Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

Razzor_82

"V nebi každému je hej." Psychedelická a zvrácená filmová prvotina Davida Lynche. První půlka je výlet do temného abstraktního světa. Druhá už je celkem statická v podání děsivých snů. Protivně zvýrazněné zvuky jsou divně rušivé. Znetvořené dítě je vrcholem úchylnosti. Dějově je to snímek prázdný a těžce chápatelný. Jack Nance má nezapomenutelně strnulý výraz. 6/10 ()

tranquill

Tam, kde se nemluví, není co citovat. Někdo by mohl říct, že je to "Švankmajerovina", ale ten bizarním způsobem zobrazuje nějaký jasný děj či příběh. Ale toto je bizarnost, morbidita, až nechutné. Davide, na čem jedeš, co hulíš? ()

Hever

Nevím, co bych měl k Mazací hlavě napsat, vlastně nemá smysl psát nic. Je mi jasné, že spousta lidí tohle prostě nestráví, potom ale nechápu, proč nutně tento film hodnotí. Objektivní kritika není na místě, ale řekněme si na rovinu: je to odpad? Tohle je prostě na každém z nás jak si tenhle unikátní počin srovná v hlavě. Bizarní dílo, plné depresivních a děsivých vizí, nad kterými zůstává rozum stát, filmový expresivně-surrealistický chaos toho nejčistšího zrna, šílený výplod (možná) šíleného režiséra - noční můra nás všech...právě tohle je Mazací hlava. ()

spacylemon

"hůůůůůůůůůů" Znepokojující. "cccccc-s-cccccc" Surreálné. "skví skví skví skví skví" Taky mám něco divného za radiátorem. "In Heaven, Everything is fine, In Heaven, Everything is fine, In Heaven, Everything is fine, You've got your good things, And I've got mine..." ()

Jablek

Tak tohle je vážně síla...pár lynchovin už sem viděl, ale TOHLE je moc...dá se to ohodnotit uplně jakkoliv. Ale tak si řikam, že když mě to takovym podivnym způsobem vyndalo, že to asi...sakra vůbec nevim co si o tom mam myslet.. Ten J.Nance asi taky nemá všech pět pohromadě že do toho filmu šel.. ()

swiss

Po shlédnutí tohoto filmu jsem rád, že jsem ho viděl až jako poslední z Mistrových počinů. Kdyby byl první byl by taky možná poslední. Ale to stejně je, takže změnilo se vlastně něco? Bože v nebi je to stejně jedno, tam je každýmu fajn. ()

Joski

Jeden z najdepresívnejších režisérskych debutov vôbec! Napriek náročnosti ide o bravúrne natočený nízkorozpočtový film. "Dej" filmu je ako vystrihnutý z Kafkovych románov a Freudovej psychoanalýzy. Mazacia hlava obsahuje všetky typicky Lynchovske vizuálne i akustické symboly, ktoré v mnohých obmenách a mutáciach nájdete v celej jeho tvorbe (Blue Velvet, Twin Peaks...). Tento neobrúseny diamant určite patrí medzi unikáty svetovej kinematografie. Len pre absolútne náročných divákov a hlavne fanúšikov Lynchovej tvorby! ()

Gardenboy

Nepozerateľný čiernobiely bordel. Neviem, či môžem hodnotiť film z ktorého som videl asi 15 minút, ale snáď ano, pretože neverím, že zbylích 75 bude pochopiteľnejších :) ()

