Trhlina

Thriller / Mysteriózní

Slovensko, 2019, 111 min

Film sa po oťukávacom úvode sympaticky rozbehol. Napätie v mysterióznom thrilleri však dosť výrazne pokazili veci (súvislosti), ktoré mi prišli naozaj nedotiahnuté a kazili tak zážitok z celku. Navyše, z celého filmu som po jeho skončení mal pocit, že by som spomínané nedotiahnuté veci pochopil len vtedy, ak by som si prečítal knihu. A to vo večnom súboji film verzus kniha hodnotím negatívne.(8.2.2019)

• Ergeletta

Trhlina je jedna z mých oblíbených knih, takže jsem se těšila na filmové zpracování. Nevím úplně přesně, pro koho je film určený. Kdo nečetl předlohu, nemá šanci situace pochopit a kdo ano, ten bude naštvaný, protože spousta důležitých momentů chybí. Ty, které jsou tam navíc, nejsou překvapivé ani děsivé, nýbrž k smíchu. Možná bude minisérie obsažnější, ale v kině jsem viděla pouze značné množství balastu, dlouhé záběry o ničem na úkor příběhu, který byl ořezaný do bezvědomí. Celé je to jeden velký facepalm a parodie na knihu, která není ani dostatečně vtipná. Prostě ne. Napětí by mělo být budováno jinak než roztřepanou kamerou, kdy jsem na velkém plátně místy neviděla nic jiného, než šmouhy a rádoby strašidelnou hudbou, která byla tak maximálně otravná. Herci nesympatičtí, detailní záběry zbytečné (pokud to celé neměla být reklama na batohy Decathlon), napětí žádné a absence maringotky byla poslední kapka :)(29.1.2019)

Začala by som asi tým, že knižnú podobu Trhliny film tak jednoducho neprekoná. Pán Karika je majster v budovaní napätia a prácu s čitateľom zvláda excelentne. Tieto veľmi dôležité aspekty, ktoré robia Trhlinu trhlinou, žiaľ, nie je možné vtesnať do stopáže filmu. Tým však nechcem povedať, že filmové spracovanie bolo na prd - hoci, popravde som sa výrazne obávala ako sa podarí obrazne stvárniť detailné opisy z knihy. V rámci slovenskej kinematografie je však Trhlina úctyhodný počin. V prípade dejovej linky sa niekde pridalo, inde zas výrazne ubralo (čo považujem za slabšie miesto filmu, keďže viaceré atmosféru, napätie a bezútešnosť situácie budujúce prvky z knihy sa v prípade filmového spracovania vytratili). Hoci sa viaceré mystické a logicky nevysvetliteľné časti z knihy nepodarilo stvárniť, tie, ktoré sú vo filmovom spracovaní sú naozaj kvalitné. Práca s obrazom a primárne s hudbou bola v istých momentoch naozaj nadupaná. Nemôžem povedať, že by som však pri filme zažila taký mindfuck a totálne vtiahnutie do deja ako pri knihe. Filmovú Trhlinu, ale naozaj uznávam a nesmierne sa teším, že sa niekto jej spracovania zhostil (hoci to nebola možno navďačnejšia úloha).(25.1.2019)

Snažím sa podporovať slovenskú kinematografiu a film, preto som aj tejto snímke dala šancu a musím povedať, že ma celkom zaujala. Baví ma to tajomno okolo toho, a že ani sám autor knihy celkom presne nevie kde končí realita a začína mystifikácia či fikcia..Dobré spracovanie, ktoré udržiava divákov záujem, hororové prvky, dialógy, výber hudby...za to všetko palec hore..aj za "komediálneho drsňáka" Maštalíra :)(5.2.2019)

Trpí to podobnými problémami ako kniha, teda papierovými, neprirodzenými dialógmi (samozrejme, vo filme to prekáža citeľne viac, miestami ma pri slovách ako "nemenší" až mykalo) a značnou rozvláčnosťou, za čo môže najmä prvá polovica príbehu s poslabšou výstavbou vzťahov a celkom nefunkčnými motiváciami. Všetko okolo búrania blázinca a odhaľovania obsahu trezoru mohlo byť výrazne stručnejšie, takže je divák už asi v polovici celkom unavený a samotný výlet do lesa už nemá jeho plnú pozornosť (rozdelenie na tri časti v TV tento problém zrejme odbúra). Navyše je to vo filme "okorenené" srandovnými akože ľakačkami, ktoré v dobe Jamesa Wana už môžu vystrašiť naozaj len tie tetušky, čo prišli do kina vymasírované kampaňou na JOJke a v bulvári (zaujímavý fenomén - nepamätám si v kine také staré publikum, obzvlášť na hororoch zvyknem byť najstarší divák, tu to bolo naopak). No a potom sa ide na výlet a tak ako v knihe, konečne to začne byť zaujímavé. Niežeby to bolo naozaj strašidelné, ale sú tam dobré nápady a niektorým scénami nechýba pôsobivosť. Herecké výkony omladiny mi nevadili, Maštalír s bajúzmi bol zábavný, z nejakého dôvodu sa na ňom celé kino smialo, hoci hovoril veci ako "tie dvere tam predtým neboli!", ktoré mali byť desuplné. Veľmi dobrá práca s ruchmi a podľa mňa výborná hudba. Bebjakovo remeslo solídne, aj keď, samozrejme, stále je to televízny projekt zostrihaný do kina. Celkovo mierne prevažujú pozitívne dojmy, takých 6/10 a veľmi sa teším z komerčného úspechu, lebo to pomôže kinám i tvorcom, ktorí by radi natáčali žánrové veci pre širšie publikum.(4.2.2019)

• - S návštevnosťou 83 266 divákov a tržbami 494 386 eur sa premiérový víkend filmu Trhlina stal dovtedy najúspešnejším víkendom slovenského filmu v domácich kinách. Prekonal tak štart filmu Čiara (2017), ktorý taktiež režíroval Peter Bebjak. [Zdroj: hnonline.sk] (JurincoLM)

• - Autor knihy, Jozef Karika, tvrdí, že tá je napísaná podľa skutočnej udalosti. Istý človek za ním prišiel a celé mu to vyrozprával. Tvrdí ale, že sám nevie, čo si má o tom všetkom myslieť a tak úsudok necháva na čitateľovi. (Milsa)

• - Trhlina bola pôvodne natočená ako trojdielna miniséria určená pre televízne vysielanie. (emdvojka)