Reklama

Reklama

První očista

  • USA The First Purge (více)
Trailer 1

Přežít dvanáct hodin, během nichž pro vás nehnou prstem ani policajti ani záchranáři. To je cíl potenciálních obětí Očisty. Ti ostatní tuhle noc chtějí využít k beztrestnému vybití agrese a vyřízení účtů. Dnes večer to bude poprvé. Co se stane, nikdo neví, ale hezký pohled to asi nebude. Úspěšná hororová série od mistrů hrůzy ze studia Blumhouse přichází po třech dílech se svou první kapitolou. Vláda původně naplánovala Očistu jako svérázný sociologický experiment. Aby na zbytek roku snížila úroveň kriminality pod jedno procento, vytipovala si jednu velkou městskou čtvrť, která by se kvůli míře zločinnosti mohla s klidem přejmenovat na „Peklo“, a v ní povolila zločin. Celá oblast je samozřejmě prošpikována kamerami a národ dostává zdarma zvrácenou reality show, která však diváky příliš nebaví, aspoň zpočátku. Byť je oblast plná nebezpečných gangsterů a zvrácených úchylů, nic moc se neděje, potenciální vrazi jsou moc ostýchaví. Organizátoři projektu „naštěstí“ počítali i s tím a mají metody, jak vlnu násilí zvednout do pořádné výšky. Stačí sem zvenčí poslat pár vyzbrojených propagátorů Očisty. Je jasné, že kdo tuhle noc přežije, bude jiný, než byl před pouhými dvanácti hodinami. Jako třeba bezohledný vůdce gangu, který dá před ochranou svého byznysu přednost svým sousedům, nebo dívka, zoufale v nočních ulicích hledající bratra, který se chtěl také „zapojit“. (CinemArt)

(více)

Videa (6)

Trailer 1

Recenze (228)

silentname 

všechny recenze uživatele

"The First Purge" akosi len dokazuje, že táto séria celý čas bola obrovským problémom. Mám pocit, že tento film akosi chce len znovu povedať to, čo sme už videli v posledných dvoch filmoch, neprináša absolútne nič nové a je to len obrovská nuda. Aspoň zväčša. Trvalo strašne dlho, kým som dokázal prejaviť aspoň trošku záujem o niečo, čo sa reálne deje, a keď sa konečne začne niečo diať, film je na konci. Páčia sa mi dokopy 2 veci na filme. Akčné scénky sú spracované podľa mňa celkom dobre a vyzerajú lepšie, než iné filmy a celkom je dobrá myšlienka, že aj najväčší gangster v celom meste môže byť nakoniec hrdinom v celej tejto akcii. Pretože reálne ukáže, že mu na ľuďoch záleží viac, než tým, čo spustili experiment. No potom sú tu problémy. NFFA potrebujú žoldákov na to, aby potvrdili, že Očista je riešenie. To už vieme. Ľudia sa nechcú očisťovať. To už vieme. Je to celé podvod. To už vieme. Je to namierené proti nižším triedam. To už vieme. A takto by som mohol pokračovať ďalej. Jediné čo stále nevieme je ako vznikla tá debilná modlitba, ktorú sme tu mali 3 filmy a nikdy som jej neporozumel. Inak je všetko úplne stejné. Záver prináša twist, ktorý je úplne odnikiaľ a pôsobí úplne zúfalo. Ako keby film ani nevedel ako sa z celej tejto situácie dostať a tak to urobí absolútne najdebilnejším spôsobom, aký by ma napadol. Postavy nie sú zaujímavé, vieme kto prežije, vieme kto umrie a nič nové som v tom nenašiel. Je to len proste ukážka, že to tak bolo od začiatku a celý ten experiment bol len dotlačený k tomu, aby ľudia verili, že všetci to tak chcú a môžeme fungovať. Najviac mi k tomuto filmu sedí titul - "prevarené." Myslím si tento svet už reálne nemá nič viac na ponúknutie a je asi na čase to ukončiť. Nemám pocit, že to bola dobrá séria, mám pocit, že tam je dobrý potenciál a jemne ho v poslednom filme konečne vedeli využiť. Ale inak je toto jedna filmová zbytočnosť, ktorá dokopy nepriniesla nič. A som prekvapený, že som čakal od tohto filmu, že by konečne mohol byť niečo viac. Určite nie. Hodnotenie: D- ()

kiddo 

všechny recenze uživatele

SPOILERY: Ačkoli si série kurevsky rychle uvědomila, že primární obětí ústřední premisy asi nebude banda zazobaných WASP na hermeticky uzavřeném předměstí, hlavní problém zůstával až doteď nepojmenován, a sice že tahle rádoby satira nemá, co by satirizovala, protože myšlenka "zločinnost psychologicky prospívá společnosti i jednotlivci, a tudíž je v omezené míře žádaná" je natolik retardovaná a odtržená od jakéhokoli zdání reality, že se vyvrací sama ještě před úvodníma titulkama. Čtvrtý díl je proto tím teprve prvním, kterému stojí za to věnovat pozornost i jako něčemu jinému než študácké nuďárně, kterou si člověk zaplácne prázdné místo na festivalu béček. Na otázku "co za vypatlané hovado by tuhle nebetyčnou píčovinu kdy uzákonilo a proč?" totiž konečně dává jasnou a vpravdě jedinou logickou odpověď: fašouni, protože demografická... ehm... očista. Retardované je to sice furt, ale pokud si mám vybrat mezi současnou totální očividností a potenciálním návratem k nedomyšlenosti, radši asi budu držet kušnu. ()

