Mrtví neumírají

• USA The Dead Don't Die (více)

Americké městečko Centerville je ospalá díra, v níž stárnoucí šerif Robertson (Bill Murray) netrpělivě odpočítává zbývající dny do důchodu, protože nudit se člověk může i bez koltu za pasem. Jeho mladý kolega Peterson (Adam Driver) naopak stále doufá, že se k nějakému pořádnému vyšetřování jednou dostane. Zasloužil by si to, protože jako první vytuší, že ty dvě ošklivě zavražděné dámy z místního bistra mají na svědomí zombie. Jindy by se mu zkušenější kolega vysmál, ale dnes ne. V městečku se totiž odehrává mnohem víc podivností, například slunce nezapadá, kdy by normálně mělo, do pohřebního ústavu nastoupila divná ženská se skotským přízvukem a samurajským mečem (Tilda Swinton), a rasistickému farmáři Millerovi (Steve Buscemi) začal mizet dobytek. A když na městečko konečně padne noc, z předtuchy se stane jistota. Nejrušnějším místem Centerville se v tu chvíli stává hřbitov, jehož obyvatelé právě procitli a dostali chuť na čerstvé maso. A muži zákona tuší, že dneska je čeká přesčas. (CinemArt)

Maximilianus

Zombie film poňatý trochu odlišne. V prvom rade musím povedať, že nápadito, a aj keď som pri úvodnej scéne trochu pochyboval, či som si zvolil dobrý film, už o malú chvíľu ma scéna v aute presvedčila, že určite áno. Skvelé tempo si film udržal až takmer do konca, kedy sa trochu utrhol z reťaze a podľa môjho názoru to prepískol. Či už sa jedná o nepochopiteľný odchod Tildy Swinton zo scény, alebo opakované riešenie scenára a zbytočný záver, ktorý má akože pôsobiť poučne a povedať divákovi nejaké múdro, asi hlavné motto filmu, ktoré si ale múdry divák vydedukuje aj počas filmu samotného. Inak má film veľa skvelých hercov, zaujímavých postáv a drobné ale šťavnaté bobuľky humoru, ktorých je počas celej dĺžky dostatočné množstvo. Prvá polovica má skvelé tempo a kľudne by som v kine sedel aj päť hodín. Potom nastane skutočná zombie apokalypsa a režisér ako keby sa potreboval čo najrýchlejšie dostať na záver filmu, resp. všetko stihnúť do stanovenej dĺžky, takže logika ide bokom, väčšina postáv prestane byť zaujímavá, prestanú sa rozvíjať, a už ide iba o to, prežiť zvyšných cca 40 minút. To je škoda, pretože dali sa podľa mňa využiť lepšie. Kľudne by som zniesol o 40 minút viac stopáže, len aby mali postavy ( a skvelí herci) viac priestoru zažiariť a mať medzi sebou nejaké interakcie. 7/10. ()

Katy.nka

Zombie téma není zrovna moje parketa, ale Jarmusche jsem si nechtěla nechat ujít. A dobře jsem udělala. Komedii z filmu dělají hlavně skvělé dialogy, i když pár situačních fórků se tu taky najde. Driver se stává mým oblíbencem, jeho jakoby napůl autistické reakce jsou vždy přesné a Murray mu zdatně sekunduje. Fandila jsem "Hobitovi" z obskurního obchůdku jak malá holka a zkoušela předpovědět, čím překvapí divná Tilda v roli majitelky pohřební služby (ale TOHLE jsem fakt nečekala a v tom okamžiku jsem si řekla "bože, to je ale slátanina"! .-)). Šla jsem z kina nabitá pozitivní energií, přestože jsem viděla víc vnitřností, než za posledních 10 let a fakt je nevyhledávám. Myslím, že se někdy k tomuhle filmu vrátím, jsem totiž přesvědčená, že mi určitě pár skrytých fórů a "odkazů" uniklo. ()

gemi

Je to pomalé a je to divné. A nezachrání to ani Bill Murray, kterého by člověk sledoval klidně jak čeká na autobus na zastávce. Místy je to opravdu vtipné, ale hlavně je to pomalé a divné. Ale to už jsem říkal. A takový je i film. ()

