Fabrika

The Factory

Fabrika

Krimi / Drama / Thriller

Rusko / Francie / Arménie, 2018, 109 min

Tento film mi sadol so všetkým-miesto deja, obsah, hudba, herci. Bykov načrel do súdka sociálnych problémov Ruska obyčajného robotníka po privatizácii oligarchami, korupciou a fungovania štátnej správy. Je to taký ruský noir ale našťastie ďaleko od Hollywoodu. Dej sa odohráva v panelárni, závod ako v 80 rokoch u nás. Vyhlásenie bankrotu sa zmení na rukojemnícku akčnú drámu. Na rozdiel od nás Rus je iný a nie každý to pochopí. Tam si vojak odbojoval svoje, tvrdý výcvik s „dedovčinou“ (mazácka vojna) Afganistan, Čecensko...bojovníci v najťažších podmienkach a tradícia vojenstva k tomu. Zbrane má pod posteľou a neváha ich použiť. A keď sa vymkne situácia spod kontroly aj miestnej mafii a pripletie sa jednotka špeciálneho určenia len vyjednávaním sa to nemôže skončiť. A jednotlivé charaktere sa pod stresom kryštalizujú. Od začiatku do konca divák netuší ako sa to skončí. Osobne by som dal iný koniec. Denis Švedov excelentný a ostatní skvele dopĺňajú. Bykov je aj tvorcom hudby a myslím že sadla. U mňa postúpil na 1 priečku mladšej garnitúry ruských režisérov. Jasných 5*(12.5.2019)

Je neuvěřitelný jak Jurij Bykov lehce udělal základní zápletku, aby mohl rozehrát hru, při které netušíš následující scénu. To co se chvílema jeví jako akční thriller se nebojí v okamžiku přebarvit na psychologickou dialogovku aby se přes sociálně politickou tému zase vrátilo k akci. Bykov mě měl jak na zlatým podnese a já neměl ani anung ke kterýmu stolu mě nakonec donese.(19.6.2019)

• Hashirama

Быков пародирует самого себя, показывая, как страшно в России и как все вокруг дохнет в беде, причем, на самом деле, дохнет только зритель от скуки. Bykov by šel přirovnat k Neillu Blomkampovi a už v Majorovi bylo vidět, že si chlapec nedělá prdel. Jakmile má volnou ruku, stává se z něj velký pan umělec a kritik soudobé společnosti, což leckdy vede k nesledovatelnosti jeho filmu. Samozřejmě je Завод krásně natočen a po formální stránce mu nelze nic moc vytknout, ale na nějaké lehké a svižné vyprávění, které by bylo zároveň podnětné, tu nedojde. Naopak jde Bykov opačnou cestou a to, co chce, demonstruje co možná nejpolopatičtěji. V jedné scéně se kolchozníkovi všichni posmívají, že mu soused šuká ženu, a v další scéně smutně sedí v šeru svého totalisticky zařízeného bytečku a od vedle jde slyšet, jak soused někomu hrozně nakládá. Zvjagincev by se takovému přístupu vysmál. A takovéto "мозголяпы" spolu s povrchním a nevěrohodným filozofováním na téma život a nespravedlivost ve světě vyplouvají na povrch o to intenzivněji s viditelnou bezdějovostí. Pro náročného diváka trapně povrchní a pro konzumního diváka dost nepřístupné. Nuda nuda šeď šeď.(23.8.2019)

To, co začíná jako obyčejný všední den ve fabrice vrcholí naprosto skvěle vygradovanou psychologickou hrou na kočku a na myš, která nemůže mít vítěze. Aneb nesnažte se nasrat partu dělníků z fabriky, která vám patří, nebo to může skončit hodně špatně. Naprosto odpudivý industriální prostor šedivé fabriky, obyčejní hrdinové, kteří přežívají ze dne na den ve své šedivé nuzné existenci bez jakéhokoliv východiska a naděje na změnu, jeden zajištěný podnikatel, který sere na svoje zaměstnance a rozhodl se zavřít fabriku, a partička jeho goril, která se jde s těma dělňasama poměřit v boji na život a na smrt. Do toho si přidejte skvěle propracovanou psychologii postav, uvěřitelné jednání, naprosto nepředvídatelný děj, kdy to všechno může skončit jakkoliv, a konec, kdy ze všech variant je vzhledem k charakteru hlavního únosce zvolena asi ta nejuvěřitelnější. Za mě naprosto strhující podívaná, která mě nenechala vydechnout, a která mě neskutečně bavila. Ještě nějakou dobu po skončení filmu jsem nevěřícně zíral na plátno, sledoval titulky a nebyl schopen ničeho. Jen jsem zpracovával právě viděné. A že to stálo za to! [27. Art Film Fest Košice](20.6.2019)