Zamilovaný Shakespeare

• Irsko

• Nový Zéland

Drama / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie, 1998, 124 min

Jako se poupátko rozvíjí z pupene, stejně tak se stejným způsobem vyvíjí i krásný příběh lásky dvou lidí. Unikátní Gwyneth Paltrow, jejíž okouzlující krása očaruje nejednoho muže, však touží po zcela jiném nápadníkovi. Jako každá romanticky založená mladá žena čeká na svého prince, který jí přinese střevíček a bude jí skládat nádherné básně o ničím nepřekonané lásce. I ona se jednoho dne dočká a dojde ke střetu dvou mileneckých duší, splynutí těl i myslí v jedno. Na scéně se nám prolínají veselé, ale i dojemné obrazy a střídají se překvapujícími. Nikdy není cesta k osudové lásce vysypána okvětními lístky, ba právě trny nás nasměrují k překonávání překážek a vytváří ještě větší touhu po milované osobě. Spalující vášeň milenců ve vzduchu šumí jako dopadající kapky, jenže nic není dokonalé. Přichází momenty rozčarování a jejich bláznivá láska musí čelit nepříznivým skutečnostem... Odpudivý Wessex, bezchybné kostýmy, tajemné pootevření oken do soukromí Williama Shakespeara, jednoho z nejúžasnějších dramatiků vůbec. Celkový dojem je dechberoucí, avšak je tu pár nedokonalostí. Nelíbil se mi výběr herce do hlavní role a mírně přeslazený konec, ale bez něj by to nebyla ta správná třešnička na dortu...(20.3.2008)

Filmový drahokam, jenž je velkým darem pro všechny ty, kteří vědí, že kdysi dávno vůbec bylo nějaké 16.století. Je to snímek, který toho o divadle té doby řekne víc, než týden přednášek na vysoké škole :-). Kostýmy, výprava, hudba, herci (do Gwyneth Paltrow jsem se zamiloval, stejně jako Will, na první pohled), všechno je skvělé. Stejně tak scénář, který silně čerpá z nádherného Shakespearova jazyka. Cením si Americké filmové akademie, že ocenila tak originální a nápadité dílo před nejmenovaným válečným velkofilmem.(13.6.2004)

DivX/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Efekty 7/10/// +chytlavá atmosféra a příjemná hudba, sledujeme vznik Shakespearova největšího díla, některé scény mě opravdu dokázaly vtáhnout, taky zaujala hlavní herecká dvojice -už o něco méně se mi líbila výprava, ze zaátku to mělo slabší rozjezd/// U takovýchto filmů se opravdu bojím toho jestli mě dokáží zaujmout. Obvzláště, když mají takový námět. Tentokrát se to ovšem povedlo. Po mírných rozpacích jsem do děje vklouznul jako malina a film si celkem užíval. Příjemně jsem se bavil a občas jsem se i dobře zasmál. Komedie to sice není, ale hraje to často v odlehčeném stylu. No a potom samotný příběh je dojemný, krásně romantický s příjemnou dvojicí, které to spolu dost sluší. Takhle to mohlo skutečně být./// Celkem 75%///(17.7.2009)

Když je šťastná konstelace hvězd, pak při použití "minimálních" prostředků vznikne nezapomenutelné jedinečné dílo. A to se myslím stalo Johnu Maddenovi v roce 1998. Vynikající, pro mě do té doby neznámý, Joseph Fiennes jako Will a skvělý Geoffrey Rush. (chválit Gwyneth Paltrow by bylo nošením dříví do lesa :-) Opravdu výborný film - nekecám !(11.2.2003)

• PROROK14

Ako toto mohlo pre Boha dostať oscar. A do konca 7. Asi ma klepne pepka. No nemohol radšej dostať oscar film Zachránte vojaka Ryana? Že sa pýtam. Jasné že mohol, a aj mal. Zamilovaný Shakespear môže byť dobrý film ale mne sa nepáči a nikdy sa mi páčiť nebude. Volovina na entu to je. 40% a to som ešte dobrý.(12.4.2008)

• - Tom Stoppard pridal do scenára niekoľko postáv, vrátane Christophera Marlowa. Niektoré jeho dodatky, napríklad postava Johna Webstera, boli spracované s opatrnosťou kvôli obave, že odkazy budú príliš nejasné. (WalterIK7)

• - Když Shakespeare (Joseph Fiennes) říká Viole (Gwyneth Paltrow) při loučení, že v jeho díle bude stále žít a setrvá v něm i její mládí a krása, jedná se o narážku na Shakespearovy sonety. Část sonetů je věnována mladému šlechtici, krásnému příteli, kterému autor slibuje věčný život v jeho verších. (Ganka)

• - Rok 1998 byl jediným rokem, kdy byly dvě herečky nominovány na cenu Akademie za ztvárnění stejné postavy v různých filmech (Judi Dench za královnu Alžbětu v romanci Zamilovaný Shakespeare a Cate Blanchett za tutéž roli ve filmu Královna Alžběta). (duklak2)