Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1

(série)
USA, 2022, 9 h 17 min (Minutáž: 65–72 min)

Epizody(8)

Malarkey

Dlouho jsem se tomuto seriálu bránil, vedl diskuze s mnohými a přemýšlel, kdy by bylo tak nejlepší si odhodlat a pustit si ho. Nakonec to vyhrálo období největšího klidu a po shlédnutí musím uznat, že jsem to čekal daleko, daleko horší. První díly jsou takové představující. Úchvatný vizuál, hodně solidní hudební podkres, poznávačka s herci, kteří úplně neuchvátí. Někdy v polovině jsem se začal docela exkluzivně nudit a pročítat si jak těžkou řeholi scénáristi měli, když museli pracovat jen s částí Tolkienova díla a ještě hodně omezeně a okleštěně, aby odvyprávěli příběh, který potřebují.  Někteří diváci jim to dávají za to exkluzivně sežrat, ale já naštěstí ve světě Středozemě nejsem tak kovaný, takže jsem se v tom spíš hlavně ztrácel. Pak ale přišel šestý díl - bitva a postupné vrcholení některých příběhových linek. Od té doby jsem se nedokázal od seriálu odtrhnout a po osmém dílu jsem zhodnotil, že ztráta času to rozhodně nebyla. Uvidíme s čím přijde druhá série. Má to teď dobře nahnuté, tak je na ní, jestli to pojme správným směrem a nebo to zase spadne to toho šedivého průměru, který tento seriál také uměl ukázat. ()

Saur.us

1. série: s klidem můžu parafrázovat vlastní recenzi k loňskému seríálu Nadace: Patrick McKay a John D. Payne si vzali opravdu příliš velké sousto. Zadaptovat nejlepší fantasy všech dob, to chce víc než jen odvahu. A že se to povedlo P. Jacksonovi neznamená, že se to povede znovu. Jednu z mála věcí, co lze opravdu pochválit, je vizuální stránka. Z ní je extrémní rozpočet opravdu cítit. Takhle kdyby vypadala hobití trilogie! A návrat k praktickým skřetím maskám, za to velké plus. Samozřejmě zahřeje na srdíčku i zapojení starých známých (Elrond, Galadriel a 2x překvapení) a také legendárních (Isildur, Elendil, Celebrimbor, Durin, Númenor) postav a míst. Toliko k pochvalám. Po té obsahové je to silný průměr ve světě seriálů (chybí silnější plot twist a cliffhangery) a naprostá katastrofa v porovnání s genialitou jak knižní, tak filmové adaptace. Ani ten nejzdobnější jazyk, který jsem ze začátku velice kvitoval, protože ke světu Pána Prstenů patří nezakrývá fakt, že se sice moc hezky poslouchá ale po několika dílech zjistíte, že neřekne vůbec nic. Castingově se strašně šetřilo. Ani jedna postav nemá hvězdné obsazení a bohužel ani jeden z herců nepodává hvězdné výkony. Za celých 8 epizod pro mě vyčnívaly akorát tři s tím, že ta poslední pro mě osobně seriál jakžtakž zachránila. Asi si budu lhát do kapsy ale když celou první sérii budu brát jako dost protahovanou expozici děje a postav, v těch dalších už půjde o seriál s plnohodnotným dějem jaký si Pán Prstenů zaslouží. ()

dO_od

// Poslední díl velkej dojáček, až jsem měl chuť dát pět, ale první půlka a především odhalení čaroděje mi na jazyku zanechalo až příliš velkou pachuť. K celé řadě asi tolik: Vizuální epičnost a dialogová lyričnost Středozemě se tu neustále mísí s plochostí postav i zápletek a měřítkem, které je místy až šokujícím způsobem miniaturní. Což je u takového díla trochu problém, ještě navíc znásobený faktem, že tvůrci měli prakticky neomezený rozpočet. Těžko říct, do jaké míry to je způsobeno absencí práv, talentu za kamerou, nebo jen nápaditosti, rozhodně je to ale znát. Přesto se povedlo na konci završit mnohé linky daleko lépe, než bych čekal, a finále 1. série tak působí jako opravdové finále. Navíc nemůžu říct, že bych se prostě povětšinu série nebavil. Chybami se zkrátka člověk učí, tak snad si z první řady odnesli všichni co nejvíc, a za pár let dorazí o řád lepší pokračování. Věřit můžu, ne? 6,5/10 ()

