Psí ostrov

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Loutkový / Dobrodružný / Komedie / Drama / Sci-Fi / Fantasy

USA / Německo, 2018, 101 min

"You son of a bitch!" ... Jestli někdo tvrdí, že je Wes Anderson absolutní filmařský velegénius, na 120% s ním souhlasím. Jelikož jedině a pouze on dokáže zrealizovat tak fantastkně geniální, jedinečně inovativní, a tak nesmírně originální kinematografický opus magnum v oboru animace. Tento snímek je geniální nejenom ve svém samotném názvu (Isle of Dogs = I love dogs :), překrásném příběhu o našich milovaných mazlíčcích (které potkala nespravedlivá nepřízeň osudu), ale i díky úžasnému soundtracku (např. skladbu I Won't Hurt You, anebo finální symfonii nevymažu z hlavu pěknou řádku týdnů), bezchybnému a nejlepšímu castingu tohoto roku (Cranston, Norton, Goldblum, Keitel, Johanssonová, atd... prostě žůžo labůžo), do posledního detailu vypiplaném dabingu (můj miláček Cranston kraluje), následně dokonalých dialozích ("I can't stomach this garbage anymore."), parádních hláškách ("I bite."), a nakonec stop-motion animaci, jenž nemá obdoby a minimální konkurenci, o samotné režii nemluvě.... Isle of Dogs v sobě nese čirou pozitivní energii, kterou chce divákům všech generací rozdávat po nekonečných kvantech. Při některých momentech jsem měl nutkání štěkat radostí, anebo jsem neměl čas zavírat z té úchvatné nádhery chlebárnu.... jsem prostě nadšen a unesen... Jestli tohle nezíská cenu Akademie v kategorii Nejlepší animovaný film, tak mě nejspíš mrdne...(21.8.2018)

Scénář má sice tisíce much a tempo v první půli není zrovna rychlé, jenže Psí ostrov je jako mnohodimenzionální obraz, a můžete se na něj dívat stokrát, a pokaždé najdete nový kousek, kterého jste si předtím nevšimli, či přijdete s novou interpretací toho či onoho. Ta pátá hvězda tomu chybí jen proto, že Mr. Fox byl prostě dokonalý, zatímco tady psům chybí lehkost a občas jiskra. Ale Wes Anderson je pořád o tisíc psích délek před konkurencí.(2.9.2018)

Nikto to nerobí tak ako Wes Anderson. Tá hravosť, ľahkosť a dobrý feeling sú neskutočne osviežujúce a moje srdce po nich skáče radosťou. A je krásne že točí aj animované filmy. Isle of dogs možno nie je až tak dobrý ako Grand hotel Budapest, ale je stále typicky Andersonovsky skvelý. Keď sa Vám štýl tohto režiséra nepáči, nemá to asi ani zmysel pozerať, tento film Vás nepresvedčí.(4.8.2018)

• Mylouch

Příběh zpracovaný do scénáristicko-režisérské nudy. Hodně slabý dystopický odvar Čísla 9, ale i Číslo 5 žije je o míle vzdálený filmový soupeř. Nepřehlédnutelná autorská nezkušenost s rytmem vyprávění roadmovie, pointováním scén, filmovou emocionalitou. Z animátorského díla zaujmou spíše jen některé scény s náladovým osvětlením, lidské (byť vedlejší) postavy velmi průměrné, střih často tempu vyprávění nepřispívá, skutečného humoru poskrovnu, hudba jen přiznávková, spousta snaživě urychlovaného textu, hlasy marně spoléhající na obraz. Generace zvyklá na záplavu kvalitního anime a manga, simpsonovských nápadů, ale i českých večerníčků, se tak musí cítit hodně podceněna nebo podvedena. Pro mě dejá-vu Grandhotelu, kdy také nic nepřicházelo a nepřišlo. Bez ohledu na zaměření na dětského nebo dospělého diváka, Míša Kulička rulez ! 2-3*(10.5.2018)

Narozdíl od Fantastického pana Lišáka mne tedy Psí ostrov chytil podstatně víc. Možná za to může ta lehce potemnělá totalitně futuristická struna (?). Nejméně jedna hvězda za Desplatův hudební doprovod - každý Andersonův film čím dál lepší. Český dabing je bohužel dost hrozný. Hlavně jsem nepochopila nepřekládání jmen některých psů.(5.8.2018)

• - Film byl natočen technologií stop motion týmem čítající 670 lidí, kteří vytvořili celkem 130 000 fotografií. Většina lidí z týmu již pracovala s Wesem Andersonem v minulosti na Fantastický pan Lišák (2009). (vojacekr)

• - Ve filmu lze krátce vidět i zápas sumo. Ke konci zápasu jsou do ringu vhozeny malé polštáře nazývané „zabuton“. Toto se v sumo může stát pouze v případě, když je poražen yokozuna (nejvyšší hodnost zápasníka). Někteří kritici teoretizují, že se jedná o odkaz na skandál sumo z roku 2011. Stejní zkorumpovaní sumo zápasníci jsou později viděni u starosty Kobayashi. (vojacekr)

• - Z celého projektu byla nejnáročnější příprava tradičního sushi – natáčení trvalo bezmála tři měsíce. (Stoka)