Vadí nevadí

• Nizozemsko

• Kanada

Horor / Thriller

USA, 2018, 103 min

S tím jak divák bude vnímat Vadí nevadí záleží na tom, zda uzná, že je to pouze film který cílí na náctileté. Pokud divák čeká něco víc bude zklamán, pokud se podřídí tak se dočká slušné oukey oddechovky. Novinka studia Blumhouse opravdu nemá na rozdíl od loňského Uteč žádný velký přesah v horrovém žánru ale v dnešním světě se jedná o slušný nadprůměr. Jedná se v podstatě o jakousi novou verzi Nezvratného osudu s nevyhnutelnou smrti a dodržováním pořadí s tím, že tentokrát je tu i démon co si obléká cizí těla. Právě ale díky tomu, že se jedná o práci od Blumhouse to není žádná totální břečka. Je to film opravdu pro mladé s mladými hrdiny kteří používají Instagram a Snapchat. Film reflektuje to jak funguje svět přeplněný sociálními médiémi: Smrt kamaráda všichni natáčí a rozesílají přes Facebook nebo si policie dohledává informace podle IP adresy. Ten film ale vůbec neděsí. Lekačky v něm jsou ale nefungují což je škoda. Je překvapující, že více fungují vztahy postav a jejich rozhovory což u horrových filmů není zvyk. Překvapením je také to, že se ty postavy nechovají dementně. Přemýšlejí racionálně a občas dostanou perfektní nápad jak se zbavit toho co je právě pronásleduje. I když jim to úplně nevyjde. A navíc v tom filmu není nějaká otravná milostná linka za což musím dát plus. Na horrový žánr se tedy jedná o nadprůměr, co se týče filmového celku je to trošku slabší. Jako horrová oddechovka to však funguje takže palec nahoru!(21.4.2018)

Trailery vypadaly tak dobře, první ohlasy celkem také a za kormidlem můj oblíbený Jeff Wadlow. Výsledek? Průměrný wanna’be horor, u kterého jsem se ani jednou nelekl a po nějaké době splyne v zástupu nerozlišitelných nefunkčích lekaček, kterých každým rokem jenom přibývá a přitom s troškou snahy by mohlo vzniknout něco pamětihodného. Ještě, že jsem na to nakonec nestihl jít do kina (ne, že by Oni 2 bylo o tolik lepší), alespoň to má vtipné ty protáhlé xichty, na ty bych mohl koukat pořád. 😏 5/10(12.7.2018)

Já bych tomu klidně dala i tu (slabší) čtyřku, protože mě to fakt bavilo, sice je to klasická žánrovka s předvidatelným dějem, ale ten konec jsem vážně nečekala a hlavně totálně shodil to, za jakou osobnost se Olivia vydávala (i když chápu, že v hororu to asi není moc podstatné..). Taky jsem možná očekávala díky nízkému hodnocení o hodně horší film. Nechám to na tom průměru, ale v podstatě jsem příjemně překvapená, i když to samozřejmě mohlo být lepší.(10.7.2018)

Neřeším, že je to okatá vykrádačka několika starších filmů, které možná taky byly vykrádačkami jiných starších filmů, které... atd. Ve svém žánru (teenagerská vyvražďovačka pro teenagery) je to lehce nadprůměrně zábavná věc a to se počítá. Kromě afektovaně přehrávající hlavní představitelky mě nikdo z herců výrazněji neiritoval, děj je záživný (ovšem bez zbytečně pomalých i hluchých scén se neobejde), líbily se mi strašidelně se šklebící xichtíky, uvidíme několik vtipých způsobů smrti (vede pero zaražené očičkem do hlavy), ke konci přijde i trocha okultismu, takže je to taková oddechová klasika. Ale pochybuju, že si na ni ještě někdy vzpomenu.(19.8.2018)

• Othello

Jason Blum údajně dal tomuhle zelenou jenom poté, co mu byla převyprávěna úvodní scéna a řečen název filmu. A to dává perfektní smysl. Je to totiž opět naprosto neschopná, netalentováná, píčovská podívaná plná neskutečně prázdných postav jak se na Blumhouse sluší. Snad jediné, čím mě to zaujalo bylo, jak ten film je opravdu pevně ukotvený v současnosti. Selfíčka, sociální sítě, pátrání, které skrze ně probíhá, film se opravdu nevyhýbá moderní technice, která normálně filmařům leze spíš do cesty a práce s ní je přirozeně zakomponována do filmu. Truth or Dare je dokonce i natolik metamediální, že název hlavního démona je odvozen od tagu na deviantartu pro obrázky s určitým typem úsměvu, který zase připomíná deformace fotografií skrze různé mobilní a počítačové aplikace natolik, že snad nejde jen o lenost tvůrců, ale i nějaký záměr. Jinak je tenhle film hrozná, ale fakt strašná volovina, která až zoufale není schopna nahnat strach, není komu fandit, vůbec vás nezajímají prosvícené životy těch mladých hezkých lidí, kteří nejsou vůbec ničím zajímavý a hlavně to je další důkaz k tomu, jak v pragmatické digitální době, kdy se držíme co nejvíce zpátky od veškerého neznáma, zkrátka ztrácíme schopnost vyprávět si strašidelně příběhy a u těch se znejištovat a bát.(18.7.2018)

• - Natáčelo se od 7. června do 12. července 2017 v Mexiku a Kalifornii (USA). (Varan)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 8. (Stanley619)