Zloději zelených koní

Green Horse Rustlers

(festivalový název)

Česko, 2016, 86 min

Liška je skvělej, konečně nehraje variaci na obecního blba, ale má absolutně skvělou roli, která je napsaná nádherně životná a půlku filmu člověk neví, jestli má myslet, že je to pěkná svině, nebo spíš chudák, co to nemá v životě úplně jednoduchý. Jasně, je to malej film, kterej neměl co dělat v kinech a měl jít rovnou do televize, ale má výbornou atmosféru a perfektního Lišku. Bavilo mě to, howgh.(10.2.2018)

Děti ráno zlobily, tak jsme je vzali na houby. Našli jsme pár babek, ale taky několik krásných pravých hřibů. Pak jsme se dostali do konfliktu s jiným houbařem, trošku jsme se pohádali i s manželkou, ale večer jsme na vše při souloži zapomněli. Nechci to nějak podkopávat, a ano, výsledek má autentickou atmosféru, ale scénář je tak všední a prostý, že to nelze nevnímat. Divák pořád čeká na nějaké ozvláštnění nebo zvraty, které pohříchu nepřicházejí. Na druhou stranu si jde snímek svou vlastní cestou, a to se cení. Postavy jsou civilní, po technické stránce je to rovněž velmi slušné. A celkově se na zájem jednoho nadějného studenta a jednoho zkrachovalce o zelené polodrahokamy z jižních Čech kouká prostě dobře. Jen škoda toho vyprázdněného scénáře.(5.2.2018)

Scénář je někdy největší podkopávka filmu. Některé části jsou přirozené jako anální sex mezi člověkem a koněm při skoku z letadla volným pádem. I přesto to působí tak americky, tak vyrovnaně a skvěle dramatické. Já když se nad tím tak zamyslím, tak vlastně ani nevím jaký je vlastně problém ohledně tohoto filmu. Určitě bych to neoznačil za úžasný film, skoro ani ne za nadprůměrný, ale stále jde o nějaký progress. Dle mého zbytečně opomíjený dobrý český film. Dokážu z toho cítit ojedinělé vibrace (a energii šambaly).(13.4.2017)

VLTAVÍN – ODKAPANÁ ROZTAVENÁ HMOTA VELKÉHO KAMENNÉHO METEORITU /// Tak já nevím… původně jsem si říkal, že to nedopadlo tak špatně a těch 7 000 lidí v kině je daní za nevýstřednost. Pak mi padl do voka koment uživatele Messiአ– a donutil mě se zamyslet (vím, kurva, pravděpodobnost malá...). Ty vole (neva, že Ti tykám, ne?), naprostej souhlas! Ten film je totiž nenápadnej proto, že se toho snaží říct pomocí propletence strašně moc, ale výsledkem není ani dobrodružnej život zlatokopa, ani drama dvou kamarádů, a bohužel ani vztahový drama, ke kterýmu to díky tajemství, táhnoucímu se celým filmem, směřuje. Ty vltavíny tady jsou jen kulisou k partii, která měla bejt rozehraná úplně jiným mistrem. Lišák výbornej, Boková fajn, ale vzhledem k tomu, že tady mohlo bejt co vyprávět… dám za 3*, ale je to vlastně kurevský zklamání. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2001 napsal Jiří Hájíček, neznám. 2.) Zamykám se v kabinetu mineralogie. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(30.1.2017)

Nenápadný, ale přesto významný snímek, který potvrzuje, že i v našich luzích a hájích lze natočit neobvyklý a pomalejší, přesto velice zajímavý snímek artového ražení, který by se v této kategorii dal měřit se světovou konkurencí. Minimalistický příběh táhnou vpřed herci, kteří dávají filmu duši a příběhu plnému poetiky, romance a tajemna dodávají odpovídající punc. Ačkoliv by si snímek zasloužil o něco údernější zakončení, ani lehké selhání na konci nedokáže zakrýt velice pozitivní dojmy z tohoto tuzemského zeleného klenotu.(4.3.2018)

• - Natáčení filmu probíhalo v Praze, Příbrami, Berouně nebo Českém Krumlově. [Zdroj: iDnes.cz] (rakovnik)