Mrtví neumírají

• USA The Dead Don't Die (více)

Americké městečko Centerville je ospalá díra, v níž stárnoucí šerif Robertson (Bill Murray) netrpělivě odpočítává zbývající dny do důchodu, protože nudit se člověk může i bez koltu za pasem. Jeho mladý kolega Peterson (Adam Driver) naopak stále doufá, že se k nějakému pořádnému vyšetřování jednou dostane. Zasloužil by si to, protože jako první vytuší, že ty dvě ošklivě zavražděné dámy z místního bistra mají na svědomí zombie. Jindy by se mu zkušenější kolega vysmál, ale dnes ne. V městečku se totiž odehrává mnohem víc podivností, například slunce nezapadá, kdy by normálně mělo, do pohřebního ústavu nastoupila divná ženská se skotským přízvukem a samurajským mečem (Tilda Swinton), a rasistickému farmáři Millerovi (Steve Buscemi) začal mizet dobytek. A když na městečko konečně padne noc, z předtuchy se stane jistota. Nejrušnějším místem Centerville se v tu chvíli stává hřbitov, jehož obyvatelé právě procitli a dostali chuť na čerstvé maso. A muži zákona tuší, že dneska je čeká přesčas. (CinemArt)

RigorMortis

Jim Jarmush na scenáristickej / režisérskej stoličke bol pre mňa predzvesťou toho, že sa bude jednať o netradičný bizár. Nebol som ďaleko od pravdy. Film celkom slušne parodujúci zombie filmy s niekoľkými fourth wall vtípkami a zaujímavým obsadením. Celá vec na mňa pôsobila ako artové miestami pseudofilozofické WTF (čomu sa pri Jarmuschovi nečudujem, pozeralo sa to však rozhodne lepšie, než trebárs Noc na zemi). Atmosféru tomu dodával Waits pozorujúci a komentujúci všetko odkiaľsi z krovia. Ten chlap by mohol čítať návod na použitie osviežovača vzduchu a urobil by z toho hit. ()

PlysovyMacko

Znie  to cudne, ale prislo mi to ako realne zachytenie toho, co by sa stalo keby sa v malom mestecku objavili zombici. Kvoli vychyleniu zemskej osi sa zacnu na cintorine prebudzat mrtvi, chodia po meste ako zombici a maju chut na ludske maso. Pacilo sa mi ako po prvom zabiti jeden z policajtov to nadhodil ako realny dovod - boli to zombici. Postavy reaguju relativne kludne, film ma pomale, pohodove tempo, ani krv nestrieka az tak moc ako je pri tychto filmoch zvykom. Napisat postavu Tildy ako pohrebacku so samurajskym mecom - toto koho napadne? Mne sa najviac pacil lietajuci tanier. Film mi pride zbytocny. ()

Reiner

Rozhodně je to pohodovka, u které se člověk zasměje vtípkům na ledacos. :D Delší pasáže snímené z auta mi malinko vadily, ale ne zas až tak moc. Scénář je klasika - neurazí, nenadchne. Ale přesto jsem po skončení filmu měl i lepší náladu :D A hláška: "Jak to víš? ... No, četl jsem scénář" je důkazem, o co tvůrcům šlo :D Jo a abych nezapomenul - závěrečná myšlenka byla ... luxusně podána... O čem je film? Na to si každý musí najít, ze své strany úhlu pohledu, odpověď. A v tom je toto dílko zajímavé a malinko geniální. :) ()

Zed70

Nehollywoodský film s bizarními postavami a chvílemi velmi vtipnými dialogy a dobrými herci. Za mě 3,5 z 5 #kviff2019 ()

BobArmstong

Fanúšikov režiséra to s najväčšou pravdepodobnosťou neprekvapí, avšak i v prípade Mŕtvi neumierajú sa jedná o projekt, ktorý ani zďaleka neocení každý divák. Tentokrát si za to ale Jim Jarmusch môže sám, keďže sa pomerne neúspešne a celkom zbytočne snažil inovovať žáner hororovej komédie o akýsi presah, ktorý je istým spôsobom tak nenápadný, až stráca svoje opodstatnenie. Výslednú myšlienku osobne oceňujem, avšak film sa k nej dokopáva tak neobratným spôsobom, že by som ju vo finále radšej odignoroval. Menej analyzujúcim divákom však bude viac prekážať to, že film vo svojich základných žánrových polohách úplne nespĺňa primárne parametre. Humor je totiž natoľko špecifický, že približne polovica návštevníkov kina bude zívať nudou, avšak súčasne sa ani nesnaží desiť, takže mnohí v očakávaní kvalitnej porcie strachu rovnako odídu sklamaní. Vybraná hŕstka nadšencov, ktorým nebude prekážať nudná kadencia vtipov a ocenia retro atmosféru spojenú s nebojácnymi gore efektami, nájdu v snímke slušnú porciu zábavy. O to viac budú ale krútiť hlavou nad poslednými minútami, ktoré akoby prišli od úplne iného scenáristu a výrazne tak prekážajú. ()

Mamutol

Tilda Swinton drží katanu od Hattori Hanzo mnohem pevněji než Uma Thurman v Kill Billovi. Ovšem jinak je to velmi slabý film, protože opravdu nechápu, proč když celý film všichni statečně bojovali, tak se nakonec nesmyslně jako idioti obětovali. To nezbyly peníze na nějaké větší finále ? Ani jednou jsem se nezasmál, ani jednou jsem se nebál. O čem to tedy je ? ()

djbarrel

Jedna hvězda za herecký obsazení, které ale ani moc využité nebylo a zbytek je spíš k smíchu nebo upřímně k pláči. Horor 5%, komedie možná 10% ... možná dvě tři hlášky při kterých jsem se trošku pousmál, jinak nic. Zombie komedií je hodně a rozhodně se dají najít lepší. U ryze zombie filmů to platí taky. Hodně keců, málo činů. Zombie, UFO, parodie na Kill Billa, hodně moudrých keců, hodně blbých keců, ekologická katastrofa ... nevím no. Nuda, nebavilo mě to a nenašel jsem na tom nic co by za to stálo. Opravdu nevím a jediná věc co mě po skončení filmu trápila byla otázka : Proč ?! 15% ()

CrazymanM

Samozřejmě se tady nedal čekat "klasický horor",jsem relativně spokojen,dobré obsazení,nějaké ty skryté odkazy,přesto bych od Jarmusche čekal něco víc jiného!? ()

blazma

Vůbec nechápu jak Bill Murray a Adam Driver na takovou roli mohli kývnout. Tohle byla hrůza. nemělo to snad nic, kromě toho, že jsem se sám chtěl zabít a proměnit se v zombie. Už nikdy víc :D ()

blondboss

Keď som videl, že to natočil Jim Jarmusch, vedel som, že to nebude tak klasický zombie horor, aký by sme asi čakali. A nesklamal. Bolo to opäť tak typicky jarmuschovsky divné dielo s množstvom sympatických postáv, ale so smiešne jednoduchou dejovou linkou. Ale o tú v tomto filme ani tak nešlo, skôr si spraviť prču z podobných zombie filmov a v istom zmysle sa to Jarmuschovi aj podarilo. Za mňa taký lepší priemer. 60 % ()

Lampasak

Bohužel vzhledem k tomu bohatému hereckému obsazení jsem čekal víc. Začátek se táhne jak lejno a časem zjistíte, že vlastně celý film se táhne pomalým flegmatickým tempem. Zombie jsou fajn, aspoň jsou trochu jiný než jsme poslední dobou zvyklý (runneři), ale prostě příběhově slabota. Tohle bych vymyslel za půl hodiny na zachodě. Mrzí mě to. ()

Scanerior

Tento lehčí horor je dobrá oddechovka, na kterou se dá až překvapivě dobře koukat. Během filmu se představí několik různých postav a děj se vyvíjí celkem zajímavě. Film má i slušnou atmosféru, která je občas odlehčená nějakým vtipem. Celkově dobře vybudovaný film, kterému bych i dal čtyři hvězdičky, pokud by celé nezkazila poslední čtvrthodina filmu, která vlastně tak nějak všechno zničí a přidá navíc ještě kosmickou loď, která mi do tohoto filmu absolutně nepasuje. Navíc téměř všechny hlavní postavy zemřou a jejich dějové linky nemají ani nějaké extra zakončení. Postava poutníka ve finále také zůstane naprosto nevyužitá a úplně jsem tak nepochopil jeho roli. Nicméně film je jinak celkově dobře vyskládaný, atmosféra tomu sedí a herecky je to dobré, takže ve finále lepší tři hvězdičky. ()

wowylgu313

Nuda Nuda a Nuda :) obsazení dobré. Proto aspoň jedna hvězda. Jinak teda katastrofa. Mám rád zombie filmy proto jsem na to trochu pedant. V tomto provedení ale opravdu jako neee! Jeden z těch zbytečných filmů bohužel. Pointa, příběh, katastrofa!!! ()

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

15.07.2019

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

25.05.2019

Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily.… (více)

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes