Trhlina

Igor, nezaměstnaný vysokoškolák, se v rámci absolventské praxe dostane do pracovní čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrie. Zde náhodou objeví záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč. Když se po dvou měsících stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se nezotavil. Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý. Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo relativně nedávno. Proto se Igor spolu se svou přítelkyní Miou, milovníkem konspiračních teorií Andrejem a tvrdým skeptikem Davidem vydává do tribečských lesů zjistit, jaká je pravda. Pátrání, které zpočátku působí jako nevinná zábava nesourodé skupinky, však končí tragicky… (Falcon)

A_Shearer

V hororech se nevyznám, ale klasické lekačky a brutality považuju za absolutně směšné. Jiná věc jsou ovšem věci psychologické a mysteriozní, které probouzí fantazii, která pak umí děsit k smrti. V tomhle smyslu dlouhá expozice funguje, nedává sice pro následující děj valného smyslu, ale atmosféru nastavuje věru parádní. Bohužel, když se z toho stane Blairwitch, celé to trochu ztrácí na síle a vyznívá do ztracena. ()

samsozz

4 hviezdy iba pre to ze je to zdecimovana slovenska produkcia, na to aky shit sa tu vysiela a nataca je to ucite nadpriemer, vsetci od toho cakali horor jak neviem co ale mysterio to ucite je v tom ma to neskamalo, horor vobec. Herci obcas trochu cringe a divne spravanie. Keby to bol mimo SK film max. 3/5 ()

Lukeso

Moje guilty pleasure. Nad stejnojmennou knížkou jsem slintal: ten příběh o místě, skrze které se vstupuje do nějaké jiné časoprostorové dimenze, byl tak skvěle zpracovaný a popsaný, s enormně uvěřitelnými a výborně propracovanými charaktery, že mě donutil ji číst dvakrát po sobě. Na film jsem se těšil, samozřejmě plný obav, aby se nestalo to, co se obvykle děje: váš vnitřní příběh, který jste si na knize vystavili, se sesype jako domeček z karet. Naštěstí, tohle se u tohodle filmu nestalo: vlastně mu ten malý rozpočet, který je ve střední Evropě nevyhnutelností, sluší: dodává to filmu syrovost a uvěřitelnost, protože Trhlina není nějaké potrhlé scifíčko, které vás má odrovnat efekty: je to ve skutečnosti nerdovský příběhy, a proto mu tohle filmové zpracování neuškodilo. Paradoxně bych tu tedy doporučil přečíst knížku jako první a pak si to nechat pocukrovat tímhle snímkem: vzhledem k tomu, jaké sousto měl Bebjak před sebou v podobě zpracování knižní předlohy, se s tím popasoval skvěle. ()

Maslo133

Nemůžu si pomoc, ale tenhle film má svoje kouzlo. Mysteriozní filmy mám velice rád a tento patří společně, s také podceňovaným, Ghoulem mezi to nejlepší z československé tvorby posledních let. Jsou zde zajímavé postavy z nichž každá má jinou motivaci vydat se na tribečskou výpravu. Vyloženě jsem si užíval rozpad postavy, ze začátku suverénního, Dávida. Napínavé to je od začátku až do konce a otevřené zakončení k tomu tak nějak sedělo. Nejedná se o nijak originální dílo, ale já si to užil. Dejte tomu šanci... 70% ()

SirErLeerdan

Měl jsem možnost shlednout film, poté poslechnout surově ořezanou audioknihu a nakonec knihu.  A po tomto obráceném kroku jsem se opět podíval na film. A teda musím hodně snížit hodnocení. Ke knize se to přibližuje jen asi z půlky. Už od začátku nesedí dost a to mě vadí. Občas vyskočí náčrt knihy, ale vytržený z kontextu, jindy tam je zbytečná scéna, která působí až uměle. Hlavně v první třetině filmu. Ten čas mohli strávit adaptací knihy a ne vymýšlet něco navíc. I tak musím vyzdvihnout roli Tomáše Maštlíra, ostatní herci mě tam tolik nepřesvědčili a role Mii padla na špatnou herečku. Bohužel mě to zpětně trochu zklamalo, i když vím, že kniha nikdy není film a naopak. Ale je to taková rychlokvaška. Nicméně horůrek to není špatný a navíc od našich Slovenských příbuzných a s ohledem na místní malou hororovou scénu pohoda a proto přidám 20% navíc. Za mě 70% ()

-krusty-

Klasický rozpor mezi knihou a filmem, kdy film vždy kulhá. Jde jen o to, zda na jednu nebo na obě nohy. 111min verze je slabá na obě nohy a s knihou se moc srovnávat nedá. Literární předloha je zpracována logicky zkratkovitě a dost macešsky. Pokud tedy volíte filmové zpracování, doporučuji 2x60min, které se knize přecejenom přibližuje více... Zajímavé jsou reálné lokace a občas fajn zneklidňující hudba. Dávám body za snahu a děkuji, že vůbec něco takového vzniknulo. Ovšem klišovitě opakuji: kniha je kniha (nebo audiokniha - v tomto případě jen a pouze slovenský originál, který je oproti české dramatizaci nezkracovaný a charismaticky načtený) ()

gggggg

Určite na slovenské pomery zaujímavý a neopozeraný žáner, keďže mysteriózne filmy sa v našich končinách bežne netočia. Tento príbeh na mňa pôsobí dvojnásobne, keďže bývam priamo pod Tribečom a sám mám odtiaľ zopár zaujímavých a divných spomienok. Bohužiaľ, čo sa týka filmu, zrážajú ho hlavne mizerné herecké výkony niektorých predstaviteľov, iní sa zase ukázali v dobrom svetle. Dejovo to chcelo zrýchliť úvodnú časť s psychiatriou, ale potom sa to slušne rozbehlo a Bebjak ukázal, že dokáže stupňovať atmosféru až k finále. To bohužiaľ trošku sklamalo, pretože prinieslo viac otázok ako odpovedí, ale to som predpokladal. Uvidíme čo prinesie Bebjakov druhý film s mysterióznou tematikou, ktorý by mal vyjsť v apríli tohto roku a na ktorý sa už celkom teším. ()

Grulda55

V podstatných aspektech výrazné odchýlení od knižní předlohy filmu značně uškodilo.Šlo by přejít pár záležitostí,jako jsou např. značky a typy vozidel a mírně poupravené lokace.Ale zcela bezděčně přeskakovat mezi party,bez propojujících sekvencí je už hrubá vada celku.S ohledem vůči mé oblibě ke knižní předloze slabé 3*. ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží