Modrý samet

• slovenský

Modrý zamat

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1986, 120 min

Atmosféricky Lynch opět balancuje na hraně možného, je to brilantní počin, nicméně dějově se jedná o velice jednoduchou záležitost, což ubírá na kráse filmu. Nicméně Lynch vdechuje skrz barvy, kompozice, symbolismus a hudbu do epické linie tolik života, že je možné odpustit jednoduchost v rovině příběhové a jen si vychutnávat snímek.(31.10.2015)

Ještě než se Lynch vydal do vod nepochopitelných mysteriózních podívaných natočil temnou podívanou, ve které poprvé ukázal co umí a čím si do teď získává řadu obdivovatelů. Příběh je na jeho vkus překvapivě lineární a jednoduchý ale temná atmosféra by se dala krájet. Musím však uznat, že jsem čekal o dost více. Film se totiž nepříjemně vleče a velkou část stopáže tvoří nezáživné dialogy, které nijak neposouvají příběh dopředu ale naopak ho zbytečně brzdí. I tak film stojí za vidění a to nejen pro zaryté "Lynchofily" ale i pro normální diváky, kterým není slovo temný thriller cizí. Mimochodem to co zde předvádí Dennis Hopper se ani nedá vyjádřit slovy, to se opravdu musí vidět. Jeho psychopatický cholerik je nezapomenutelný.(8.5.2009)

Má oblíbená Lynchovina. Opravdu těžce přehuštěný film, kdo nemá rád Lynche, tak to asi nerozchodí. Neskutečným způsobem ulítlý Dennis Hopper, Kyle McLachlan ve své asi nejlepší filmové roli, Isabella Rosselini je taky úžasná a tak bych mohl pokračovat i o dalších hercích, z nichž většna jsou přesné typy pro tento druh filmu. Nedokážu vysvětlit, proč je ten film tak geniální, ale prostě je.(23.7.2002)

70% -Napínavý film, jemuž k více hvězdičkám chybí dobrý scénář. Nic proti Lynchovi jako režisérovi, ale jako autora scénáře jsem jeho kvality v Modrém sametu neocenil. Práce s kamerou a se zvukem jsou zde hlavním zdrojem zábavy, a když se k tomu přidají i fenomenální herecké výkony všech zúčastněných, je zaděláno na výborný film. Kdyby těchto prostředků bylo využito k projektu, který by měl aspoň trochu nějakou myšlenku, byl by Lynch asi jedním z mých favoritů. Takhle není...(12.1.2006)

Pár let před Twin Peaks natočil Lynch tuhle naprosto geniální (navíc ještě celkem srozumitelnou) záležitost, která dala pocitově ochutnat právě tomuto nadcházejícímu seriálu. Kyle MacLachlan zde sice ještě nevystupuje jako zvláštní agent, ale na stopě něčemu rozhodně je. Naprosto úchvatná je pak Isabella Rossellini v roli Dorothy Vallens a roli záporáka snad nikdo nemohl zahrát lépe - Dennis Hopper se jí zmocnil zcela nechutně.(26.6.2005)

• - Modrý samet byl Lynchův originální scénář po Mazací hlavě. (Tomket)

• - Původně chtěl Lynch, aby Frank inhaloval během sexuálních scén s Dorothou. (don corleone)

• - David Lynch byl za scénář nominován na Oscara, ale předávání cen se nezúčastnil. (Tomket)