Dumb

Svojrázne depresívum, ktoré je nutné podľa mňa vnímať ako subjektívne režisérové vyznanie. Lynch, masjter ,,chaosu", vyznávač transcedentnej meditácie, dušou maliar v tomto filme identifikoval všetky tieto atribúty ako ,,skromný" pohľad na svet, na poukázanie ponurosti vzrastajúceho industrializmu, ľudského odzudzenia, mocenské vzťahy(najvyšší, akýsi temný demiurg hýbajúci pákami) ... film, ktorý nemožno vysvetľovať po častiach, postavy sa nedajú psychologicky profilovať, symboly: ako radiator, mutant, excesívny účes a najmä Lynchova tvrdošíjnosť ten film za každú cenu dokončiť(dokonca mal plány, kvôli nedostatku financii, hercov nahradiť postavičkami vymodelovanými z plastelíny) ma ako celok absolútne očaroval, celok ktorý možno len ,,esteticky" precítiť a nie rozumovo pochopiť. ()

teyra

Lynchova neúprosná umělecká vize, představující snad jeho vyrovnání s vlastním problematickým otcovstvím. Svérázná péče vyděšených rodičů o vetřelčí dítko či rodinná večeře u Henryho přítelkyně tvoří jakžtakž realistickou osu, bohatě vyšperkovanou surrealistickými podivnostmi a proloženou jedním delším, ještě bizarnějším snem o odpadlé hlavě a přidělávaných gumových hlavičkách. Lynch brutálními výtvarnými prostředky zobrazuje svět vnitřních děsů a úzkostí a napájí sensitivitu diváka z nitra Henryho temné planety. Navzdory všem ujetostem a zvrácenostem pro mě z tohoto filmu vykukuje i smysl pro absurdní humor, jako právě u scény s rodinnou večeří a u celé tak trochu groteskní hlavní postavy s špatně padnoucím oblekem, nepatřičným účesem a strnulými nešťastnými pohledy. Film, v němž se skoro nemluví, zaujme rovněž propracovanou zvukovou mixáží, která se člověku dostane pod kůži. ()

joeko13

wtf??? Musím si to niekedy ešte pozrieť, aby som si pripomenul, čo som to vlastne pozeral. A to som si naivne myslel, že nič zmätenejšie ako LOST HIGHWAY už neuvidím :-) Tri hviezdičky dávam preto, že je to priemer medzi 0 a 5, lebo chvíľu som chcel dat 5 a chvíľu zase odpad. Teraz ma ospravedlňte, ale idem k terapeutovi. ()

Vojife

In heaven everything is fine... David Lynch ve svém prvním celovečerním filmu připravil divákům naprosto jedinečný zážitek. Setkáme se tu s "dítětem", které si asi nikdo z nás nepřeje, pohyblivým pečeným minikuřetem, divnými mrtvými tvory vzhledem připomínajícími kolosální spermie, které se v noci objevují v posteli, dále nevšední továrnou na tužky a především s temnými syčivými industriálními zvuky znějícími celou hodinu a půl. Ano, právě zvuková a hudební stránka je asi to, co se nejvíce podílí na depresivním a zneklidňujícím zabarvení filmu. Musím se přiznat, že v jednom kuse jsem to neviděl a přesto jsem po skončení nebyl v moc dobrém psychickém stavu, vážně nevím, jak by to vypadalo po shlédnutí na jeddno posezení. V uších zní píseň slečny z radiátoru, každá krabička, každý papír, každý předmět se stává potenciálním nebezpečím nahánnějícím strach, každý člověk cizincem a narušitelem v zemi nesmyslu a podivna oslepujícně zářící neznámou racionalitou. Netvrdím, že to byl zážitek kdovíjak příjemný, ale právě proto si tento film zaslouží nejvyšší hodnocení. Neznám nic jiného, co člověka dokáže takhle ovlivnit. To prostě dokáže jen nadčlověk Lynch. Snímek, který si budu nadosmrti pamatovat jako tu nejšílenější noční můru. Mindfuck. ()

Ergon

Hodně divný film. Lynchův vrchol bizarnosti a nesmyslnosti, ale přesto mě nějakým zvláštním způsobem zaujal. 4 433. HODNOCENÍ. ()

Scharra odpad!

Velice nepříjemný film bez hlavy a paty. Snad ani David Lynch neví, co tímhle počinem chtěl říci. Pro mne zcela zbytečný film, sestavený z několika náhodných scének doplněných tísnivou hudbou ()

Tomcat.C

Možné vysvětlení (interpretace). V úvodní scéně filmu vidíme Henryho hlavu vznášející se v prostoru, hlava překrývá planetu. Na planetě žije podivný dělník. Dělník se dívá z okna. Henry otevírá ústa, z nichž vylézá červ. Dělník spustí soustrojí, které červa odejme a shodí jej do jámy naplněné vodou. (Hlava překrývá planetu -> V hlavě je mozek; Na planetě žije podivný dělník -> V lidském mozku existuje vědomí; Dělník se dívá z okna -> Vědomí získává informace přes oko; Henry otevírá ústa, z nichž vylézá červ. Dělník spustí soustrojí, které červa odejme a shodí jej do jámy naplněné vodou. -> Představuje sexuální akt ze kterého, jak se později dozvídáme, vzniklo nechtěné těhotenství. červ – spermie, jáma naplněná vodou – ženské přirození) Henry jde domů, prohlíží schránku a vstupuje do výtahu s poblikávajícím světlem. Sousedka mu sděluje, že ho nějaká Mary zve na večeři k rodičům. Henry vchází do svého bytu. Pouští si nějakou hudbu a nechává si uschnout ponožky na radiátoru. Dívá se pod radiátor a potom na zazděné okno v bytě. Ze šuplíku vytáhne roztrženou fotku s podobiznou Mary a hodí minci do nádoby s vodou. (Poblikávající světlo -> Předzvěst něčeho zlého; Dívá se pod radiátor a potom na zazděné okno v bytě -> Henry je v depresi, krátce uvažuje o sebevraždě, ale pak si vzpomene na Mary; Roztržená fotka s podobiznou Mary -> Myslel, že poměr s Mary je ukončen; Hodí minci do nádoby s vodou -> Pověrčivé gesto. Jakoby si říkal: „Snad se to s Mary dá znovu do pořádku, když mě pozvala na večeři.“) Henry jde na večeři. Před domem vyhubuje Mary, že se dlouho neukázala. Henry je představen matce, která se ho vyptává na to co dělá. Henry odpoví, že je na dovolené. Když se ho matka zeptá na to, co dělal, dostane Mary záchvat. Henry odpoví, že pracuje v továrně jako tiskař. Vchází otec. Říká, že je instalatér, který dělal všechny trubky v čtvrti a tím si zničil kolena. Matka otce odvede a potom dělá v kuchyni salát. Vstane, mísu položí babičce do klína a s pomocí jejich rukou míchá. Henry je otcem požádán, aby rozporcoval kuře. Když do něj zabodne vidličku, kuře se začne hýbat a krvácet. Tentokrát dostane záchvat matka. Matka odejde z pokoje a za ní i Mary. Matka chce s Henrym mluvit o samotě. Světlo začne poblikávat až nakonec zhasne. Matka se ptá Henryho, zda měl s Mary poměr. Henry se nechce přiznat. Matka ho začne líbat na krk. Mary ji odtrhne. Zjišťujeme, že Henry a Mary už spolu spali a čekají dítě. (Henry odpoví, že je na dovolené -> Henry je momentálně nezaměstnaný; Když se ho matka zeptá na to, co dělal, dostane Mary záchvat -> Mary je těhotná a bojí se to matce i Henrymu říci. Pro ní „dělal“ evokuje „souložil“; Otec říká, že je instalatér, který dělal všechny trubky v čtvrti a tím si zničil kolena -> Dává Henrymu najevo, jak se pro rodinu obětoval, aby ji uživil; Matka otce odvede a potom dělá v kuchyni salát. Vstane, mísu položí babičce do klína a s pomocí jejich rukou míchá -> Matka je v rodině hlavní šéf. Otec se nechá odvést a babička je ovládána úplně; Henry je otcem požádán, aby rozporcoval kuře -> Otec testuje, zda je Henry hoden jeho dcery; Když do něj zabodne vidličku, kuře se začne hýbat a krvácet. -> Henry úkol nezvládá, není ji hoden; Tentokrát dostane záchvat matka. -> Z pohybů a krvácení kuřete vytušila, že Mary s Henrym souložila; Matka odejde z pokoje a za ní i Mary. -> Mary jde matce přiznat, že je těhotná; Světlo začne poblikávat až nakonec zhasne. -> Rozmluva s matkou nebude pro Henryho příjemná; Matka se ptá Henryho, zda měl s Mary poměr. Henry se nechce přiznat. -> Henry se nechce ženit; Matka ho začne líbat na krk -> Udělá cokoliv, aby si Henry těhotnou Mary vzal. Nakonec mu oznámí, že je Mary těhotná) Mary se stará o dítě. Henry se vrací domů a v poštovní schránce najde malého červa. Když vstoupí do dveří, před Mary jej schová. Podívá se na svou rodinu, potom se zahledí za radiátor. Mary se ptá, jestli přišla nějaká pošta, a Henry lže. Později vloží malého červa do skřínky. V noci se Mary marně snaží usnout, zatímco