Zamilovaný Shakespeare

• Irsko

• Nový Zéland

Drama / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie, 1998, 124 min

Oscar za nejlepší film je tu trochu neprávem (Spielberg s Hanksem by u mě měli přednost) a celkově mi přijde, že je Zamilovaný Shakespeare lehce přeceněný. Se skutečným Williamem Shakespearem neměl Will Shakespeare asi mnoho společného a já prostě nejsem nadšenec do tohoto typu fikce postavené na skutečně žijícím člověkovi. Zvlášť když ta úžasná romance a Willova inspirace je sice zajímavá, ale rozhodně ne jedinečná. Za skvělého Geoffreyho Rushe a skvělou Judi Dench jsem chtěla původně dát i vyšší hodnocení, ale ne... prostě to nejde.(7.9.2007)

Romantický příběh, který jsem si oblíbil od prvních záběrů kamery. Excelující Gwyneth Paltrow a Joseph Fiennes, kteří tvoří nezapomenutelnou dvojici a jsou srdcem tohoto příběhu na divadelní scéně. Perfektní komedie, na kterou se jen tak nezapomíná a v mé mysli zůstane hodně dlouho. Příběh o dvojici, který člověka vtáhne do dob Anglie. Prostě výborný, romantický film!(13.1.2007)

„Je to zázrak,“ prenesie v jednej chvíli Geoffrey Rush a táto charakteristika sa dá použiť i na samotný film. V roku 1998 mali premiéru dva obrovské filmy z doby kráľovnej Alžbety a v obidvoch hrali Austrálčan Rush a Angličan Joseph Fiennes a minimálne sa mihla aj samotná kráľovná. Ak si potrebujete oddýchnuť od ťaživej KRÁĽOVNEJ ALŽBETY, zbytočne nerozmýšľajte, pretože oscarový a pôvabný ZAMILOVANÝ SHAKESPEARE ako zázrakom robí kvalitného herca z Bena Afflecka, konzervatívna Gwyneth Paltrowová zrazu nemá problém s nahotou a v podarene urečnenom Rushovi by ste márne hľadali rázneho kapitána Čiernej perly. Strhujúce tempo, dojemné scény, vtipné postavy a živé dialógy („S tým jazykom opatrne, potrebujete ho.“), to je len vrchol ľadovca. Viac nadol sa ukrýva bravúrna výprava, fenomenálne "minimalistické" vystúpenie Judi Denchovej (bondovka ZLATÉ OKO)... a čo sa týka Williama Shakespeara... žil vôbec? Ste si istí?(4.2.2007)

Výprava, kostýmy, hudba. Teda umelecká filmu je na dokonalej úrovni, tie ostatné sošky si nezaslúžili ani len nominácie. Všetko je to pekné, uhladené, sladké, občas trošku úsmevné. Ale tie dialógy a scenár sú až príliš noblesne napísané, niekedy až umelé. A to bol Shakespeare majstrom v jednoduchosti a ľahkosti. Na protiváhu k tomu je to ale veľmi svieže a nové, čisto dramatický pohľad na Willov život by ma ubil asi ešte viac. 75%.(5.1.2008)

Když v roce tuším 1999 porazil tento film pro mě do té doby kultovní dílo Zachaňte vojína Ryana, cítil jsem to jako velikou nespravedlnost až křivdu, samozřejmně jen do té doby, než jsem tento snímek viděl.. Nevím v čí hlavě se zrodil nápad, na tak vynikající scénář, který spolu s výbornými herci a režisérem vytvořil dílo, které až do konce života zůstane hluboko v mém srdci. Dílo popisuje slavného spisovatele v podání pro mě v té době neznámého a výborného Josepha Fiennese, který marně překonává svou tvůrčí krizi a až láska k ještě hrecky lepší Gwyneth Paltrow, mu pomůže k napsání jeho nejznámnější divadelní hry Romeo a Julie. Z ostaních herců se mně nejvíc líbili Geoffrey Rush,Tom Wilkinson a Colin Firth v roli nastávajícího a velmi vypočítavého chotě . Dále musím samozřejmě ještě poznamenat úžasné kostýmy a hudbu k filmu , která patří k mým oblíbeným. Vznikl film o lásce, která je opravdová, o lásce možná neštastné, ale o lásce, kterou hlavním hrdinům musíte bezmezně věřit a držet jim palce a přát jim jejich štěstí až do posledního možného okamžiku.(16.9.2014)

• - Rok 1998 byl jediným rokem, kdy byly dvě herečky nominovány na cenu Akademie za ztvárnění stejné postavy v různých filmech (Judi Dench za královnu Alžbětu v romanci Zamilovaný Shakespeare a Cate Blanchett za tutéž roli ve filmu Královna Alžběta). (duklak2)

• - Spoiler: Při bitce v divadle Tom Wilkinson (Hugh Fennyman) uzří v ruce lebku, se kterou poté omráčí jednoho z útočníků. Lebka se může jevit jako odkaz na jednu z nejznámějších her Williama Shakespeara "Hamlet". (vyfuk)

• - Poté, co reakce zkušebního publika na závěr filmu byly velice smíšené, byla v listopadu, pouze pár týdnů před uvedením snímku do kin, natočena nová finální scéna. (duklak2)