Tina a Vore

Drama / Fantasy / Thriller / Romantický / Krimi

Švédsko / Dánsko, 2018, 101 min

Ali Abbasi

Předloha:

John Ajvide Lindqvist (povídka)

Nadim Carlsen

Jakmile Tina začichala, byl jsem lapen a švédský režisér íránského původu Ali Abbasi si mě dokonale přitáhl. Lehký a svůdný rozjezd se ve druhé polovině snímku začíná zahušťovat, ztemní a chvílemi není nic jak se zdálo. Potemnění vývoje je však nutné, aby příběh dospěl, stejně jako jeho hlavní hrdinka. Osobitý film prodchnutý severskou mytologií si mě získal svou syrovostí, tmavými odstíny lesa a zemitou vůní hmyzu a hub. Nakonec přece jenom pět hvězdiček a srdcovka 53. KVIFF.(4.7.2018)

Trailer mi přišel zajímavý, ale samotný film mě nebavil a ke konci jsem už jen útrpně vyčkával, kdy naběhnou titulky. Postrádal jsem tam nějaký poutavější příběh, který by si více získal pozornost. A celkově jsem si k tomu nenašel cestu a přišlo mi to nesympaticky bizarní a místy dost nechutné - pár lidí se v jistém momentu zvedlo z kina a vůbec jsem se jim nedivil.(17.10.2018)

Jeden z deseti nejdivnějších filmů, které jsem kdy viděl. Aby jste si jeho projekci dokonale vychutnali jako já, je lépe o něm dopředu nic nevědět. A pak nebudete místy věřit svým smyslům. Inspiraci pan režisér hledal patrně v tvorbě svých kolegů. Hlavní hrdinka pak připomíná postavu Pekoty z Arabely, spolu s kamarádem by mohli odjet na dovolenou na Ostrov dr. Moreaua, kam by dobře zapadli. Jejich milostná scéna je meganechutná. Mateřský motiv je vykradený z Lynchovy Mazací hlavy. Čeká na vás řada nechutností a ohavností, zkrátka zážitková jízda ze severní části naší planety. A severní vítr je krutý...(15.10.2018)

Můj téměř nejvíce očekávaný varský kousek, který mě svými čerstvými ohlasy lákal víc a víc. Nakonec musím po projekci říct, že na moje vysoká očekávání mě to trošku dost zklamalo, ale na druhou stranu na to často vzpomínám jako takovou raritku, jíž jen tak běžně neuvidíte. Myslím, že s tématem severské mytologie jsem na podobný snímek nikdy nenarazila. A teď k samotnému filmu. Už jen ten fakt, že hlavní dvojice je svým pouhým zjevem nadmíru znepokojivá nepřispívá k tomu, že se budete po dobu projekce cítit příjemně. Ba naopak, režisér Abbasi se snaží vás do rozpačitých situací přivádět neustále. Časté humorné linie se prolínají s nejistými a absurdními dialogy, které střídají až nekorektní, dalo by se říct nelíbivé až pohoršující scény. Je to přesně ten typ filmu, u kterého nevím, jaký mám mít výraz, protože těch pocitů se ve mně míchá až moc. A umím si i představit, že bych si tento film užila spíš doma než ve Velkém sále s tisíci lidmi, protože jsem neustále myslela na to, že se trochu stydím, že na to koukám. Velmi netradiční zážitek u netradičního příběhu. KVIFF 2018 (3.8.2018)

Detektivní schéma, vychýlené festivalovým bizárem s různorodým myšlenkovým klíčením. Přes zdánlivé prvky fantasy zůstáváme pevně v realitě - a o to děsivější a znepokojivé. Tvůrce ji nazývá “Nordic realism”. Psychologický, fyzický, místy pro někoho možná až odpudivý zážitek, vždy ale společensky reflektující a ze všech uhlů pochopitelný. A navíc jednohumorně odlehčený - pokud tedy záměrně. Nejsem si jistej. [Cannes](10.5.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 10. května 2018 na filmovém festivalu Cannes. (Stoka)

• - Před českou kino premiérou proběhla premiéra na Karlovarském IFF 29. června 2018. (Varan)

• - Nápad, že jsou Trolové „pronásledování bleskem“ a bojí se hřmění, pochází ze skandinávských pohanských časů. Pohané věřili, že bůh blesku, Thor, loví obry a zabíjí je úderem svého kladiva. Později se toto pohanské přesvědčení stalo folklorem s přenesením z obrů na zlá stvoření jako jsou trollové nebo vlci, kteří se bojí hromů a blesků. (cihlenka)