Chata na prodej

• angličtina Bear with Us (festivalový název) (více)

Rodiče prodávají starou chatu, pro kterou už nemají využití. Před předáním chaty novému majiteli se však matka (Ivana Chýlková) rozhodne uspořádat poslední pořádnou rodinnou slezinu. Zbytek příbuzenstva neprojevuje přílišné nadšení, tahle setkání bývají vždy dost náročná. Děda (Jan Kačer) už je duchem spíše nepřítomen, otec (David Vávra) tyto akce odmítá, syn (Jan Strejcovský) je věčně přiopilý a ironicky glosuje svět kolem sebe včetně rozpadajícího se vztahu s přítelkyní (Judit Bárdos). Babička (Jana Synková) je specialistkou na upřímné dotazy, které ostatní přivádějí přinejmenším do rozpaků. Nevyrovnaná dcera (Tereza Voříšková) na chatu přibere svého úspěšného německého přítele (Michael Pitthan), který se jediný na rodinný výlet těší, protože neví, do čeho jde. Naděje na idylický víkend na samotě u lesa rychle skončí, ale opravdové dobrodružství začne těsně nad ránem, když rodina zjistí, že se kamsi vytratil dědeček. Stopy vedou do lesa… (Cinemart)

fordhont

Tak absurdní, až je ro reálné. Spousta symbolizmů, typických českých problémů i komplexů a vystihující atmosféra chatařské rodiny. Při sledování tohoto filmu s nadhledem a bez očekávání, avšak se schopností číst mezi řádky, objevíte jeho atmosféru. ()

Tominni

Chata na prodej.....malá česká satira jedné rodiny a chatařství v Čechách. Spousta hádek, křivd a drobná tajemství, která jsou v českých rodinách. Velmi dobře sedí role babičky Janě Synkové, je dobře, že se před kamerou znovu objevil David Vávra. Lepší český průměr. ()

huzgi

Naprosto zbytečný film bez jakékoli vnitřní motivace. Herci k sobě nepatří, scény ztrácejí logiku, dialogy jsou bez známky života. Kam až se dá klesnout. ()

Pete

Rodina, kde se všichni chovají jako hovada, takže poměrně realistický pohled. Pěkná chatička, pěkná Juditka, ale nic moc dalšího jsem si z téhle jednohubky neodnesl. ()

ostravak30

Tuto novinku jsem objevil až letos a moc se mi film líbil. Hned na počátku zaujme naprosto nesourodá skupina herců, z nichž absolutně netuším, zda se vůbec někdy spolu potkali. Hlavně David Vávra či Jana Synková a k tomu Jan Kačer jsou trojice herců, co se zase tak často ve filmech neobjevují. Tím pádem i celá rodinka působí dost nesourodě, což je vlastně o to vtipnější. Možná není scénář úplně stoprocentní, ale dialogy jsou výborné. Zápletka je vlastně jednoduchá, jenže tím jak je rodina totálně odlišná každým členem, dochází k někdy tak bizarním situacím, že už jsou spíše na hraně tragikomedie a tím de facto odhalují problémy mezi jednotlivými členy i v sobě. Každá rodina má asi charakteristicky podobné členy, tudíž se v tom může hodně lidí najít. Jízlivý důchodce v podobě babičky nebo dědečka, otec flegmatik, příliš starostlivá matka nebo problémová syn či dcera. A každá rodina má určité problémy, které by možná taková noc v chatě vyřešila. U tohoto filmu jsem upřímně litoval, že jsem neměl možnost si ještě tak dvacet minut přidat. ()

Luswani

Trošku zklamání. Na komedii to není příliš vtipné. Pokud jsou tam nějaké vtipnější situace, tak jsou vlastně spíš úsměvné, než že by se člověk popadal za břicho. No a na drama, tam chybí nějaká větší hloubka. Zjednodušeně řečeno rodina jede na chatu, postava A mluví s postavou B, postava C mluví s D, D s A, B s E a vidíme všechny možné kombinace rozhovorů a zvláštních situací a najednou uběhne 77 minut filmu a nevím, co nám chtěl vlastně režisér sdělit. Asi jsem ke konci čekal nějakou překvapivou pointu, nějaký přesah z minulosti, nějaký moment, který celý předchozí děj postaví do jiného světla a všechno do sebe zapadne a bude mít smysl. Ale tak je to jen zachycení různých situací na chatě. 60% ()

