Nathan Detroit (Frank Sinatra) již dlouho organizuje ilegální setkání hráčů hazardních her. Čtrnáct let slibuje své milé Adelaide (Vivian Blaine), že toho zanechá a konečně se s ní ožení. Tentokrát ale nutně potřebuje 1000 dolarů, aby byla další hra vůbec zabezpečena, tak se vsadí s protřelým hráčem Sky Mastersonem (Marlon Brando), že nedokáže dostat na večeři do Havany dívku, na kterou ukáže. Sky sázku uzavře a Nathan mu vybere Sarah Brown (Jean Simmons), která má v hlavě pouze boj proti alkoholu a hráčství... (Pohrobek)

Anderton

Je takmer až šokujúce vidieť takmer po sebe dva filmy o gamblingu z tej istej hollywoodskej sezóny s tak odlišným vyznením. The Phenix city story a Guys and dolls nemôžu byť už rozdielnejšie filmy. Jeden sa snaží byť tak reálny, ako to len na filmovom plátne ide a druhý naopak sa snaží vyvolať u diváka maximálnu ilúziu nereálnej rozprávkovej muzikálovej fikcie. Ani vydarené piesne predvádzané troma superstars tej doby mi nedali odpoveď na otázku, prečo priamočiara a predvídateľná zápletka trvá dve a pol hodiny. ()

dopitak

Sinatra ve svém období mafiánských filmů (Muž se zlatou paží, Suddenly) byl prostě jedinečný, a Brando mu tady byl důstojným hereckým partnerem. Po hudební i taneční stránce zcela na výši. Sluší se vyzdvihnout pěvecký výkon pupkatého Nicely-Nicely Johnsona v podání Stubby Kaye Viviana, po Frankovi asi nejlíp odzpívaná role. Blaine v roli Nathanovy milé Miss Adelaide má srandovní výslovnost hlásky r, takže "person" v jejím zpěvu je "pejson" :-) Vše podstatné krásně vystihl kolega Pohrobek, jen dodávám, že se děsím okamžiku, kdy tohle budou dávat na české MGM v dabingu našich rychlodabérů-specialistů. ()

kaylin

Haha. Marlon Brando v komediální muzikálu. To mě opravdu pobavilo. A nejspíš tam bude zpívat, že jo? Nebyl jsem schopen si toho herce dát do nějaké takové role, a tak jsem jen dvě hodiny a půl čuměl, jak geniální je i v téhle roli. A ano, zpívá, tancuje. Pro mě neuvěřitelný zážitek, nemluvě o tom, že snímek je skvěle zvládnut choreograficky i výpravou. A navíc je to taková pěkná naivní romance, která funguje. No jo, vyrazilo mi to dech. ()

Blofeld

Zcela upřímně si dovolím tvrdit, že lepší filmovou adaptaci broadwayského muzikálu těžko najdete - FRAJEŘI A SAZE se, spolu s MY FAIR LADY - drží na špici mého žebříčku adaptací, protože se vydali cestou úcty a věrnosti k jevištní verzi. A úplně nejlepší je, že Vivian Blaineová, původní broadwayská Slečna Adelaide, si svou roli zopakovala i tady - její psychosomatické číslo ADELAIDIN NÁŘEK je jedním z nejvtipnějších momentů v historii muzikálu. ()

Pohrobek

Velmi vkusný klasický muzikál, který nestaví ani tak na příběhu, jako na stylizaci postav - Marlon Brando jako frajer, který se spíše nechtěně zamiluje do příliš slušné dívky; Frank Sinatra coby sympatický nespolehlivý organizátor nelegálních her, který své milé již čtrnáct let slibuje manželství a to, že zanechá svého nekalého zaměstnání; a Jean Simmons jako vzorná dívka, věnující se pouze bohulibým činnostem, která podlehne Brandovu šarmu. Brando hraje naprosto regulérně a přirozeně, jako by se ani nejednalo o jasnou žánrovou záležitost. Co se týče pěveckých vystoupení: nejvyšší kvality jsou pochopitelně ta Sinatrova, pěkně zpívá i Jean Simmons, Brando boduje především příjemně civilním projevem. Dalším velkým plus filmu je obdivuhodná choreografie těch uličních i kabaretních scén, celková krásně barevná stylizace a vtipné a svižné písničky. ()

• Marlon Brando měl velký problém v nahrávacím studiu nazpívat svou část textu. Zvukaři museli nakonec všechny krátné části a pokusy sestříhat k sobě tak, aby to vypadalo, jakoby zazpíval všechno v kuse. (Mol)
  • Scéna, v ktorej počas dlhého monológu Marlona Branda (Sky Masterson) mal Sinatra (Nathan Detroit) zjesť tvarohový koláč. Zlomyseľný Brando sa zámerne vždy v poslednej vete pomýlil. Po ôsmom opakovaní už mal toho Sinatra dosť a vykríkol: „Ty posratý newyorský herec! Čo si myslíš, koľko tvarohových koláčov môžem zjesť?".
    (Raccoon.city)
  • Frank Sinatra si při natáčení s Marlonem Brandem příliš nesedl. Brandova role se mu zamlouvala víc a na svém místě by raději viděl Genea Kellyho. Brandovi říkal "Mr. Mumbles", čímž narážel na poněkud huhlavý způsob Brandova vyjadřování. (Oblivion)

Související novinky

Tatum a Gordon-Levitt vs. Sinatra a Brando?

Tatum a Gordon-Levitt vs. Sinatra a Brando?

28.04.2013

Studio 20th Century Fox se už několik let pokouší natočit novou verzi klasického muzikálu Guys and Dolls (u nás jako Frajeři a saze) z roku 1955. Po dlouhých jednáních se konečně podařilo zajistit…

Guy Ritchie zkusí muzikál

Guy Ritchie zkusí muzikál

06.07.2009

Tahle zpráva se proplétá internetem už asi měsíc a kvůli podivné kombinaci tvůrce a žánru to vypadalo na kachnu, ale opak je pravdou. Ritchie natočí novou verzi Mankiewiczova Guys and Dolls (u nás…