Lily je úplně obyčejná středoškolačka, která spíš než v realitě žije na mobilu, kde „postuje, lajkuje, šéruje a selfíčkuje“, ostatně jako většina jejích vrstevníků. Když však do digitálních životů většiny obyvatel města pronikne neznámý hacker, který začne zveřejňovat zejména to, co mělo zůstat skryto, začnou se dít věci. Absolutní panika v městečku se záhy promění v peklo a Lily si dříve či později musí položit otázku, zda se vůbec dožije příštího rána. Vše totiž naznačuje, že tím neznámým infiltrátorem do lidských soukromí je právě ona. (CinemArt)

Filmmaniak

Nečekejte akční thriller, jde totiž zejména o společenskou satiru o soukromí na internetu a o životě náctiletých Američanek na sociálních sítích, která by se ráda považovala za ostrou a kousavou, ale je přitom mělká asi jako fotky modelek na Instagramu, pózujících před zrcadlem. Prostřednictvím příběhu o pěti středoškolačkách na téma obětí internetových hackerů, kteří nabourávají online úložiště a vytahují privátní data uživatelů na veřejnost, nastavuje zrcadlo Americe a zhýrale oprsklému životnímu stylu její zpovykané mládeže, ale místo toho, aby jej kritizovala, tak jej podporuje a obhajuje. Snímek sice vrcholí v posledních patnácti minutách novodobým honem na čarodějnice (proto se děj odehrává v Salemu, mrk mrk), při němž konečně dojde na trochu akce, je ale potřeba se k němu prokousat více než hodinovou dialogovou expozicí, v níž jsou osmnáctileté hlavní hrdinky opakovaně představovány jako nesympatické a namyšlené cuchty s módním vkusem luxusních prostitutek, co všechno a všechny posílají někam, ale když si někdo dovolí poslat někam je, tak brečí a tváří se ublíženě. Tragédie pak spočívá v marné snaze filmu přesvědčit diváka, aby jim fandil. Za zmínku stojí místy docela nápaditá režie a kamera, pár hezky natočených scén (přepadení rodinného domu v jednom záběru) a trefně namířená kritika pokrytců, kteří odsuzují jiné lidi bez znalosti kontextu a argumentů, a přitom mají sami co skrývat. Postmoderní plochá zábava vizuálně odpovídající posledním dílům Očisty, kterou ocení hlavně ti, co se dokáží s jejími hrdinkami identifikovat. ()

Radko

Jasný komentár k aktuálnemu životu mladých v ére nových komunikácií. V súkromí si ľudia medzi sebou zdieľajú takmer všetko, čo sa týka tela, intimity a vzťahov. Akonáhle sa ale niečo z tohto dostane na verejnosť nastáva poprask. Teenageri sa zabávajú do zblbnutia, nuda konzumnými lákadlami presýtených životov ich núti k stále divokejším párty, plných alkoholu, sexu a drôg (syndróm zvyšovania dráždidiel). A zase: všetko je zdokumentované, zachytené v hľadáčikoch mobilov, či šikovne umiestnených kamier. Únik do verejnosti spôsobuje problém, rovnako tak únik týchto zachytení doby v neskoršom profesijnom živote účastníkov týchto párty. Môže to spôsobiť katastrofu, rovnako tak ako zachytené rôzne privátne sexuálne radosti, čo len trochu odlišné od normovaného vkusu, či verejne prezentovaných názorov ich nositeľa. Prečo je verejné pobúrenie tak silné? Ako vzniká a kumuluje sa davová psychóza, pri ktorej sa stráca rozum? Čo sa skrýva za ctihodnou maskou miestnych morálnych autorít? To všetko a zároveň aj o dosť viac vo veľmi hyperbolizovanom, no zároveň presnom filmovom komentári o povahe spoločnosti, s feministickým posostvom. ()

David.Darco

Skvelý začiatok (montáž, splitscreen, Noeho titulky, hra so svetlom a farbou) vystrieda nudnejší a priemernejší prostriedok. V druhej polovici filmu sa ešte vyskytuje parádny Oneshot zo žeriavu (snáď najlepšia časť filmu), no dojem opäť zabije trápne vyvrcholenie, nelogické, špatne postrihané, teenagersky stupídne... S feministickým nádychom ... Poteší už len samotná bodka filmu. Námet to bol veľmi sľubný a keby sa celý film niesol v onom duchu prvých povedzme 10tich či 15tich minút, bola by to vyložene teen-neónová-gore pecka s R ratingom ktorá by pôsobila dokonca nadpriemerne. Takto je však výsledok úplne iný. ()