Misoponia

Film nepřinesl dějově vlastně nic nového, co bychom se nedočetli už v reklamním popisu filmu, takže z toho důvodu pro mě trochu zklamání. Ono 77 minut na rozvinutí nějakého děje taky není moc. Byly tam vtipné momenty a hlášky, ale nic, co si zapamatujete (kromě podle mě velmi vtipné narážky na Scény z manželského života Ingmara Bergmana, kterou ale zaregistrují asi jen filmoví fandové). ()

Prubner

Standardní komorní film, který těží z toho, že všechny postavy jsou svedeny do jednoho omezeného prostoru. Tvůrci nic nového nevymysleli, postavy i jejich problémy jsou samá klišé. Herci opakují svoje tradiční škatulky. Co se ale povedlo, je atmosféra, tu se tvůrcům vybudovat podařilo, takže leckterý divák (třeba i já) po shlédnutí filmu zatouží vyrazit na chatu nebo se prostě sejít s celou svou rodinou. Stejně mám ale pocit, že film by dopadl mnohem lépe, kdyby ho Pavlíček natočil formanovsko-papouškovským způsobem s neherci. Možná by vzniklo něco jako Homolkovi. ()

PamelaJJK

Od odpadu to zachránilo jen obsazení rolí. Za mě jinak všechno špatně. Nuda bez jakékoliv atmosféry, celková rozháranost, plochost, nezáživnost... Komediálního ani dramatického jsem neviděl nic. A i při nezvykle krátké stopáži jsem se nemohl dočkat titulků ukončujících to neskutečné týrání rádoby inteligentním humorem a dramatičností. Takže jednoduše těžké zklamání (a to jsem neočekával žádnou řachandu či taškařici). ()

sorrow

Další český film, který je bohužel naprosto o ničem. Dnes prostě stačí zaplatit lepší herce (např. Chýlková, Voříšková), k tomu napsat scénář o rodinných trampotách jedné rodiny, kde je upovídaná babička, která celou rodinu otravuje svým vlezlým chováním, nemluvný dědeček, který už na vše rezignoval, nespokojená dcera, která má manžela, který je nejšťastnější, když může někam sám odjet na kole, tedy je daleko od manželky a k tomu vnučka, která bydlí v Německu u svého přítele, ale je hrozně frustrovaná a nespokojená, že v životě sama nic nedokázala a vnuk, kterému ke spokojenosti stačí se občas vyhulit nebo si ožrat makovici. Nu a máme tady příběh ke zfilmování. Otázka je, proč se stále dokola takové braky natáčejí, v čem jsou takovéto filmy pro diváka přínosné, není to umělecké, ani vtipné. V každé rodině jsou nějaké problémy a holt se každý se svými problémy musí nějak popasovat. Každopádně skutečné problémy (např. těžká nemoc v rodině apod.) jsou problémy úplně jiné, a ne tyhle hovna, co tady naši „rádoby hrdinové“ v Chatě na prodej řeší. Určitě ale své problémy nebudu řešit tím, že si vlezu do kůže medvěda, vylezu na několik hodin na posed, pak se ožeru, celý večer budu předvádět ubrečené, hysterické scény, dále se před chatou vyblinkám a půjdu spinkat, viz řešení Voříškové. Těchto filmů o ničem jako Díra u Hanušovic nebo Chata na prodej je tady už tolik, že se na to nedá koukat. Stále dokola omílající se řešení rodinných či milostných vztahů v českých filmech, to už je opravdu peklo, přínos pro diváka, žádný. Popis filmu láká, že opravdové dobrodružství začne těsně nad ránem, když rodina zjistí, že se kamsi vytratil dědeček. Ty brďo, to tedy bylo dobrodružství, nic dobrodružnějšího jsem nikdy v žádném jiném filmu neviděl… Závěr filmu, kdy celá rodina naskáče do auta a odjíždí, po sobě na chatě zanechá svinčík (před chatou na blinkáno, rozházené knihy, kam se podíváš) je to úplně nejhorší z celého filmu a odpovídá asi IQ takovéto rodiny. ()

