Lidé zde chodí pozpátku, koně skáčou přes překážky pozpátku, smrt se stává zrozením a naopak, při jídle vycházejí potraviny lidem z úst na talíř… Jen tak se může stát, že po dopadu se ostří gilotiny zvedne, odsouzencova hlava opět sedí na krku a odsouzenec – řezník Bedřich Frydrych obživne, neboli podle jeho vlastního komentáře „se za poněkud zvláštních okolností narodí“. Pozoruhodná na Happy endu ovšem zůstává hlavně základní myšlenka pracující s tím, že zpětným chodem se divák dopracuje ke zcela protikladnému vnímání původního významu: rozřezávaná manželka je „složena“, smrt se jeví jako zrození, pohřeb tchána jako „doručení“ v rakvi… Především se však tragický – a banální – příběh podváděného manžela-vraha mění v nevšední komedii s dobrým koncem. (KVIFF.TV)

yeniczek

Jsem rád, že mě ještě české filmy dokáží nadchnout. A nadchnout je slabé slovo. Škoda jen, že to musí být film přes 40 let starý. Jinak neskutečně originální, vypiplaný a vtipný film, který nemá obdoby. Nechápu, že jsem ho viděl poprvé až teď. "Donutil jsem ho, aby mně pomáhal při úklidu." ()

Brain-D

Oldřich Lipský je machr neskutečných rozměrů. Tanhle pokus s Vladimírem Menšíkem, který se odehrává celý pozpátku je opravdu bomba. Z toho jak je to vyprávěno a jak se obrátí slovosled mohou vzniknout opravdu humorné momenty. ()

lucascus

Obdivuji kreativitu tvůrců a odvahu pustit se do podobného projektu. Natočit film, pustit ho celý pozpátku a dokonce z něj ještě ještě vytvořit smysluplný příběh, ověnčený dialogy, které do sebe zapadají i pozpátku i normálně, to se povede málokomu. Navíc potěší tehdy ještě velmi půvabná a mladičká Jaroslava Obermaierová. Jen se divím, že nenásledovali příkladu i ostatní (třeba i zahraniční) tvůrci a nenavázali tak na tento průkopnický film. Ale možná se pletu... ()

fefee

Jak udělat z drámy Happy end aneb život po spátku. Originálne, zaujímavé a krátke dielko s myšlienkou ktoré je aj miestami zábavné. Maximum 4* (skôr 3,5*) ()

Pražák

Po tomhle filmu vám každý normálně lineárně natočený film najednou nebude dávat smysl. Lipský jako experimentátor a inspirace pro další generace filmařů. ()

PollyJean

obraz dávaný pozpátku a přátelsky až nadšeně čtený komentář Vl. Menšíka způsobují v hlavě diváka občas tak třeskutá setkání jako...jako stará surrealistická setkávání deštníku a šicího stroje na operačním stole...velmi bizarderní lahůdka... ()

Puyi

Tak toto je opravdu veledílo a to nejen na české poměry! Provedení je opravdu nevšední a naprosto skvělé, plus ten skvělý komentář Vladimíra Menšíka dodává tomuto filmu dokonalost... Osobně tento film považuji za třetí nejlepší z naší tvorby. Úžasné!!! :) ()

Koryntos

,, Cože, jaká to troufalost, víte kdo jsme a co znamená naše rodina. " ,, No, krávy prasata a podobně, zkrátka dobytek, pane rado. " Wow, tak tomuhle se říká geniální film o jehož existenci jsem do nedávna neměla ani tušení. V době svého vzniku to tento film nemohl mít lehké a asi se s moc vřelým přijetím nesetkal. Je to film, který vás nutí neustále přemýšlet, jak by ten film vypadal, kdyby šel v normální posloupnosti. Docela ráda bych u tohodle filmu viděla kdyby byly dva filmy, jeden tak jak to bylo v normální posloupnosti, takže by to bylo takové krimi/drama no a druhý film, tak jak je to zde. Takový End Happy a Happy End. ()

vyfuk

Vím, že pan Lipský je mistr humoru, ale že by byl i tak geniální. Příběh této velké geniality, byl neuvěřitelný. Příběh, který jde pozpátku je neuvěřitelně matoucí a chtě nechtě vytváří neuvěřitelně vtipné okamžiky a příběh. Tento experiment se stal úžasně prožitou hodinou mého mladí. Geniální, vtipné a zpátečnické. ()

Ichabod

Vyprávění pozpátku s velmi dobrou prezentací (na svou dobu) a včele s umírněným Menšíkem a kouzelnou Obermaierovou (které to sluší a je skoro jak klon Scarlett Johannson). Řada dialogů pozpátku je opravdu vtipně poskládána a vypravěč popisující zcela jiný vývoj než obraz, nabízí dost zábavy . Příjemná podívaná a na české poměry a dobu hodně originální. ()

s.e.p.p

Nadčasový experiment, který výborně funguje i po téměř padesáti letech. Na české poměry nevídaně originální, do detailu promyšlený a precizně realizovaný počin. ()

Autogram

Film na hranici geniality a pritom som o ňom nikdy nepočul. Príbeh pustený naopak a do toho rozprávanie hlavného hrdinu má svojský zmysel s obrovským množstvom takto netradične vytvorených gagov, situácií a hlášok. Zdalo by sa, že neobvyklé plynutie času vo filme prišlo z Hollywoodu, a pritom by sa stačilo len obzrieť na staršiu českú tvorbu. Pozerať sa na opačné plynutie svadby, pohrebu alebo svadobnej noci s Menšíkovým vysvetľujúcim komentárom ma privádzalo do záchvatov smiechu, aké som dávno nezažil. Napriek tomu a čistokrvnej komédii je sledovanie filmu celkom náročné na pozornosť, pretože dialógy majú vždy dva zmysly podľa časového uhla pohľadu a pri poľavení sa dá ľahko stratiť súvislosť. Jediné, čo by som vytkol, je chýbajúca nejaká polhodina príbehu na konci, teda na začiatku, akoby sa časť materiálu stratila. –––– Ale uklízet nebudu, řekl jsem si. Nejdřív dám dohromady ženu, pak se do toho pustíme oba, a bude to raz-dva. ... Připadal jsem si jako stvořitel, jako Bůh. A pak jsem se rozhod. Budu řezníkem. ... Krávy a telátka mi rostly pod rukama. –––– Využil jsem vhodné příležitosti a zbavil se nejrůznější veteše, která mi léta překážela v bytě. ()

Madlene

Naprosto fantastická podíváná - film, který bezpochyby stojí za shlédnutí už pro svůj originální nápad. Naprosto si mě získaly především otočené dialogy, kdy nejdřív přichází odpověď a poté otázka...Zkrátka bez dlouhého tlachání vypointované do detailů a tečka:-). ()

Vercinix

Z tohoto filmu jsem byl více než unešený! (SPOILER) A ta hláška o tom, že si přišli k poměrně pěknému majetku, když jim odešly děti :-D ()

Lennyanka

Geniální! Jaktože jsem o tomto filmu ještě nikdy neslyšela? Rozhodně jeden z nejlepších počinů české kinematografie, kde konečně nalézám český humor, experimentální děj, skvělý nápad a brilantní dialogy v jednom. Jedno velké bravo Oldřichu Lipskému za tu odvahu a nápad. ()

Pecival

Na velmi originálním námětu, postaven v zásadě geniální scénář, který převrací všechno naruby. Rozumná stopáž, takže film má výborné tempo od začátku do konce. Inteligentní, vkusný, lehce morbidní filmový experiment, který dopadl na jedničku. Abrhám je parádně slizký. ()

standsiller

Na to, že celý film je odzadu je veľmi zrozumiteľný, zvláštny a jedinečný. Perfektný a nápaditý režijný počin Oldřicha Lipského zosobnený Vladimírom Menšíkom. Československá kinematografia sa má čím chváliť . ()

Bernhardiner

Kdyby děj neplynul pozpátku, film by byl už dávno zapomenut. Skvěle vymyšlené dialogy posouvají tento geniální experiment ještě výš. A jelikož je to zřejmě jediný snímek svého druhu, nemůžu hodnotit jinak. Pánové Macourek a Lipským si zaslouží absolutorium. 100% ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám