Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

crozet

Jasně, všichni si budeme povídat o tom, jak je možné, že Lynch natočil i civilní snímek - protože všichni zoufale bojujeme o orientaci ve světě a on si najednou ten Lynch přijde a její významnou součást (tedy interpretaci sebe sama) nám rozfouká jako záchod z karet.. Tuto epopej bychom mohli pominout a věnovat se obsahu. Tedy: kdo má bráchu, závěrečné záběry tohoto "roadmovie pro starší školy" mu jej jistě sytým způsobem připomenou. Bratři, neváhejte. ()

bolan

Pěkný country, kombajny, moudrý děd a jeho cesta na sekačce jako pomalu plynoucí a laskavý příběh - to všechno funguje dobře. ()

Bivoy

Netušila jsem, že Lynch točí, kromě známých oblíbených psycháren i patetické sentimentální ucourané filmy. Za každým "moudrým tvrzením" Alvina Straighta jsem čekala něco, co je zesměšní, vyvrátí, nějak shodí... Ta moudra tu zkrátka vyznívala do prázdna a především při scéně se vzpomínkami na válku jsem se neubránila srovnání s Gran Torinem Clinta Eastwooda. Oč uvěřitelnější byl jeho hlavní hrdina!! ()

kubyno

Jeden úžasný děda, jeden traktůrek a několik silných dialogů s různými individui je důkazem toho, jak se z naprostého minima dá udělat jeden z nejsilnějších snímků, jaký jsem kdy viděl. Taková nádhera se musí prožít. ()

JohnyD

" Well, the worst part of being old is rememberin' when you was young. You don't think about getting old when you're young... you shouldn't. " Klaniam sa David Lynch. Best road movie about one man´s life with a lot of wisdom. Really moving and touching film. 10/10 (snažil som sa nájsť nejaké negatíva bhoužiaľ som žiadne nenašiel) ()

pytrisss

Vemte asi 5 nejobecnejsich lidovych "mouder" a patosu o rodine/stari, prolozte je dlouhymi zabery na chlapa jedouciho na sekacce a do pozadi dejte trochu otravne hudby, kdyz to date na 200 stupnu do trouby - dostanete Straight Story. ()

Thomas_xxxxx

Je dobré vedieť, že Lynch vie natočiť aj niečo normálne, čo má hlavu a pätu okrem tých svojich výplodov bujnej fantázie, ktoré nie sú až také zlé, ale chýba mi pri nich zmysel. Pekný road movie a dobrý výkon Richarda Farnswortha. Prvých 40 minút je dosť nezáživných, je tam veľa statických scén, kde sa nič nedeje a nič nerozpráva. Dlho som rozmýšľal, či dať 3 alebo 4*, ale toto bolo lepšie ako ostatné Lynchoviny, tak som sa priklonil k vyššiemu hodnoteniu, aj keď to neboli čisté 4*. ()

ursinko

20.12.2000. FK 901. Neuveriteľný zážitok. Jedna cesta starého pána za bratom. Jediný film Davida Lyncha, ktorý sa mi od neho páči, a vôbec mi nevadí, že je režisérom mnohých pre mňa nepozerateľných filmov. Týmto skvostom spolu s Angelom Badalamentim, sa u mňa zapísali naveky. Doteraz si pamätám popisok k filmu v Cineme - "zběsile pomalá road movie". Ale ono sa nie je naozaj kam ponáhľať. ()

Chudobka

Film jsem poprvé viděla téměř před 20 lety. Nemám příliš v oblibě filmy Davida Lynche, dávám přednost jednoduchosti. Ale tohle skutečně je jednoduchý příběh, který se vám vryje do paměti a už ho z ní nevymažete. ()

Jaroslaf odpad!

Pořad o důchodcích pro důchodce, upřímně jsem nechápal jak se toto mohlo jakémukoliv člověku pod 60 let líbit. příšerná N U D A. ()

Warhorr

A kam až jste se svou sekačkou dojeli nejdále vy ? David Lynch servíruje netradičně od svých master mindfuck filmů velice pěkný příběh o staříkovi, který se na letitá kolena rozhodne zahojit staré rány se svým bratrem poté, co se dozví, že utrpěl mozkovou mrtvici. Řídit už bohužel nemůže, a tak zvolí vskutku netradiční způsob cesty. Jak už to při road movie bývá, při své cestě potkává několik lidí, s kterými si povídá o životě a přichází tak klasicky řada nejrůžnějších filozofických otázek. Někteří mu chtějí pomoct, někteří zase uškodit, někteří si zase myslí, že se dočista zbláznil. Zahradní vozítko po cestě samozřejmě zlobí a kdoví, jestli se vůbec dostane do cíle. ()

Luqi

Richard Farnsworth sa možno videl v Alvinovi Straightovi a možno preto to tak skvele zahral............... ()

vtelenie

65% - no, toto dielko sa vymyka Lynchovej (beznej) tvorbe, ale na rozdiel od Elephant man, je to slabe, predvidatelne a havne disneyovsky naivne, neodporucam. ()

jane1106

Na tomhle malém a vlastně úplně jednoduchém snímku by snad ani nebylo nic tak zvláštního, kdyby ústřední roli nezahrál, nebo spíše přímo neprožil Richard Farnsworth. Mám pocit, že do té role musel dát podstatně velkou část přímo sám ze sebe, s přihlédnutím k jeho vlastní biografii. Jde o přesně ten vzácný druh nejupřímnějšího herectví, herectví "očima", které je snad jednou z nejpravdivějších věcí, jež může divák na plátně vidět. Smutný film s pěknou "podzimní" kamerou a hořkosladkou country hudbou. ()

ondrin

Velmi komorní příběh, kde sice Alvin často bilancuje svůj život, uvědomuje si své stáří, ale zároveň nezapomíná žít. Film se nese v poklidné, místy až idylické atmosféře, což dokresluje i ochota všech lidí, jenž ústřední hrdina potkává. Road movie na sekačce je velmi nevšední a originální záležitost. ()

Saur.us

Nádherný film o stáří a velkému odhodlání, který by si zasloužilo klidně i pár desítek minut více. Velké uznání představiteli hlavní role R. Farnsworthovi i jeho roztomile zadrhávající filmové dcery Sissy Spacek. Navíc krásný soundtrack ve spojení s krásnými krajinami a krásnými slovy dělá nejkrásnější film jednoho z nejdivnějších režisérů současnosti, který opravdu takové filmy netočí. ()

TomasKotlant

Místy dojemné a působivé, ale jinak příliš rozkouskované, což dosti kazí celkový dojem. *** Ve zkratce: Zkrocení šíleného Lynche. ()

Vrata88

112 minutová reklama na traktory značky John Deer :). Celkově je to moc povedený film, ve kterém na rozdíl od jiných Lynchových filmů neuvidíte ani zrnko zla, nenávisti nebo jakékoliv jiný špatné lidské vlastnosti. Je to film o naději a odvaze starého muže, který projíždí kus země a rozdává kolem sebe usmíření a dobrotu a to je to, co mě na tomto filmu nejvíc potěšilo. Je dobré vidět, že po filmech jako Lost Highway nebo Zběsilost v srdci umí David Lynch natočit film bez násilí a takových těch šílených postav jako byl ten „bělák“ ve ztracené dálnici. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti