poster

Modrý samet

 • USA

  Blue Velvet

 • Slovensko

  Modrý zamat

 • Austrálie

  Blue Velvet

 • Nový Zéland

  Blue Velvet

 • Velká Británie

  Blue Velvet

Mysteriózní / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1986, 120 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • HAL
  ****

  Velice kvalitní atmosférická detektivka... ale nic víc než detektivka. Lynch si hraje s obrazem i zvukem a dává tu nezvyklé (nechci psát vyšinuté, to nikoliv... většinou) podtexty téměř do všeho, nicméně pořád se drží intencí thrillerového žánru, "jen" s výrazně propracovanou psycho(pato)logií postav. Ovšem s tím že je to celé místy až příliš rozvleklé. 8/10(12.12.2009)

 • Gilmour93
  ***

  Když všeobjímající láska dohlíží na souboj dobra a zla, Frank Booth si už nezapíchá.. Laura Dern ještě nevypadá jako kostlivec z kabinetu učitele přírodopisu, MacLachlan je o jeden odstín méně zelenější bratr pana Data, hrubián Hopper nadužívající „that word“ je velmi nestabilní a když I.Rossellini při natáčení scény znásilnění roztáhne nohy a k překvapení herce Dennise je naostro, nelze se divit, že se sahá po kyslíkové masce (předpokládám, že patřila jemu a ve scénáři původně nebyla).. Rozsáhlá symbolika, červené záclony a zvědavost, která přinese vidění věcí, které byly vždycky skryté. Dobře vím, že Lynch umí vtáhnout podmanivým audiovizuálem i vzrušující podivností a právě nedostatek charismatu tuhle sametovou neo-noir historku připravuje v mých očích o působivost..(23.8.2018)

 • Morien
  ***

  (1001) Ach, dalo by se říci, že celá léta řeším ve svém srdci otázku, jestli Modrý samet je nebo není pro mne. Dnes jsem si nechala stranou čtyři hodiny na intenzívní přemýšlení a dospěla jsem k tomu, že není. Moje dětství si s sebou nese úplně jinou sadu traumat, takže je pro mě celý zážitek těžko pochopitelný, už jen to, že jsem holčička a do Oidipáku se neumím úplně vcítit. Největší atrakcí se tak pro mě stává bílá kůže Kyla MacLachlana. S postupem času také oceňuji, jaká byla Isabella kočka. Ale ty oficiální věci, které mám obdivovat, Dennis Hopper a tak, mě zanechávají v rozpacích až chladnou. Takže ve výsledku respektuji Lynchovo gesto jít pod povrch mezi ty červy, ale osobně si raději oblíbím depky od jiných autorů.(19.12.2009)

 • Shit
  ****

  Kupodivu se tady žádný Lynchovy nepochopitelný hody nekonaj, tentokrát jsem z toho měl pocit jako kdyby se ani tolik nesnažil o zamotanej a nepochopitelnej děj, ale jako spíš o výbornou detektivku, ve který je nádech mysteriózna, ale je nakonec dobře pochopitelná a vysvětlená, i když jsou chvíle kdy to působí troch víc Lynchovsky, ale opravdová lynchovka, kde snad neni nic co se dá pochopit tohle neni. Děj je dobře propletenej a má výbornou atmosféru, ale přece jenom to nedokázalo udržet po celou dobu v napětí, což je docela škoda, Herci jsou taky výborný, obzvlášť Dennis Hopper, je skvlělej psychopat, ale i docela neznámej Kyle MacLachlan je kupodivu opravdu skvlělej herec. Jenže celkově to pro mě neni pětihvězdičkovej film(28.8.2006)

 • berg.12
  ***

  Blue Velvet má u mě trochu nevýhodu v tom, že jsem ho v posloupnosti viděl jako jednu z posledních modernějších Lynchovek a působil na mě, dá-li se to tak vůbec říci, trochu doslovným a zbytečně opakovaným natahovyným dojmem - vzhledem k tomu, že ve svých dalších filmech (Zběsilost v Srdci, Twin Peaks, Lost Highway) dokázal podle mě Lynch sdělit a navodit to samé daleko výstižněji, jasněji a sugestivněji.(1.7.2007)

 • - David Lynch zkrátil film z původních čtyř hodin na polovinu. I přes několikeré pokusy se vystřižené dvě hodiny filmu nikdy nepodařilo najít. Dochovalo se pouze několik fotografií. (don corleone)

 • - Natáčení probíhalo v Severní Karolíně ve městě Wilmington. (Shadowland)

 • - Podle Amerického filmového institutu, který sestavil v roce 2008 žebříček, se jedná o 8. nejlepší film v kategorii mysteriózní. (TheDude)