dítě pláče, a nakonec se slovy „Ty máš dovolenou,tak se o něho postarej“ opouští Henryho i dítě a s kufrem v ruce se vrací ke svým rodičům. (Henry se s Mary oženil. Dítě, které se jim narodilo je postižené; Henry se vrací domů a v poštovní schránce najde malého červa -> Henry pořád nemůže sehnat práci. červ v poště – dopis od firmy se zamítavým stanoviskem; Podívá se na svou rodinu, potom se zahledí za radiátor -> Opět přemýšlí nad sebevraždou; Později vloží malého červa do skřínky -> Dopis schová; Ty máš dovolenou,tak se o něho postarej -> Ty jseš nezaměstnaný, tak se o dítě můžeš taky postarat. Henry je na „dovolené“ už třičtvrtě roku; A s kufrem v ruce se vrací ke svým rodičům -> Dokud odcházela s taškou, tak její odchod nebyl trvalý, s kufrem je definitivní) Henry se stará o dítě, které ještě navíc onemocní. Chtěl by se zajít podívat do schránky, ale dítě brečí. (Chtěl by se zajít podívat do schránky -> Chtěl by se podívat, jestli nepřišel dopis s kladnou odpovědí ohledně jeho zaměstnání) Usne a zdá se mu podivný sen. Upřeně se dívá na radiátor. Na pódiu se objevuje tančící žena. Ze stropu padají červi a ona po nich šlape. Ve snu se pak Henry vrací do své ložnice. Sáhne po Mary, která je plná velkých červů. Henry zabíjí červi házením na stěnu. Vidí, že červ v krabičce ožil a začíná tančit. Červ otvírá ústa a pozře Henryho. Klepání na dveře Henryho bytu. Je to sexy sousedka, která by tu chtěla zůstat přes noc. Henry se s ní touží vyspat, ale nechce, aby viděla dítě. Miluje se s ní. Opět jeviště, kde dívka zpívá o nebi. Henry vystupuje na pódium a dotkne se její ruky. Vidí prudké světlo. Objevuje se podivný dělník a všichni červi zmizí ze scény, kde je najednou velký strom. Henry znervózní a hlava mu odletí. Na jejím místě se objeví hlava dítěte. Strom začíná krvácet a Henryho hlava mizí. Padá z oblohy, najde ji chlapec a odnese do továrny, kde z ní vyrobí gumovací konce tužek. (Upřeně se dívá na radiátor. -> Henry tentokrát vážně uvažuje o sebevraždě; Na pódiu se objevuje tančící žena -> Tančící žena představuje smrt; Ze stropu padají červi a ona po nich šlape -> Smrt zničí všechny problémy; Sáhne po Mary, která je plná velkých červů -> Tentokrát červi představují spermie; Henry zabíjí červi házením na stěnu -> Chtěl by, aby s ním Mary neotěhotněla, aby se jim nenarodilo postižené dítě; Červ otvírá ústa a pozře Henryho -> Henryho největším problémem je nezaměstnanost, pokud ho nevyřeší, tak ho zničí; Miluje se s ní. -> Chtěl by se s ní vyspat; Henry vystupuje na pódium a dotkne se její ruky. Vidí prudké světlo. -> Smrt mu dává pocítit, jaké by to bylo; Objevuje se podivný dělník a všichni červi zmizí ze scény -> Ale problémy se dají vyřešit i jinak než sebevraždou; Na jejím místě se objeví hlava dítěte. -> Henry ještě duševně nedospěl; Strom začíná krvácet -> Život se chýlí ke konci; Hlava padá z oblohy, najde ji chlapec a odnese do továrny, kde z ní vyrobí gumovací konce tužek -> Chtěl by svoji existenci vymazat – sebevražda) Když se Henry probudí, je s dítětem sám. Vzpomene si na sen a chce navštívit sousedku. Nikdo neotvírá a dítě se Henrymu směje. Henry pak sousedku slyší v hale. Otevře dveře a nalézá ji s přítelem. Sousedka Henryho vidí s dětskou hlavou. Henry se vrací do svého bytu a pozoruje dvojici klíčovou dírkou. Rozezlený bere nůžky a rozstříhává zábal dítěte. Dítě bojuje. Henry kuchá jeho vnitřnosti, aby je zbavil utrpení. Světlo poblikává, nakonec zhasíná. Vidíme asteroid, na němž se dělník marně snaží zastavit chod soustrojí. Henry stojí v jasném světle. Přichází dívka zpoza radiátoru a obejme ho. (Nikdo neotvírá a dítě se Henrymu směje -> Henry má pocit, že se mu dítě směje. Ve skutečnosti dítě brečí nebo křičí; Sousedka Henryho vidí s dětskou hlavou. -> Připadá ji dětinský, směšný, že si myslel, že by on s ní takovou krasavicí něco mohl mít; Rozezlený bere nůžky a rozstříhává zábal dítěte -> Henry zabije dítě a následně spáchá sebevraždu; Světlo poblikává, nakonec zhasíná -> Život svůj boj se smrtí prohrává; Vidíme asteroid, na němž se dělník marně snaží zastavit chod soustrojí. -> Vědomí (mozek) se brání smrti, ale zranění jsou vážná; Přichází dívka zpoza radiátoru a obejme ho -> Vydal se do rukou smrti) () (méně) (více)

