První očista

The First Purge

Thriller / Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 2018, 103 min

• rretrro

Zlatá "první" Očista, kdy Ethan Hawke i s rodinou bojoval o život proti "kamarádům" ze sousedství. Ta byla skvělá. Druhý a třetí díl už taková sláva nebyla, ale měly taky něco do sebe. Ovšem toto ? Celá tato slátanina postavená na konfliktu zlých "bílých" politiků proti chudákům černochům a hispáncům, kteří se už tak celý život potýkají s rasismem a sociálními problémy ? .... Multi-kulti aktivismus ruku v ruce s politickou korektností až na půdu. Děkuji, nechci.(6.7.2018)

Čekala jsem něco daleko horšího, než jsem nakonec viděla. Nicméně hodnocení filmu mě přesvědčilo, že by to nemuselo být až tak špatné, maximálně bych vyhodila peníze za totální sračku, naštěstí se to nestalo. Byla jsem hodně překvapená, jak dobré to bylo. Byla tam akce, napětí, občas nějaká romantika, ale napětí tomu šéfovalo nejvíc, zvláště v druhé polovině filmu, kdy jsem skoro přestala dýchat u finální scény. Úplně mě to dostalo. Neviděla jsme žádné z předchozích filmů, ale vzhledem k tomu, že se jedná o prequel, tak by to nemělo vadit, ale moc se mi to líbilo. Lekla jsem se celkem 3x, nesmíte to brát jako horor, ale spíše jako napínavé sci-fi.(17.7.2018)

Byť nás první Očista, bere na úplný začátek, tak se tenhle krvavý kruh už uzavírá. A přitom je to taková škoda, akce je zde našlapaná a pořádně kontaktní, takže hodně bitek, hodně střílení a i dost zvráceností a finále v paneláku bylo naprosto špičkové. Město místy působí i dost děsivě, což u předchozích dílů, takovou roli nehrálo, ale tady, tady z podzemí začnou vylézat i démoni. Film se převážně soustředí, na trojici - Nyu a jejího bráchu Isaiah a Dmitriho, který je šéfem tamějších bloků. A byť příběh, je už dost ohraný, tyhle tři postavy sou perfektní, ale hlavně Dmitri, který by byl perfektní Black Pantherem, jelikož chápe úděl krále a dává do toho duši i srdce. Co mně však neustále na téhle sérii baví, je ta uvěřitelnost, to že by se tohle mohlo přes noc stát, to čeho sou lidi schopní, když jim někdo dá volnost. Něco takového neschvaluji, je to zrůdné a odporné, ale dneska, v dnešním světě, sou lidi, kteří sou na takové mentální úrovni, že tohle schvalují a líbilo by se jim to. A to je na tom, nejvíc děsivé, ta uvěřitelnost, ta realističnost.(6.7.2018)

Letošní rok je zvláštní rozdávám jaksi moc 3 hvězdičkových hodnocení skoro každému hororu co jde do kin. Ani tenhle dík nebude výjimka tahle série nemá už co nabídnout jelikož se vyšťavila prvním dílem zde to navíc kazí nesmrtelný Dimitry a drsná černá babička s kvérem, která je neskutečně vtipná (já myslel, že jsem šel na horor ne na komedii) . Jo a jinak většina těch fotek z plakátů tam ani není (ten maník v černém s biblí nebo co to má) nebo se tam mihne pouze na té party a to je vše. Další díl bych bral v přístupnosti R (což nikdy bohužel nebude jelikož by na to do kin nikdo nešel) a pořádný masakr (čemuž taky nevěřím bohužel) jinak už tam potencionál nevidím.(6.7.2018)

M-E-G-A! Som si istá, že množstvo užívateľov The First Purge zakope pod čiernu zem, ale mne sa to veľmi páčilo. Ja osobne som veľkým fanúšikom celej série, lebo, ako som už iste spomenula v predchádzajúcom komentári, tento námet je perfektný a naozaj ma bavili úplne všetky časti. Prísť s prequelom bol skvelý nápad, keďže bola očista spracovaná síce štvrtýkrát, ale opäť úplne inak. Teraz, priamo k The First Purge. Možno by som viac rozvinula psychologický pohľad zo strany psychologičky, myslím, že by to mohlo byť viac zaujímavé na základe akých predpokladov stavala experiment, aké očakávané výsledky by mali byť pozitívne a podobne.. Zároveň viacero scén bolo prikrášlených, a tie asi nemusím spomínať, kto videl vie/tuší (nedá mi však nespomenúť Ramba/Terminátora/Chucka Norrisa v jednej osobe). A niečo, s čím snáď môžu prísť len američania - urobiť z bossa, drogového dílera maximálne pozitívnu postavu, ktorej sme asi všetci, koľkí sme sedeli v kine držali palce, a nakoniec sa z neho stal v podstate "národný" hrdina, tak to HEJ! Menované však neberiem ako negatíva, lebo v kontexte PERFEKTNEJ akcie, napätia, drámy, a akurátneho humoru mi je to všetko úplne jedno, keďže som sa skvele bavila! Dúfam, verím a modlím sa k ďalšiemu pokračovaniu aj za cenu, že by malo byť slabšie, lenže v mojich očiach je snáď tento námet nevyčerpateľný!(18.7.2018)

• - Jedná se o prequel této filmové série Očisty. (mzss1)

• - Ve filmu se neobjeví žádná postava z předešlých tří filmů. (NiWi)

• - V pokoji Isaiaha (Joivan Wade) je na zdi možné vidět plakát k filmu Halloween, také od studia Blumhouse. (NiWi)