Psí ostrov

• Austrálie

Animovaný / Loutkový / Dobrodružný / Komedie / Drama / Sci-Fi / Fantasy

USA / Německo, 2018, 101 min

• Mylouch

Příběh zpracovaný do scénáristicko-režisérské nudy. Hodně slabý dystopický odvar Čísla 9, ale i Číslo 5 žije je o míle vzdálený filmový soupeř. Nepřehlédnutelná autorská nezkušenost s rytmem vyprávění roadmovie, pointováním scén, filmovou emocionalitou. Z animátorského díla zaujmou spíše jen některé scény s náladovým osvětlením, lidské (byť vedlejší) postavy velmi průměrné, střih často tempu vyprávění nepřispívá, skutečného humoru poskrovnu, hudba jen přiznávková, spousta snaživě urychlovaného textu, hlasy marně spoléhající na obraz. Generace zvyklá na záplavu kvalitního anime a manga, simpsonovských nápadů, ale i českých večerníčků, se tak musí cítit hodně podceněna nebo podvedena. Pro mě dejá-vu Grandhotelu, kdy také nic nepřicházelo a nepřišlo. Bez ohledu na zaměření na dětského nebo dospělého diváka, Míša Kulička rulez ! 2-3*(10.5.2018)

3,5* Isle of Dogs je asi nejnormálnější film, který Anderson zatím natočil. Je to špatně? Vyloženě ne, ale pokud jste příznivci tohoto velmi zvláštního režiséra, tak jako já, tak čekáte opět něco, co Vás zahřeje u srdce, což IoD neumí. Narozdíl od Moonrise Kingdom nebo Grandhotel Budapest, které jsem viděl asi 3x a klidně si je pustím znovu, si IoD podruhé nechám ujít. Ne proto, že by to byl špatný film, ale prostě nemá tu atmosféru a to kouzlo jako předchozí tvorba. Hlavním tahákem je jako vždy herecké obsazení, které si Anderson drží ultra silné v každém filmu. Nutno podotknout, že film jsem viděl v originále a mám takový pocit, že v českém dabingu nebude působit zdaleka tak dobře.(6.8.2018)

Perfektní film. Wes Anderson je režisér a scenárista, na jehož filmy je vždycky radost se koukat. Začínal jako nenápadný režisér a za pár let se propracoval k těm nejlepším. Já osobně jeho filmy miluji. Miluji styl jeho vyprávění, práci s herci, smysl pro detail, humor, propojení s hudbou a hlavně jeho nenapodobitelné příběhy. Je to jeden z nejvíce svobodných režisérů, protože z jeho filmů svoboda přímo tříští ven. Točí filmy naprosto nezvyklými, ale fantastickými způsoby a to mě baví. V tomhle si jsou podobní s Tarantinem. On má kapitoly, ten má části. On má Morriconeho, ten má Desplata. On má Jacksona, ten má Murrayeho. Nejlepší vypravěči současného filmu. Jejich filmy nikdy nenudí a vždycky jsou do detailu propracované. Od shlédnutí Grandhotelu Budapěšť jsem se na Psí ostrov strašně moc těšil. Opět v hlavních rolích s dvorními herci, Edward Norton, Bryan Cranston, Bill Murray, F. Murray Abraham či Frances McDormand nebo Harvey Keitel. Ti herci se dají podle jazyku a vyjadřování v rolích těch psů skvěle poznat. Celý příběh je výtečný. Čekal jsem ho trochu jiný, ale je výtečný. Anderson s Coppolou a Schwartzmanem vymysleli skvělou zápletku a Anderson napsal skvělý scénář. Jako vždy části, napsané stejným písmen jako v Grandhotelu čímž jen utvrdil svůj jasný styl. Líbí se mi, že po Grandhotelu znovu zvolil styl loutek a replik točených na živou kameru. Výprava, návrhy postav a animace doslova unikátní. Co hudba? No snad jen to, že Alexandre Desplat má podle mě letos zase šanci alespoň na nominaci na Oscara. Jedinečné pískání a přirozené napětí v hudbě, co dodat. Ten film je zvláštní, ale pořád je to Anderson, i když říkám, že některé scény byly možná trochu zdlouhavé, ale zase to potom hodně zrychlil jinde. Můj zážitek, ale nejvíce snížil zvuk. České titulky byly úplně dole, a ještě k tomu malé a rychlé. Člověk nestíhá, takže se těším až se kouknu na dabing, který u Wesových filmů bývá skvělý. Podle mě jeden z nejlepších animáků poslední doby a doufám v nominaci na Oscara. U mě zatím 75%, ale pět hvězdiček, sice na hraně, ale ještě ano. Vynikající film.(17.5.2018)

Přes originalitu, velmi působivou animaci a (jak jinak) nezaměnitelně andersonovský svět/ humor, mi tahle do japonský alternativní reality situovaná psíčí story prostě nepřirostla k srdci. Uznávám, není nejlepší nápad jít do kina zrovna na něco tak nápady narvanýho jako teď já - pozdě večer ospalý a bez kafe - ale holt jinak to nevyšlo. Tak za mě vede MR. FOX, ale přijde mi tolika tvůrčího talentu škoda nevyužít raději do hraný formy. A koupačka Chiefa sranda nej.(8.5.2018)

Ako ma stále viac a viac bavia hrané Andersenové filmy, tak Fantastický pán Lišiak ani Psí ostrov ma úplne nepresvedčili. Obdivoval som opäť dômyselnú kompozíciu záberov, kedy často sledujeme osovo symetrické frontálne zábery a po stranách sa môžeme baviť menšími odchylkami v mizanscéne. Len som často popritom zabudol aj na príbeh, asi aj preto, že bolo jasné, kam smeruje. Plusom nebola ani vizáž japosnkého carpanta, tie zuby ma budú dnes v noci strašiť vo sne. O komédiu podľa mňa nejde, skôr o úsmevný animák pre dospelých, kde je veľmi jasne čitateľná alegória na zachádzanie väčšinovej spoločnosti s (akoukoľvek) menšinou. Každopádne je Psí ostrov veľmi jasne identifikovateľný autorský film a už len z tohoto dôvodu si zaslúži pozornosť. 70%. P.S.: Z piatich ľudí v kine to dvaja vzdali, čo je osobne pre mňa práve dôkazom Andersonovej nekompromisnej vyhranenosti voči klasickému mainstreamu.(10.5.2018)

• - Postava vědecká asistentky Yoko-ono je nadabovaná stejnojmennou slavnou umělkyní a hudebnicí  Yoko Ono. Jedná se tak o šikovný vtípek samotného režiséra Wese Andersona. (P. J. D.)

• - Jelikož se slovo „Isle“ (ostrov) vyslovuje bez písmena „s“, rychlým vyslovením filmového názvu dostanete (ač poněkud zkomolené) „I love Dogs“. (Jacccob)

• - Spoiler: Spots je o pět minut starší než jeho psí bratr Chief. Jeho dabér Bryan Cranston je však o 11 let starší, než Spotsův dabér Liev Schreiber. (Jacccob)