Psí ostrov

Isle of Dogs - Ataris Reise

Psí ostrov

Animovaný / Loutkový / Dobrodružný / Komedie / Drama / Sci-Fi / Fantasy

USA / Německo, 2018, 101 min

Jestli se dá na filmu něco okamžitě pochválit, pak je to jeho vizuální stránka. Nejenže má pobledlá animace svůj nezaměnitelný ráz, ve spolupráci s kamerou nabízí záběry překrásné. Stoické vystupování (pro které byli herci vybráni výborně) všech aktérů pěkně ladí se strnulým claymation stylem, který má v tomto snímku zajímavé specifikum ve střídání záměrně unavených pohybů s trhavými sledy událostí, jakoby se děj hýbal prazvláštním kývavým krokem. Humor je často vizuální, většinu uchechtnutí nicméně vybudí svérázné one-linery. Ty však po dobu zhruba jedné třetiny snímku jakoby utichnou. Možná je to tahle náhlá změna tónu – kdy film přejde od tragikomického tak nějak k věci – kvůli které jsem nebyl z celého snímku tak nadšený jako z jeho podoby a jeho nápadů. Možná je to i fakt, že původní smečka psů, která nás provází dobrou první polovinou stopáže, se po drtiči odpadků v podstatě vytratí z příběhu. Nakonec ani ty motivy sounáležitosti, přátelství či lásky nebyly tak zaostřené, jak bych si přál. Celkově je to však moc hezký snímek, trošku zvláštní snímek, ale pro mě velmi příjemné seznámení s tvorbou Wese Andersona.(10.5.2018)

Wes Anderson je neuvěřitenej v detailu v libovolné filmové složce, příběh, hudba, postavy/zvířata a obrazu. Nikdo nemá takovou schopnost udělat pouhým obrazem scénu nebo vtip o originalitě se ani bavit nebudu, to by bylo jak chcát do moře. Nejsem moc na zvířecí filmy, ale Wes tomu dal i hezký společenský přesah a já se toho jeho filmařského rukopisu nedokážu nabažit, protože je to kombinace všeho co na filmech miluju, jedinečnost, originalita, humor, inteligence, fantazie, prostě možná přijde i kouzelník.(10.5.2018)

Perfektní film. Wes Anderson je režisér a scenárista, na jehož filmy je vždycky radost se koukat. Začínal jako nenápadný režisér a za pár let se propracoval k těm nejlepším. Já osobně jeho filmy miluji. Miluji styl jeho vyprávění, práci s herci, smysl pro detail, humor, propojení s hudbou a hlavně jeho nenapodobitelné příběhy. Je to jeden z nejvíce svobodných režisérů, protože z jeho filmů svoboda přímo tříští ven. Točí filmy naprosto nezvyklými, ale fantastickými způsoby a to mě baví. V tomhle si jsou podobní s Tarantinem. On má kapitoly, ten má části. On má Morriconeho, ten má Desplata. On má Jacksona, ten má Murrayeho. Nejlepší vypravěči současného filmu. Jejich filmy nikdy nenudí a vždycky jsou do detailu propracované. Od shlédnutí Grandhotelu Budapěšť jsem se na Psí ostrov strašně moc těšil. Opět v hlavních rolích s dvorními herci, Edward Norton, Bryan Cranston, Bill Murray, F. Murray Abraham či Frances McDormand nebo Harvey Keitel. Ti herci se dají podle jazyku a vyjadřování v rolích těch psů skvěle poznat. Celý příběh je výtečný. Čekal jsem ho trochu jiný, ale je výtečný. Anderson s Coppolou a Schwartzmanem vymysleli skvělou zápletku a Anderson napsal skvělý scénář. Jako vždy části, napsané stejným písmen jako v Grandhotelu čímž jen utvrdil svůj jasný styl. Líbí se mi, že po Grandhotelu znovu zvolil styl loutek a replik točených na živou kameru. Výprava, návrhy postav a animace doslova unikátní. Co hudba? No snad jen to, že Alexandre Desplat má podle mě letos zase šanci alespoň na nominaci na Oscara. Jedinečné pískání a přirozené napětí v hudbě, co dodat. Ten film je zvláštní, ale pořád je to Anderson, i když říkám, že některé scény byly možná trochu zdlouhavé, ale zase to potom hodně zrychlil jinde. Můj zážitek, ale nejvíce snížil zvuk. České titulky byly úplně dole, a ještě k tomu malé a rychlé. Člověk nestíhá, takže se těším až se kouknu na dabing, který u Wesových filmů bývá skvělý. Podle mě jeden z nejlepších animáků poslední doby a doufám v nominaci na Oscara. U mě zatím 75%, ale pět hvězdiček, sice na hraně, ale ještě ano. Vynikající film.(17.5.2018)

Je úplně jedno jaký máte vztah k filmům Wese Andersona, ale něco se mu musí nechat: Filmy si dělá po svém a to i co se týče podivného smyslu pro humor a speciálního vizuálního stylu. I přesto, že mě tak jeho filmy nikdy moc nestrhli, vždy jsem ho bral jako tvůrce kterého je potřeba si cenit. A nějak se moje postavení k němu nezměnilo ani po Psím ostrovu. První půlku jsem byl vlastně nadšený. Stop- motion animace je nádherná, humor je tak zvláštní až funguje a je to hrozně neobyčejný a potěšující. Zajímavý je ten nápad, že psi mluví/štěkají anglicky ale japonské postavy potřebují buďto překlad od překladatelky či americky mluvící postavy. Na Japonsko v loutkovém světě se kouká nádherně, Wes Anderson je očividně fanda Japonské kultury a tak seká jeden odkaz za druhý a dojde tak na sumo zápasy či rituály. Po první půlce ale jaksi dojde plyn. A je úplně jedno jak je ten film divný ale zůstává vlastně obyčejný. Příběh tkví v tom, že jde z bodu A do bodu B a klasicky se při tom zjišťuje jak je přátelství důležité a tak dále. Po první půlce se tak z neobyčejného filmu stane obyčejný, předvídatelný film a je to škoda. ALE.... ten film pořád není špatný. Na to jde pořád o chytře odvyprávěnou podívanou. Čekal jsem přece jenom ale větší utržení ze řetězu,,, protože- a nalijme si čistého vína- to i ty Buchty a klobásy vykřesali z tématu víc. A to šlo o 3D animák pojednávající o oživlém jídle. A ne... neznamená to, že bych chtěl aby byl Psí ostrov sprostou, brutální podívanou. Spíše jsem čekal pěkně ostrou satyru a ta se prostě nedostavila. A to je asi největší škoda.(11.5.2018)

Psí ostrov je nápaditou a hravou zábavou pro celou rodinu, která v sobě DNA Wese Andersona jednoduše nezapře. Rozmanitý ansámbl hereckých propůjčujících hlasy psím hrdinům a jedno nezaměnitelné dobrodružství za záchranou nejlepšího přítele člověka. Fantasitcký pan Lišák zůstal sice nepřekonán, i tak se ale jedná o další vydařený kousek který si nebudete chtít nechat ujít. Škoda jen, že film je silnější v dílčích momentech než jako jeden celistvý příběh. [70%](11.5.2018)