Pošli to dál

• slovenský

Pošli to ďalej

Drama / Romantický

USA, 2000, 123 min

Vymyslet idealistický plán? To mohl jen někdo s růžovými brýlemi nebo dítě. Protože život je pěkná mrcha a i tahle sentimentální báchorka na to přijde. Stačí někomu prokázat nemalou službu. Nečekáme, že nám to podle slušných pravidel vrátí, ale pošle to dál. A to hned třem dalším lidem. Každý z nich pak pomůže dalším třem. Idealistická myšlenka v hlavě jedenáctiletého chlapce s tváří tehdy hodně v kurzu Haleyho Joela Osmenta. V životě to zatím neměl nejsnadnější, možná se leccos změní s příchodem nového učitele občanské nauky. S tváří zjizvenou popáleninami ho bravurně vystřihl Kevin Spacey a právě on svým sedmákům naordinoval netradiční domácí úkol: změnit svět k lepšímu. Jenže v tomhle žije i chlapcův agresivní otec, babička alkoholička a přepracovaná matka, která si taky ráda přihne, ač si nalhává, že je z nejhoršího venku. Mladík už má ale svůj smělý plán. Slibnou ideu měli i tvůrci. Bohužel ve výsledku nabízejí méně, než původně slibují. Ambiciózní látka podle veleúspěšného bestselleru sice významně těží ze silného hereckého ansámblu (třetího do hlavní party tvoří všestranně použitelná herečka s medovými vlasy Helen Hunt), bohužel klopýtá v kvalitě scénáře. Struktura a vývoj vyprávění prostě nemají pevné švy. Scénáristka (podílela se na Mezi námi děvčaty nebo Mrs. Doubtfire - Táta v sukni) tentokrát není úplně nápaditá, navíc je bezradně manipulativní. Občas používá až jalové berličky, které se hůř odpouštějí. Samozřejmě leckomu nesedne ani dost spekulativní závěr. Místy je to hodně odtažité, jindy to dokáže sympaticky udeřit. Škoda, že výsledek nikdy není opravdu na dřeň (ocitneme se sice mezi bezdomovci, ale je to takové limonádové povídání, bavíme se o alkoholismu, ale chlast ve finále něco ničí jen povrchově, pak tu máme odhalení zjizveného obličeje, ale zase s pravdou až moc okatě vyčkáváme, celkově jsem cítil jakousi neupřímnost). Ambice byly, škoda absence lepší práce s řadou scén. A škoda, že hudba Thomase Newmana okatě opisuje hudbu z jiného (výrazně lepšího) snímku se Spaceym. Uhodnout ho nebude těžké.(28.6.2016)

• Gimp

Tenhle komentář má být dobrým skutkem (a varováním) pro alespoň tři lidi, když se budete řídit mou radou, svět bude lepší (nebo alespoň nezabijete dvě hodiny svého života). Tak tedy, nedívejte se na tenhle film, je to nádoba s klišé, která ať už protřepaná nebo míchaná nedají dohromady dobrý film ani kdyby tam hrálo dvakrát tolik dobrých herců a hudba hrála ještě líbezněji. Impotetní scénář s režií vše spolehlivě zadupou do podprůměru. NEVER MORE(26.4.2005)

Pokud bych měl film zhodnotit podle toho, jak na mě zapůsobil, zasáhl a ovlivnil mě, tak bych ho akorát doporučil pár lidem a doufal bych, že jim prokáže lepší službu než mě. Spacey by snad dokázal namotivovat a oslovit kohokoliv, ale tady mi přišlo, že se jím plýtvá na něčem, co si ho úplně nezaslouží, Osment zde má jednu ze svých méně výrazných dětských rolí. A připadalo mi, že se snímek až moc podbízí a tlačí na pilu, přitom má papírově všechno, co na mě jinak spolehlivě funguje.(28.7.2017)

Při druhém zhlédnutí mě napadlo, jestli si paní režisérka náhodou závěrečný šokující zvrat tak trochu nevycucala z prstu, aby svému vážněji pojatému romantickému příběhu dodala citovější a osudovější nádech. Jelikož mám ale moc rád Kevina Spaceyho v civilní poloze a rád se nechávám emocionálně ždímat, tak si nestěžuji a na tohle vzpomínám rád. Velmi tomu napomáhá výtečná Newmanova hudba, která snímku dodává krásně nostalgický nádech ztracených vzpomínek.(26.10.2006)

"A neskákej mu do řeči !! To taky nesnáší.." - "A to se mám jako vždycky přihlásit ??" ;) Ta cynická bestie ve mně na tak veliký špek v podobě monstrózně polopatistického a slzopudného konstruktu prostě neskočí ani za dva jaguáry.. A Mimi Leder mi už prostě nejspíš nevysvětlí, proč se o ní svého času mluvilo jako o hollywoodském zázraku, byť tedy tentokrát zaručeně vinou Leslie Dixon, která však nesmírně baví vtipnými dialogy, aby vzápětí kazila dojem z kvalitního scénáře plačtivým moralizováním a tlačením na pilu, ačkoliv jí v tomto smyslu povětšinou tvrdohlavě se držící předlohy Cathy Ryan Hyde těžko vyčítat, stejně jako mě Thomas Newman nepřesvědčí o tom, že měl za posledních patnáct let nějaký nový nápad.. O faktu, o jak herecky skvostnou záležitost se jedná, včetně tentokrát nesmírně otravného Osmenta, však není třeba vést nějaké delší diskuze.. Nicméně pokud si stejně jako já nemyslíte, že svět nestojí úplně za hovno, prosím, pošlete to dál !!(6.1.2015)

• - Když bezdomovec Jerry (James Caviezel) sype malému Trevorovi (Haley Joel Osment) křupky do misky, miska je úplně plná. Při dalším záběru je však miska plná pouze z poloviny. (Reesam)

• - Film vznikol podľa rovnomennej knihy od autorky Catherine Ryan Hydeovej. (Paela)

• - Pri natáčaní scény, v ktorej Helen Hunt dáva facku synovi Trevorovi, Haley Joel Osment požiadal herečku, nech ho skutočne udrie, aby to vyzeralo realistickejšie. Avšak režisérka Mimi Leder to odmietla. (jofffo1)