Reklama

Xmilden odpad!

všechny recenze uživatele

Kvalitativně už nevidím rozdíl mezi touhle hloupostí a Seagalovkama. Koncept je víceméně podobný. Prostě se jde z bodu A do bodu B někoho zachránit a u toho umírají lidé. 4. Očista už je čistý rasistický hnus, který nemá mimo Ameriku snad šanci uspět. Série Očisty si dává už dvouletou přestávku, ale úroveň to opravdu nezvedá. Souhlasím s tvrzením, že oproti tomuhle vypadají 1 a 2 jako velkofilmy. Prosím ukončit sérii, která toho kromě zvráceného nápadu mnoho nenabídla. 5% ()

Ryuuhei 

všechny recenze uživatele

Moje vůbec První očista a vysloveně zklamán nejsem. Atmosféra je budovaná skvěle - ta hrůza a děs z nadcházející absurdní možnosti být terčem kohokoliv bez postihu působí naprosto příkladně. Lekačky jsou generické, ale funknční - sám jsem sebou cukl nejméně dvakrát za celý film, což beru za úspěch u něčeho, co samo sebe označuje jako „horor“. Přehršel násilí a krve je kapitolou sám o sobě a nemohu soudit, zda v případě série ujel, nebo naopak nepřinesl nic nového. Hlavní postavy představeny dobře - bylo možné si k nim udělat i sebemenší vztah a bát se o jejich osudy. Jeden z nejnebezpečnějších záporáků - Skeletor - ale vybudovanou osobnost neměl, byl zkrátka vyšinutý magor, co si z očisty udělal soukromá a neselektivní jatka. A to, že v celém dění měla prsty i vláda, nebylo ve výsledku zase tak překvapivé. Tedy, film velmi dobře koukatelný, od čtvrtiny pěkně odsýpal, ale ve výsledku kromě celkového (již počtvrté užitého) nápadu nepřinesl nic příliš hlubokého. 70% ()

mzss1 

všechny recenze uživatele

(72%) Viděno v kině. Čtvrtý, natočený film Očisty, tentokrát jako prequel, proč ne ? Celá tahle série mě baví. Sice to nevyniká nijak světoborně, abych si to každý den pouštěl, ale je to oddychovka, která se nedá nijak hluboce kritizovat. To samé platí i o tomto novém přírůstku. Dal jsem opět 4*, sice trochu slabší, ale co už. Ta tématika už je samozřejmě trochu ohraná, nápadů moc nepřibylo, ale i tak dobrý. Akce je slušná, začíná to dost pozvolně, sem tam nějaké podřezávání, pak započnou přestřelky a ke konci i nějaký ten výbuch. Celé to bylo takové realistické. Sice se už trochu vytratila ta pravá atmosféra očisty, ale to bylo možná způsobené tím, že tohle byla první. Někteří lidé ani nevěřili, že to bude taková mela. Hereckou sestavu tvoří sympatičtí a mnohdy i hustí černoši. Hlavně ten maniak Skeletor byl k nezaplacení (škoda, že neměl víc prostoru). Takže já se vůbec nenudil a ani mi nepřišlo, že by se začátek tak táhl. Mohlo tu být více nápadů a pro příště bych třeba zvolil ještě ujetější a šílenější přístup. No uvidíme, zda-li tu v budoucnu budeme mít ještě nějaké pokračování. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (11)

  • V pokoji Isaiaha (Joivan Wade) je na zdi plakát k filmu Halloween (2018), který také produkovala Blumhouse Production Company. (NiWi)
  • Tržby ze severoamerických kin byly 69,5 milionů dolarů, součet těch celosvětových pak dosáhl 137,1 mil. (NIRO)
  • V čase 33:47, kdy se Isaiah (Joivan Wade) snaží uprchnout před výbuchy, je na zemi vidět pohozený odpad, který ale záhy zmizí, aniž by se ho někdo dotkl, nebo by explodoval. (Likan7)

Související novinky

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

09.07.2018

Nenápadná síla Marvelu spočívá v jeho dovednosti udělat ze svých sequelů ještě daleko úspěšnější filmy, než jak tomu bylo v případně prvních dílů. Tato pozoruhodná vlastnost se teď opět projevila na… (více)

Reklama

Reklama