Labrio

Po dlouhé době dávám českému filmu 4*. Vlastně ani nevím proč se mi to líbilo. Asi to ve mně probudilo nostalgii a vzpomínky na to jak jsem sám trávil své dětství s rodinou na chatě, kterou vlastně také už nyní nemáme. Kamera a prostředí filmu na mě prostě příjemně zapůsobily, ale každý to tak mít určitě nebude. ()

pafka

Docela pekna sonda do zivota rodiny, ktera docela spatne funguje. Kde usmireni a mir mezi sebou nalezaji jednotlivci pomerne spane a pokud ho najdou, nevydrzi to do dalsiho otevreneho piva. I kdyz film se dost opira o zasadni temata lasky/nevrazivosti v rodine, i tak se muzete vcelku slusne bavit. Casto se najde odlehceni ve forme humoru - a nebo se clovek smeje vlastne stestim, ze to tak ve svem zivote nema. Pro me velmi povedena konverzacka, ktera umi peclive sledovat vztahy v rodine. ()

azhar

netuším, proč jsou české filmy tak podhodnoceny. film ani chvilku nenudil, absurdita vykukovala z různých koutů. navíc jsem velmi dobře rozuměla myšlence a snaze být jako rodina aspoň na chvíli spolu a užít si to, což ve finále většinou málokdy zafunguje. ()

BlondJames

Po dlouhé době český film, který se mi líbil se skoro vším všudy.Ale jelikož plným počtem hodnotím pouze ty filmy, na který bych se koukla klidně i po druhé,tak mi to zde celé kazila hudba, která mně osobně iritovala natolik, že jsem tu jejich desku musela jednou dokonce i přetočit(až tak mi rvala uši)tudíž hvězda dolů.Sice jsem se nepopadala smíchy za svýho milana, ale tak už to ve světě a ve vztazích chodí.A tento snímek o dramatech všedního života je nabit tolika emocemi, že jsem si nakonec i pobrečela. Tahle komedie je natočena nevtíravým černým humorem, kdy se možná párkrát zasmějete v hloubi své duše, ale za to s porozuměním a od srdce.Což je 100x lepší, než když se tvůrci zaměří na všechny cílové skupiny lidí a za každou cenu se snaží být vtipní pro každou z nich, z čehož nakonec vznikne salát všech možných absurdit a bezvýznamných vtipů, u kterého je vám(nebo teda aspoň mně) po většinu času trapně.Vyhneme se zde konečně i přehrávání hereckých výkonů,jelikož každému(herci) sedla ta jeho role doslova "jak prdel na hrnec", což filmu prospělo i ve chvílích kdy ani o nic nešlo, ale i přesto v těch chvílích utvořili dojem, že právě o všechno jde.Takže určitě nesouhlasím s Tosimem a jemu podobnými, že nadhodnocujeme, ba naopak! Já se právěže divím těm, kteří zde podhodnocují, neboť právě kvůli nim čeští režiséři splácavají přepálené srač*y na který se fakt nedá koukat. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

03.01.2019

Rok se s rokem sešel a přichází na řadu rozhodování o nejlepších filmech roku. Tentokrát je řeč o ryze domácích filmech a ke slovu se dostanou pro změnu kritici, dnes byly totiž čerstvě oznámeny… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Vary přivítají šestici domácích režisérů

Vary přivítají šestici domácích režisérů

02.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede v soutěžním programu rovnou šestici českých snímků. V každé ze soutěžních sekcí se představí dva domácí režiséři. V Hlavní soutěži se o… (více)