Modrý samet

• Austrálie

• Nový Zéland

Mysteriózní / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1986, 120 min

Postmodernistický klasik Lynch, jedněmi proklínaný, druhými vynášený do nebes, je bezesporu jedním z nejvýraznějších individualistů filmového průmyslu - oprávněně. Originalitě jeho vizí, zvláště pak jejich psychologické a symbolické rovině se vyrovná máloco, pokud vůbec, pročež jsou zdrojem neutuchajícího zájmu a všestranných analýz. Modrý samet, příběh, který mě donutil stát se na dvě hodiny doslova "jedním velkým uchem", není výjimkou. Lynch se v něm zdánlivě ponořil do hloubky libidózních představ a nejprimitivnějších lidských pudů, mimo jiné i do tajů voyerství (podle něj není voyerství zhoubné a chorobné, ba naopak jej považuje za zcela přirozenou a empirickou součást lidské zvědavosti), aby se vyznal do jednoho z nejkrásnějších a nejkrystaličtějších romantických příběhů, téměř až pohádkově magického opojení. A ten zvláštní svět iluzí, nočních můr, lásek i obětí maluje ve všech dostupných barvách (ať už zahřejí u srdce nebo zamrazí do morku kostí), a když už idealizuje, činí tak s takovou grácií, že jsem mu se zatajeným dechem sežral úplně všechno. Modrý samet je VELKÝ film, pozitivní ve svém poselství a (jak trefně poznamenal POMO) duchovně očistný. Z Lynchova bazaru bizarností jde společně s Příběhem Alvina Straighta o nejpřístupnější a nejupřímnější dílo, dílo sametově okouzlující.(30.10.2008)

S Lynchom som sa vo filmovom svete stretol už dva krát a pri oboch snímkoch bola spokojnosť nadpriemerná. V prípade Modrého zamatu nemožno síce povedať, že by príbeh samotný nedával zmysel, pretože ku koncu do seba všetko celkom pekne zapadne ako puzzle, ale chovanie postáv je často krát mimoriadne nelogické a niektoré scény (a že ich nie je málo) mi prišli nanajvýš samoúčelné, pričom naozaj netuším, či nimi chcel básnik skutočne niečo povedať, alebo len diváka šokovať (hlavne keď sa v zábere nachádzala Dorothy či Frank). Páčila sa mi atmosféra a chválim aj herecké výkony na čele s Dennisom Hopperom, no celkový dojem z Blue Velvet jednoducho nie je dobrý. Môj šálok kávy to nebol a i keď mám rád zamotané a netradične poňaté filmy, toto bolo už akosi moc.(24.1.2017)

*Upozornění: před tímto filmem nepijte pivo Heineken ! Nikdy nevíte, do jaké polízanice se tím můžete namočit ..* Je to zvláštní svět.. vítejte v městečku Lumberton! Navenek je vše v pořádku, sluníčko svítí, kytky kvetou, sousedí se na sebe usmívají..ale pod povrchem buble cosi zkaženého..červi hojně hodují na červě uříznutém uchu a my se skrz ně vydáme do nejhlubších míst lidské duše. Aby jsem byli šokováni bolestnými obrazy sexuálního násilí a perverzností lidské psychiky. Projevující se i na hlavasovi Jeffreym, rozpolceném mezi dvěma ženami-na jedné straně naivní Sandy a na druhé barovou zpěvačkou Dorothy-, jehož nejlépe vystihuje věta z filmu : „Jsi detektiv nebo zvrhlík ?“ Co když je obojí? Stejně jako Sandy i on zatoužil to vysvětlení tajuplného a zabředl do situací, ze kterých už není cesta ven ..Je vůbec potřeba psát k Lynchově kultovní klasice něco dalšího? No, vlastně ještě jednu věc. Drozdi nakonec přiletí. Víc ani muk. ps: díky pane Lynchi, že jste byl tak laskav a obohatil film o vysvětlovací flashbacky nebo o Jeffreyho komentáře, páč bez nich bych se dostala někam kolem Mulholland Drive a mohlo by mě ještě srazit auto. :)(28.8.2006)

Blue Velvet je asi tak na půli cesty mezi normálním filmem a normální Lynchovinou. Když se v něm člověk snaží najít nějaký hlubší význam, nepodaří se mu to, neboť ta jediná velká zdejší teze není vůbec ukrytá, ale naopak viditelně vystavená a je až překvapivě banální. Této banalitě však neodpovídá film samotný, který se snaží tvářit sympaticky zvrhle a podivně. Ale narozdíl třeba od Lost Highway vůbec podivný není. Velký podíl na 4 hvězdičkách má samozřejmě Dennis Hopper v roli maniakálního pošuka, jenž dává snímku nezanedbatelnou část jeho zajímavosti.(6.3.2009)

Lynch a dokonce docela snadno pochopitelný, to jsou mi ale věci... Celé to vyprávění, vyšetřování a odkrývání tajemna je velmi zajímavé a celkem i atmosferické, napínavé (přestože víc přitlačit na pilu by bylo záhodno). Herci jsou vybráni myslím dobře, sympaťák Kyle Maclachlan, kterému po celou dobu fandíte, nešťastná tajemná kráska Isabella Rossellini (ve které jsem sám nevím proč viděl Juliette Binoche) a pak nejvýraznější postava celého snímku Dennis Hopper. Popravdě řečeno, když jsem si onehdy v jednom nejmenovaném pánském časopise četl o 30 největších filmových gaunerech všech dob a Hopperova postava byla mezi nimi, čekal jsem trochu záludnějšího a důmyslnějšího záporáka, zatímco Frank je prostě totální násilnický magor, nic víc nic míň. Konec nečekaně normální, vlastně až nepřirozeně pro tohoto režiséra. Solidní 4*, ale potencionál byl podle mě o trochu větší.(12.8.2012)

• - Postava Franka měla původně vdechovat helium, ale jeho představitel Dennis Hopper přišel s myšlenkou, že bude lepší dusitan amylnatý, který údajně umocňuje sexuální prožitek. Až po letech napadlo Hoppera, jak by na plátně vypadalo bizarně, kdyby po scéně chodil maniak s vysokým hlasem a že to byl asi původní záměr. (don corleone)

• - Scéna, ve které Dennis Hopper uhodí Isabellu Rossellini byla editována tak, aby dopad dlaně na tvář nebyl vidět. Úprava byla nutná, aby nedošlo k protestům ze strany MPAA kvůli násilí na ženách. Lynch však trval, že editací se scéna ještě umocnila. (don corleone)

• - Obraz nahé zmlácené Dorothy (Isabella Rossellini) je založen na vzpomínce z režisérova dětství: "Šel jsem s mladším bratrem na procházku a najednou se proti nám objevila nahá žena. Můj bratr se rozplakal. Ta žena byla zmatená, musela zažít něco hrozného. A bylo jasné, že vůbec neví, kde je, ani že je nahá. Stejně jako Dorothy. Byl to zvláštní zážitek." (Zdroj: Temné stránky duše) (trojúhelník)