První očista

• USA The First Purge (více)
Trailer 1

Přežít dvanáct hodin, během nichž pro vás nehnou prstem ani policajti ani záchranáři. To je cíl potenciálních obětí Očisty. Ti ostatní tuhle noc chtějí využít k beztrestnému vybití agrese a vyřízení účtů. Dnes večer to bude poprvé. Co se stane, nikdo neví, ale hezký pohled to asi nebude. Úspěšná hororová série od mistrů hrůzy ze studia Blumhouse přichází po třech dílech se svou první kapitolou. Vláda původně naplánovala Očistu jako svérázný sociologický experiment. Aby na zbytek roku snížila úroveň kriminality pod jedno procento, vytipovala si jednu velkou městskou čtvrť, která by se kvůli míře zločinnosti mohla s klidem přejmenovat na „Peklo“, a v ní povolila zločin. Celá oblast je samozřejmě prošpikována kamerami a národ dostává zdarma zvrácenou reality show, která však diváky příliš nebaví, aspoň zpočátku. Byť je oblast plná nebezpečných gangsterů a zvrácených úchylů, nic moc se neděje, potenciální vrazi jsou moc ostýchaví. Organizátoři projektu „naštěstí“ počítali i s tím a mají metody, jak vlnu násilí zvednout do pořádné výšky. Stačí sem zvenčí poslat pár vyzbrojených propagátorů Očisty. Je jasné, že kdo tuhle noc přežije, bude jiný, než byl před pouhými dvanácti hodinami. Jako třeba bezohledný vůdce gangu, který dá před ochranou svého byznysu přednost svým sousedům, nebo dívka, zoufale v nočních ulicích hledající bratra, který se chtěl také „zapojit“. (CinemArt)

Trailer 1

Asia_Power

Tak tohle je nejvíc rasistickej film všech dob. Černoši jsou vyobrazení jako holý prdele a jediný oběti Očisty. To je rasismus. Běloši jsou vyobrazení jako zmrdi, co je lověj a říděj spiknutí. To je rasismus. A soukmenovci ty tam pro jistotu vůbec nejsou. To je ale kurva rasismus. Takže co negr, to holá prdel, co bělásek to zmrd a co rákosník to...vlastně nic, ani jsme jim nestáli za to, aby nás jebli do večerky. Takže tu máme trojitej rasismus tomu říkám pecka, to se mi líbilo a chechtala jsem se při představě, jak amíci budou píčovat ať už budou bílý, černý nebo žlutý. Jenže fakt, že Očista pohrdá všema rasama je jedinej bonus filmu nebo teda jeden z mála. Zabiják Skeletor je všechno, jenom ne děsivej. Prostě černej kokot s pořezanou držkou, co si myslí, že se svejma 50 kg budí hrůzu. Navíc tady máme sci-fi (střílející drony, světélkující kamerový čočky atd) pyčo proč? Takže Očista začala s nejnovější technikou a časem se od ní opustilo? Paráda, by mě zajímalo kterej debil tam chtěl ty střílející drony a hlavně ty svítící čočky. Jelikož, krom bílejch komand žoldáků na konci filmu, vražděj jen negři, tak vidíme hromadu bubáků s duhovejma očima a vypadá to směšně jako já v plavkách. Brácha hlavní hrdinky je neskutečnej kokot, kterej mě sral celej film, hlavní hrdinka je šukézní trdlo ALE nej postava je nigga s ryze afroamerickým jménem - Dimitry. Mámu asi vošukal rusák, no neva. Dimitry je frajer jak nikdo. Drogovej boss, co se rozhodne chránit ostatní bubáky, aby je bělásci nezabíjeli, i když sám denně likviduje nigga bratry a je mu to u prdele. On může, ale běda jak to zkusej běloši, kurva! Navíc je to černej Šváca z filmu Komando, páč zcela sám dokáže pozabíjet doslova armádu bílejch vojáků a ani se u toho nezapotí. Drogovej boss má kurva dobrej skill a po lajně koksu je člen Specnaz vedle něj jen čůrák od vedle. Nechybí ani tlustá, hnusná černoška, co nezavře držku a je naprosto nesnesitelná. Klasika. Samotný zabíjení je buď ratatata bum nebo občas kuchy kuch nožem. K tomu parádní dialogy tipu - Miluju Tě, ale seš kokot, ale stejně Tě miluju páč mám kokoty ráda, ale být s Tebou nemůžu páč seš kokot, i když možná...ne, nemůžu! Ale i když... Buddho za co? Jdu svůj harddisk očistit od tohohle "hororu". PS : To ta bílá doktorka fakt byla taková píča? Chtěla jsem, aby se lidi zabíjeli, ale vadí mi, že se zabíjej tolik...píííčo to ne! ()

