Epizody(6)

Čtvrtá série nazvaná "Blackadder Goes Forth - Černázmije pokračuje" se odehrává za I. světové války. Hlavní postavou je kapitán britské armády Edmund Černázmije (to není chyba - po těch staletích už se to píše dohromady) snažící se dostat pod jakoukoliv záminkou z války. Skvělý plán mu ale vždy překazí generál "Mroží ksicht" Melchett a jeho pobočník, kapitán Darling, který kapitána Černouzmiji nenávidí. Kromě nich jsou zde opět jeho přátelé - pucflek svobodník Baldrick a naivní poručík George. (Fary)

Reckon

V poslední sérii je krásně parodováno myšlení války jako nádherné události plné odvahy a cti. Generál Melchett tu zachází někdy hodně daleko. Ještě jsou hodně vtipné narážky na zákopovou stravu. Hlavně popsaný recept jak upéct krysu do zlatova v kaluži a k tomu si dát výborné kafe z přírodních zdrojů, které jsou prakticky vždy po ruce. (10/10) ()

Paity

Zapomeňte na Mr. Beana. Je tu Černá zmije, která je o něčem jiném. Humor je to však naprosto skvělý. Ostatně, jak se na Rowena Atkinsona sluší. Já osobně jsem měl raději první sezony Černé zmije ze středověku, ty další už mi přišli z moc blízké minulosti, přestö si svou skvělou kvalitu zachovává. ()

trilo

-I have a plan, sir. +Really, Baldrick? A cunning and subtle one? -Yes, sir. +As cunning as a fox who's just been appointed Professor of Cunning at Oxford University? -Yes, sir. +Well, I'm afraid it'll have to wait. ()

Hanys_

První světová. Edmund neintrikuje, jen se snaží přežít a pokud možno dostat se na bezpečnější místo, skvělá postava Darlinga, Baldrick a jeho kafe...možná vážně nejlepší série, hlavně díky závěrečnému melancholickému dílu a skvělé epizodě se soudem. ()

Wishkah

Pro mě jednoznačně nejlepší série. Předvede se kompletně celá partička ze všech sérií Černé zmije. Rowan Atkinson sarkasmem a černým humorem nešetří a gagy se valí jeden za druhým jak kulometná palba. Naprosto perfektní. Poklonu skládám zejména za posledních zhruba deset minut posledního dílu. To mrazení a ta tíseň byla hmatatelná a přesto pořád přicházeli hlášky, při kterých ale doslova mrzl úsměv na rtech. ()

defagoo

A po slabší třetí, přicházi vynikající čtvrtá série, absolutní vrchol ságy. Hercům sednou postavy naprosto dokonale. Znovu je to nepředvídatelné a scénáristicky vypilované a neošizené. Škoda, že už je konec! ()

Prochy38

Asi nejlepší série BlackAdder. R. Atkinson těžce exceluje a moje břišní svalstvo dostává další a další dávky. Ve svých komentářích k přechodím sériím jsem zapomněl zmínit obrovské plus celého seriálu! Bez něj by to totiž opravdu nefungovalo, a tím myslím T. Robinsona v roli Baldricka. Světová válka zachycena z jediného zákopa- skvělá práce a snad jen poslední záběr finálního útoku, který jednou provždy a vítězně ukončí první světovou válku v roce 1917, vehnal i mně slzu do koutku ,protože to je loučení s celou skupinou kolem BlackAdder. Skvělá práce na celém seriálu! Smekám!! ()

TERRORDROME

Zmiják to dobačoval do štvrtej série brodiacej sa bahnom zákopov 1 svetovej vojny. Keď narukoval, mal za to že anglická armáda bojuje zásadne len proti meter vysokým pygmejom so zastrúhaným ovocím miesto zbraní, ktorí sa dajú jednoducho ubiť topánkou. No a teraz sedí po pás vo vode, s hrnčekom horúceho blata v ruke, horúčkovito premýšľajúc ako sa vykrútiť nezmyselným rozkazom dementného velenia ktoré ich posiela na smrť. Niet tu čo získať, snáď okrem bajonetu do brucha alebo yperitu do ksichtu. Bezmocnosť voči osudu si Edmund Čierna Zmija Kompenzuje hlavne nekonečným cynickým hláškovaním a drobnými vylomeninami, ako napr. zožratie vzácneho poštového holuba generála "mrožieho ksichta" Melchetta. Humor je čierny ako latrína v rómskej osade, bohapusté vtipkovanie pred vlastnou popravou pomáha znížiť krvný aj črevný tlak. Ešteže má Edmund dvoch podriadených, na ktorých si môže denne trénovať svoj jedovatý jazyk. Blbého a blbšieho, teda konkrétne naivného prosťáčika Georga a santusáckeho vylízanca Bladricka, ktorého v inteligencii a šarme preští aj kopcom naložená hajzlová misa. Prskajúci zmiják a jeho Parta Šit si usierajú z absurdnosti vojnovej mašinérie a riadne sa do toho opierajú. Štvrtá séria je v podstate dovedená k doonalosti, najviac sa mi páčil diel o leteckých esách s brutálne namachrovaným lordom Flasheartom čo ukáže Baldrickovi aký to je pocit keď sa mu vetry preháňajú vo vlasoch. Aj samotný Červený barón Von Richthoffen túži priučiť sa Anglickému záchodovému humoru. A to finále má silu, hrdinovia síce nemajú nádej na prežitie, ale humor ich neopúšta až kým sa nestratia v hmle. ()

tom.cube

Pro většinu hodnotících je vidno tato sezóna vrcholem Blackaddera. Pro mě osobně je jen malinký kousek za 3.sezónou. Jinak stejně jako v 2. a 3. sérii naprosto odzbrojující britský humor, genialita, která se jen tak nevidí. Baldrick je konečně degradován na toho nejmenšího budižkničemu, George stále stejně ulítlé a ukecané pako a z Blackaddera opět padá jedna uzemňující hláška za druhou. Navíc se vrací i skvělí Percy a Melchett. Důstojné zakončení dost možná nejlepšího britcomu všech dob! ()

laFei

To nejlepší na konec, dá se říci. V poslední sérii se podle mě seriál dostal do opravdu stavu naprosté čisté dokonalosti. Je opravdu osvěžující zažít Rowan Atkinsona v jiné postavě, než podivínského Beana.....PAN herec a génius svého oboru. ()

Dark.

Ze všech čtyř sérií Černé zmije mi příjde tato nejzdařilejší. Propast Baldrickovy blbosti se ještě prohloubila a Edmund je ještě více sakrastický a to Rowanu Atkinsonovi evidentně svědčí. Jsem rád, že jsem mohl vidět i jeho druhou tvář než jen jako blbce Mr. Beana. To samé platí i Laurieho, u kterého bych nevěřil, že dokáže zahrát něco takového. Jediné, co bych této řadě vytkl, je veliký počet přirovnání od Edmunda. Ale nemění to nic na tom, že je to jeden z nejlepších britcomů. ()

Gastovski

... co třeba ta mbodská roklina pane? - Ano, to bylo dost nechutné. Deset tisíc tucijský bojovníků po zuby ozbrojených jen kiwi a půlkami kiwana. A místo toho abychom brali zajatce jsme udělali ovocný salát. Nejlepší a zároveň moje nejoblíbenější série s Černou zmijí. Všechny epizody (až na druhou) hodnotím všechny kolem 90 až 100% + dojemný závěr alá Butch Cassidy a Sundance Kid. ()