Zamilovaný Shakespeare

Shakespeare in Love

Zamilovaný Shakespeare

Drama / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie, 1998, 124 min

Výbiorná komedie, na jejíž kvalitě se podepsal zejména výtečný scénář z dílny Toma Stopparda a Marca Normana, který chytře pracuje s nejasnostmi v životě největšího dramatika všech dob. Pokud trochu znáte pozadí Shakespearova života (alespoň to málo), vychutnáte si některé vtípky a gagy mnohem více a pokud navíc znáte i principy alžbětinského divadla, platí to dvojnásob. Pokud jste však v tomto oboru začátečníci, stále máte možnost vychutnat hezkou lovestory, která pro svou inspiraci sáhla k Romeovi a Julii a v závěrečných scénách těží ze síly téhle hry. Nebýt toho, mohl konec vyznít pocukrovaně až hrůza, ale za časů Williamových nebyl tzv. "hollywoodský patos" naštěstí znám. Za zmínku stojí též herecké výkony Paltrowové a Fiennese, které jsou přesvědčivé i na "divadle" i ve "filmu samotném". A pak překvapivě též Ned Alleyn Bena Afflecka, jehož vystupování v roli Merkucia (v podstatě tahle postava přechází i do postavy samotného Neda) je jedním slovem famózní. Příjemná podívaná s poučným nádechem.(6.3.2004)

Tenhle film si toho na Oscarech odnesl opravdu hodne a ja se vubec nedivim. Je to naprosto vyjimecny film, kterych je opravdu malo. Verim, ze jste citili tu starou Anglii pres obrazovku jako ja. Moje kamaradka stale veri, ze tak dokonaly pribeh se musel stat, ze to neni fikce. Jak to doopravdy je muze byt uplne jedno, protoze tak nebo tak je to perfektni, Gwyneth snad ve sve zivotni roli a sosku si odnesla i Bondova M za vedleji roli jako Elizabeth, kde i ona byla velice verohodna.(11.7.2006)

Krásné, opravdu krásné ..(21.5.2008)

• LiVentura

Nadšení anglosaského světa z jejich možná nikdy neexistujícího spisovatele nesdílím..(11.8.2013)

Oscar za nejlepší film je tu trochu neprávem (Spielberg s Hanksem by u mě měli přednost) a celkově mi přijde, že je Zamilovaný Shakespeare lehce přeceněný. Se skutečným Williamem Shakespearem neměl Will Shakespeare asi mnoho společného a já prostě nejsem nadšenec do tohoto typu fikce postavené na skutečně žijícím člověkovi. Zvlášť když ta úžasná romance a Willova inspirace je sice zajímavá, ale rozhodně ne jedinečná. Za skvělého Geoffreyho Rushe a skvělou Judi Dench jsem chtěla původně dát i vyšší hodnocení, ale ne... prostě to nejde.(7.9.2007)

• - Spoiler: Při bitce v divadle Tom Wilkinson (Hugh Fennyman) uzří v ruce lebku, se kterou poté omráčí jednoho z útočníků. Lebka se může jevit jako odkaz na jednu z nejznámějších her Williama Shakespeara "Hamlet". (vyfuk)

• - Kate Winslet odmítla roli Violy De Lesseps. (duklak2)

• - Judi Dench sice získala Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli, přestože se objevila na pouhých 8 minut. (kyLuke)