Zamilovaný Shakespeare

Shakespeare in Love

Zamilovaný Shakespeare

Drama / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie, 1998, 124 min

Když v roce tuším 1999 porazil tento film pro mě do té doby kultovní dílo Zachaňte vojína Ryana, cítil jsem to jako velikou nespravedlnost až křivdu, samozřejmně jen do té doby, než jsem tento snímek viděl.. Nevím v čí hlavě se zrodil nápad, na tak vynikající scénář, který spolu s výbornými herci a režisérem vytvořil dílo, které až do konce života zůstane hluboko v mém srdci. Dílo popisuje slavného spisovatele v podání pro mě v té době neznámého a výborného Josepha Fiennese, který marně překonává svou tvůrčí krizi a až láska k ještě hrecky lepší Gwyneth Paltrow, mu pomůže k napsání jeho nejznámnější divadelní hry Romeo a Julie. Z ostaních herců se mně nejvíc líbili Geoffrey Rush,Tom Wilkinson a Colin Firth v roli nastávajícího a velmi vypočítavého chotě . Dále musím samozřejmě ještě poznamenat úžasné kostýmy a hudbu k filmu , která patří k mým oblíbeným. Vznikl film o lásce, která je opravdová, o lásce možná neštastné, ale o lásce, kterou hlavním hrdinům musíte bezmezně věřit a držet jim palce a přát jim jejich štěstí až do posledního možného okamžiku.(16.9.2014)

Shakespeare je žena? Ne, moment, to nebyla ta správná myšlenka filmu. Tak jak to jen bylo vlastně? Film bych přiřadil k těm náctiletým komediím, jako 10 důvodů proč tě nenávidím a Taková normalní holka... No, akorát zde se to odehrává v mnohem jinačí době, v době, která je symtičtější i těm starším, i když vlastně o žádné reálie vůbec nejde, Shakespeare jenom prožívá své díla ve svém životě... Asi bych hlavně doporučil studentům na střední škole, když mají anglickou literatůru. 75 %(8.6.2011)

Ponechávám nyní stranou, zda Will Shalespeare vůbec kdy existoval, neb aby někdo napsal brkem za špatného osvětlení tolik děl, zemřel poměrně mlád se rovná úkolu na jednoho člověka přímo nadnadnadlidským... Tenhle film, Zamilovaný Shakespeare je sice smyšlený, ale jeho fantazie je opředená dosti reálnou představou o dramatikovi, který jako jiní lidé musel taktéž procházet krizemi. Patrně se z nich rychle dostával a možná, že i za pomoci takové ženy, kterou ve filmu představuje jeho obdivovatelka, která se nenechá ničím odradit a vytváří Shakespearovi optimální podmínky pro jeho další dramata. Líbí se mi působivá dobová atmosféra, skvělé kulisy, ale i výkony herců a především tah jednotlivých postav, jak každá hájí svůj post, a jde si za svými potřebami. Zajímavosti: Shake - třást, třepat, hrozit (pěstí)..spear - kopí, oštěp, ale taky vypučet. Proto se tak asi i pojmenovat, aby našimi dušemi a myslí ostře třásl, nutil nás přemýšlet.... A že se mu to daří už několik století, tak to už víme. Dílo zde je, máme co studovat a je se o čem zajímavém bavit!(1.6.2010)

"DOPADNE TO DOBŘE." - "JAK TO?" - "NEVÍM. JE TO ZÁHADA." Romantický příběh o vzniku romantického příběhu (toho nejslavnějšího) a cesty za jeho premiérou, jež je zároveň derniérou milostného vztahu, který ho inspiroval. Okouzlující vyznání lásky k Shakespearově dílu, divadlu i příběhům o lásce. Scénář si důvtipně pohrává s motivy ze Shakespearových her (čím větší o nich máte přehled, tím víc si film užijete) a dobovými reáliemi a přivádí na scénu celý zástup skvěle načrtnutých, obsazených a zahraných figur a figurek, obzvlášť královnu a pana Fennymana, který má výborný dramatický oblouk. Zkrátka jedna z nejlepších romantických komedií vůbec.(17.7.2005)

Vynikající romantický snímek popisující vznik nejslavnějšího dramatu o nešťastné lásce Romea a Julie. Joseph Fiennes zde předvádí zatím životní výkon, skvělý Geoffrey Rush a mluvit o hereckém výkonu Gwyneth Paltrow je zcela zbytečné, Oscar za ženský výkon je v naprosto správných rukou. Johnu Maddenovi se za směšných 25 miliónů dolarů (na dnešní poměry) podařilo natočit opravdu velkolepé dílo a i páni z Akademie to evidentně pocholi, 7 Oscarů udělených (o tom jestli byly nebo nebyly zasloužené ať si udělá každý obrázek sám) a dalších 6 nominací hovoří za vše.(27.11.2007)

• - Spoiler: Při bitce v divadle Tom Wilkinson (Hugh Fennyman) uzří v ruce lebku, se kterou poté omráčí jednoho z útočníků. Lebka se může jevit jako odkaz na jednu z nejznámějších her Williama Shakespeara "Hamlet". (vyfuk)

• - Divadelní hra, při jejímž sledování Shakespeare (Joseph Fiennes) poprvé uvidí Violu (Gwyneth Paltrow), se jmenuje „Dva šlechtici z Verony“, v originále „The Two Gentlemen of Verona“, a je zřejmě jednou z prvních z Shakespearových prací. Vyskytuje se v ní postavy sluhy, vedoucího monolog, že jsou velmi "uslzená" rodiny, všichni pláčí (včetně kočky, která "ruce spíná"), pouze to prokleté psisko "ani slzu neuroní". Odhaduje se, že postavu vytvořil Shakespeare na tělo některého ze svých herců, který vlastnil vycvičeného psa. (Jirka_Šč)

• - Hned na záčátku filmu Shakespeare (Joseph Fiennes) pronese verše: "Nevím, zda-li hvězda plane, nevím, zda dnes slunce vstane". Krátce poté, u zpovědi, řekne: "Slova, slova, slova". Oba dva výroky jsou citáty z "Hamleta". (DZOUKR)