Přes kosti mrtvých

• Polsko Pokot (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Polsko / Německo / Česko / Švédsko / Slovensko, 2017, 128 min (Alternativní 124 min)

Skrze energickou a značně excentrickou postavu Janiny Dušejkové, učitelky angličtiny v důchodovém věku, sledujeme  vzrůstající hrůzu malé osady na polsko-českém pohraničí, ve kterém se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd bez jasně vysvětlitelné logiky nebo motivu. Hrůza a zděšení z vražd kontrastují s obecným nezájmem, který doprovází masové vybíjení divoké zvěře v právě probíhající lovecké sezóně. Dušejková je nejen milovnicí zvířat, ale také ochránkyní všech divných a 'jiných' obyvatel Kłodzké kotliny, kde se příběh odehrává. Skrze Dušejkovou začínáme v příběhu postupně odhalovat, kdo stojí za prapodivnými vraždami a jak souvisí s vyvražďováním zvěře. (CinemArt)

Dudelino

Za prvni pulhodinu pridavam druhou hvezdu. Zacina to slibne s prijemnou atmosferou,davajici tusit,ze brzo nebude neco v poradku. Co se zacne dit na platne potom,mi hlava nebere. Pravdepodobne za to muze predloha,ale presto mam pocit,ze to neni zvladnuty. Zanrovej chaos,prehravani,neprirozeny dialogy postav a jejich nelogicky chovani,dejovy nesmysly a tak bych mohl pokracovat ()

pravda1

Nevedel som vôbec o čom tento film je ani som po tom nepátral a nechal som to na náhodu.Takže na celom filme boli najlepšie asi zábery tej nádhernej prírody - to bolo žúžo na to pozerať tie exteriéry bola paráda tam by som si to vedel predstaviť žiť.Inak pointa o tom ako sa správať k živým tvorom sa nesie počas celého filmu v osobe pani Dušejko ktorá to nakoniec odplatila za krivdy všetkých zvierat.Film ma ale až tak nebavil mierne som sa nudil a pred koncom zíval - fakt len pre skalných ochrancov prírody. ()

mikehoblog

Z některých komentářů zde je mi poněkud úzko... Jistě, hlavní poselství sice bylo občas podáváno až moc "fanatickým " způsobem, ale toho přehnaného bylo v tomto filmu relativně pomálu. Opravdu bychom neměli brát zabíjení zvířat jako samozřejmost a běžnou praxi. Oceňuji, že hlavní záporná postava, ze které mi bylo opravdu až na zvracení, byl kněz, a tudíž zde mohla vyniknout jednak prohnilost křesťanství či obecně víry, jednak i absurdita nahlížení na problematiku zabíjení zvěře pro lidské potřeby či zábavu... + Řemeslné zpracování na jedničku! PS: Nechápu lidi, kteří se v "mnoha dějových linkách" ztrácí, já zde objevil linku pouze jednu. xD Zdlouhavý mi film taky nepřipadal, pořád se něco dělo...a co mají všichni sakra za problém se žánry? "Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller" snad mluví za vše, ne? xD ()

lineker

No. Agnieszka nám (co by scénáristka) navařila slušný polský Bigos. Těch žánrových ingrediencí bylo prostě přes příliš a divák poté může být v průběhu sledování lehce zmatený. A přitom to mohl být temný mysteriózní thriller o tajemných vraždách v na polsko-českém pomezí. Klidně i smutné úsměvné drama o Don Quijotovském boji postarší učitelky za práva zvířat. Bohužel mix toho všeho strhl film hodně dolů a mne se několikrát stalo, že jsem ztrácel pozornost. ()

JanHavelka

Film, který se snaží apelovat na to, aby lidé víc porozuměli přírodě. Dobře. Přírodou žiju a je potřeba jí dát prostor i ve filmu. To, že v říjnovém lese zpívají zvonci, pěnkavy a já nevím co ještě jako ve vrcholném květnu, nad tím se dá přimhouřit oko. To, že to v pozdním říjnu na louce cvrčí jako o život, to už se dá překousnout o trochu hůře. Ale že to prozpěvuje i v třímetrových sněhových závějích, za tmy... myslí to autoři vážně? Ne, že bych chtěl pranýřovat každý film podle nerealistického používání přírodních "ruchů", ale když už se film snaží vyprávět rádoby poučným způsobem o přírodě, měl by se autor alespoň trochu snažit přiblížit realitě. Realitě se bohužel nepřibližují ani postavy a celkový dojem je podivně nepřirozený. Celkově působí, jako by jeho tvůrci pocházeli z jiné planety, kde všechno funguje jinak, nějakým divným způsobem. Nechci být zlý, ale tenhle film kladně hodnotit prostě nedokážu. Místy je klišovitý, jinými místy nudný, mezi tím nějaké záběry do hezké krajiny s depresivní hudbou. Krajina je asi to jediné, co mě na něj přimělo koukat asi do čtyřiceti minut. Dál nemělo smysl kazit si náladu. Docela by mě zajímalo, proč má takový film tak nepřiměřenou podporu ČT. ()

karmalat

Moc me to nechytlo, takovy artistni film. Chapu motivaci a poselstvi, zpracovani je take dobre, ale celkove mam rozpacity dojem...ostatne asi jako vetsina recenzentu. ()

scarlet

Typicky polský nudný film o ničem, postavy ve snaze o originalitu naprosto směšné (jako např. programátor minimalista, holka co nemá kam jít), jak z jiného světa, které si snad nikdo nemůže ani oblíbit. Nemotorny scénář, spousta keců kolem (5 minutová scéna o tom, jak si děti namočily ponožky) a když dojde na akci, záběry připomínají Malý pitaval z velkého města nebo scéna, kdy ten ajťák vyhodí proud v celém městě je prostě k smíchu. ()

Hanka_M

Silný román s velmi unikátní vizuální podobou a krásnou atmosférou. Režie, práce s hercem i aranžmá scén je velmi dobré, nicméně jsem místy trochu čekala, až se posuneme v ději. Určitě by filmu vyhovovala kratší stopáž a trochu stručněji vystavěný scénář. Ruku v ruce se skvělou hudbou to však přesto hodnotím jako mistrovské filmové dílo na evropské úrovni. Určitě je to jeden z lepších filmů A. Holland s příjemnou hereckou příležitostí pro M. Krobota. ()

xtraffic

Neuchopitelné. Tmavé. Špatný dabing. Šílená ženská bez charakteru v hlavní roli. Nepřehledná slatanina. Jedna hvězda za tečku ekoteroristům. ()

milos.bradik

Výborný, typicky artový film, tak jak to mám rád. Perfektní režie, skvostné herecké výkony a k tomu působivá hudba. Trochu mi to připomínalo Ptáky, ale tady byl ten motiv vražd i vrah jiný a pouze se to snažil na ta zvířata hodit. Velmi se mi líbila věta "Srnky určitě přišly z Čech. Vůbec nemají strach". Silně působivá je také pochmurná atmosféra Klodzké kotliny, kde to vypadá tak trochu jako ve středověku, včetně chování lidí. Jediné, co mi poněkud nesedlo byl ten příliš idylický konec, který k pochmurné atmosféře filmu neladil. ()

19. Kino na hranici = kino pro mě

19. Kino na hranici = kino pro mě