Londýnského dramatika Williama Shakespearea sužují pochyby o sobě samém a ochromuje ho tvůrčí krize, kvůli které má obrovské zpoždění s divadelní hrou, kterou přislíbil majiteli divadla. Jeho známý mu poradí, že lékem by mohla být láska. Nachází ji ve chvíli, když se nečekaně setká s půvabnou Lady Violou, která tolik miluje divadlo, že se vydává za muže, aby si mohla zahrát. Mezi Violou a Williamem to okamžitě zajiskří a je to láska na první pohled. Willa zachvátí vlna inspirace a začne horečně pracovat na své hře. Rozhodl se napsat největší milostný příběh Romeo a Julie! Hra má obrovský úspěch. Milenci se ale musí rozejít, neboť Viola je proti své vůli provdána a Will je už dávno ženatý. Willova velká láska odjíždí kamsi za moře a on začíná psát Večer tříkrálový, jehož hlavní hrdinka se jmenuje Viola. (TV Nova)

Trailer

castor

Práce na nové látce drhne a inspirace se nedostává. Přitom divadla prožívají nebývalý rozkvět. Pak ovšem do života Williama Shakespeara vstoupí krásná a duchaplná Viola, která má navíc herecké ambice, a všechno se změní. Částečně je to životopisný kus, částečně jsme svědky mistrovské mystifikace, každopádně vypráví se tu způsobem, který je velmi přitažlivý, sebeironický a svěží. Tvůrci navíc tuhle kombinaci humoru, romance a dramatu prošpikovali celou řadou odkazů a milých narážek, navíc se divák leccos dozví o samotném fungování divadla za vrcholné renesance. Výborně napsaný příběh z pera zlínského rodáka Tomáše Strausslera, v nelibé době válečné synka židovského lékaře, který dnes coby Sir Tom Stoppard patří mezi nejuznávanější dramatiky (mj. i scénář k bizarnímu filmu Terryho Gilliama Brazil nebo ke Spielbergově dramatu Říše slunce), a Marca Normana, pro kterého byla tahle látka jednoznačným kariérním vrcholem. Výtečná je kamera, výprava, skvostná pak hudba a obrovské uznání zaslouží kostyméři. A pak jsou tady samozřejmě herecké výkony (ač dosud příliš nepobírám Oscara pro Judi Dench), kterým vévodí Geoffrey Rush a duo Fiennes-Paltrow. Moc milé i po letech. Čtyři až pět hvězd. ()

Gemini

Nevím čím to je, jestli špičkovým obsazením nebo kouzlem staré Anglie, ale Zamilovaný Shakespeare je pro mě naprosto jedinečná romantická komedie. Navíc komedie tak jemná jako je Gwyneth Paltrow nádherná a Joseph Fiennes bezradný:) Můžete od života chtít něco víc, než se setkat s takovou múzou? Je jedno jestli se jmenuje Viola, Julie nebo Ethel, neboť co růží zvou, i jinak zváno vonělo by stejně... Výprava, hudba, příběh, který srdce zahřeje a sevře, podle toho v jakém místě filmu se zrovna nacházíte. A k famóznímu Romeovi a Julii ještě navíc strhující závěr - úvod do Večera Tříkrálového...ale jako bych na něco zapomínal...no jistě, vedlejší role! Ben Affleck - božský Mercutio, i když má ze začátku poměrně očekávatelně přerostlé sebevědomí:) Geoffrey Rush a Tom Wilkinson - impresáriové k pohledání, i když každý z jiného důvodu. Neodolatelně odporný Colin Firth a neodolatelně neodolatelný Rupert Everett, který se tentokrát stal Christopherem Marlowem - mužem, jemuž se šeptem připisují některé "Shakespearovy" kousky, které dnes máme za tak úžasné, a jenž shodou okolností tvořil ve stejném období;) Dámy sice mají přednost, obzvláště jsou-li mocnými královnami, ale Judi Dench si zaslouží být tím nejlepším na konec. Její královna Alžběta pronáší nejhlubší myšlenky v celém dvě hodiny krátkém příběhu o té nejkrásnější inspiraci, jaká vůbec může být... 90%, protože z toho mám pokaždé husí kůži. ()

NinadeL

Trvalo dlouho, než jsem se smířila s tímhle pohledem na alžbětinské divadlo, ale budiž. Éterická Gwyneth Paltrow je tu opravdu miloučká a člověk si skutečně alespoň udělá jakous takous představu o tom, že existovala i jiná divadla, nežli Globe a byli i jiní dramatici, nežli Wilda. A třeba si konečně dočtu i ten Večer tříkrálový. ()

Dever

Soundtrack Stephen Warbeck: 1. The Beginning of the Partnership (Instrumental) ,2. Viola's Audition (Instrumental) ,3. A Plague on Both Your Houses (Instrumental) ,4. The De Lesseps' Dance (Instrumental) ,5. A Daughter's Duty (Instrumental) ,6. In Viola's Room (Instrumental) ,7. A New World (Instrumental) ,8. Love & the Rehearsal (Instrumental) ,9. The Arrival of Wessex (Instrumental) ,10. Greenwich (Instrumental) ,11. The Brawl (Instrumental) ,12. News of Marlowe's Death (Instrumental) ,13. Love & the End of the Tragedy (Instrumental) ,14. The Missing Scene (Instrumental) ,15. The Fight (Instrumental) ,16. The Play & the Marriage (Vocal) ,17. Wessex Loses a Bride (Instrumental) ,18. The Prologue (Instrumental) ,19. The Play (Part I) (Instrumental) ,20. The Play (Part II) (Instrumental) ,21. Curtain Call (Instrumental) ,22. Farewell (Instrumental) ,23. The End (Instrumental), ()

• Judi Dench (královna Alžběta) získala Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli i přesto, že je ve filmu pouhých 8 minut. (kyLuke)
  • Simon Callow bol pôvodne obsadený ako Philip Henslowe. Po opätovnom aktivovaní projektu bol ako Henslowe obsadený Geoffrey Rush a Callowovi bola ponúknutá menšia, ale kľúčová rola Tilneyho. (WalterIK7)

Související novinky

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do… (více)

FBI bude chrániť Diane Lane

FBI bude chrániť Diane Lane

31.08.2005

John Madden, režisér Zamilovaného Shakespearea, nakrúti krimi drámu KILLSHOT podľa literárnej predlohy Elmora Leonarda, ktorú adaptoval Hossein Amini (Krídla vášne). Pôjde o príbeh realitnej agentky … (více)