Tina a Vore

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Fantasy / Thriller / Romantický / Krimi

Švédsko / Dánsko, 2018, 108 min

Nakoniec tomu predsa len ten jeden bod filmu pridám. Musím uznať. "Gräns" je skutočne originálny film. Minimálne v niektorých aspektoch. No na niektorých miestach je pre mňa veľmi nudný a nevedel udržať moju pozornosť. Vizuálne to má veľmi dobrú prácu s make-upom a maskami. Eva Melander vyzerá vynikajúco a funguje to. A rovnako je na tom aj Eero Milonoff. Maskéri odviedli skvelú prácu. Úvod je celkom zaujímavý, policajné vyšetrovanie je dobre spracované a pôsobí uveriteľne. Príbeh o pedofílii je tu silný a efektný. A niektoré scénky sú spracované dosť silno. Záverečné vyvrcholenie je vynikajúce. Nečakal som to a malo to poriadnu silu. A plán zloducha je skutočne poriadne diabolský. No to sú pre mňa celkovo najlepšie elementy. Veci, ktoré na mňa pôsobili ako z ľudského sveta sú silné, fungujúce a dobre spracované. No potom sú tu ešte aj fantasy elementy. A tie na vás buď divácky zapôosobia, alebo nie. A ja som bohužiaľ na tej opačnej strane. Celkovo to dáva zmysel a prináša to zaujímavý element, no po vizuálnej stránke sú tu potom scénky, ktoré na mňa nepôsobia. Aby som bol úprimný, je tu jedna z najdivnejších sexuálnych scénok čo som kedy v živote videl, je tu pôrod, ktorý ma skutočne šokoval. Ale zase to sú elementy, ktoré robia ten film originálny a inovatívny. Preto som z neho tak veľmi zmätený a preto neviem čo o ňom vlastne povedať. Nemyslím si, že by som sa k nemu znovu vrátil, no som rád, že som ho videl. Mal momenty, kde som sa nudil, no na konci som bol skutočne zaháknutý. Príbehy sa dobre spojili a máme skvelú hlavnú hrdinku. Takže ako celok to vnímam pozitívne, no rozhodne mám pocit, že niektoré veci neboli úplne pre mňa. Toľko k filmu. Hodnotenie: B-(17.1.2019)

Jedna z nejbizarnějších romancí výrazně řízlá thrillerem o tom nejodpornějším zločinu a -asi SPOILER- severskou mytologií. Pokud pominu atmosféru typickou pro skandinávské detektivky, tak asi nejvýraznější dojem na mě udělala jakási fascinující odpudivost. Vedle fantastických hnusných masek ústřední dvojice film nabízí třeba nahotu, kterou prostě nechcete vidět, ale stejně na ní zíráte a ve mě hodně hrklo během scény, které dominoval zvuk, ale to nic neubíralo na její příšernosti. Pomyslným vrcholem byla asi nejujetější milostná scéna, jakou jsem kdy viděl. Vyvětlení s identitou pak bylo třešničkou na dortu. Abbasi potvrdil svůj talent a jsem docela zvědav, s čím přijde příště. 85%(8.3.2019)

Príbeh colnej pracovníčky s výnimočným darom, ktorý sa odohráva na švédskej hranici s Dánskom nie je len o hranici ako takej, ale i o hraniciach medzi ľuďmi. O tomto bizarnom príbehu je dobré vedieť čo najmenej, výnimočným až svojským spôsobom rozpráva o neznášanlivosti a odlišnosti. Žánrová prepletenosť nie je na škodu, kamera je odvážna a prehlbuje zážitok.(3.3.2019)

S politováním konstatuji, že tak nějak nevím, no. Oceňuji nápad, originalitu, herecký luxus, podprahově vnímám sdělení, přesto je pro mě tahle bizarnost jaksi nestravitelná a to nemluvím jen o jídelníčku, vsuvka s dětským pornem přes čáru. Každopádně nevšední zážitek, v jakémkoli slova smyslu. P.S. Zajímalo by mě, na čem tvůrci frčeli..(8.3.2019)

Detektivní schéma, vychýlené festivalovým bizárem s různorodým myšlenkovým klíčením. Přes zdánlivé prvky fantasy zůstáváme pevně v realitě - a o to děsivější a znepokojivé. Tvůrce ji nazývá “Nordic realism”. Psychologický, fyzický, místy pro někoho možná až odpudivý zážitek, vždy ale společensky reflektující a ze všech uhlů pochopitelný. A navíc jednohumorně odlehčený - pokud tedy záměrně. Nejsem si jistej. [Cannes](10.5.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 10. května 2018 na filmovém festivalu Cannes. (Stoka)

• - Spoiler: Nápad, že jsou Trolové „pronásledování bleskem“ a bojí se hřmění, pochází ze skandinávských pohanských časů. Pohané věřili, že bůh blesku, Thor, loví obry a zabíjí je úderem svého kladiva. Později se toto pohanské přesvědčení stalo folklorem s přenesením z obrů na zlá stvoření jako jsou trollové nebo vlci, kteří se bojí hromů a blesků. (cihlenka)

• - Před českou kino premiérou proběhla premiéra na Karlovarském IFF 29. června 2018. (Varan)