Zamilovaný Shakespeare

Zamilovaný Shakespeare

Drama / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie, 1998, 124 min

• gudaulin

S některými tituly se člověk zkrátka přes veškerou snahu míjí a pak je obtížné zvolit správné hodnocení. Jak jen ohodnotit film, ke kterému jsem usedl třikrát a třikrát se mi podařilo u něj usnout. Nejspíš odpadem, ale to by si tahle v mnoha kritikách i ohlasech fanoušků ceněná romantická komedie určitě nezasloužila. Na omluvu filmových tvůrců i moji musím dodat, že snímek jsem použil jako kulisu pro romantický večer a protože mám skvělou partnerku, to se potom uznávaný scénárista a režisér můžou snažit sebevíc... Zároveň to ale značí, že pro mě Maddenův film není dostatečně atraktivní, abych se jej pokusil sledovat znovu. Neměl pro mě patřičný spád a poněkud vadil i shakespearovsky laděný slovník. Celkový dojem: 45 %.(14.9.2009)

Tenhle film si toho na Oscarech odnesl opravdu hodne a ja se vubec nedivim. Je to naprosto vyjimecny film, kterych je opravdu malo. Verim, ze jste citili tu starou Anglii pres obrazovku jako ja. Moje kamaradka stale veri, ze tak dokonaly pribeh se musel stat, ze to neni fikce. Jak to doopravdy je muze byt uplne jedno, protoze tak nebo tak je to perfektni, Gwyneth snad ve sve zivotni roli a sosku si odnesla i Bondova M za vedleji roli jako Elizabeth, kde i ona byla velice verohodna.(11.7.2006)

Filmový drahokam, jenž je velkým darem pro všechny ty, kteří vědí, že kdysi dávno vůbec bylo nějaké 16.století. Je to snímek, který toho o divadle té doby řekne víc, než týden přednášek na vysoké škole :-). Kostýmy, výprava, hudba, herci (do Gwyneth Paltrow jsem se zamiloval, stejně jako Will, na první pohled), všechno je skvělé. Stejně tak scénář, který silně čerpá z nádherného Shakespearova jazyka. Cením si Americké filmové akademie, že ocenila tak originální a nápadité dílo před nejmenovaným válečným velkofilmem.(13.6.2004)

Jako se poupátko rozvíjí z pupene, stejně tak se stejným způsobem vyvíjí i krásný příběh lásky dvou lidí. Unikátní Gwyneth Paltrow, jejíž okouzlující krása očaruje nejednoho muže, však touží po zcela jiném nápadníkovi. Jako každá romanticky založená mladá žena čeká na svého prince, který jí přinese střevíček a bude jí skládat nádherné básně o ničím nepřekonané lásce. I ona se jednoho dne dočká a dojde ke střetu dvou mileneckých duší, splynutí těl i myslí v jedno. Na scéně se nám prolínají veselé, ale i dojemné obrazy a střídají se překvapujícími. Nikdy není cesta k osudové lásce vysypána okvětními lístky, ba právě trny nás nasměrují k překonávání překážek a vytváří ještě větší touhu po milované osobě. Spalující vášeň milenců ve vzduchu šumí jako dopadající kapky, jenže nic není dokonalé. Přichází momenty rozčarování a jejich bláznivá láska musí čelit nepříznivým skutečnostem... Odpudivý Wessex, bezchybné kostýmy, tajemné pootevření oken do soukromí Williama Shakespeara, jednoho z nejúžasnějších dramatiků vůbec. Celkový dojem je dechberoucí, avšak je tu pár nedokonalostí. Nelíbil se mi výběr herce do hlavní role a mírně přeslazený konec, ale bez něj by to nebyla ta správná třešnička na dortu...(20.3.2008)

Od každého (především dívek a žen) jsem slýchával, jak není Shakespeare in love vynikající.. konečně jsem se k němu dostal a mohu potvrdit. Jedná se o velmi koukatelnou romantiku Johna Maddena s dosti kvalitním obsazením: Joseph Fiennes jako Will, Geoffrey Rush jako Henslowe, Colin Firth jako Lord Wessex.. ale především nádherná Gwyneth Paltrow (v jiných filmech se mi až tak nelíbila) jako Viola 'Julie' De Lesseps. Doporučuji.(23.11.2009)

• - Kate Winslet odmítla roli Violy De Lesseps. (duklak2)

• - Hned na záčátku filmu Shakespeare (Joseph Fiennes) pronese verše: "Nevím, zda-li hvězda plane, nevím, zda dnes slunce vstane". Krátce poté, u zpovědi, řekne: "Slova, slova, slova". Oba dva výroky jsou citáty z "Hamleta". (DZOUKR)

• - Ve filmu věnuje Shakespeare (Joseph Fiennes) sonet 18 Viole de Lesseps (Gwyneth Paltrow), ve skutečnosti byl však věnován muži. (Zik2)