Trhlina

Trhlina

Thriller / Horor / Mysteriózní

Slovensko, 2019, 111 min

Bebjak milo prekvapil. Na slovenské pomery veľmi dobre produkčne aj réžijne zvládnutý mysteriózny thriller za aký by sa nemusela hanbiť ktorákoľvek európska produkcia. Za málo peňazí veľa muziky. Oceňujem predovšetkým skvelé budovanie atmosféry ktorá vrcholí mrazivým záverom v pohorí Tribeč ktoré odhalí nejednú zaujímavú pointu. Herecky tiež ok a veľké uznanie patrí aj hudobnej stránke ktorá sa na výslednej atmosfére výrazne podieľala. Viac podobných kúskov poprosím. A bavilo ma to viac než dajme tomu Záhada Blair Witch z podobného súdka.(27.1.2019)

Trhlina se i přes nepřízeň hodnocení zdála být jako skvělá věc. Už jenom tím, že jde o další ambiciózní slovenský film, který se nakonec konečně dostal i do Česka. Na tohle naše filmografie v celku trpí. Slovenských filmů je zde silně pomálu, ale doufám, že se to zlepší. Film je pro mne asi stejná záhada, jako pro postavy samotné prostředí. Máme zde postavy, které jsou takové všeljaké a nedokážete si k nim vytvořit pořádný vztah a dialogy mezi nimi jsou stejně logické jako prohlášení SPD. Film také trpí na zvláštní pojetí kompozic, střihu a podobných i technických záležitostí. Scény totiž mnohdy jsou někdy zcela zbytečné a nedokáží nějak přímo a logicky navázat na sebe. Plus k tomu divný psycho barák na začátku, který vlastně ani není předmětem příběhu a pak se vydáte do hor. Film obsahuje docela dost věcí, které dokáží dost dobře navodit atmosféru, ta dokáže být mnohdy shozena právě nepřirozenými konverzacemi mezi sebou, ale dejme tomu. Hory dokáží navodit suprovou atmosféru, která dokonce i v něčem dokáže předčit Záhadu Blair Witch a film umí docela dobře zužitkovat podmínky ke svému prospěchu. Mind fucky se taky najdou a nejde o nic špatného. To, co zde asi bych vyzdvihl nejvíce je hororová atmosféra v oblasti strachu samotného. Dobrý horor umí být hodně dobrý tím, že vlastně nevíme čeho se bojíme. Tady je to splněno na jedničku. V mnoha případech jednoduchost světel rozcházejících se do různých stran, tuna světel a těžkého zvuku dokáží navodit takovou atmosféru až z toho mrazí. Co se týče konce ani nemluvit. Ale jak by řekl pan Werrich: "Jenže! Vždycky se objeví nějaké "jenže", co mění běh světa." Máme zde totiž film, ze kterého jsem odcházel v celku pochroumaný a to film by i nějak měl splnit. To jsem nějak doufal a očekával. A hlavně se mi to dlouho u hororu nestalo. Proto jsem byl za toto strašně rád. A dokonce to i ukazuje moji určitou slabost pro tento film. Jenže! Zároveň jde o film, kterému ale bohužel nedokážu odpustit skoro až školáckou scenáristiku a provedení filmu technicky. Nejhorší na tom bude, že až se na film třeba podívám za 5 let, tak bude prostě stejný. A v rámci mé mysli a názoru možná i horší, protože budu okolo filmu i docela uvědomělejší. Kdo ví.(17.5.2019)

Na tento film som bol v kine s veľmi dobrým priateľom Samuelom, ktorý je hlboko veriaci človek. Chcel som vedieť, aký bude jeho názor na film tohto druhu. Ako som pôvodne predpokladal, viera v tieto veci sa ho veľmi nedotkla. Čiže ako zábava môže byť, spracovanie a herecké výkony... dajme tomu. Koniec koncov ako rozprávka pre dospelých by sa to mohlo ujať.(6.2.2019)

• LIVINGDEAD

Už když jsem viděl sponzora TV JOJ, říkal jsem si "to bude sračka!". A taky, že jo. Nevěřil jsem vlastním očím, že tohle šlo do kin? Vždyť to byla TV inscenace! Navíc s nehercem v hlavní roli, který vypadal jako feťák. Nikdy jsem neviděl v dnešní době natočen dobrý slovenský film, ani český, ani polský... Takže tohle byla předem tutovka na ODPAD! 💩💩💩💩💩 Je směšné tento film zařazovat do kategorie horrorů, protože tohle je naprostá ostuda a i odpadní produkční společnost THE ASYLUM dovede natočit lepší film! Dle mého názoru, na CSFD to hodnocení dali nachytaní. Zaplatili za kino 130 Kč, to je nasralo a tak pomstichtivě chtěli nalákat další. A nebo je to fraška jako s hodnocením filmu L. Vondráčkové. Trhlina je MEGA-ODPAD.(1.6.2019)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,416,175▐ Slovenský Blair Witch Project a nie zlé. Hlavne prvá polhodinka a pobehovanie po opustenej psychiatrii, kde sa objavujú nejaké tie záhadnosti má svoje temné čaro. Zaujme to, nechá tápať kam sa to bude uberať. Nakoniec skončíme v tajuplných lesoch, v takom našom bermúdskom trojuholníku. Kde to ale zamotáva hlavu a hmatateľné vysvetlenia žiadne. Nakoniec to je taká mysteriózna psycho dráma z dobrou atmosférou, ktorú si môže vysvetliť každý po svojom, či už schýza, rozdvojená osobnosť, či útok ufónov, všetko je otvorené. Herci slušne a doprovodná hudba robí svoje. Na naše pomery prekvapujúco dobrá práca. /videl v kine: 75%/(12.2.2019)

• - Během prvního víkendu utržil film bezmála půl milionu eur, což se dosud žádnému slovenskému filmu nepovedlo. [Zdroj: novinky.cz] (Bioscop)

• - O výrobu filmu sa postarala spoločnosť D.N.A. Production, ktorá má na svedomí napr. seriály Za sklom (od r. 2016) a Rex (od r. 2017). (emdvojka)

• - V knihe sa uvádza, že cesta zo Zlatých Moraviec do Nitry je cesta smrti. Z knihy nie je jasné, v akom čase sa príbeh odohrával, ale v súčastnosti už táto cesta nie je taká nebezpečná, pretože existuje rýchlostná cesta PR1BINA, na ktorú sa presunula väčšina premávky. Otvorená bola v roku 2011. (Milsa)