Sharpooter

Tento film má sto pět natáhnutých minut. Oni se prostě opravdu nebojí sedět pět minut v autě a dělat vtipy o tom, jak jeden z nich četl scénář. Jako omlouvám se, ale humor je tomuto filmu neznámá entita. No dobře bylo zde i pár dobrých vtípků, ale těch je v této sto pěti minutové patlanině opravdu málo. Herecké obsazení je úžasné, ale prostě režisér si nabere nejlepší herce a potom jim ani nevysvětlí co mají dělat, protože přesně tak to ve filmu vypadalo. Postavy byly napsány dobře, ale ti herci to prostě neuměli prodat, zdálo se mi, že neustále improvizovaly a že režisér jim dal scénář a řekl: "no tak si to nějak natočte". Prostě nejsou zde žádné emoce, ti lidi jdou na smrt a ani se nebojí. Dále mi hodně vadilo, že když našli první mrtvolu, tak hned řekli, že to udělali zombii...  Opět prostě žádné reakce na to, že existují nemrtví, jejich reakce byla asi takováhle: "no tak jsou tu zombii život jde dál"... Bylo zde hned několik příběhových linek, avšak většina z nich byla úplně zbytečná, anebo zde byla jen proto, aby film prodloužila o dalších pár minut. Shrnu to tedy: scénář je odpadní, herecké obsazení famózní, ale výkony už tak moc ne. Hlavní zápletka je trapná a hlavně bylo zde i několik příběhových linek, které zde byly jen proto, aby film prodloužily. 4/10 ()

rublik05 odpad!

Přes hodinu a půl jsem čekal, kdy se konečně objeví ten slibovaný humor. Hrozně jsem se musel přemáhat, abych během sledování neusnul, jelikož poutavost je zhruba na stejné úrovni, jako vtipné scény, nulová. Přišlo mi, jako bych sledoval slušně obsazené, ale nesmyslné nic, které absolutně ničím nezaujme, od samého začátku jen šíleně nudí, křečovité snahy o hlášky působí akorát tak trapně. Nemohl jsem se dočkat, až ta hrůza konečně skončí. Ztráta času, nemám co hodnotit. 0/10. ()

Likan7

Když vím, že jsou zombie pomalý, tak proč každýho napadne se zabarikádovat v obchodu a odříznout si únikovou cestu? Kdyby nechali Tildu to obejít, že za půl hodiny město vyčištěný. Jinak jasně, mělo to mít zřejmě nějaký přesah, minimálně ekologický a společenský určitě. Jenže se i díky tomu z hororové komedie stal fajn úvod...a pak byl konec. Úvod mě bavil, buddy chemie mezi Murraym a Driverem funguje, jejich klid uprostřed apokalypsy mě bavil. Škoda, že to byla ta jediná vyloženě dobrá věc. Ten "klid" a nic nedělání se po hodince okouká a pak jsem jen čekal na cokoliv, až byl konec. Vtip se scénářem je sice fajn, ale je to už jen snaha odvrátit nudu. ()

emjey

Cerna komedie, jak ma byt. Paradne jsem se bavil,. Jen skoda poslednich dvaceti minut... tam uz to bylo jako upne jiny fillm... skoda. ()

pekl

Taková blbůstka, něco jako když si bratři Coenové natočili s hereckou extratřídou Po přečtení spalte. Pokud k tomu takto přistoupíte, budete se královsky bavit! ()

Meev

Satira? Kdeže né, satira by byla trošku úderově vtipná a nadnesla by se nad tématem. Horor? Kdeže né, u hororu by měl člověk alespoň pocítit náznak atmosféry vyzařující z filmu. Takže tedy komedie? No, tak pokud se dá těm hloupým pokusům o nabušené hlášky, při kterých smíchy padá kino říkat vtipy, tak by to komedie být mohla. Bohužel to ale na komedii nevidím. Možná pro tento film měli vymyslet speciální žánr, do kterého zapadají filmy bez emocí, nudné, utahané, neatmosférické, filmy, kde místo pravé hororové hudby hraje píseň s akčních filmů, která se do filmu absolutně nehodí, filmy, kde se jedná o zombie a najednou se zde objeví ufo- vše je samozřejmě nevysvětlitelné tak, aby to sledovatel nepochopil. Filmy, kde se střídá omyl za omylem a věci nedávají smysl (třeba jako proč z hrobů vylézali jen lidé? Kde byli mrtví dobytek, psi, kočky, atd...), filmy, ve kterých scénář nedává smysl a je až nápadně hloupoučký a filmy, u kterých je zabit potenciál na rozjetí vedlejších linek, protože tady vedlejší dějové linky skončili ještě před tím, než stihly začít. ()

Equilita

Mám pocit, že Mŕtvi neumierajú je film, ktorý si robí srandu sám zo seba, lenže až tak vtipné to nebolo. Najviac mi sedelo pomalé tempo amerického vidieku (rozumej zapadákova) a to je asi tak všetko. Zombíci boli len bonus, ktorý mierne narušil život extrémne flegmatických postáv a v tom jedinom som videla akúsi vtipnosť. Hodnotenie je niekde na pomedzí 2,5-3* ()

Shanen29

Marně si snažím vzpomenout,kdy jsem viděl naposledy film,tak nabouchaný hvězdama.Možná Jarmusch i počítal s alternativou méně úspěšnou,takže obsazení má mít vliv na korigování výsledku filmového snažení.No co dodat,zkusil to a tři hvězdy dávám. ()

Cooller odpad!

? eh... o čem to sakra vubec bylo? dystopie? varování?.... už od začátku to vypadalo jako něco s uplně dementnim psychologickym podtextem který, poukazuje na lidi dnešní společnosti schopne soustředit se pouze na svou životni bublinu, ve které je jen kafe, wifi, nebo jina pičovina na které je člověk dnes běžně zavisli a v dusledku toho pak tedy niči vše a všechny okolo sebe, cele to z povzdali samozřejmě pozoruje vyvrhel společnosti, -všemi zavrženy mistni blazen- kterého si do přiběhu, který je už tak dost bezpředmětný prostě nelze zařadit jinak. Nějaka taková pointa se nakonec v zavěru i potvrdi kde se z pozorujiciho mistniho blazna stane vypravěč, který to cele všem objasní protože, on zombie žadneho druhu nikdy nebyl a nikdy tedy ani nebude, on pouze pozoruje jak se svět žene pomalu do sraček.... a aby to nebylo cely tak obvious nechyběla ani Ufo Thurman vsuvka v podani Tildy Swinton... sem si jisty že by se to taky dalo nějak stupidně psychologicky vysvětlit, ale nad tim se už fakt jen pousmal, o vykonu Adama Drivera se neda řict snad vubec nic pozitivniho stejně tak jako o celym filmu ale když už... a to neřikam protože spolu s disney už par let kurví star wars a nemam ho proto zrovna v lasce, ale protože očividně neumi zahrat vubec nic věrohodně o komedii nemluvě...(byla to komedie ne?) zbytek osazenstva je jen do počtu, pro přikalani lidi.... jestli se nepletu a Hollywood spolu s Jarmuschem chce poukazovat na nedostatky dnešni společnosti zrovna timhle zpusobem, tak už mužeme jen brečet protože utopie se fakt nedočkame :D misty sem se zasmal, ani ne vtipu jako spíš jeho satirickemu podani což Jarmusch umi dobře, ale ani tak si to nezaslouži hodnocení protože je to cele prostě takřikajic "bez duše" ... vlastně se sam sobě divim že sem to v pulce nevypnul... asi sem diky obsazeni čekal nějaky zvrat který ale stejně jako Godot prostě nepřišel ()

Clark_Kent

Musím se přiznat, že určité vibrace tahle zombieovka ve mě určitě zanechala. Tohle nestandartní pojetí snímku, kouzlí celkem zajímavý bizarní podívanou. Odpověď je nebrat příliš vážně nic, co není potřeba brát příliš vážně. Navíc pěkný herecký obsazení. ()

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

15.07.2019

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

25.05.2019

Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily.… (více)

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes