Violet Evergarden

• Japonsko ヴァイオレット・エヴァーガーデン (více)

Epizody(14)

Válka skončila a Violet Evergarden potřebuje práci. Zjizvená a bez emocí nastoupí na pozici zapisovatelky dopisů, aby se o sobě a svojí minulosti dozvěděla víc. (Netflix)

dudo24

Autor predlohy musel byť naozaj v zlom psychickom stave, keď to písal. Po pár epizódach sa totiž seriál zmení na sériu tých najsmutnejších príbehov. Je to taký emočný náklad – asi najväčší aký som pri anime seriály zažil—, že môžem zabudnúť na pozitívne myšlienky v tento deň. Postava Violet – poškvrnená nevinnosť, veľká moc, poznačená minulosťou, snaží sa objaviť, čo to znamená žiť – nie je nový koncept, ale mám ho neskutočne rád. Naozaj krásny a dramatický príbeh, ktorý ma určite chytil za dušu. To platí aj pre hlavný aj pre všetky vedľajšie príbehy. Posledné epizódy sa trochu vychýlili od predošlej štruktúry. Odbehli od zameriavania sa čisto na Violet a neboli až tak silné, ale aj tak si zachovali dobrý štandard. Animácia je krásna a hudba tiež. OVA epizóda: Táto OVA epizóda je o desať minút dlhšia ako by musela byť a stráca tým trochu dynamiku. V polovici sa avšak rozbehne a vojde do typického tempa normálnych epizód. Dej je časovo zasadený medzi štvrtú a piatu epizódu a dopĺňa tak nevysvetlený – aj keď nie až tak možno podstatný – pokrok vo violetiných písacích skúsenostiach. Myslím, že je úplne vhodné pozrieť si túto epizódu medzi spomenutými dielmi aj pri prvom pozeraní seriálu. poznámka: Poskytnutý obsah ma totálne zmiatol. Spolu s apatickosťou a mechanickými rukami hlavnej postavy mi dal presvedčenie, že Violet má byť nejaký android. V druhej epizóde mi však táto myšlienka bola narušená, tak som si pozrel obsahy na iných stránkach aby som si to vyjasnil. Ak je aktuálny obsah preklad, tak si nemyslím, že je presný. Ak je to originálna kompozícia, tak by sa mala podľa môjho názoru upraviť. ()

IZFNP

Prekrásny vizuál, hlboká myšlienka, nádherný príbeh. Ale tak, ako ma niektoré slabšie anime vedia strhnúť, tak ma niektoré kvalitné anime vedia nechať chladnou. Violet Evergarden rozhodne kvalitným anime je, musím však povedať, že ma prvé epizódy príliš nebavili. Samotná hlavná postava bola extrémne zvláštna a veľmi som nechápala celú tú vojnovú minulosť. Epizódne príbehy síce mali čo ponúknuť, ale keďže som nemala až taký vzťak k hlavnej hrdinke, na to bola príliš mdlá a ťažko sa dala čítať, išli i pointy epizód trochu do stratena. Zlomilo sa to až cca v polovici, kedy sa začala ukazovať Violetina premena a i ja som voči nej pookriala. Desiaty diel je scenáristický vrchol, ale takmer všetky ľudké príbehy sú tu dramaticky silné. Spätne sériu ako celok hodnotím nadpriemerne, oceňujúc oveľa viac i prvé epizódy, nakoľko už chápem, o čom tento netradičný, no citlivý coming-of-age kúsok je. Navyše sa naňho veľmi fajn pozerá, najmä zábery krajiny sú úžasné. Emociálne extrémne silné a vyspelé dielo, ktoré je oveľa viac o pocitoch, než o deji. ()

hruska.32

Představte si dívku, pro kterou je válka všechno. Nebo spíš rozkazy od majora. Válka ale skončí, a přijde v ní o někoho velice důležitého. Jediný, co Violet zbylo... tak je naděje pro lepší život. Začít od znovu. Jízda plná emocí, krásné animace a skvěle napsanou hlavní postavou. Jedno z nejlepších anime, co jsem viděl. Doporučuji i lidem, co na anime běžně nekoukají❤️. ()

