Bílý palác

White Palace

Biely palác

Drama / Romantický

USA, 1990, 103 min

Docela milé překvapení mi uchystal tento americký film, který vypráví o lásce mladšího muže ke starší ženě. Sám jsem něco podobného, ovšemže v jiných kulisách, zažil či poznal na vlastní kůži. Tady se tvůrcům podařilo ještě přidat další moment, on pochází ze zámožnější vrstvy a navíc je Žid a ona je chudá, obyčejná žena, prodavačka, která má problémy s placením nejen za elektřinu, kterou jí i jednou vypnou. Snad taky někdo natočí film o lásce a soužití citlivého muže s superhysterickou ženou, a to alespoň tak, jako se podařilo postihnout vztah dvou lidí, muže a starší ženy v tomto filmu.(15.1.2012)

Vzťah medzi staršou ženou a mladým mužom z odlišných spoločenských tried naráža na obavy mladíka z prijatia ženy jeho rodinou (ako sa neskôr ukáže oprávnené). Jediné, čo môže udržať ich pomer je sila vzťahu. Námet o skôr narodenej partnerke nie je nový. Zaujímavé je napr. porovnanie s Fassbinderovým filmom Strach jesť duše. Mandoki konflikty s okolím, vyplývajúce z neprimeraného vekového rozdielu nestavia do popredia, zameriava sa spoločne prežité chvíle udržiavané vášňou, konfliktami, vyznaniami. Oproti nemeckému predchodcovi ale len kĺže po efektnom povrchu prvotného očarenia partnerom. Koniec je v znamení morálneho poučenia o úprimnej láske, ktorá prekoná všetky prekážky (hrdinovia sa pri jej verejnom prejavení dočkajú potlesku). Napriek tejto uhladenosti ide o pôsobivý príbeh, ukazujúci ako sa nielen spoločnosť, ale aj samotní aktéri vzťahu vzpierajú životu odlišnému od daných spoločensko - vzťahových vzorov a pravidiel. 70%(2.2.2006)

Příjemný romantický film, který ale má oproti běžné "romanťárně" něco navíc, a to jednak skvělé herecké výkony hlavních představitelů, a jednak dilema týkající se toho, nakolik jsme ochotni upřednostnit své city před očekáváním okolí, rodiny, případně vlastními zakořeněnými představami o tom, co je vlastně "správné", nakolik jsme v životě ochotni riskovat a pouštět se na "neznámou půdu". Působivý příběh ještě umocňuje pěkná hudba.(3.3.2017)

"Napovím ti Frede Astairee, nejsem žádná Ginger Rogersová."____BÍLÝ PALÁC je drama s romantickými prvky a sólo pro dva herce. Mladičký James Spader i Susan Sarandon (nominace Zlatý glóbus) se pro své role výborně hodí a jejich společné výstupy mají náboj. Za pochvalu stojí výborně napsané dialogy, které mnohdy pobaví. "Moc se mi líbíš, máš krásné oči. Už ti někdy někdo řekl, že vypadáš jako Tony Curtis?" Nakonec nechybí ani dramatické momenty ("díkůvzdání u Horowitzů", "vysavač darem", atd.), originální happy end a příjemná atmosféra (hudba George Fenton).____Maďarský kameraman Lajos Koltai je dnes známý, také jako režisér - drama SORSTALANSÁG (2005).(24.5.2007)

• Brinkley

Já nevím, strašně ráda bych kvůli oběma hlavním představitelům dala víc, ale asi nejsem životem ještě tak semletá, abych tomuto příběhu uvěřila. Susan Sarandon vykreslila postarší číšnici Noru velmi reálně, ovšem postava Maxe... Jen příklad: nejdříve je nám představen coby prototyp odpovědnosti a pak si klidně sedne totálně zlitej za volant. Dosadit za ústřední dvojici méně schopné herce, asi bych Bílý palác po půl hodině vzdala a byla bych tak ušetřena poněkud směšného závěru.(1.11.2012)