Fabrika

The Factory

Fabrika

Krimi / Drama / Thriller

Rusko / Francie / Arménie, 2018, 109 min

Jurij Bykov servíruje slušný dramatický Thriller a Rusové si připisují plusové body. Příběh pojednává o zaměstnancích továrny, kteří nedostali už 3 měsíce zaplaceno a rozhodnou se svého šéfa unést a okrást, ovšem šéf továrny je vlivný muž, pro kterého pracují nebezpeční lidé a tím se celá situace zkomplikuje. Film se víceméně odehrává v jedné továrně s několika postavami, jejichž vztahy se budou neustále měnit, tajemství budou plavat na povrch a dojde i na jednu perfektně realistickou přestřelku. Krom hereckých výkonů, chválím i chytré dialogy. Slušná věc. 75%(19.9.2019)

Tento film mi sadol so všetkým-miesto deja, obsah, hudba, herci. Bykov načrel do súdka sociálnych problémov Ruska obyčajného robotníka po privatizácii oligarchami, korupciou a fungovania štátnej správy. Je to taký ruský noir ale našťastie ďaleko od Hollywoodu. Dej sa odohráva v panelárni, závod ako v 80 rokoch u nás. Vyhlásenie bankrotu sa zmení na rukojemnícku akčnú drámu. Na rozdiel od nás Rus je iný a nie každý to pochopí. Tam si vojak odbojoval svoje, tvrdý výcvik s „dedovčinou“ (mazácka vojna) Afganistan, Čecensko...bojovníci v najťažších podmienkach a tradícia vojenstva k tomu. Zbrane má pod posteľou a neváha ich použiť. A keď sa vymkne situácia spod kontroly aj miestnej mafii a pripletie sa jednotka špeciálneho určenia len vyjednávaním sa to nemôže skončiť. A jednotlivé charaktere sa pod stresom kryštalizujú. Od začiatku do konca divák netuší ako sa to skončí. Osobne by som dal iný koniec. Denis Švedov excelentný a ostatní skvele dopĺňajú. Bykov je aj tvorcom hudby a myslím že sadla. U mňa postúpil na 1 priečku mladšej garnitúry ruských režisérov. Jasných 5*(12.5.2019)

Příjemné překvapení. Dramatický thriller, který vychází z jednoduchého nápadu a stačí mu jedna stará továrna v dáli za městem, deštivá noc a několik herců. Vztahy mezi postavami se mění, někdo samozřejmě něco tají, sympatie diváků jsou rozhozeny mezi více postav na obou stranách konfliktu, možná to chtělo jen trochu silnější konec. Já sice chápu, proč to skončilo takhle, ale bez spoilerů se v tom nemůžu rýpat...(6.9.2019)

Zprvu banální příběh rozehraný ale jako šachová partie bez happyendu. Pod palbou se projevují pravé charaktery. Zbytečné soukromé hrdinství nebo snaha zachovat si tvář? Šedivec bojuji svoji soukromou válku , do posledního výstřelu. Nebojuje o život, pro něj nemá smysl. Bojuje o pravdu a čest. Nemůže prohrát. Silný příběh. Dobrá kamera. Jen tak dál. Jméno Bykov ještě uslyšíme.(11.9.2019)

To, co začíná jako obyčejný všední den ve fabrice vrcholí naprosto skvěle vygradovanou psychologickou hrou na kočku a na myš, která nemůže mít vítěze. Aneb nesnažte se nasrat partu dělníků z fabriky, která vám patří, nebo to může skončit hodně špatně. Naprosto odpudivý industriální prostor šedivé fabriky, obyčejní hrdinové, kteří přežívají ze dne na den ve své šedivé nuzné existenci bez jakéhokoliv východiska a naděje na změnu, jeden zajištěný podnikatel, který sere na svoje zaměstnance a rozhodl se zavřít fabriku, a partička jeho goril, která se jde s těma dělňasama poměřit v boji na život a na smrt. Do toho si přidejte skvěle propracovanou psychologii postav, uvěřitelné jednání, naprosto nepředvídatelný děj, kdy to všechno může skončit jakkoliv, a konec, kdy ze všech variant je vzhledem k charakteru hlavního únosce zvolena asi ta nejuvěřitelnější. Za mě naprosto strhující podívaná, která mě nenechala vydechnout, a která mě neskutečně bavila. Ještě nějakou dobu po skončení filmu jsem nevěřícně zíral na plátno, sledoval titulky a nebyl schopen ničeho. Jen jsem zpracovával právě viděné. A že to stálo za to! [27. Art Film Fest Košice](20.6.2019)