Londýnského dramatika Williama Shakespearea sužují pochyby o sobě samém a ochromuje ho tvůrčí krize, kvůli které má obrovské zpoždění s divadelní hrou, kterou přislíbil majiteli divadla. Jeho známý mu poradí, že lékem by mohla být láska. Nachází ji ve chvíli, když se nečekaně setká s půvabnou Lady Violou, která tolik miluje divadlo, že se vydává za muže, aby si mohla zahrát. Mezi Violou a Williamem to okamžitě zajiskří a je to láska na první pohled. Willa zachvátí vlna inspirace a začne horečně pracovat na své hře. Rozhodl se napsat největší milostný příběh Romeo a Julie! Hra má obrovský úspěch. Milenci se ale musí rozejít, neboť Viola je proti své vůli provdána a Will je už dávno ženatý. Willova velká láska odjíždí kamsi za moře a on začíná psát Večer tříkrálový, jehož hlavní hrdinka se jmenuje Viola. (TV Nova)

Malarkey

Možná jsem natvrdle čekal hodně suchého anglického humoru. Možná až tak hodně jako v Příběhu rytíře, který byl až absurdně vtipný, ale také proto ho mám tak rád. Tento film ačkoliv je smyšlený od začátku do konce je Shakespearovým popisem jeho života, plného romantiky, sexu a problémů, které mě ani nyní nenapadli řešit. V minulosti tomu bývávalo jinak než dnes. Samotný film je rozhodně povedenou záležitostí. Příběh je zajímavý i když fikcí, atmosféra doby je zdařilá a není co mu vytknout. Jen pro mě, to všechno celé točení kolem divadla přišlo poněkud strohé na můj vkus. Znovu se na to nejspíš nepodívám. Chybí mi tam větší doušek vtipu, který tam v jistých chvílích je, jenže ho je bohužel, dle mého, příliš málo. ()

Gemini

Nevím čím to je, jestli špičkovým obsazením nebo kouzlem staré Anglie, ale Zamilovaný Shakespeare je pro mě naprosto jedinečná romantická komedie. Navíc komedie tak jemná jako je Gwyneth Paltrow nádherná a Joseph Fiennes bezradný:) Můžete od života chtít něco víc, než se setkat s takovou múzou? Je jedno jestli se jmenuje Viola, Julie nebo Ethel, neboť co růží zvou, i jinak zváno vonělo by stejně... Výprava, hudba, příběh, který srdce zahřeje a sevře, podle toho v jakém místě filmu se zrovna nacházíte. A k famóznímu Romeovi a Julii ještě navíc strhující závěr - úvod do Večera Tříkrálového...ale jako bych na něco zapomínal...no jistě, vedlejší role! Ben Affleck - božský Mercutio, i když má ze začátku poměrně očekávatelně přerostlé sebevědomí:) Geoffrey Rush a Tom Wilkinson - impresáriové k pohledání, i když každý z jiného důvodu. Neodolatelně odporný Colin Firth a neodolatelně neodolatelný Rupert Everett, který se tentokrát stal Christopherem Marlowem - mužem, jemuž se šeptem připisují některé "Shakespearovy" kousky, které dnes máme za tak úžasné, a jenž shodou okolností tvořil ve stejném období;) Dámy sice mají přednost, obzvláště jsou-li mocnými královnami, ale Judi Dench si zaslouží být tím nejlepším na konec. Její královna Alžběta pronáší nejhlubší myšlenky v celém dvě hodiny krátkém příběhu o té nejkrásnější inspiraci, jaká vůbec může být... 90%, protože z toho mám pokaždé husí kůži. ()

Marigold

Výbiorná komedie, na jejíž kvalitě se podepsal zejména výtečný scénář z dílny Toma Stopparda a Marca Normana, který chytře pracuje s nejasnostmi v životě největšího dramatika všech dob. Pokud trochu znáte pozadí Shakespearova života (alespoň to málo), vychutnáte si některé vtípky a gagy mnohem více a pokud navíc znáte i principy alžbětinského divadla, platí to dvojnásob. Pokud jste však v tomto oboru začátečníci, stále máte možnost vychutnat hezkou lovestory, která pro svou inspiraci sáhla k Romeovi a Julii a v závěrečných scénách těží ze síly téhle hry. Nebýt toho, mohl konec vyznít pocukrovaně až hrůza, ale za časů Williamových nebyl tzv. "hollywoodský patos" naštěstí znám. Za zmínku stojí též herecké výkony Paltrowové a Fiennese, které jsou přesvědčivé i na "divadle" i ve "filmu samotném". A pak překvapivě též Ned Alleyn Bena Afflecka, jehož vystupování v roli Merkucia (v podstatě tahle postava přechází i do postavy samotného Neda) je jedním slovem famózní. Příjemná podívaná s poučným nádechem. ()

golfista

Když je šťastná konstelace hvězd, pak při použití "minimálních" prostředků vznikne nezapomenutelné jedinečné dílo. A to se myslím stalo Johnu Maddenovi v roce 1998. Vynikající, pro mě do té doby neznámý, Joseph Fiennes jako Will a skvělý Geoffrey Rush. (chválit Gwyneth Paltrow by bylo nošením dříví do lesa :-) Opravdu výborný film - nekecám ! ()

Djkoma

Na hranici 4 a 5* se zastavil tento romanticky laděný film s prvky komedie. Velmi jemné použití vtipu a pružné využití Shakespearových děl ve ztvárnění jeho života je kouzelné. Geoffrey Rush je k nepoznání a všechny hvězdy filmu se snaží zářit a pozvednout snímek do výšin. Gwyneth Paltrow to neskutečně sluší a Joseph Fiennes(i když ho mám méně rád než jeho bratra) se k ní perfektně hodí a ve ztvárnění Williama Shakespeare nemá konkurenci. Nejsem si jistý zda krátké skoro cameo Julie Dench je oscaru hodné, ale kostýmy, příjemná hudba a dokonalý scénář jsou zasloužené. John Madden pracuje s látkou zručně, nenechává vydechnout diváka ani na sekundu a dobu vystihl do detailů. Rozhodně skvělý a příjemný romantický film, díky kterému se nám dostane pocty odhalit "jak to možná bylo..." s Williamem Shakespaerem. ()

• Rok 1998 byl jediným rokem, kdy byly dvě herečky nominovány na cenu Akademie za ztvárnění stejné postavy v různých filmech (Judi Dench za královnu Alžbětu v romanci Zamilovaný Shakespeare a Cate Blanchett za tutéž roli ve filmu Královna Alžběta). (duklak2)
  • V jednej z úvodných scén má William Shakespeare na svojom stole šálku s nápisom "Stratford Upon Avon." Ide o názov mesta, v ktorom sa narodil. (WalterIK7)
  • Divadelní hra, při jejímž sledování Shakespeare (Joseph Fiennes) poprvé uvidí Violu (Gwyneth Paltrow), se jmenuje „Dva šlechtici z Verony“, v originále „The Two Gentlemen of Verona“, a je zřejmě jednou z prvních z Shakespearových prací. Vyskytuje se v ní postavy sluhy, vedoucího monolog, že jsou velmi "uslzená" rodiny, všichni pláčí (včetně kočky, která "ruce spíná"), pouze to prokleté psisko "ani slzu neuroní". Odhaduje se, že postavu vytvořil Shakespeare na tělo některého ze svých herců, který vlastnil vycvičeného psa. (Jirka_Šč)