Trhlina

Igor, nezaměstnaný vysokoškolák, se v rámci absolventské praxe dostane do pracovní čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrie. Zde náhodou objeví záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč. Když se po dvou měsících stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se nezotavil. Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý. Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo relativně nedávno. Proto se Igor spolu se svou přítelkyní Miou, milovníkem konspiračních teorií Andrejem a tvrdým skeptikem Davidem vydává do tribečských lesů zjistit, jaká je pravda. Pátrání, které zpočátku působí jako nevinná zábava nesourodé skupinky, však končí tragicky… (Falcon)

JanHavelka

První třetina filmu je trochu slabší, i když i tady už se najdou děsivé scény. Herci nejsou zrovna nejvýraznější a kamera poměrně tuctová, nezajímavá. Jakmile se děj začne odvíjet v lese, je to hned jiná pohádka. Atmosféra perfektní, po dlouhé době mi u nějakého filmu doopravdy vstávaly hrůzou chlupy na zádech (Blair Witch je oproti tomuhle nudná pohádka před spaním). I když jde o "horor", není v ději použito až tak moc klišovitých prvků, takže od vstupu do lesa všechno plyne jako po másle - a divák si nestíhá kousat nehty. Závěr filmu je možná trochu nedotažený - takový nepříjemně "snový", což je ale asi v případě tohohle příběhu celkem vhodná volba. ()

5bw

Pokus o slovenský Blair witch má v prvom rade famózny námet. Miznutie ľudí v slovenskom pohorí ponúka úžasné možnosti na kvalitný mysteriózny triler. Na čom však film trpí je, že Bebjak sa z toho snažil urobiť horor...čo nie je dobrý nápad. Začnem hereckými výkonmi, keďže rád začínam pozitívami a pri slovenským filmoch sú takmer vždy práve v hercoch. Hlavný hrdina je síce sympatický, neopozeraný, ale zároveň trochu neprirodzený a nevýrazný. Kto naozaj šéfuje filmu, je dvojica Maštalír - Hartl, ktorá keby dostala lepší scenár, viac doťahovačiek a hádok, tak by film bol tak dvakrát lepší. Bartalos herecky nezaostáva, nemá však podobného "parťáka" a na obrazovke som najviac žral práve Andreja a Dávida. Čo bolo takisto úžasné, boli zábery na Tribeč a na zmiznutých. Tie dodávali naozaj temnú atmosféru, rovnako tak scény so svetlami, ktoré či chcete či nie, sa mne ohromne páčili. Hudba bola taktiež veľmi dobre zvolená, taká typická "bebjakovská" - skôr sa to dá nazvať vrčaním než hudbou. Na čom film ale sakramentsky trpí, je scenár. Ten je zlý z každej strany. Neprirodzené dialógy, málo humoru (doťahovačky Andreja a Dávida mohli byť geniálne) a najmä rozuzlenie, ktoré totálne zabíja divákovu fantáziu aj knihu (preto ak uvažujete o prečítaní knihy, tak určite odporúčam pred filmom). Ak by zostal koniec otvorený, skvele by to zapadalo do žánru filmu a aj do samotnej myšlienky celej Trhliny. Kvôli scenáru, ktorý by mal byť kostrou filmu - 60%. ()

andykanadan

Film som videl v rámci "Týždňa slovenského filmu" na ČT - včera som videl výborný film Čiara (tiež v réžii P. Bebjaka) a samozrejme, nedá sa to porovnávať z hľadiska deja/hlášok vo filme, ale toto boli fakt hrozné dve hodiny... Film som si chcel pozrieť preto, lebo ani jednu knižku Jozefa Kariku som nečítal a chcel som mať predstavu, prečo sú jeho knižky také populárne... Nechcem byť krutý, tak dávam aspoň jednu hviezdičku... ()

Marcel25

Film Trhlina, mal viac ambícii než vo výsledku ponúkol. Nudný až prehnane strnulý začiatok, ktorý sa snaží o akože vyobrazenie záhady, pričom rovnako tomu nepomáhajú ani charakterovo nezaujímavé postavy a pomerne jednoduchý scenár, neponúka nič čo by stálo za zaujatie sa do deju. Až druhá polovica filmu ponúkne viac napínavé a pomerne dobre atmosféricky zvládnuté scény, ktoré ale v kombinácií s nezaujímavými postavami v konečnom dôsledku na konci filmu nefungujú. Zmätený a otvorený záver tak v vzhľadom na to čo už som napísal, neponúkne dlhodobý zážitok, ktorý nepustí ani po viac dní, ako v prípade Prekliateho ostrova, ale len v mojom prípade, väčší nezáujem o danú tému. ()

ambrobene

Takéto horory sú najhoršie, že celý film čakáš, čo strašné sa stane a už sa to k tomu pomaličky blíži a blíži, ale nikdy sa nič strašidelné nestane. Fuj. Ale spracovanie filmu na slovenské pomery až príliš dobre, fakt som to nečakal. ()

Aceboris

Na Slovenské pomery vcelku slušne , príbeh ( predloha ) super , spracovanie. Čítal som knižnú predlohu tá bola o  poznanie lepšia, veľa veci vynechaných a v scenári mi toho veľa chýbalo.  Miestami to pokrivkáva s výkonmi hercov , ktorí ma sem tam nepresvedčia o tom , že tu rolu berú na100% . Jednoznačne má však potešilo to, že sa o niečo ako thriller s prvkami hororu vôbec natočilo a mohlo by to aj ďalej pokračovať. Opäť niečo nové , možno na tento štýl. Za mňa slušne a pozerateľne. 8/10 ()

Van_Stajpen

Zdejší některé přísné komentáře odmítám. Je to dobrý až nadprůměrný film. To, že většina kritizuje konec - to je otázka knižní předlohy, která končí stejně podivně - tak nijak. K absolutním 5ti hvězdám mi tam něco chybí - mám pocit, že kdyby se námětu zhostili nějací seveřané, kterým je tento žánr blízký, byl by to legendární film... ()

Franc_SVK

Toto nebol ani krok vedľa ale skôr rovno skok z útesu. Herci čo sa snažia hrať ale nie je to veľmi presvedčivé, ďalej scény čo majú navodiť pocit tajomna a navodia tak akurát pocit, že si chcete pustiť niečo kvalitnejšie. Neoslovilo ma to a 1* dávam už len preto, že poznám lokalitu. ()

mikinko51

Ja teda neviem. Keď som to dopozeral, tak sa mi v hlave miešali pojmy ako "nedovarená polievka", "nedochutené mäso", ... Celé také nedorobené, chaotické, atmosféra nulová, nejaké tie prekvapivé momenty vyslovene úbohé ... celé mi to nedávalo zmysel a vôbec som nepochopil načo bol ten film vlastne natočený .... ()

angelle

Tomuto príbehu, či už filmu alebo knihe, nemám čo vytknúť. Atmosféra, napätie, nezodpovedané otázky, úvahy, čo sa tam asi môže dať, skutočný horor bez akýchkoľvek príšer alebo démonov. Bebjak sa tejto úlohy zhostil bravúrne. Bodaj by natočil aj iné Karikove knihy. ()

vonBahnhof

Síce to bolo dosť slabé, ale aspoň ma to poriadne sklamalo :D Vošiel som do príbehu trhlinou v stene valca záchodovej rolky a vyšiel som dverami v stene záchodového valca svojej rolky. Vošiel som do učebne slovenčiny a vyšiel som trhlinou v Sybyle Myslovičovej. A odľeteľ mi z toho pokľop. ()

Brigitte

Velmi podařené převedení děje, atmosféry, děsu a hrůzy knižní předlohy na filmové plátno. Hodně moc povedený psycho horor, tleskám! ()

LegyT

Bohužel jsem nejdříve četl předlohu, kterou jsem přečetl téměř jedním dechem. Chápu, že při sledování filmu je to jistý handicap, ale film prakticky sleduje jen hlavní linku příběhu. Vše je v něm velmi zkrácené, odehrává se jinak. Neznat knihu, dost věcí asi nepochopím. Film těžící z úspěchu předlohy, ale udělaný jen na efekt, kde plno skvělých scén chybí a mnoho z těch, které zůstaly, nedávají díky svému zkrácení logický smysl. Přečtěte si knihu, tímhle se nezdržujte. ()

Canniosh2

Film jsem viděl 2x, poprvé před přečtení knihy od Kariky, a podruhé po jejím přečtení. A v tom je problém u spousty diváků - ten kdo knihu nečetl, tak bude docela zmaten, respektive si nemůže uvědomit další souvislosti, které se dozví v knížce. Napoprvé jsem byl také takový zklamaný, neslaný nemastný film, s několika ne zcela jasnými souvislostmi (např. zjištění o "pátém" členu expedice apod.); následně už mi spousta věcí docvakla, byť ve filmu nebyla nijak zmíněna ani naznačena. A to je onen kámen úrazu; možná, kdyby byl film o 5-10 minut delší a některé detaily by byly naznačeny, osvětleny, vysvětleny, tak by to bylo ještě o řád lepší, takhle se běžný divák utopí v nevědomosti o dalších souvislostech. Dal bych i 4 hvězdy, protože konec filmu byl daleko lepší než knižní předloha; na druhou stranu klišé ve smyslu "ztraceného inzulinu" bylo velmi okaté, a proto dávám 60%. ()

NoirSurBlanc

Zas až tak moc špatné to není. Postavy a kamera sympatické. Je to žánrovka a jako takovou bychom ji měli brát, nečekat něco navíc. ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží