Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

zenit

Nevím jestli jsem shlédl tu největší magořinu nebo geniální umělecké dílo. Je fakt, že pocity, které jsem při filmu cítil ve mě jen tak něco nevyvolá. ()

wačnatec

Absolutně jsem nepochopil smysl tohoto filmu. Je to přesně ten film, po kterém se sebe ptáte - WTF!? Film má naprosto ohromující a hodně depkoidní atmosféru..nedoporučuji při dobré náladě, přijdete o ni. Industriální prostředí filmu dokonale sedí a účes hlavního hrdiny je přinejmenším zvláštní. Místy dost nechutné. Ale stejně to v sobě něco má...3* ()

gpx

Stopáž! To je hlavním problémem tohoto psychedelického díla. Atmoška je fajn věc, ale na to by stačilo 37 minut. Jinak ta piskajici tasemnice je moc pěkná. Btw. Viděl jsem to dneska po fotbalovém zápase našeho narodaku a musím konstatovat, ze pocity ze sledování obeho byly velmi podobné (zoufalství, beznaděj, smutek). ()

Grim odpad!

Typická Lynchovka. Nelogická vymývareň mozgu. Navyše nechutná až doprdele. Toto si ani netrúfam ohodnotiť. Ale aby sa nepovedalo, tak najbližšie mojim predstavám je odpad. ()

Kristik

Popravde neviem čo si mám o tom myslieť, akákoľvek snaha o porozumenie je zrejme zbytočná. Pre niekoho geniálne dielo, pre niekoho nezmyselná kravina, a ja sa nachádzam niekde v strede. Po chvíľke sa do toho začnem dostávať, ale potom znova nechápavo krútim hlavou, že čo sa deje. Ale nakrútené je to kvalitne. ()

Foogas

Lynch je polobůh. Detaily a atmosféra, to je to, čim mě jeho kousky nepřestávaj fascinovat ani ve snech. Tahle jeho raná tvorba je však ještě nevybroušenej dija.. dřevo a já věděl, proč jsem si ho nechával na dýl. Do poloviny filmu skvělá surrealistická podívaná na čtyři hvězdy, pak ale někdo v pozadí přepne pákou s nápisem "Nehorázná nuda a nezájem až do konce" a začne gumou třít o můj mozek. Za těch pár dobrejch momentů a legendární feeling však o moc míň hvězd nedám. Klady? Výtah s dvacetisekundovym čekáním na zavření dveří, večeře, otcovská láska, cvakání zubama ve spánku a industriální hudba. ()

Hlavonozec

Film dodnes nechápu, nechápu jeho význam, nechápu jeho poselství, nechápu nic. Ale ta noční můra vržena na plátno byla tak bizarní a pořádně zvrácená, že mi to prostě přirostlo k srdci. ()

Sunwheel

Ťažko mi je objektívne hodnotiť tento film. Trvalo mi 8 rokov, kým som sa pripravoval na pozretie celého filmu. Neustále som to odkladal a ku konečnej fáze som sa dopracoval až po pozretí takmer celej Lynchovej filmografie. Čo má byť ústredným motívom filmu si netrúfam určiť. Akási snová predstava absolútnej mizérie jedného života popretkávaná čistým surealizmom v objatí symboliky života a smrti, radosti a smútku, úspechu a nevyhnutnej tragédie? Alebo sa autor len pohral s obrazom v snahe vyskúšať rôzne postupy, či metaforické linky, ktoré sme neskôr mohli vidieť v jeho komerčnejších filmoch? Každopádne jeho pozretie vo mne zanechalo ústredný motív - zmazanú hlavu. ()

pold odpad!

Počátky "režiséra" Lynče, kdy se ještě nedokázal rozhodnout, zda jeho poznávacím znakem bude tupý prázdný sadismus, nebo nesmyslnost. ()

Birter

Obecenstvo tohoto filmu se obecně dělí na ty, které surrealismus, a tedy ani tento film, nebere, ty pro které je to zajímavý film a ty kterým připadá Eraserhead naprosto fascinující. A já ač bigotní lynchofil, se sám řadím do skupiny druhé. Mazací hlava asi dobře popisuje Lynchův duševní stav (nemyšleno nijak ofenzivně), a to zejména v oblasti fantazie. Je čistou Lynchovou vizí, z dob kdy ještě nevěděl, že mu půjdou psycho-thrillery, a je to film, který je dobrý si pustit spíše jako náhradu za po-půlnoční sen než jako popcornovku na páteční večer. Lynch v něm vytváří nový působivý svět s pochmurnou atmosférou a snovou logikou, a ač si dle mého vkusu vyplýtval náboje hned na začátku u večeřové scény, podle mě nejlepší z filmu, plné lynchovského konverzačního humoru, tak bylo pro mě jeho zhlédnutí velmi zajímavým zážitkem. Že bych byl ale nějak extra pro myšlenku, že by Lynch udělal více Mazacích hlav, to se taky říct nedá. ()

