Trhlina

Trhlina

Thriller / Horor / Mysteriózní

Slovensko, 2019, 111 min

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,416,175▐ Slovenský Blair Witch Project a nie zlé. Hlavne prvá polhodinka a pobehovanie po opustenej psychiatrii, kde sa objavujú nejaké tie záhadnosti má svoje temné čaro. Zaujme to, nechá tápať kam sa to bude uberať. Nakoniec skončíme v tajuplných lesoch, v takom našom bermúdskom trojuholníku. Kde to ale zamotáva hlavu a hmatateľné vysvetlenia žiadne. Nakoniec to je taká mysteriózna psycho dráma z dobrou atmosférou, ktorú si môže vysvetliť každý po svojom, či už schýza, rozdvojená osobnosť, či útok ufónov, všetko je otvorené. Herci slušne a doprovodná hudba robí svoje. Na naše pomery prekvapujúco dobrá práca. /videl v kine: 75%/(12.2.2019)

Na tento film som bol v kine s veľmi dobrým priateľom Samuelom, ktorý je hlboko veriaci človek. Chcel som vedieť, aký bude jeho názor na film tohto druhu. Ako som pôvodne predpokladal, viera v tieto veci sa ho veľmi nedotkla. Čiže ako zábava môže byť, spracovanie a herecké výkony... dajme tomu. Koniec koncov ako rozprávka pre dospelých by sa to mohlo ujať.(6.2.2019)

• Sala1

V prípade Trhliny sa určite bavíme o výnimočnom slovenskom filmovom počine, ktorý výrazne adaptuje literárnu predlohu a zároveň si dovoľuje menšie odbočky od hlavného deja. Najväčšia devíza snímky je určite samotná záhada. Tá dostala hlavnú úlohu a všetci protagonisti sú jej bábkami a tak to má byť. Charakterizácia postáv a aj samotné rozhodnutie vydať sa do pohoria je jednoduché, ale jasné, vychádza z predlohy. V každom smere by som sa ale dotkol faktu, že z filmu kričí výrazný zostrih pre kiná, keďže myslím, že pôvodná produkcia mala byť televízna miniséria. Cítiť to ako na tempe filmu, tak aj na jednotlivých situáciách a prepojeniach. Je veľmi dôležité, či ste knihu pred videním snímky čítali alebo nie, pretože to váš výsledný dojem výrazne ovplyvní. Uponáhľaný úvod a záver filmu je škodou pre snahu o dôsledné rozprávačstvo. Kontinuitu narúša aj doplnená linka o samotnom spisovateľovi, ktorá síce speje k predpokladanému wow efektu, avšak počas filmu rozpačito prešľapuje na mieste. Peter Bebjak ako režisér drží film nad vodou, zabíja ho ale strih a kamera, ktorá nedovoľuje dôsledne "pomenovať" momenty, ktoré sú jednoducho viac dôležitejšie ako ostatné. Filmu by tiež pomohlo širšie spektrum ponurej atmosféry, ktorá nemá s čím ísť do kontrastu. V linke, na ktorej film začne, na tej aj skončí. Je škoda, že keď sa na scéne objavia dve protikladné postavy sprievodcov, hlavný hrdina ustupuje do úzadia jednoduchému konfliktu racionálneho ega a nerdovského bľabotania. S otázkami, na ktoré film v zásade neponúkne kľúč, tak snímka stojí na verande krásneho bohatého domu. Viac tu: https://youtu.be/6HUYAolyyvk(24.1.2019)

• IceQueen

Oceňujem snahu vytvoriť niečo, na čo v slovenskej kinematografii nie sme tak úplne zvyknutí (my síce nie sme vlastne v slovenskej kinematografii zvyknutí na filmy vôbec) a v tom možno čiastočne spočíva problém. Trhlina je až tak mocne mysteriózna, že som sa v pohorí Tribeč s tými nešťastníkmi stratila aj ja. Prečo nie som na spoločnej fotke výpravy, neviem. K lístkom do kina by mali pribaľovať aj knihu, zrejme pre nás, Karikom nepobozkaných, je ťažšie sa zorientovať v záhade miznutia slovenských občanov v strašidelnom lese. Pochybujem, že sa nájde divák, ktorý si nespomenie na Blair Witch. V časti pred výletom funguje deus ex machina na plné obrátky a človek (ja) sa nestačí diviť, čo sa mu to pred očami odohráva. Neviem čím to je, ale naši herci proste nie sú pripravení zvládať filmové úlohy. Možno sú pokazeni tými prízemnými a lacnými seriálmi, v ktorých sa nemusia príliš snažiť, netuším. Navyše ten koniec, ako by už aj tak toho nebolo dosť. Ešte je tu možnosť, že som proste nechápavá. Medzi ** a ***(27.1.2019)

Knihu som čítala už pred nejakým časom a dokázala mi vyvolať zimomriavky. Na filme sa mi páčilo ako sa to snažili docieliť cez soundtrack a musím podotknúť, že na to šli naozaj dobre aj keď som dúfala vo viac scén pri ktorých vás nadvihne zo stoličky (pri jednej som sa naozaj vydesila). Druhá polovica filmu, kde sa už dostali na povestný Tribeč, ma bavila omnoho viac pochopiteľne a páčila sa mi mrazivá atmosféra ktorá z toho plynula. Režisér sa s tým pekne vyhral, dronové zábery a hmla okolo hlavných postáv to pekne vykresľovala. Sprvu sa mi nepáčil výber hercov ale uprostred filmu som musela uznať, že lepšie vybrať asi ani nemohli. Každopádne som odchádzala veľmi spokojná aj keď si niečo pre film upravili, v tomto prípade mi to nerobilo najmenší problém. Mohlo to byť trošku viac desivejšie. Za mňa ale veľká spokojnosť!(2.2.2019)

• - S návštevnosťou 83 266 divákov a tržbami 494 386 eur sa premiérový víkend filmu Trhlina stal dovtedy najúspešnejším víkendom slovenského filmu v domácich kinách. Prekonal tak štart filmu Čiara (2017), ktorý taktiež režíroval Peter Bebjak. [Zdroj: hnonline.sk] (JurincoLM)

• - V knihe sa uvádza, že cesta zo Zlatých Moraviec do Nitry je cesta smrti. Z knihy nie je jasné, v akom čase sa príbeh odohrával, ale v súčastnosti už táto cesta nie je taká nebezpečná, pretože existuje rýchlostná cesta PR1BINA, na ktorú sa presunula väčšina premávky. Otvorená bola v roku 2011. (Milsa)

• - Autor knihy, Jozef Karika, tvrdí, že tá je napísaná podľa skutočnej udalosti. Istý človek za ním prišiel a celé mu to vyrozprával. Tvrdí ale, že sám nevie, čo si má o tom všetkom myslieť a tak úsudok necháva na čitateľovi. (Milsa)