Veterán (TV film)

Krimi / Drama

Česko, 2020, 100 min

Co se z těch bot snaží vyklepat? Ústy se směje, ale oči má jaksi mrtvé. Písek neslyším, skrze tmu nevidím, a strach je mým slabým místem. Jsem ráda, že ani jedna z těch věcí blízká mi není. A ač se to zdá pro některé úsměvné, mne ten úsměv zamrzá na rtech. Sakra, jak ráda jsem, že to skutečně neznám.(9.2.2020)

Silný příběh...Téma které se na našich obrazovkách moc nevyskytuje, nové tváře Ondrík zajímavý,Poulová potěšili... Martin (Milan Ondrík) ukazuje tetování kde stojí "Marche ou crève" "Jdi nebo chcípni" a říká že je to heslo francouzské legie.Není, Oficiálním mottem (nepoužívá se slovo heslo) Francouzské legie je „Honneur et Fidélité“ (Čest a věrnost). Nikoliv často zmiňované „Pochoduj nebo zemři“. To se stalo pouze nepsanou pravdou, vycházející ze zkušenosti. (12.2.2020)

Zajímavý počin s hrdinou, kterých u nás ve filmu máme nemnoho. Stroze vyprávěný, stejně jako asketický byl téměř celý život veterána Martina. Jeho minulost jej nakonec dohnala, byť konce tohoto typu nemám rád. K zamyšlení vedlo také několik postřehů k tomu, jaký je kdo člověk, s jakou morálkou. Bez chyby ovšem nejsme nikdo. Pobavila mě byť vlastně velice smutná zmínka o nadacích a Kibeře. Milan Ondrík se do své role hodil, stejně jako velice uvěřitelný Pavel Kříž. Jinak se mi obsazení příliš nezamlouvalo a opravdu mě nenapadá náš herec ve věku pod čtyřicet let, na místo titulní postavy.(9.2.2020)

Není to film na Českého lva. Ale musím se přiznat, že když to vezmu kolem a kolem, tak mě to bavilo a to je to hlavní, co od filmu čekám. Od začátku do konce. Včetně zajímavého rozuzlení. Kvalitní herecké výkony i zajímavý příběh, včetně podtržení těžkostí válek připomínkou písku, jsou docela dobrou součástí tohoto filmu. Je to televizní film, takže nelze čekat, že to bude první hvězda velikosti, ale na televizní film je to lehce nadprůměrná zábava.(12.2.2020)

• Trixinka

Nemám ráda filmy, kde si musí divák na konci hodně věcí domýšlet. Ano, může být nějaký ten otevřenější konec, kde je nějak naznačeno co bylo dál, ale v tomto díle bylo těch otevřených záležitostí na mě prostě moc - kavárna, sestra hlavní postavy, odjela teda ta Sára studovat či ne.... Navíc je hlavním hrdinou (použiju slova P. Kříže z filmu) guma, která má mozek ve svalech. Jako mladistvý spáchá trestný čin, zdrhne, slouží v armádě a pak se vrátí a my mu máme jako tleskat či co? Na druhou stranu musím ale vyzdvihnout ztvárnění tohoto hlavního hrdiny hercem Milanem Ondríkem, tato role mu fakt sedla. Ovšem jako celek žádná sláva, za Brno a Ondríka dávám 2*, Jan Hřebejk umí lepší filmy.(11.2.2020)

• - Film se odehrává v Brně, postava představovaná Pavlem Křížem se zamýšlí nad tím, jestli by měl z pozice zástupce starosty (Brno ve skutečnosti řídí primátor a jeho náměstci) povolit výstavbu mešity. Ta stojí ve Vídeňské ulici už od roku 1998. (klukluka)

• - Natáčelo se v březnu a dubnu 2018, v plánu bylo 23 natáčecích dnů. [Zdroj: ceskenoviny.cz] (rakovnik)

• - Námět na film měl scenárista Marek Epstein v hlavě dlouho, inspiroval ho román „Martin Eden“ od Jacka Londona. Téma Epstein zpracoval i jako divadelní hru v pražském divadle Rokoko, premiéru měla v roce 2014. [Zdroj: ceskenoviny.cz] (rakovnik)