poster

První očista

 • USA

  The First Purge

 • USA

  The Purge 4

  (pracovní název)
 • USA

  Purge: The Island

  (pracovní název)
 • Slovensko

  Prvá očista

 • Velká Británie

  The First Purge

 • Austrálie

  The First Purge

 • Nizozemsko

  The First Purge

Thriller / Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 2018, 103 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • filmfanouch
  ***

  Vlastně začínám mít pocit, že všechny úspěšné horrory se dočkávají pokračování. Bylo tomu tak napříč věky: Halloween, Pátek třináctého, Noční můra v Elm Street..tenhle trend pokračoval až do současného století- Saw, Insidious, V Zajetí démonů... a jedním z těch sérii se stává Očista. Je to už 5 let co první Očista vpadla do kin a byl z toho hit. Dvojka a trojka přitom byli v pokladnách ještě úspěšnější a bylo tedy jasné, že i když trojka končila velice uzavřeně, konec není. Než aby tvůrci ale uvažovali jak navázat na zmatený konec trojky, radši se vrátili hodně, hodně dopředu... až před události prvního filmu abychom viděli jak ta první očista vlastně proběhla. Za Očistou ale naštěstí stojí produkční hlavička Jason Blum, takže i když se Očista nikam lety neposouvá, pořád si drží nadprůměrnou produkci. A naštěstí Očista střídá nápady. První díl se točil kolem jedné rodiny v baráku která se pokouší přežit jednu noc, dvojka sledovala rovnou počet několika lídí a trojka sledovala političku která plánovala Očistě zatrhnout tipec. Čtyřka/Nula poté sleduje jeden menší, sociálně slabší ostrov plný především afroamerickou komunitou. A vlastně není důvod to nějak okecávat: Žádný výrazný pokrok tu totiž není a jestli se vám líbili či nelíbili předchozí díly, tady se to asi nezmění. Režíruje Gerald McMurray který předtím pouze točil afroamerické drama pro Netflix takže zas tak velké zkušenosti nemá, naštěstí ale důstojně zvládá takovou látku v rámci možností. Smutný je to, že asi nejzajímavější na filmu je hudba plna afroamerických popových songů která občas perfektně ladí do příběhu. Co se týče herců, ve filmu se neobjeví nikdo kdo by jakkoliv projevoval svojí přítomnost. Jo, Y´lan Noel občas připomene doby mladšího Michaela Jai Whitea, to mu ale není nic platné když pořád hraje v takové brakové látce.Nejzajímavější herecké jméno ve filmu je poté Marisa Tomei, která se na plátně ale moc nedrží a obávám se, že je tam zbytečně. Ke konci filmu ale přijde možná zvrat, který vlastně ale podvrací nohy všemu co jsme viděli v předchozích dílech. A je to škoda, jelikož to vlastně podkopová to jak celá Očista funguje. Jinak co se týče odkazů na předchozí díly, musíte počkat do závěrečné scény. Sečteno podtrženo, První očista je oukey prequel k oukey horrové sérii, která by ale měla buďto brzy skončit (věřím, že tržby zase budou velký a pětka bude) a nebo počkat na premiéru chystaného seriálu, protože tento formát by možná mohl Očistě sedět víc.Nedá se však upřít, že jsem se u První očisty asi bavil nejvíce z celé série.(5.7.2018)

 • oveckaoa
  ***

  Letošní rok je zvláštní rozdávám jaksi moc 3 hvězdičkových hodnocení skoro každému hororu co jde do kin. Ani tenhle dík nebude výjimka tahle série nemá už co nabídnout jelikož se vyšťavila prvním dílem zde to navíc kazí nesmrtelný Dimitry a drsná černá babička s kvérem, která je neskutečně vtipná (já myslel, že jsem šel na horor ne na komedii) . Jo a jinak většina těch fotek z plakátů tam ani není (ten maník v černém s biblí nebo co to má) nebo se tam mihne pouze na té party a to je vše. Další díl bych bral v přístupnosti R (což nikdy bohužel nebude jelikož by na to do kin nikdo nešel) a pořádný masakr (čemuž taky nevěřím bohužel) jinak už tam potencionál nevidím.(6.7.2018)

 • Yoshitsune
  *****

  Byť nás první Očista, bere na úplný začátek, tak se tenhle krvavý kruh už uzavírá. A přitom je to taková škoda, akce je zde našlapaná a pořádně kontaktní, takže hodně bitek, hodně střílení a i dost zvráceností a finále v paneláku bylo naprosto špičkové. Město místy působí i dost děsivě, což u předchozích dílů, takovou roli nehrálo, ale tady, tady z podzemí začnou vylézat i démoni. Film se převážně soustředí, na trojici - Nyu a jejího bráchu Isaiah a Dmitriho, který je šéfem tamějších bloků. A byť příběh, je už dost ohraný, tyhle tři postavy sou perfektní, ale hlavně Dmitri, který by byl perfektní Black Pantherem, jelikož chápe úděl krále a dává do toho duši i srdce. Co mně však neustále na téhle sérii baví, je ta uvěřitelnost, to že by se tohle mohlo přes noc stát, to čeho sou lidi schopní, když jim někdo dá volnost. Něco takového neschvaluji, je to zrůdné a odporné, ale dneska, v dnešním světě, sou lidi, kteří sou na takové mentální úrovni, že tohle schvalují a líbilo by se jim to. A to je na tom, nejvíc děsivé, ta uvěřitelnost, ta realističnost.(6.7.2018)

 • Gogo333
  ***

  Původně se říkalo, že má být první očista na ostrově s vězni. Myšlenka mě nadchla a docela jsem se těšil. Po shlédnutí prvního trl jsem koukal, že jde nakonec o něco úplně jiného. Film mě nechal chladným, ale při sledování seriálu jsem si řekl, že to doženu. Nápad docela slušný, líbilo se mi zasazení a rasistické bitky. Super byly i svítíci čočky, klidně bych si taky pořídil. Z postav mě zaujal Skeletor, jinak nikdo. Trošku mi zasazení přišlo futuristický, díky některým vychytávkám, přitom předchozí díly mi přišli jako ze součastnosti, tak je to trochu podivné. Samotný příběh zaměřený na vůdce gangu byl nezáživný. Triky slabé a ty umělé cákance dodělané v pc k smíchu. Škoda, že to nebyla větší jatka nebo aspoň lepší příběh, takhle to prakticky nemá čím zaujmout.(10.10.2018)

 • Streeper
  ****

  Čekala jsem něco daleko horšího, než jsem nakonec viděla. Nicméně hodnocení filmu mě přesvědčilo, že by to nemuselo být až tak špatné, maximálně bych vyhodila peníze za totální sračku, naštěstí se to nestalo. Byla jsem hodně překvapená, jak dobré to bylo. Byla tam akce, napětí, občas nějaká romantika, ale napětí tomu šéfovalo nejvíc, zvláště v druhé polovině filmu, kdy jsem skoro přestala dýchat u finální scény. Úplně mě to dostalo. Neviděla jsme žádné z předchozích filmů, ale vzhledem k tomu, že se jedná o prequel, tak by to nemělo vadit, ale moc se mi to líbilo. Lekla jsem se celkem 3x, nesmíte to brát jako horor, ale spíše jako napínavé sci-fi.(17.7.2018)

 • - Ve filmu se neobjeví žádná postava z předešlých tří filmů. (NiWi)

 • - Jedná se o prequel této filmové série Očisty. (mzss1)

 • - V pokoji Isaiaha (Joivan Wade) je na zdi možné vidět plakát k filmu Halloween, také od studia Blumhouse. (NiWi)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace