Bílý palác

White Palace

Biely palác

Drama / Romantický

USA, 1990, 103 min

Susan Sarandon a James Spader jsou tady prostě tak dobří, tak skvěle si padnoucí, i když se k sobě nehodí, stejně jako se k sobě nehodí jejich postavy, ale proto ten jejich zajímavý filmový vztah funguje. Je lidský, je upocený, je nereálný, ale přesto je to prostě povedená romance, která mi sedla i svým vyústěním.(14.2.2018)

No tak to jsem se opět pěkně naštvala. Sama na sebe. Protože jsem si DVD koupila kvůli SUSAN SARANDON. Ta mě sice nezklamala svým výkonem (spíše jsem žasla, že takovou roli vzala), ale celkově film obhajuje to, co moje generace prostě netoleruje a co já osobně odsuzuji. Stará bába a mladý kluk v posteli ! Copak o to, dnes je to móda, to vidíme na našich zpěvačkách a herečkách, jak si berou mladé chlapy. No oba se z toho mají dobře. On se zacvičí a ona si s mladým kohoutkem CHVÍLI užije. To nemůže mít trvání... a ať mě nikdo neoblbuje ve filmu láskou ! Příroda je příroda a vždy to musí končit krachem. Jen se zahleďte do literatury a do života kolem sebe. Po umělecké stránce to bylo více erotické než zábavné, ale réžie už asi nevěděla jak z toho ven, tak to zakončila "pitomou závěrečnou scénou v hospodě". Dávám tomu průměr s velkým sebezapřením.(9.12.2011)

Docela milé překvapení mi uchystal tento americký film, který vypráví o lásce mladšího muže ke starší ženě. Sám jsem něco podobného, ovšemže v jiných kulisách, zažil či poznal na vlastní kůži. Tady se tvůrcům podařilo ještě přidat další moment, on pochází ze zámožnější vrstvy a navíc je Žid a ona je chudá, obyčejná žena, prodavačka, která má problémy s placením nejen za elektřinu, kterou jí i jednou vypnou. Snad taky někdo natočí film o lásce a soužití citlivého muže s superhysterickou ženou, a to alespoň tak, jako se podařilo postihnout vztah dvou lidí, muže a starší ženy v tomto filmu.(15.1.2012)

Spoilerů řada jako obvykle. Doufal jsem v Jamese Sadera v jeho úchylné (přirozené?) poloze. Romantické tóny saxíku mě nejdřív trochu postrašily, ale scéna s blowjobem od Susan Sarandon utvrdily... tedy utvrdily v přesvědčení, že mne instinkt neklamal. Solidní drama muže, který se zabouchl do někoho, s kým nemůže mezi "přátele" (a ženy, jež to až příliš dobře chápe) kazí nepřirozené notlivých scén (Spaderovy poblázněné návraty do postele, závěrečný výbuch vášně na prostřeném stole) to, čím film v zásadě není - totiž romantickou sračku. Když budete shovívaví, anebo budete ve správný čas na záchodě, film si lze užít, protože téma snobského studu je podáno vkusně (vezmete-li v úvahu datum vzniku, je to téměř zázrak) a hlavní představitelé zaslouží za jedna.(18.10.2011)

"Napovím ti Frede Astairee, nejsem žádná Ginger Rogersová."____BÍLÝ PALÁC je drama s romantickými prvky a sólo pro dva herce. Mladičký James Spader i Susan Sarandon (nominace Zlatý glóbus) se pro své role výborně hodí a jejich společné výstupy mají náboj. Za pochvalu stojí výborně napsané dialogy, které mnohdy pobaví. "Moc se mi líbíš, máš krásné oči. Už ti někdy někdo řekl, že vypadáš jako Tony Curtis?" Nakonec nechybí ani dramatické momenty ("díkůvzdání u Horowitzů", "vysavač darem", atd.), originální happy end a příjemná atmosféra (hudba George Fenton).____Maďarský kameraman Lajos Koltai je dnes známý, také jako režisér - drama SORSTALANSÁG (2005).(24.5.2007)