Agraynel

Vizuální masterpiece, porno, skvost. Ač se jedná o seriál, tak po grafické stránce si troufnu říct, že je Violet Evergarden něčím, většinově přesahujícím i filmy jako jsou Kimi no na wa., Zahrada slov či Tenki no ko. A to ve spojitosti s Makoto Šinkaiem není zdaleka všechno. Emoční prožitek je tady přibližně 11/10, hudební doprovod to samé. Ohledně děje... peak. Že na tom jsou Japonci s emocema tak trochu "jinde" je asi jasná věc, takže tady seriál zobrazuje sdělování emocí pomocí dopisů, které píší "vzpomínkové panenky" a právě Violet je jedna z nich. Dříve využívána jakožto zbraň, se nyní snaží pochopit pojem, funkci a význam všech emocí, které za svůj život nikdy nedostala. Čím víc seriál postupuje, tím víc emoce ovládá a následný společný prožitek vtažením do děje se jen násobí. Za sebe musim říct, že má anime fakt superschopnost přenést pocity na diváka a to jsem si opravdu vychutnal. Navíc je vhodně postavený na slušných 6 hodin a já nedokážu odsoudit jeden jedinej díl, všechno zapadalo jak mělo a vyvrcholení, které nastává okolo x09 a následně si to dokáže udržet až do samého konce je za mě solidní výkon. Takže kdo má rád anime s hlubokým emočním přesahem, tak nakoupit kapesníčky a hurá do toho, 95% :). ()

Ronkar

Audiovizuální skvost, který bych doporučil kažému, i kdyby vám byl šumák obsah. Osobně tyhle sentimentální anime moc nemusím, ale tady mi to moc nevadilo. Nádech červené knihovny taky může odradit. Ano, je to emočně vyďěračské (viz. episoda 10) a na můj vkus se tam bulí (a mluví o lásce) moc často. Nijak to ale nepopírá fakt, že námět i zpracování je hodně prima. Navíc vyčítat Violet Evergarden, že je přecitlivělá, by bylo stejné jako vyčítat hororu, že je moc strašidelný. V rámci budování charakteru a vývoje nitra jde o kvalitní dílo (ze kterého by si jiné příběhy mohli brát příklad). Má to dobrý scénář, zajímavou hrdinku i vedlejší postavy a také živé dialogy. Zpracovávají se tu nelehká témata (vyrovnání se ztrátou blízké osoby, hledání  správných slov pro milované, traumata války, neschopnost zařadit se do společnosti... a samo sebou láska a to ve všech jejích podobách, od romantické až po rodičovskou) a to vkusným způsobem. A taky dost chytrým... Zpočátku totiž Violet není nijak extra sympatická, neprojevuje emoce a je těžký soudit, co je vlastně za osobnost. Jenže tady jde o účel. Díky práci Vzpomínkové panenky se Violet setkává s různými lidmi z různých společenských vrstev, kteří řeší vlastní problémy. A tyto dílčí příběhy slouží jako zrcadlo pro samotnou Violet, která si tak napříč příběhem začne uvědomovat problémy ve svém vlastním životě - i to jak je vyřešit. Příběh provází nádherná hudba (ale fakt špičková!), která pohladí na duši. Sluncem zalité scenérie, pohledy na oblohu, smysl pro citlivý detail: to vše tvoří kouzelnou atmosféru. Vnitřní vývoj Violet, jejích zapásů, strastí a nadějí, funguje. Za srdce mě nakonec seroš chytil. Tvůrcům tleskám, protože tohle se i přes nějaký ten přešlap povedlo. Největší mínus: 3 finální episody, které nesmyslně jdou cestou akce a tím i proti dříve budované atmosféře. Kdyby seriál skončil EP 10, vůbec mi to nevadilo. Nehledě na fakt, že v episodě 9 Violet dojde k naplnění svého charakter arku (a vlastně celého příběhu). V ten moment mohl příběh klidně skončit a já bych byl plně spokojen. Jinak není moc nač si stěžovat. ()

