Modrý samet

• slovenský

Modrý zamat

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1986, 120 min

Když se řekne kultovní film, představím si Modrý samet (samozřejmě hned po Pulp Fiction). Nalezené uříznuté ucho na začátku naznačuje, že to nebude procházka růžovým sadem. Kyle MacLachlan jako zvědavý mladíček má ještě daleko do zvláštního agenta Coopera, natož do ujetého týpka v Zoufalých manželkách. Davidu Lynchovi se podařilo navodit úžasnou atmosféru, podpořenou nádhernou hudbou. A přestože Dennis Hopper je fakt velkej hnusák, určitě si tu nádheru pustíte znova, protože láska zvítězí.(21.3.2010)

Ten, co se bojí Lynche a chce proniknout do tajů jeho filmařského světa, nechť ať začne tímto snímkem. Dalo by se říct šablonovitý krimi thriller, který postupem času stále více ustupuje milostnému vztahu dvou lidí a i když je téma a poselství jasné, tedy milovat a poukázat na zkažený svět tam venku, neodpustí si Lynch pár svých úchylek včetně dusitan amynatý inhalujícího slizkého Dennise Hoppera a jeho šílenou bandu. Film krásně uteče, je příjemně napínavý a eroticky laděný, ve své době dost provokativní a dnes zpětně jeden z nejpevnějších filmových tvarů, jenž Lynch dokázal stvořit. Někdy je dobré se držet zkrátka a svou imaginaci držet na míru hodné uzdě. Jestli chcete vyložený mindfuck, hledejte jinde, ale Lynch tímto potěšil. Heineken? Fuck that shit! [Přesná stopáž: 121 min](29.10.2010)

Má oblíbená Lynchovina. Opravdu těžce přehuštěný film, kdo nemá rád Lynche, tak to asi nerozchodí. Neskutečným způsobem ulítlý Dennis Hopper, Kyle McLachlan ve své asi nejlepší filmové roli, Isabella Rosselini je taky úžasná a tak bych mohl pokračovat i o dalších hercích, z nichž většna jsou přesné typy pro tento druh filmu. Nedokážu vysvětlit, proč je ten film tak geniální, ale prostě je.(23.7.2002)

Ještě než se Lynch vydal do vod nepochopitelných mysteriózních podívaných natočil temnou podívanou, ve které poprvé ukázal co umí a čím si do teď získává řadu obdivovatelů. Příběh je na jeho vkus překvapivě lineární a jednoduchý ale temná atmosféra by se dala krájet. Musím však uznat, že jsem čekal o dost více. Film se totiž nepříjemně vleče a velkou část stopáže tvoří nezáživné dialogy, které nijak neposouvají příběh dopředu ale naopak ho zbytečně brzdí. I tak film stojí za vidění a to nejen pro zaryté "Lynchofily" ale i pro normální diváky, kterým není slovo temný thriller cizí. Mimochodem to co zde předvádí Dennis Hopper se ani nedá vyjádřit slovy, to se opravdu musí vidět. Jeho psychopatický cholerik je nezapomenutelný.(8.5.2009)

• RHK

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Bohužel nikoliv můj šálek kávy. Trailer: http://www.sms.cz/film/modry_samet/ukazka(15.2.2009)

• - Producent Dino De Laurentiis byl nucený založit vlastní distribuční společnost D.E.G., aby dostal film do kin. Žádná jiná společnost s ním nechtěla mít co dočinění. (don corleone)

• - Na tomto filmu pracovala i Lynchova dcera Jennifer, které bylo 17 let, jako asistentka produkce. (Tomket)

• - Angelo Badalamenti si střihl cameo v podobě klavíristy při vystoupení Dorothy (Isabella Rossellini) v klubu. (ChandlerBing)