Trhlina

Trhlina

The Rift

Thriller / Horor / Mysteriózní

Slovensko, 2019, 111 min (Televizní verze: 2x60 min)

• corona

Trhlina je malý slovenský pokus o kinder horor pre deti 1. stupňa ZŠ (druhostupňáci letia na iných hororoch). Už prvé informácie, ktoré sa zjavili o Tríbeči tuším okolo r. 2000 boli čistá fabulácia a kde nič nie je, tajomné svetlá a divné zvuky na vyvolanie strachu nestačia. 8. diel 1. rady Knihovníkov z r. 2015 sa točí okolo toho istého, čo Karikova kniha, teda trhlina v časopriestore v lesoch pri Nitre, tajomný dom so zmenenou dispozíciou... atď. a "bála" som sa pri ňom určite viac. Tým pádom si treba položiť otázku, kto koho vykradol, odpoveď si každý dokáže nájsť sám.(17.6.2019)

Tak konečne som sa dostal k tomuto slávnemu preslávenému slovenskému hororu. Čakal som síce niečo viac, vzhľadom na ten humbuk čo sa okolo toho strhol, no nie som ani vyslovene sklamaný. Aj keď bez bubákov, niektoré momenty dýchali príjemnou mysterióznou atmosférou. Čo sa týka pointy a rozuzlenia, miestami som sa trochu strácal (vesmír ako kocka?), no nebolo to nič iritujúce. Avšak kniha si myslím je asi ďaleko lepšia ako film, možno stojí za vyskúšanie. Priemer. 60/100(4.6.2019)

• corpsy

Všemožne rozdávané herecké ocenenia v TV a kino produkcii ( OTO, Slnko v Sieti a rôzne festivaly ) by mali uznať aj opačnú stranu. To najhoršie. A týmto sa tento pomerne atmosférický snímok môže pyšniť. Okrem pána Maštalíra ( na moje prekvapenie ), je každý jeden herec hodný minimálne Zlatej Maliny ( ak by sa to určovalo medzinárodne ). A to je presne problém. Nie Bebjaková ´´smutná´´ réžia, slovenský prístup k látke, šablonovitosť. Herci. HERCI! Vymeniť 99% a máme tu ďalší skvelý žánrový príspevok z našich končín.(25.8.2019)

Z filmu Trhlina si odnáším rozporuplné pocity. Nečetl jsem knihu a tak nevím na kolik se film drží knižní předlohy. V nejblížší době mám ale v plánu knižní předlohu přečíst a pak svůj komentář k filmu víc rozvedu. Ve výsledku mi přišel film takovej neslanej, nemastnej. Na druhou stranu ale zase nemůžu říct, že by to byl film špatnej. Proto volím zlatou střední cestu a dávám 3 hvězdy.(12.5.2019)

Slovenský Blair Witch? Rozhodně tisíkrát lepší, BW se mě nelíbil ani trochu, odpad. Po přečtení naprosto vynikající knihy jsem musel shlédnout film, který bych asi hodnotil jinak méně, ale díky knize jsem se v něm krásně orientoval. Kniha vysvětluje mnohem víc, proto doporučuji těm, co film ještě neviděli nejprve přečíst knihu. Blair Witch, Shyamalan a podobně zaměřené filmy nejsou moje parketa, ale Trhlina (kniha) mě jaksi vzala ikdyž tomu naprosto nevěřím, četla se úžasně. Rozhodně se do Tribeče vydám a vše řádně prozkoumám, bude-li hezké počasí možná ještě letos. Na filmu bych nejvíc ohodnotil výborný mix zvuku, kdy je slyšet z různých míst každé sebemenší zapraskání větvičky. A hudba také skvělá. Slabší hodnocení filmu je dáno tím, že diváci nečetli knihu, jinak je to pro mě záhada jako Tribeč.(15.9.2019)

• - Film sa natáčal v pohorí Tribeč, v dedinách Štitáre, Zlatno, na Čiernom hrade, lúke pod Žibricou, v lesoch pri Borinke, Bratislave, Nitre a tiež v Brne. (Raccoon.city)

• - Natáčalo sa v zime, herci a štáb sa tak mínusovým teplotám nevyhli, avšak mali k dispozícii vyhrievaný stan, kde sa počas prestávok zdržiavali. (Raccoon.city)

• - Autor knihy, Jozef Karika, tvrdí, že tá je napísaná podľa skutočnej udalosti. Istý človek za ním prišiel a celé mu to vyrozprával. Tvrdí ale, že sám nevie, čo si má o tom všetkom myslieť a tak úsudok necháva na čitateľovi. (Milsa)