Modular

Zdá se mi, že tragické příběhy ze starších dob se lišili v mnohém od dnešních dramat a povídek. Za starých dob se jednalo o mnohem přímočařejší a jednodušší příběhy, než máme dnes, ale to nebylo nutně špatně. Víte, podobný pocit mám z Violet Evergarden. Starý příběh z neexistující země, která si prochází válkou, kde gramotnost není samozřejmostí, a proto myšlenky, jež chce standardní lid zapsat na papír, přepíše jejich automatická zapisovatelka, v příběhu tohoto anime je jí Violet. Za prvé, anime obsahuje naprosto unikátní a překrásný styl animace, u kterého je zajímavostí, že skoro nikdy neuvidíte statický záběr; vždycky se něco hýbe, imitujíc tím reálný svět. Tento styl animace se již osvědčil u Koe no Katači, jež je od stejného studia, kde to byla jedna z hlavních pozitivů na filmu. Tady je tomu podobně. Následuje skvělé OST. Hudba perfektně sedí ke scénám a jenom doplňuje dojemný příběh, který se zrovna na obrazovkách odehrává. A ano, nakonec tu máme příběh. Každý díl vás dojme, některé víc než jiné, ale vždycky budete mít pocit, že se nejedná o pouhou "ubrečenou frašku", jenž napsal někdo jen pro to, aby jste se u ní nabrečeli. Je sice pravda, že některé příběhy jsou méně dojemné než jiné, a někdy se opravdu zdá, že příběhy schválně končí tragicky, ale mně osobně to nikdy nepřišlo na tolik přes čáru, abych z toho byl naštván. Pro mě je tedy Violet Evergarden naprosto nádherným příběhem, který vás bezpochyby dojme svou nezpochybnitelnou krásou, a stojí za to se na něj podívat. Doporučuji, 9/10. ()

Katakimiku

Nádherné anime s originálním příběhem, zajímavými dějovými linkami, spoustou emotivních scén, co fungují víc než skvěle, vývojem charakteru hlavní hrdinky, který je po posledním díle opravdu patrný, hezkou hudbou a především opravdu krásnou animací ve všech scénách. Jen začátek byl trochu slabší, ale stojí za to si pár dílů počkat. 9/10 ()

UncleMorty

Upřimně je to serie s hlubokou myšlenkou, ke které se musí každý divák sám probrat. Nejedná se o serii, která vás musí do sebe vtáhnout na stovky dílů. Jedná se o serii pocitů, myšlenek a absolutní absence nějaké hlavní zápletky. Celá serie je totiž jen úvodem do života odhozeného štěněte, které se snaží najít svoje místo, kolikrát s pocitem, že díly na sebe absolutně nenavazují. ()

RadaRAW

Violet Evergarden s předlohou Kana Akacuki která byla dobroušena a přepracována do tohoto úžasného seriálu samotným Reiko Jošidou. Přidejme k tomu úžasně na animované scenérie, prostředí a hudbu potrhávající vše co se děje na obrazovce (na plátně není dobrý výraz pro seriál). Příběh zde nebudu nijak spoilerovat, ale můžu po tvrdit že divák neuroní nejenom jednu slzu. Netuším jak Jošido udělal, že v jednom 20-25 minutovém dílu je více emocí než člověk někdy hledá i ve tříhodinovém filmu. Sice jsem někdy povšiml že předloha byla román pro dívky ale toto přepracování dokáže uchvátit každého komu nevadí pohrávání z emocemi diváka či animované seriály. Mohu jen doporučit ()

Carlito1

Panenka, která poznává city poté, co celý svůj život utopila ve válce. Dívenka, která se snaží poznat význam slov "Miluji tě.", které jí vyslovil její milovaný Major Gilbert a její cesta poznání a zapadnutí do světa bez rozkazů a války. Naprosto dokonalé anime, které vás u srdíčka zahřeje, ale také rozláme na několik kousků. Překrásná animace spojená s osobitým stylem vyprávění a postavami i situacemi, díky kterým tento seriál budete milovat. Děkuji ti, Violet Evergarden, od srdce píšící panenko. ()

LosMichal

Každou epizódou to je lepšie a lepšie. Ale ako to väčšinou v anime býva tak tá 10. je prelomová a ani tu to nie je výnimkou. Jedná sa doposiaľ o najlepšiu časť série, ktorá vás dozaista rozplače. Anime produkcia Netflixu sa mi začína páčiť čoraz viac. Len tak ďalej ()