silentname

Posledné návštevy kina v novembri máme za sebou, tak si poďme rozobrať svoje dojmy z posledných dvoch filmov, ktoré som mal možnosť vidieť dnes na veľkom plátne. A začneme s "Assassination Nation". A prípade, že v mojom komentáre budú spoilery, tak sa ospravedlňujem, no musíme si o nejakých veciach pri tomto filme niečo povedať a príjemné to teda nebude. Ale skúsim začať pozitívne. Takže poďme na to. V prvom rade si myslím, že nápad filmu zlý nie je. Myšlienky, ktoré chce adresovať nie sú zlé. Vizuálne je natočený zaujímavou technikou a sú tu scénky, ktoré sú zaujímavé. Plus mám pocit, že keď som počúval našu hlavnú hrdinku Lily, tak jej slová majú miestami niečo do seba. Lenže reálne čo tento film podľa mňa v skutočnosti robí je, že si podkopáva nohy. Doslova si ich podkopáva sám sebe a miesto toho, aby adresoval problémy, miesto toho aby o nich hovoril nás zasadil do univerza, ktoré by si mohlo podať ruku s celou filmovou sériou "The Purge". Pôsobí to, ako keby oba filmy prišli z úplne rovnakého sveta. Lenže, kým v prípade "The Purge" mám pocit, že aspoň si stanovili niečo na to, ako ich svet funguje, tak mestečko Salem je absolútnou ukážkou všetkého, čo neznášam. Všetkého, čo je odporné, čo je nestráviteľné v tomto svete a ako to povedal aj "RUSSELL" tento film to nijakým spôsobom nekritizuje. Skôr mám pocit, že to všetko v jadre akosi obhajuje. Ako keby toto bol svet, v ktorom žijeme. A keď sa ukáže, že pokrytectvo je vonku pre všetkých, tak jediné čo dokážeme spraviť je byť pokryteckí. Výsledok je absolútne nepríjemný film, kde človek premýšľa, čo si z toho má reálne odniesť. Ako som povedal, niektoré myšlienky, ktoré Lily v tomto filme povie sú dobré, no film ich nedokáže adresovať tak, aby sme ich vizuálne dokázali prijať. Miesto toho nám ukazuje všetko, čo je absolútne proti tomu a v tomto film absolútne zlyháva. A okrem toho je film úplne mizerne marketovaný. Ak čakáte, že budeme tu mať mladých zabijakov, ktoré sa rozhodnú potrestať ľudí a budú to jatka, tak sa zamyslite znovu, keď poviem, že k tomuto sa dostaneme na posledných 15 minút filmu. Inak je to psychologická tortúra s partiou odporných postáv. Rad radom. Je tu dokopy jedna (možno 2) postavy, ktoré sú mi sympatické a z toho obe sa stanú obeťou tohto mestečka. A potom je tu ešte jedna vec, ktorá mi fakt vadí. Kedy sa stihli tieto stredoškoláčky naučili ovládať tieto zbrane na tak perfektnej úrovni? Nikdy zbrane nedržali, nevieme o tom, že by mali špeciálny vojenský tréning, no zvládajú to s nimi perfektne. Záverečné scénky sú podľa mňa tiež ukážkou niekoho demencie. Nebudem vysvetľovať, no reálne poviem, že nič mi to nepridalo. Možno to vysvetľuje, prečo musí byť hlavná hrdinka predmetom záujmu celého mesta, no úprimne poviem, že ak by som vedel, že som spustil niečo takto silné a má to takúto odozvu, asi by mi to už neprišlo "srandovné" a robiť to pre liky a LOL-y. A úplne na konci budeme mať ešte scénku pochodovej kapely, kde nám budú hrať inštrumentálnu verziu "We Can´t Stop" od Miley Cyrus. Osobne len dúfam, že "You will stop." Toto je jeden odporný film, ktorý rozhodne nebol pre mňa. Verím, že si to svojcih divákov nájde, no ja tam nepatrím. Ďakujem, viackrát si to neprosím. Nikdy. Hodnotenie: D+ () (méně) (více)

ancientone

"Zasranej internet". Instagramová kinematografia. ale som veľmi na vážkach, či v "medium is the message", alebo iba v "ten film je fakt strašne vyprázdnený" zmysle. Levinson je každopádne majster pekných obrázkov, edgy štylizácie, videoklipových/reelsových momentov a soundtracku (tú Tommy Genesis veľmi cením), ale pod povrchom chýba dôvod, prečo daný film vlastne sledovať (respektíve nepremáhať sa k tomu) a koncentrovanejší ponor do témy, resp. plnohodnotné rozvíjanie motívov. Všetky nedostatky sa dajú strčiť pod univerzálny koncept "generačnej výpovede" o povrchnosti, neschopnosti sa koncentrovať, roztekanosti atď. atď. Levinson ale nie je Korine, ktorý dokázal v Spring Breakers reflektovať a glosovať. Levinsonov film je iba komfortným symptómom, súčasťou vlny, na ktorej sa vezie. A čo je najviac annoying, kryje to násilnými moralistickými momentkami. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 21. ledna 2018 na Sundance FF. (ČSFD)

ČSFD výprava na nej horor fest světa

ČSFD výprava na nej horor fest světa