Zamilovaný Shakespeare

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie, 1998, 124 min

Nádherná romantika, kde si tvorcovia mohli o Shakespeareovi vymyslieť takmer všetko (keďže sa o jeho živote dokopy nič nevie). Vynikajúci herci, ktorým napriek všetkej sympatickosti a kráse kraľuje oscarový štek Judi Dench. A aby sa mi páčil aj Ben Affleck, to sa mi nestáva často. Myslím, že perfektne vystihnutá atmosféra Shakespearových divadekných hier...(18.10.2005)

• Morien

Myslím, že se mi to celkem líbilo, když jsem to viděla před nějakými deseti lety, ale dneska se mi to zdá skoro nesnesitelné. Přirovnala bych mé rozčílení zhruba k tomu, jak mě vytočil z La La Land, protože tento film není o pocitech, nýbrž o hercích plácajících se po ramenou, jak skvěle umí ty pocity imitovat. Možná to souvisí s tím, že já obecně nemám moc ráda divadlo, protože se skoro vždy rovná přehrávání, dramata si nejraději sama čtu. V hercích a jejich pojetí svých postav leží můj kámen úrazu se Zamilovaným Shakespearem, spolu s tvůrčím rozhodnutím nechat postavy mluvit poeticky i "mimo své role". Je to podobně otravné jako když ve filmech o komicích komikové neustále žertují, i když nejsou ve světle ramp. Dochází tím k totálnímu odcizení postavy od diváka a mizí tím jakákoliv šance vnímat je jako "skutečné" a ne jako herce předvádějící přízvuky. A nepřijde mi to ani jako platná umělecká stylizace, spíš taková přezíravá hra na vznešenost, je to celé moc namyšlené a prvoplánovité. Od Toma Stopparda bych čekala něco podvratnějšího. Jedinou zábavnou věcí na celém filmu tak pro mě zůstávají vtipy na adresu chudáka Bena Afflecka.(8.5.2019)

Jestliže chci chválit (a to chci), musím začít u herců. Protože tady se sešla tak hvězdná a výborně vybraná konstalace, že to měl režisér nakonec hodně usnadněné. Fiennes vynikající a nezapře svého bratra, Rush excelentní jako vždy, nádherná a přirozená Gwyneth Paltrow, úžasná Judi Dench.. A takhle bych mohl pokračovat dlouho. Ale pochvalu si zaslouží i Maddenova režie, která nechává příběh krásně plynout a dokonale maže rozdíl mez divadlem a filmem. A pak ještě výborný scénář osvěžený příjemným humorem a dialogy jako od Boha, romantická atmosféra, kostými a typický anglický šarm. Kdybych byl od přírody příznivcem Shakespearovské literatury a divadla, tenhle film by u mě dosáhl na mnohem vyšší příčky, než jen "mizerných" 85%..(31.1.2013)

Oscar mi je velikou záhadou. Zamilovaný Shakespeare je totiž spíše milostná fraška, než akademické drama. Jenže já si docela užíval velké množství nápadů a odkazů. Pokud nečekáte žádné mindfuck mistrovské veledílo, pokud nečekáte žádného mrtvého Rosencrantze a žádného mrtvého Guildensterna, pak se můžete bez váhání dobře bavit. 7/10(12.4.2015)

"Dopadne to dobře." - "Jak to?" - "Nevím. Je to záhada." Romantický příběh o vzniku romantického příběhu (toho nejslavnějšího) a cesty za jeho premiérou, jež je zároveň derniérou milostného vztahu, který ho inspiroval. Okouzlující vyznání lásky k Shakespearově dílu, divadlu i příběhům o lásce. Scénář si důvtipně pohrává s motivy ze Shakespearových her (čím větší o nich máte přehled, tím víc si film užijete) a dobovými reáliemi a přivádí na scénu celý zástup skvěle načrtnutých, obsazených a zahraných figur a figurek, obzvlášť královnu, Henslowa a pana Fennymana, který má výborný dramatický oblouk. Zkrátka jedna z nejlepších romantických komedií vůbec.(17.7.2005)

• - Ve filmu věnuje Shakespeare (Joseph Fiennes) sonet 18 Viole de Lesseps (Gwyneth Paltrow), ve skutečnosti byl však věnován muži. (Zik2)

• - Marc Norman dostal nápad k filmu už v roku 1988. Film však vznikol až o 10 rokov neskôr. (WalterIK7)

• - Viola (Gwyneth Paltrow) sa pýta: "Ste autorom divadelných hier Williama Shakespeara?" Ide o odkaz na dnešné špekulácie, či diela Shakespeara boli skutočne napísané ním, alebo je jeho meno iba pseudonym používaný nejakou inou slávnou osobou. Film tiež zobrazuje situácie, ktoré vyplývajú z dvoch prevládajúcich teórií o Shakespearových inšpiráciách pre jeho sonety. Boli napísané buď pre milenku, alebo pre milenca. (WalterIK7)