Juraj.Misejk

První film co jsem viděl od Lynche. Co se týše technikého zpracování, dal bych možná i 4 hvězdičky, na to, že to byl skoro autorský film... Práce světla a kamery skoro na jedničku (za mě), zvuk kažodpádně zajímavý, ale nemůžu říct, že by se mi líbil. Na dnešní dobu není tolik strašidelný, ale spíš nechutný. Určitě ale doporučuju se kouknout a udělat si obrázek sám. ()

marta.parik

Filmová prvotina od Davida Lyncha pro mne byla dechberoucím zážitkem. Od začátku až do konce jsem pozoroval sekvence, které by se daly označit jako "snové", což perfektně koresponduje s režisérovou celou filmografií. Ve fóru vidím plno názorů, že je děj poněkud zpomalený a film obsahuje tzv. "holá" místa, kde se "nic neděje". Není to podle mého názoru však pravda. Tento aspekt dodá filmu čím dál silnější pocit tenze a konec je pak více šokující a fascinující. Nehodnotím jinak, než pěti hvězdami. ()

Syndrom

Na nízkorozpočťák a první celovečerák a to ještě k tomu původem malíře neskutečně propracovaná produkce. Triky jsou patrný, ale hlavně to nasvítit muselo dát neuvěřitelně práce. Herci vůbec neurazí a zvuk má spoustu vrstev. Stopáž se vůbec nevleče (původně to mělo o dvacet minut víc) a to všechno za nějakých 10 000 dolarů v průběhu pěti let! Že jsou tam takový předěly v následnosti scén bych poznal leda mikroskopem. V Zajímavostech a jinde si můžete přečíst, že to obdivuje i Kubrick a už tahle řemeslná kvalita by si měla zasloužit 4 hvězdy. Chápu, že to pro někoho může být náročnější, ale už moc nechápu, jak to, že je to tak i pro profesionálního kritika pane Cival a ostatní. Vesmírnou Odysseu nazýváte geniální porád dokola a přitom stačí jen "myslet očima". Číst, co před sebou vidim. Většina filmů je v tomhle 100 let za opicema, protože obrazově jen vyplňujou čas nebo čumíme hlavně na lidi. Natáčet smysluplné věci čistě obrazově jde rozhodně líp fotografům a malířům, než literátům. Lynchův silný debut ukazuje jeho celoživotní umělecké motivy: kafkovské vnímání; atomovka na zdi jako symbol pro Lynche tradičních špatných konců; ženský a sex; viditelnou dimenzi fantazie a horor našeho vnímání reality. Moje mladá nazvala autorův styl trefně logický surrealismus. To znamená, že to není nikdy tak abstraktní, aby se to víceméně nedalo rozpoznat jen z toho, co vidíte a znáte. Logicky domyslet, dopředstavovat. Je to konkrétnější a dostupnější symbolismus než ten klasický intelektuální. To je v podstatě Lynchova doména. O čem to je: Intro je tradičně absolutní. Divákům se ukazuje v jednom symbolickém záběru esence příběhu. Vidíme chlapíkovo podvědomí, bytí a v něm jeho poškozené, nemocné vědomí jak tahá za páky. Chlapík jde orwellovským městem, doma má vzkaz, že se má dostavit na iniciační schůzku s rodiči jeho milé. Z její strany je přístup spíš odmítavý a matka taky není nadšená. Babi je velmi pasivní a matka se o ní stará; otec užvaněnej a moc mu to nemyslí; fena má mladý a předesílá, co bude následovat. Celý to má atmosféru Lynchovy zkušenosti z Filadelfie, kde jako mladý otec s rodinou žil v chudinský čtvrti plný zločinu, bídy a industriální drastičnosti (jakože hodně lidí tam pracovalo v továrnách). Zatímco Henry má jako host čest nakrájet kuře k večeři (Lynch se stal v průběhu natáčení vegetariánem - i proto to krvácející maso), matka už ten tlak nevydrží a společně s dcerou vybalí, že Henry je otcem dítěte, který možná ani není dítě jak nadhodí dcera (Předčasný porod? Lynchovi se předtím narodila dcera s pochroumanýma nohama a musela podstoupit korektivní operaci). Matka Henryho donutí ke kooperaci "ženskou silou" a elektřina vyhodí žárovku - zlá energie je přítomna; Lynchův opakující se motiv. Mimoto Henry nestačí doříct, že není možné aby byl otcem protože...(spolu spali nedávno, takže to má s někym jinym). To dítě tak vypadá i třeba z praktickej důvodů, že nemohli pracovat se skutečným a navíc je to generátor atmosféry pro film. Může taky reprezentovat jak připadá dítě rodičům, kteří ho nechtějí a nemilují. Lynch celý roky zahaluje tajemstvím jak je ten "plod" udělanej a dokonce i při natáčení nezasvěceným zakrýval oči. Prý je to nedorostlý plod králíka, takže asi Lynchovi kromě reklamy šlo hlavně o pojistku proti nařčení z týrání zvířat. Radiátor s jehličím a podobnym bordelem na skříni je podle mě Henryho umělecký koníček - jako kdyby tam měl sbírku poezie. Slečna v radiátoru představuje fantazii - uměleckou fantazii a ty tváře má tak naducaný proto, že je to vyhrocená podoba těch holek s hodně plnejma tvářema, co obvykle vytváří dobrou náladu. Červík, kterej v dramatický scéně vyroste by mohl být symbol Henryho slabosti a zmaru. Hýčká si ho. Hlava jako guma na tužky je jeho snová předtucha, jak dopadne. Když ze slabosti (jak tam vytahuje ty velký spermie asi je to indikace, že mu Mary zahejbá a jak se furt v posteli mele vtipný zobrazení toho, jak je otravný, když se váš partner v posteli mele zatímco chcete spát) zabije plod, jeho vědomí umírá pod psychickým náporem a zbyde jen puklá planeta v hlavě zautomatizovaného člověka, který se hodí leda k pásu na výrobu gum na tužky. Jo a tohle ze Zajímavostí: "David Lynch se nikdy nevyjádřil veřejně k pravé podstatě filmu, chtěl, aby si diváci vytvářeli vlastní vysvětlení děje. Při komentáři k DVD z roku 2000 se vyjádřil, že nikdo zatím pravou podstatu filmu neodhalil a ani je jí nepřiblížil." je samozřejmě nesmysl. Pár schopnějších lidí bez předsudků by ten film mohli rozpitvat, že by Lynch nevěděl čí je. A takových lidí se za ty roky našlo kvanta. Doufám propánakrále. () (méně) (více)

