Reklama

Reklama

Così dolce... così perversa

  • USA So Sweet... So Perverse

Recenze (7)

obitus 

všechny recenze uživatele

Ranné giallo s krásnou Caroll Baker jen zlehka naznačuje možnosti žánru a ani zdaleka nevyužívá většinu jeho klasickch propriet. I přesto jde o hodně kvalitní kousek dokazující, že Lenzi nikdy nebyl žádny sračkař a točit uměl. Velkým bonusem je Ortolaniho magická hudba. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Druhé Lenziho ranné giallo po "ORGASMO" (69), které společně ještě s "PARANOIOU" (70) patří do jakési trilogie. Ve všech třech si zahrála hlavní roli krásná blondýnka Caroll Baker, pokaždé však s jiným partnerem (partnery). Později si ještě pod Lenzim zahrála v KNICE ON ICE (72). Ale název filmu v originále "Cosi dolce... cosi perversa" a.k.a "So Sweet... So Perverse" (tedy něco jako "Tak sladký... Tak zvrhlý", jak napsal pepua, je hodně zavádějící. Scénář k filmu napsal znamenitý Ernesto Gastaldi (jeden z předních spisovatelů tohoto žánru), o produkci se mj. zase postaral později známý a slavný nejen v tomto žánru Sergio Martino ještě se svým bratrem Lucianem, jehož manželkou byla hvězda tohoto žánru a hvězda filmů Sergia Martina, krásná Edwige Fenech. Sami vidíte, že to bylo všechno pěkně propletené..Tato jemná detektivka s lehce erotickým nádechem a s velkým hudebním skórem od mistra Ortolaniho (nádherná titulní balada "Why?"), které bylo později použito ještě v Lenziho patrně nejznámějším giallu "Sette orchidee macchiate di rosso" se dějově týká jakéhosi milostného trojúhelníku. Jean-Louis Trintignant (Jean) a jeho nádherná manželka Erica Blanc (Danielle) se náhle ve společném soužití ocitají na slepé cestě (manželská krize), Danielle je chladná jako led a její manžel, znuděný obchodník Jean, tak časem hledá povyražení jinde. Jednoho dne v horním bytě uslyší křik, tam narazí na vystrašenou světlovlasou Caroll Baker (Nicole), do které se brzy zamiluje, tím ale všechny trable ještě nekončí. Jean však netuší, že to byla jen past s cílem ho ulovit. Film má velmi chytrý příběh, soustředí se tedy hlavně na něj a na detaily spiknutí a různého intrikaření. Typické zvrácenosti 70. let si ještě odmyslete, giallo elementy tu zastoupeny jako později v takové míře prostě ještě nejsou, scény nahoty a sexu ovšem nechybí a na rok '69 byly rozhodně malým pestrým překvapením. Film těží z velmi kvalitního evropského obsazení a vidět spolu v jedné lesbické scéně krásky Baker a Blanc, to je jako později vidět Fenech s Bouchet nebo s Rosalbou Neri. Příběh a spiknutí se docela vlečou, druhá polovina filmu je rozhodně zajímavější a vzrušující, tady se spiknutí dostane do plného toku. Lenzi byl velmi kvalitní režisér, v té době ještě ani nevěděl, že se později proslaví nechvalně proslulými zombie a kanibalism horory:-) Přitom skutečně vynikající byl zhruba ve stejné době v žánru poliziotteschi (z let '73-79), bohužel, filmy z té doby nejsou tady u nás všeobecně známy. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Pokiaľ by som mal vybrať z Lenziho voľnej trilógie asi najslabší kúsok, bol by to asi tento. Stále ide o kvalitný triler s komplotom a niektorými znakmi gialla, ale preda mi len zápletka pripadala mierne prekombinovaná a ani záver nie je tak úderný, ako pri Orgasmo a Paranoia. Každopádne Caroll Baker je opäť tá pravá femme fatalle a Trintignant sa do úlohy bohatého záletníka v obleku dokonale hodí. Čiže tentokrát nie 70% zaokrúhlených dole, ale čistých 60. ()

pepua 

všechny recenze uživatele

Název filmu So Sweet...So Perverse je snad až příliš odvážný a zavádějící. Toto Lenziho ranné giallo totiž stojí v první řadě na příběhu a intrikách v něm zosnovaných, další typické žánrové prvky tu jsou k vidění sice pomálu, ale zato vždy účelně. Film produkoval tehdy s režií teprve pozvolna začínající Sergio Martino. Český překlad názvu tohoto filmu se objevil na přebalu DVD gialla Cosa avete fatto a Solange? od společnosti Řitka, ale společného mnoho nemají... ()

Gorehound 

všechny recenze uživatele

Ďalší nesmierne na úrovni Lenzi, krásne natočený, v občas dychberúcich lokáciách. Sú tu zatiaľ len také náznaky gialla, ale ten feeling tam je. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Umberto lenzi /Milano odia -La Polizia non puo sparare/ len sivy, sedivy priemer, rezisersky je to cista rutina. Na spolupracu mu kyvli jean Louis Trintignant /Muz a Zena, ma Nuit chez Maud/ a Carroll Pekar /Gigant 1956, Baby Doll 1956, Zbohatlici/. Co so pochopil riesi sa manzelska kriza, ona ho ma na haku a on ma radsej pivo, lebo to neodvrava. Dzallo je to len podla nazvu, prvky dzalla som tu jaxi nenasiel a nahoty je dost. Tentokrat len ciry priemer, povinnost nie pre filmove teoretiky, skor pre divakov, co zaviedli filmovu prax : 60 % ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Vycerpavajici komentar obstaral kolega Karlos80. Ja jen dodavam, ze potesila opravdu (a opet) krasna Carroll, i celkove povedene zpracovani. Jde o krimidrama s mirnym giallo vizualem. Rozhodne ne o cistokrevne giallo. 3+ ()

Reklama

Reklama