Reklama

Reklama

Zamilovaný Shakespeare

  • USA Shakespeare in Love (více)
Trailer

Obsahy(1)

Londýnského dramatika Williama Shakespearea sužují pochyby o sobě samém a ochromuje ho tvůrčí krize, kvůli které má obrovské zpoždění s divadelní hrou, kterou přislíbil majiteli divadla. Jeho známý mu poradí, že lékem by mohla být láska. Nachází ji ve chvíli, když se nečekaně setká s půvabnou Lady Violou, která tolik miluje divadlo, že se vydává za muže, aby si mohla zahrát. Mezi Violou a Williamem to okamžitě zajiskří a je to láska na první pohled. Willa zachvátí vlna inspirace a začne horečně pracovat na své hře. Rozhodl se napsat největší milostný příběh Romeo a Julie! Hra má obrovský úspěch. Milenci se ale musí rozejít, neboť Viola je proti své vůli provdána a Will je už dávno ženatý. Willova velká láska odjíždí kamsi za moře a on začíná psát Večer tříkrálový, jehož hlavní hrdinka se jmenuje Viola. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (465)

Marigold 

všechny recenze uživatele

Výbiorná komedie, na jejíž kvalitě se podepsal zejména výtečný scénář z dílny Toma Stopparda a Marca Normana, který chytře pracuje s nejasnostmi v životě největšího dramatika všech dob. Pokud trochu znáte pozadí Shakespearova života (alespoň to málo), vychutnáte si některé vtípky a gagy mnohem více a pokud navíc znáte i principy alžbětinského divadla, platí to dvojnásob. Pokud jste však v tomto oboru začátečníci, stále máte možnost vychutnat hezkou lovestory, která pro svou inspiraci sáhla k Romeovi a Julii a v závěrečných scénách těží ze síly téhle hry. Nebýt toho, mohl konec vyznít pocukrovaně až hrůza, ale za časů Williamových nebyl tzv. "hollywoodský patos" naštěstí znám. Za zmínku stojí též herecké výkony Paltrowové a Fiennese, které jsou přesvědčivé i na "divadle" i ve "filmu samotném". A pak překvapivě též Ned Alleyn Bena Afflecka, jehož vystupování v roli Merkucia (v podstatě tahle postava přechází i do postavy samotného Neda) je jedním slovem famózní. Příjemná podívaná s poučným nádechem. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Na hranici 4 a 5* se zastavil tento romanticky laděný film s prvky komedie. Velmi jemné použití vtipu a pružné využití Shakespearových děl ve ztvárnění jeho života je kouzelné. Geoffrey Rush je k nepoznání a všechny hvězdy filmu se snaží zářit a pozvednout snímek do výšin. Gwyneth Paltrow to neskutečně sluší a Joseph Fiennes(i když ho mám méně rád než jeho bratra) se k ní perfektně hodí a ve ztvárnění Williama Shakespeare nemá konkurenci. Nejsem si jistý zda krátké skoro cameo Julie Dench je oscaru hodné, ale kostýmy, příjemná hudba a dokonalý scénář jsou zasloužené. John Madden pracuje s látkou zručně, nenechává vydechnout diváka ani na sekundu a dobu vystihl do detailů. Rozhodně skvělý a příjemný romantický film, díky kterému se nám dostane pocty odhalit "jak to možná bylo..." s Williamem Shakespaerem. ()

Reklama

golfista 

všechny recenze uživatele

Když je šťastná konstelace hvězd, pak při použití "minimálních" prostředků vznikne nezapomenutelné jedinečné dílo. A to se myslím stalo Johnu Maddenovi v roce 1998. Vynikající, pro mě do té doby neznámý, Joseph Fiennes jako Will a skvělý Geoffrey Rush. (chválit Gwyneth Paltrow by bylo nošením dříví do lesa :-) Opravdu výborný film - nekecám ! ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Nevím čím to je, jestli špičkovým obsazením nebo kouzlem staré Anglie, ale Zamilovaný Shakespeare je pro mě naprosto jedinečná romantická komedie. Navíc komedie tak jemná jako je Gwyneth Paltrow nádherná a Joseph Fiennes bezradný:) Můžete od života chtít něco víc, než se setkat s takovou múzou? Je jedno jestli se jmenuje Viola, Julie nebo Ethel, neboť co růží zvou, i jinak zváno vonělo by stejně... Výprava, hudba, příběh, který srdce zahřeje a sevře, podle toho v jakém místě filmu se zrovna nacházíte. A k famóznímu Romeovi a Julii ještě navíc strhující závěr - úvod do Večera Tříkrálového...ale jako bych na něco zapomínal...no jistě, vedlejší role! Ben Affleck - božský Mercutio, i když má ze začátku poměrně očekávatelně přerostlé sebevědomí:) Geoffrey Rush a Tom Wilkinson - impresáriové k pohledání, i když každý z jiného důvodu. Neodolatelně odporný Colin Firth a neodolatelně neodolatelný Rupert Everett, který se tentokrát stal Christopherem Marlowem - mužem, jemuž se šeptem připisují některé "Shakespearovy" kousky, které dnes máme za tak úžasné, a jenž shodou okolností tvořil ve stejném období;) Dámy sice mají přednost, obzvláště jsou-li mocnými královnami, ale Judi Dench si zaslouží být tím nejlepším na konec. Její královna Alžběta pronáší nejhlubší myšlenky v celém dvě hodiny krátkém příběhu o té nejkrásnější inspiraci, jaká vůbec může být... 90%, protože z toho mám pokaždé husí kůži. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Možná jsem natvrdle čekal hodně suchého anglického humoru. Možná až tak hodně jako v Příběhu rytíře, který byl až absurdně vtipný, ale také proto ho mám tak rád. Tento film ačkoliv je smyšlený od začátku do konce je Shakespearovým popisem jeho života, plného romantiky, sexu a problémů, které mě ani nyní nenapadli řešit. V minulosti tomu bývávalo jinak než dnes. Samotný film je rozhodně povedenou záležitostí. Příběh je zajímavý i když fikcí, atmosféra doby je zdařilá a není co mu vytknout. Jen pro mě, to všechno celé točení kolem divadla přišlo poněkud strohé na můj vkus. Znovu se na to nejspíš nepodívám. Chybí mi tam větší doušek vtipu, který tam v jistých chvílích je, jenže ho je bohužel, dle mého, příliš málo. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (35)

  • Simon Callow bol pôvodne obsadený ako Philip Henslowe. Po opätovnom aktivovaní projektu bol Geoffrey Rush obsadený ako Henslowe a Callowovi bola ponúknutá menšia, ale kľúčová rola Tilneyho. (WalterIK7)
  • Poté, co reakce zkušebního publika na závěr filmu byly velice smíšené, byla v listopadu, pouze pár týdnů před uvedením snímku do kin, natočena nová finální scéna. (duklak2)
  • Hned na záčátku filmu Shakespeare (Joseph Fiennes) pronese verše: "Nevím, zda-li hvězda plane, nevím, zda dnes slunce vstane". Krátce poté, u zpovědi, řekne: "Slova, slova, slova". Oba dva výroky jsou citáty z "Hamleta". (DZOUKR)

Související novinky

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do…

FBI bude chrániť Diane Lane

FBI bude chrániť Diane Lane

31.08.2005

John Madden, režisér Zamilovaného Shakespearea, nakrúti krimi drámu KILLSHOT podľa literárnej predlohy Elmora Leonarda, ktorú adaptoval Hossein Amini (Krídla vášne). Pôjde o príbeh realitnej agentky …

Reklama

Reklama