vandamator

Lynch opět nezklamal a mazací hlava je vrcholně nepříjemné sociální drama, poukazující na zbytečnost života a nejtemnější stránky lidské mysli, film je i na Lynchovo poměry šílený a nechutný, ale geniálně natočený, smekám klobouk, kéž by podobně neobvyklých filmů, které se zaryjí navždy do paměti, bylo více, ale chápu že komerčně jsou podobné filmy propadák, proto je točí jen pár režisérů, kteří milují film a ne peníze. ()

Eygam

Zábavný, kolik mužských nicků tu dává nízký hodnocení, protože nejsou s to pochopit film o mužském strachu (ze závazku, žen...). Oh, well. ()

Paserak

Tak jo, jako mladý intouš bych býval tleskal. Ale po Mulholland Drive jsem Lynche zavrhl. A moje zavržení trvá. nejvíc mi lezlo na nervy jak tam furt fouká. proboha jako proč? ()

Emperor1

Dobrá, máme tu snímek pro fajnšmekry, který možná budí nějaké kontroverze, mě nechal děj i jeho netradiční zpracování celkem chladným, jediné, co mě rozčilovalo, byl účes hlavního hrdiny, vlastně jsem kvůli němu nic jiného nebyl schopen pořádně vnímat. Interpretovat smysl takového filmu nemá cenu. Možná, ale jenom možná, by to celé mohlo fungovat v nějaké hodně zkrácené, desetiminutové verzi. ()

Lojz@

Nejlepší je scéna matky té jeho mladé co se snaží kráje a vytče z něho jakejsi olej do auta nebo co a matka dostane záchvat a to odporný děcko vyrobil mistrně, fuj to byl humus, a ten znetvořenej ksicht té děvky pódiu co valila "In heaven, everything is fine" to dorazila úlně :D Hodnocení, dle každého věc, dle mě 0* nebo 5* jinak nevím co tohle mělo znamenat za kokotinu :D ()