Martinius

uf, dopozerane a s maximalnym sebazaprenim. a pri tom som tak velmi chcel, aby sa mi to pacilo, kedze milujem tolkienov svet. pokusim sa zhrnut dojmy co najobjektivnejsie, lebo som si uz davnejsie vsimol, ze sa globalna debata okolo serialu zvrhla na prestrelku medzi kokotmi a nekokotmi. kokoti su ti, ktori pistia, vrieskaju a onanuju, ako su vsetci ti, ktorym sa serial nepaci, rasisti. a nekokoti beznym ludom vysvetluju (pricom kokotov ignoruju, kedze strielat ich je stale zial trestne), preco je serial napicu. od sameho zaciatku bolo pri hodnoteniach drvivej vacsiny sledujucich i skalnych fanusikov tolkiena nad slnko jasne, ze cely rasisticky narativ je jeden neskonaly blud, ktory po socialnych sietach siri amazon a hrstka extremistickych aktivistickych imbecilov (medzi nimi aj nejake tie celebritky). lebo obsadenie do roli disy, sadoka ci arondira moze vadit len zarytym rasistickym hovadam, kedze ide patria do hrstky sympatickych a dobre obsadenych postav, ktore robia serial aspon ciastocne pozeratelnym. problemom prstenov je, ze ide o nebetycny scenaristicky fail, kde nesedi asi vobec nic a ktory sa o tolkiena len velmi volne obtrel bez toho, aby nasal hoc i len zlomok jeho inteligencie a geniality. uz cely samotny plot je strasna kokotina, ktora predstiera dej a dramu nabubralou formou prezentacie, realne sa vsak po cely cas neudeje nic vyznamne. pribeh je plytky, plochy a lacny ako balaton po dovolenkovej sezone a postrada co i len jediny silnejsi moment - o dramatickych zvratoch ani nehovoriac. podaktore dejove linie su priam priserne a volajuce po hrdelnom treste pre scenaristov - nekokoti sa tu jasne zhoduju na katastrofalnom stvarneni protohobitov. priserna je galadriel i jej postava, ktora na divakov priam vrha smece z antipatii a patosu (nie dalsie spomalene cvalanie na koni, nieeee!). pokus zaobalit prazdne frazy ci bohapuste tliachanie do vznesene znejuceho prejavu tak zufalo imitujuceho jacksonovho pana prstenov dava serialu punc nedobrovolnej sebaparodie. dalej si ktorykolvek chytrejsi clovek s IQ nad vyskou berlinskeho muru vsimol extremne casove i priestorove disproporcie. tu plave v oceane galadriel zachranena hned 2x za sebou, tam sa numenorci teleportuju z opacneho konca sveta do mordoru v priebehu par dni, aby so sebou priniesli jeden z mnohych deus ex machina momentov. tieto extremne skoky doslova vrazdia akykolvek cit pre ozivenie stredozeme a jej priblizenie ako tomu bolo v LOTR. tu holt nie sme v indiana jonesovi a bodky na mape stvarnujuce cestovanie skor odzrkadluju lajdactvo a mieru bezradnosti tvorcov. tato pribehova lacnota a prazdnota sa navzdory obriemu rozpoctu manifestuje aj celkovou uzkoprsostou scen, ktore postradaju akukolvek masovost, ci hoc len zaludnenost sveta. tu desat ludi bojuje proti dvadsiatim orkom, tam sa minister prihovara obyvatelom numenoru, co je asi 20 ludi na nejakom malom namesti, hentam vyplavaju tri drobne lodicky na pomoc do juznych krajin, pricom vacsinu vojska, koni a proviantu vezu evidentne v paralelnej dimenzii alebo na USB klucoch. tu by sa dalo doslova listovat scenu po scene, pretoze vsadepritomne diletanstvo nezakamufluje ani potemkinovsky dizajn a rozpocet na CGI. prstene moci su jedno giganticky odflaknute dielo srsiace amaterizmom a nekompetentnostou. je priam dych beruce, ze toto v amazone niekto odklepol a zafinancoval. () (méně) (více)

NiWi

Prsteny moci bychom mohli rozebírat hodiny a hodiny. Jak kvalitní je to adaptace, jak kvalitní je scénář, jak a jestli pošlapává Tolkienovo dílo nebo Jacksonovu adaptaci.. Nic z toho ale neodpoví na otázku, jestli jde o dobrý seriál. Alespoň zatím. Pro mě osobně má velká pozitiva v rámci vizuálu - vypadá opravdu skvěle a obrovský rozpočet se do něj naplno promítl, také hudba je velmi dobrá. Bohužel ale na to nenavázal příběh, kde si tvůrci opravdu ukousli trochu velké sousto. Všechny dějové linky zkrátka nejsou tak zajímavé, a jejich prolínání není moc dobře vymyšleno. Linka s Chluponohy ač je důležitá, tak je naprosto zbytečná, a dala by se shrnout do jednoho dílu. To samé ostatně i linka s trpaslíky, která je asi nejpoutavější. Tempo místy vázne, především kvůli přeskakování v ději, a ne všechny postavy působí v rámci příběhu opodstatněně, a proto nejsou ani zajímavé. Prsteny moci mají rozhodně svoje kvality, rozhodně mají i svoje nekvality, pozitivní ale je, že zde cítím spíše vzestupnou kvalitativní tendenci, než naopak. První sérii zkrátka bylo nutné kvůli představení všeho přežít, a doufejme, že ty další to potvrdí. Zatím ale střízlivé 3 hvězdy. ()

• Galadriel (Morfydd Clark) vysvětluje Halbrantovi (Charlie Vickers), že Numenorci stáli při boji s Morgothem na straně elfů. V té době se jmenovali Edain a přišli na ostrov Elenna vedeni Elrosem, bratrem Elronda, který následoval hvězdu na nebi, kterou nesl jeho otec Earendil, jehož socha se tyčí nad přístavem. (spacemaster)
  • Celebrimbor (Charles Edwards) přemýšlí na začátku epizody, zda je možné udělat více s méně, když i Slunce vzniklo z něčeho menšího než jeho dlaň. Jde o odkaz na vznik Slunce a Měsíce v Tolkienově světě, kdy Slunce vzniklo z posledního ovoce ze Zlatého stromu Valinoru, Laurelinu, a Měsíc z květu Stříbrného stromu, Telperionu. (spacemaster)
  • Gil-galad (Benjamin Walker) oslovuje Elronda (Robert Aramayo) „Peredhel“. Znamená to „Půlelf“ v sindarinštině, což je nářečí elfů, které vzniklo až ve Středozemi z jejich původní řeči, která se nazývá Quenya. (spacemaster)