Modrý samet

• slovenský

Modrý zamat

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1986, 120 min

Začalo to naprosto božsky a viděl jsem tam Lynche, kterého chci vidět. Ale od proniknutí k hlavní dějové lince už jsem se nezbavil dojmu, že jde jen o lehkou rozcvičku před Twin Peaks, která ještě nemá tak perfektní herecký ansámbl, je málo creepy a není tam obr. Třeba se ještě dostane klasický post pocit, ale během koukání jsem se trochu topil.(12.7.2013)

70% -Napínavý film, jemuž k více hvězdičkám chybí dobrý scénář. Nic proti Lynchovi jako režisérovi, ale jako autora scénáře jsem jeho kvality v Modrém sametu neocenil. Práce s kamerou a se zvukem jsou zde hlavním zdrojem zábavy, a když se k tomu přidají i fenomenální herecké výkony všech zúčastněných, je zaděláno na výborný film. Kdyby těchto prostředků bylo využito k projektu, který by měl aspoň trochu nějakou myšlenku, byl by Lynch asi jedním z mých favoritů. Takhle není...(12.1.2006)

Atmosféricky Lynch opět balancuje na hraně možného, je to brilantní počin, nicméně dějově se jedná o velice jednoduchou záležitost, což ubírá na kráse filmu. Nicméně Lynch vdechuje skrz barvy, kompozice, symbolismus a hudbu do epické linie tolik života, že je možné odpustit jednoduchost v rovině příběhové a jen si vychutnávat snímek.(31.10.2015)

Modrý zamat ma vyviedol z rovnováhy už pri prvom pozretí a dnes som si pôvodný dojem iba potvrdil. Je veľmi ťažké k nemu dodať niečo, čo už nebolo napísané. Patrí k filmom, ktoré sa stávajú vítaným objektom vykladačov najrôznejšieho druhu. To mi nehrozí. Uchvátila ma atmosféra filmu, rafinovane budované napätie, výborný zvuk a hudba, ukážka temných stránok ľudskej mysle, naviac aj presvedčivo stvárnených, tak čo viac by som chcel. Samozrejme, že som nerozumel všetkému a ani som sa vlastne príliš nesnažil. Nepovažujem film za odnož krížovkársko-hádankárskej zábavy. Veď aj o Bobbym Vintonovi som si podľa hlasu myslel, že je černoch, kým som neuvidel jeho blonďavé vlasy a udivený výraz. Takže zhrniem svoje dojmy do konštatovania, že ide o výnimočný film, o ktorom netvrdím, že mu úplne rozumiem, ani že som na ňom nenašiel chyby.(7.7.2012)

Miluji filmy s agresivními šílenci a blázny zvláště pak, když je hraje někdo tak geniálně jako Dennis Hopper Franka. Miluji tohle šílené násilí a zlobu. Maximálně jsem si užíval scény v Dorothyně bytě, ale i jindy to bylo výborné. A i přesto je to vcelku normální snímek, alespoň tedy podle mých prvotních dojmů. Byl naprosto pochopitelný, zřetelný a ohromně zábavný. Když jsem se nad příběhem pořádně zamyslel, zjistil jsem, že je vlastně značně fádní a v podstatě nijak zajímavý. To, jak z něho režisér a scénárista v jedné osobě dokázal udělat téměř dokonalé a napínavé dílo zaslouží obdiv, zvláště pak u Lynche, jehož naprostou většinu předchozích počinů jsem víceméně odsoudil...(29.6.2006)

• - Natáčení probíhalo v Severní Karolíně ve městě Wilmington. (Shadowland)

• - Maloměstské prostředí filmu bylo inspirováno Lynchovým dětstvím. Jeho rodiče měli například na dvorku plot z bílých latěk, přesně takový, jaký je vidět na začátku filmu. Další inspiraci pak představoval tehdy populární slabikář „Good Times on Our Street“. (Lou_DeLarge)

• - David Lynch byl za scénář nominován na Oscara, ale předávání cen se nezúčastnil. (Tomket)