Veterán je příběh muže, který se snaží fatálně změnit svůj život a vstoupit do společenské vrstvy, do které nepatří. Martin utekl z Česka do francouzské cizinecké legie a po letech se vrací s naditou kapsou peněz domů, aby našel pohodový život, začal podnikat a byl blízko své rodině. Armáda dala Martinovi veliký dar, schopnost přežít jakoukoli nebezpečnou situaci, ale nepřipravila jej na mnohem méně drsné podmínky, jakými je svět složitých lidských emocí a vztahů. Martin se sice s rodinou shledá, rozjíždí svůj vysněný byznys a prožívá nový vášnivý vztah s dívkou, ale i přesto, že všechno myslí dobře, postupně míří k neúprosnému pádu. Jeho trajektorii může změnit jen poslední kulka v zásobníku nebo zázrak mezi nebem a zemí… (Česká televize)

Filip83

Výborná kamera. Herecké výkony, a to zejména Ondríka nebyly vůbec špatné. Z českých posledních filmů určitě patří mezi ty lepší. ()

golf78

Musim dat jen 3*, a to za to, ze se mi opet potvrdilo, ze cesti filmari / reziseri neumi udelat konec filmu. Vsechno hezky natoceny, ale zase neurcity konec... ach jo. ()

trulda

Jako by mi četl myšlenky uživatel mira007. Jen doplním, že já jsem sice do pytle nebouchal, ale s mentalitou těchto "antihrdinů" mám taky zkušenost... Takže za mě objektivně za *** a tu jednu přihazuju proto, že jsem za 1) několika minulým filmům J. Hřebejka zaokrouhloval dolů a za 2) za moje milované Brno. ()

Šefča

Film byl sice dívatelný, ale skončil s tak nechutně otevřeným koncem, že je to stejně, jako kdyby vám v hospodě místo piva dali ječný slad, chmel a vodu s tím, že si to máte uvařit. Prakticky žádná z otázek, které byly ve filmu nastoleny, nebyla zodpovězena. ()

Rufus_Didie

Spousta dějových linek nedotažených do konce, i tak ale podařené dílko, Milan Ondrík naprosto perfektní, věřila jsem mu vše. ()

quido.morava

Honza Hřebejků sklouzl do rutiny a v kombinaci se slabým a hlavně unyle pomalým a nerytmickým scénářem (čímž mne Marek Epstein taky udivil) se to poněkud vymklo. Jinak potenciálně dobrý a ne zase tak otřelý námět nějak zde ztrácí svůj možný půvab. Příkladně návštěva Marie Poulové (podle mne nejslabší výkon ze všech - tu postavu jsem ji prostě nevěřil) v chudinské čtvrti byla jakoby vytržená z kontextu a prakticky úplně zbytečná. Otevřený konec by asi nevadil, ale otevřeno a nedopovězeno zůstalo mnoho momentů během děje, což už tak v pořádku není. Paradoxně byl děj únavně předvídatelný. Každopádně si pochvalu zaslouží většina herců. ()

Scott67

Taky jsem brblal, že to nějak nemá konec. Ale když se nad tím filmem znovu a znovu zamýšlím, musím přiznat, že Hřebejk zraje. Alespoň jako tvůrce. Vyjadřovat se zde k jeho lidským hodnotám nemá smysl. Od laciných schémátek zamířil ke složitosti neřešitelna. Ano, ten film je právě o tom, že to nemá řešení. Naše minulost je ve vzduchu jako bumerang, a čekat, že nás nepraští zezadu do hlavy, když už to vypadá, že je všechno v pohodě, je naivní. Ještě to ukazuje, že přežití v cizinecké legii, plné neodsouzených vrahů, není dostatečnou průpravou pro život mezi slizskými bazilišky české komunální politiky. Dobré jsou také neokoukané exteriéry starého Brna a několik záběrů na kdysi (stále) největším fotbalovém stadionu v Československu - za Lužánkami. Pro mě to rozhodně nebyl film bez pointy. (že by příprava pro dvojku?) ()

adaben

Oproti nedávnému výbornému Hřebejkovu tv.filmu "Non-stop lahůdky" tentokrát trochu zklamání, děj opravdu dost předvídatelný a když se člověk vydrží na něco dívat 100 minut a pak to nemá žádnou pointu a jen zase otevřený konec... žádná sláva. Přitom samotný nápad konfrontace životů vojáka ošlehaného válkami s životem rodiny zbohatlíků ošlehané dnešní dobou nebyl špatný a držel film určitě víc než další motivy (rodina sestry, kavárna, "býčí" zápasy podsvětí). herci vcelku zajímaví, Antalová, P.Kříž pěkně uhrál rozhodující scénu, i divoženka M.Poulové. ()

RadekV

Za mě dobrý film. A domácí je třeba vždy podpořit. Ocenil jsem neotřelé tváře hlavních hrdinů. Pro režiséra vždy riziko s tady se to Hřebejkovi vyplatilo. “Chtěla bych slyšet to co ty”, je krásná linka s dobrým koncem. Ano, má to slabší místa, ale to mají i Oskaři. ()

OtokPag

Když jsem přisel z vojny, taky jsem měl hadry v komínkách, vybroušené hrany triček “řezaly”... 😋 No, potom se to zvrtlo. Film se mi líbil a působil celkem věrohodně 90% ( pouze v autobazaru by náš veterán prodejce nejspíš “vypnul” 😂 ) ()

mistr97

Veterán vypadal docela nadějně, ale jak čas (záměrně píši čas, ne děj) ubíhal, stále se nic nedělo. Potenciál rozhodně měl, poměrně dlouho si mě držel svou atmosférou a tajuplností. Bohužel utajeno toho nakonec zůstalo až moc. Po začátku přišel dějově nezajímavý (a pro mě nepříliš pochopitelný) střed a neurčitý konec. Na vyplnění televizního programu ucházející, ale na dobré hodnocení to nestačí. ()

randalll

Film v mé hlavě okamžitě evokoval příběh pohádky O hloupém Honzovi, který ke štěstí přišel atd. A to se nechci doktnout představitele hl.role. Scénář příběhu bych dal ještě vyzrát. Stále a stále jsem čekal, že něco příjde - a ono nic, když tedy nepočítám zlomený palec a vypnutí těla. Ale dalo se. Milan Ondrik si dle mého otevřel cestu do české filmografie a já velmi kvituji, že pan režisér sáhnul po neokoukaných tvářích. ()

tba4u

Mám s tím filmem trochu problém. Prvotní radost, že Jan Hřebejk točí film podle scénáře někoho jiného než vyčpělého Jarchovského vyprchala nad scénářem, který má řadu chyb a těžko uvěřitelných míst. Ale budiž. Měl jsem za to, že příběh se bude věnovat návratu našich veteránů z misí, což je nepopsané a hodně vrstevnaté téma, navíc příběh, který tu odžily stovky kluků. Místo toho máme extrémní příběh, u nějž mi trochu uniká důvod, proč ho vyprávět. A nejvíc mi vadí, že kdyby měl ten film tvrdý a reálný konec, asi by tam ta katarze byla, ale konec otevřený do happyendu mně vlastně vadil nejvíc. Na druhé straně, Jan Hřebejk je do jisté míry rutinér, ale rutinu nemám za negativní pojem. Tady se mu podařilo natočit hodně koukatelný film, který vás nenechá vydechnout i přesto, že je to vlastně soubor příhod, kde děj občas musíte hledat. Akční scény jsou fakt akční, na české poměry hodně nadprůměrné. Film táhne Milan Ondrík, pro mě objev, typ, který tu chybí. Neumím dát víc než tři hvězdy, ale na ty tři to zase je. Minimálně za Milana Ondríka, a poctivě odvedené filmařské řemeslo na všech frontách. ()

McGuffin

Veterán je scénář Marka Epsteina chípáckého typu. Na scénáristův úkol pro zdatného mladého, po dvaceti letech bojů domů se navrátivšího žoldnéře otevřít si kavárnu nelze pohlížet jinak. Ano, opravdu, scénář si za hrdinu zvolí postavu se schopnostmi a zkušeností běžné populaci nedostupnou a neznámou - a pak ji hodinu zkouší, jestli tu kavárnu dá. Tedy ne jestli, vlastně spíš jak ochrání chuděru prostitutku s malou dcerkou před gangem pasáků, chcete-li červenou knihovnu. Nebo jestli nezištně zachrání prezidenta, když se náhodou ocitne na místě, kde je hlava státu ohrožovaná lumpy z cizí mocnosti a její ochranka byla právě paralyzována. Nebo se pustí do zdánlivě prohrané bitvy o ochranu rodinného statku před nájezdníky, kteří chtějí pod jeho pozemky těžit uhlí. Ne, tento scénář má pro ex-vojáka mnohem těžší úkol, který potrápí jeho schopnosti a kterážto zkouška nenechá diváka vydechnout. Kavárník. Pro stejný příběh a úkol by bylo zrovna tak příhodné za hrdinu zvolit třeba vysloužilého průvodce na zámcích. Ti i jejich schopnosti jsou mezi lidmi stejně vzácní jako veteráni. Ten by také zasloužil zkoušku kávou. Jmenovalo by se to Kastelán. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

derylla

Nemám ráda filmy s otevřeným koncem. Nechápu, proč se česká režie domnívá, že je to zajímavé. Není, je to k na*rání. (Pardon.) Jedna hvězda za to, že i když se Hřebejk ve svých předsudcích snažil Brno ztvárnit chudobně a depresivně, nepodařilo se mu to. Druhá je za Ondrlíka. Náběh filmu dobrý, od půlky zmatené, otevírá se tisíce témat a k žadnému se nedozvíme konec. Tak mě to otrávilo, že už nemám chuť k tomu psát ani nic dalšího.... ()