo len výmysel filmárov, to ťažko povedať, ale veľmi uveriteľne to nepôsobí. Natočené to je ale dobre, hlavne tá časť z narkomanského obdobia a z odvykačky, naozaj presvedčivé. Horšie to už je s tou športovou časťou. Súťažiaci na Ironmanovi vyzerajú skôr ako dôchodcovia na vychádzke, než ako najtrénovanejší a najodolnejší športovci. Celá tá športová časť je jedno veľké klišé, kde vás nič neprekvapí, jedine to, že vyhrať Ironmana sa dá aj keď sa počas súťaže topíte a v polke bežeckej časti máte chodidla skrvavené viac, než bol Ježiš v Gibsonovom spracovaní. :) Nie najlepšie pôsobilo aj to, že kedykoľvek priviezli Jerzyho do nemocnice, tak ho mala na starosť tá istá doktorka, ktorá navyše vyzerala maximálne na 25 rokov, iných doktorov v celej nemocnici asi nebolo. A aj tie rozhovory so svojim druhým ja boli trošku trápne, každému je jasné, že musel prekonať sám seba, aby to dokázal. Nemusíme ako dôkaz vidieť bitku, ako zápasí sám so sebou... ()

Padme_Anakin

Za mě jedna veliká poklona do Polska -> Łukasz Palkowski, Piotr Sobociński jr., němý úžas nad hereckým talentem -> Jakub Gierszał a neskonalý obdiv -> Jerzy Górski. Inu, nejneuvěřitelnější příběhy píše život sám, kdyby mi chtěl někdo vyprávět, že se z totální smažky stane mistr světa v triatlonu (!), nejspíš bych si zaklepala na čelo, možná bych se i smála. Jenže tady nám to tvůrci předestřeli v necelých dvou hodinách a bylo to setsakramentsky výživný vyprávění. Já tentokrát bez výtek, neb on to Jurek vážně dal, a je mi jedno, jak to stvořitelé pro film učesali. ()

• Jerzy Górski byl od 16 do 30 let  závislým na drogách, v závěru své narkomanské kariéry vážil 50 kg, užíval denně heroin a vykouřil 100 cigaret. Cesta k vítězství v roce 1990 v aironmanu mu trvala 6 let. (sator)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v poľských mestách Wroclaw, Legnica, Swidnica a Glogów. Časť natáčania prebiehala aj v Chorvátsku. (MikaelSVK)
  • Zatímco na předchozí Palkowského film Bohové (2014) přšlo v Polsku do kin 2,5 miliónu diváků, což bylo v 38 miliónovém Polsku vnímáno jako velký úspěch, na výrazně nákladnějšího Nejlepšího jich do kin zamířilo „pouze“ 750 tisíc a z komerčního hlediska šlo o propadák. (klukluka)