Danken07

Violet Evergarden začalo ako úžasne anime, ale bohužiaľ skončilo priemerne. Prvých 10 epizód bolo skvelých (hlavné úžasná 10 ep.), ale zvyšok bol priemer. Ostatné epizódy už boli viacej zamerané na akciu, čo som vôbec nepochopil (v predchádzajúcich epizódach sa akcia ukázala len pomocou flashbackov o Violetinej minulosti). Toto anime sa mi viacej páčilo ako slice of life, preto mám tak strašne rád epizódy 1 až 10. Veľká škoda že sa autori nerozhodli zamerať príbeh aj na ostatné postavy a ich vývoj. Strašne rád by som si prečítal aj light novelu, z ktorej čerpali tvorcovia tohto anime a chcel by som zistiť čo všetko zmenili. ()

paveltommy

Už je to chvilku co jsem seriál viděl. Musím i tak uznat, že seriál ve mě zanechal jisté vzpomínky nebo pocity, pozitivní, což se o mnoha jiných anime říct nedá. Má to poměrně jednoduchý, skoro až povrchní, příběh který má ale své kouzlo a něco do sebe. Snaží se to být lidské, vytvářet kontrast mezi válkou a civilním životem, a především jak se adaptovat když je po válce. Zkuste se odprostit od složitých příběhů, protože je pravda že hloubkou příběhu to podle mého nemá tolik co nabídnout, a užijte si krásně ukázaný svět minulého století, který si ode mě především díky překrásné animaci odnáší těch nejslabších (ale přesto) 5 hvězd co jsem dal. 80%. ()

Braenn.

Pěkná animace se snoubí s nulovým dějem, postaveným na klišoidní nudě. Nevytáhne to z vás nic jiného než emoce, a i ty už jsou dvakrát sežvýkané, pokud pro vás "anime" není cizí slovo. Je to jako vylouhované Gunslinger Girl spojené s hrdinkou, jejíž vzhled jsem už dozajista viděla ve Fate/stay night, ale to je asi ten nejmenší prohřešek. Půlku doby jsem přemýšlela, jestli je Violet člověk nebo kyborg. Doteď si nejsem jistá, protože kde se pak vzaly její superschopnosti? Je jen "dobrá?" To je fuk. Každopádně pokud čekáte bojové scény a zabíjení, no, pak ne-e, o tom to není. Vůbec. Zato tam najdete spoustu slzících panenkovských dívek, jedny opravdu velká prsa a krátké příběhy bez děje. Jsou autoři placeni za množství slz? O nic jiného se totiž nesnaží, jen ždímat, ždímat, ždímat. Hlavní hrdinka je tam vlastně jen proto, aby pasivně trpěla a objevovala emoce (nekonečný záběr kamery na Violet s přírodou v pozadí, Violet ve větru, Violet v západu slunce, Violet a moře...) Všichni ostatní v tom jejím tichém utrpení (brek, brek) nachází inspiraci pro své vlastní po. . .né životy, neboť jim svou přítomností otevírá oči a jedním mávnutím řeší jejich alkoholismus, deprese a vůbec... Brek. A teda nedá mi to, ač jsem ke konci sledovala už jen jedním přivřeným okem - ona "láska" majora Gilberta k ní zaváněla spíš pedofilií než romantickým vztahem, kolik že jí v té válce sakra bylo? 14? 13? 12? Dala jsem dvě hvězdičky ne proto, že by se na to nešlo dívat, ale protože níže v komentářích zmiňovaná slova "patos" a "kýč" jsou přesně to, co v tom najdete. Promarněný potenciál. Anime pro rozechvělé puberťačky. ()

Keks

Ze začátku mě to vůbec nechytlo a nechápal jsem co na tom všichni vidí...postupem času mi ale Violet přirostla k srdci a někdy od 8. epizody je to opravdu výborné a ne repetetivní epizodický emoční vydírání...co je krásné však celou dobu a musím to pochválit je soundtrack a animace! No moje srdcovka to asi nikdy nebude ale už trochu vic chapu ten hype okolo...4/5 ()