tron

Dosť nezaujímavý prequel k sérii, ktorá si nikdy nenašla cestu do môjho srdca, ale niektoré diely sa mi celkom páčili (dvojka). Tentokrát sa pozrieme na to, ako sa to celé začalo. Nie je to zlé, atmosféra je ako po minulé razy opäť správne drsná a špinavá, ale od istého momentu sa z toho stáva dosť nudný akčný film so strašne vysokým počtom úplne tuctových postáv (zaujali ma len neprehliadnuteľný Rotimi Paul ako maniak Skeletor a sympaťák Y´lan Noel). ()

kiddo

SPOILERY: Ačkoli si série kurevsky rychle uvědomila, že primární obětí ústřední premisy asi nebude banda zazobaných WASP na hermeticky uzavřeném předměstí, hlavní problém zůstával až doteď nepojmenován, a sice že tahle rádoby satira nemá, co by satirizovala, protože myšlenka "zločinnost psychologicky prospívá společnosti i jednotlivci, a tudíž je v omezené míře žádaná" je natolik retardovaná a odtržená od jakéhokoli zdání reality, že se vyvrací sama ještě před úvodníma titulkama. Čtvrtý díl je proto tím teprve prvním, kterému stojí za to věnovat pozornost i jako něčemu jinému než študácké nuďárně, kterou si člověk zaplácne prázdné místo na festivalu béček. Na otázku "co za vypatlané hovado by tuhle nebetyčnou píčovinu kdy uzákonilo a proč?" totiž konečně dává jasnou a vpravdě jedinou logickou odpověď: fašouni, protože demografická... ehm... očista. Retardované je to sice furt, ale pokud si mám vybrat mezi současnou totální očividností a potenciálním návratem k nedomyšlenosti, radši asi budu držet kušnu. ()

Eliott

Myslím si, že není zrovna fér dávat filmu tak nízké hodnocení jen kvůli tomu, že jde o čtvrtý podobný film v sérii. Celkem podařený akční snímek vesměs srovnatelný s 2 a 3 dílem a to jak akcí, tak nápadem. Dávám 3 hvězdy, ale myslím, že je film nesmyslně podhodnocený. Ve skutečnosti bych dal asI 65%, možná 70. ()

EvilPhoEniX

Příjde mi, že je film hodně podhodnocený a je to možná způsobeno tím, že ve filmu je více černých než bílých, což mně osobně nevadí. Purge sérii mám rád a udělat prequel byl slušný nápad, líbilo se mi jak vše vlastně začalo, byť se schopnějšími tvůrci to mohlo být určitě nápaditější a inteligentnější, ale tady jde především o akci a zábavu a v téhle sféře film podmínky splňuje. Chaos v ulicích je možná ještě šílenější než předtím, krví se moc nešetří, masky opět paráda, hlavní hrdinka se svým bratrem jsou sympaťáci a udělat z drogového dealera hrdinu, kterému divák ve finále fandí zvládne natočit málokdo. Finální akční čistka v paneláku je jak z Terminátora, ale mně se to líbilo velice. Milé překvápko. 75% ()

• Jedná se o prequel filmové série Očista. (mzss1)
  • Ve filmu se neobjeví žádná postava z předešlých tří filmů. (NiWi)
  • V pokoji Isaiaha (Joivan Wade) je na zdi plakát k filmu Halloween (2018), který také produkovala Blumhouse Production Company. (NiWi)

Související novinky

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

09.07.2018

Nenápadná síla Marvelu spočívá v jeho dovednosti udělat ze svých sequelů ještě daleko úspěšnější filmy, než jak tomu bylo v případně prvních dílů. Tato pozoruhodná vlastnost se teď opět projevila na…