vincchuppo

Tedy, nějak extra mě to nebavilo. Ale zážitek to byl solidní, tedy ne seriozní, ani realistický (no i když docela), ale zato velice surrealistický . A bavil mě námět o nevinnosti, citlivosti a najivnosti mužské. Moje vyložení filmu vyzerá asi takto: Týpek s čupr čírem, tedy Henry si začne něco s Blonckou. Bloncka ale čeká děcko a tak přitáhne Henryho domů k super taťkovi a mamce s čupr babčou. Načeš ti jí nevědomě pomohou Henryho navrtat do svazku se svoji počestnou neurotickou ceruškou. Hendy s Blonckou žijí spolu na hromádce s děckem, které se může tvářit jak chce, ale Hendyho rozhodně není. On to ale zatím baští i s navijákem. Blondý to ale nese těžko a tak namísto aby se zhroutila a šla s pravdou ven, tak od Henryho uteče a nechá mu děcko na krku. Henry je handy, a coby hodnej fotřík se stará o malýho, možná už si i všiml, že s děckem není něco v pořádku, je to přece jenom šikula, takže mu něco nehraje. Nakonec, když Henryho svede jeho smyslná sousedka, a on pochopí, že ženský jsou kurvy, zabije to děcko, který nikdy nebylo jeho a konečně se z něj stane chlap co se probudil s tý šílený diskotéky. I loke it! ()