Geniální přítelkyně

• Itálie L'amica geniale (více)
Itálie / USA, (2018–2023), 30 h 46 min (Minutáž: 43–74 min)

Tvůrci:

Saverio Costanzo

Předloha:

Elena Ferrante (kniha)

Hudba:

Max Richter

Elisa del Genio, Ludovica Nasti, Luca Gallone, Fabrizia Sacchi, Antonio Milo, Antonio Pennarella, Vittorio Viviani, Gennaro Canonico, Gaia Girace (více)

Série(4) / Epizody(32)

Když nejdůležitější přítelkyně v jejím životě jednoho dne beze stopy zmizí, Elena Grecová, nyní již postarší žena ponořená v domě plném knih, zapne počítač a začne sepisovat příběh jejich přátelství. Raffaellau Cerullovou, které vždycky říkala Lila, potkala v prvním ročníku základní školy v roce 1950. Jejich příběh, odehrávající se v nebezpečné a fascinující Neapoli, pokrývá více než 60 let jejich života. Elena se pokouší popsat tajemství Lilliny osoby, své geniální přítelkyně, která je pro ni svým způsobem nejlepší kamarádkou i nejhorším nepřítelem. Osmidílný seriál Geniální přítelkyně je inspirován stejnojmenným mezinárodním bestsellerem z pera Eleny Ferranteové. (HBO Europe)

MI-380

Ilustrace geniálních knih, příjemné připomenutí děje, dobré obsazení. Vadila mi jen pomalost scén. Italové jsou většinou rychlí, čiperní, nedávno mě v Římě v metru fascinoval věčný eskalátorový poklus většiny pasažérů nahoru i dolů. Proto mi vadila pomalost záběrů, dlouhé pohledy, pomalu vykonávané domácí práce. Zrychlením do normálu mohli tvůrci zkrátit celý projekt o třetinu. 75% (zatím 748 hodnotících s průměrem 82%). ()

Danikaa

Dobová atmosféra, kostýmy, vizáž boli zachytené výborne. No pod pojmom priateľka, si nepredstavujem osobu, ktorá je tu len ak to jej vyhovuje a potrebuje pomoc. Vlastne vás využíva vo svoj prospech, zhadzuje v spoločnosti, len aby ona bola zaujímavá, ignoruje vás keď ju potrebujete. Podľa mňa je Lila geniálna len v tom, ako vie manipulovať s ľuďmi. Na seriáli ma zaujalo hlavne prostredie v ktorom sa odohráva a udalosti 60-tych a 70-tych rokov v Taliansku. Viac ako 3* si však nezaslúži. ()

Hanys_

S1 4/5_ Další HBO libůstka, ze které ta atmosféra poválečné Itálie přímo čiší. Herecky taky kvalitka, ale po těch osmi dílech mám prostě pocit jakoby mi někdo pustil půlku fakt dobrého filmu a že na zbytek se mám podívat za rok. ()

kolemjdouc

Postavičky holčin v ušmudlaných šatečkách , stojících před zavřenými dveřmi,byly jak z dobového obrazu,Skvělá atmosféra.Fimařům i hercům bravo.Opravdu jsem chvílemi měla pocit že ten hrnec ,vyhozený z okna zhrzenou milenkou ,přistane u mě v obýváku.To umí málo kameramanů,To nebylo jen takové cílené házení věcí přímo do záběru.Ale 16 epizod do šestnácti týdnů?Snad se dožiju konce! ()

krauset

Geniální přítelkyně má podobně jako Lila dar vystihnout atmosféru, najít správná slova (a správné obrazy) k uchopení reality, její svět je živý a rázný jako puknutí měděného nádobí. Lila občas mluví o své vytrženosti, „roztřepenosti“, ale v třetí řadě Geniální přítelkyně žádnou roztřepenost nenajdeme. Je to mimořádně odvyprávěný, sebevědomý kus televize, který se nebojí zabíhat do intelektuálních témat, nechává své postavy hovořit zaujatě o literatuře a filosofii, a přitom je neredukuje na nudné panáky. Ukazuje i jejich vášně a neštěstí. Zároveň přibližuje dobu, v níž se děj odehrává, včetně soudobých sociálních hnutí a střetů mezi mladými fašisty a mladou levicí. A když Pasquale připomíná, že to jsou dělníci a jejich ruce, které vše kolem vybudovaly, je naprosto srozumitelné, proč vidí svět tak, jak ho vidí. Geniální přítelkyně, která mě uhranula v momentě, kdy v první sezóně zpochybnila, kdo z dvou dívek je vlastně tou geniální, je i nadále pozoruhodnou kresbou ženského přátelství. Třetí díl Neapolské ságy se jmenuje Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou, a já si nedovedu představit, že by po třech sériích takovéto kvality někdo nezůstal. Recenze všech tří řad na TVZone zde. ()

Extrakritik

Záčátek dobrej,ale potom se to zvrtlo pouze v romantiku. :/ 60% Navíc mě hlavní postavy hrozně vytáčeli,především ta přičmoudlá. Druhou sérii jsem ani nedokoukal. ()

Kvítek

Tak už chápu, že "mít doma itálii" není jen takové pořekadlo! Běžně těžko snáším díla, kde se hodně řve a nešetří násilím, tak se sama divím, že jsem nejen vydržela, ale dokonce dychtila po každém dalším dílu. Moc jsem si užívala první dvě epizody, kde byly hlavní hrdinky malé dívenky. Excelentní výběr hlavních protagonistech skrýval velký potenciál, vůbec bych se nezlobila, kdybychom osudy malé Lenu a Lily sledovali o pár dílů dýl. Ani u dospívající verze ústřední dvojice nesáhli tvůrci vedle, na Lilu se dobře dívá, ikdyž byste jí nejradši přidali další facku sami, v Eleně musí divák krásu hledat, ale za to ví, že tam někde pod zdánlivě nezajímavým povrchem je. Zhruba od poloviny druhé série jsem měla seriózní problém s Lilou, jejíž tvrdohlavý výmysly mě vytáčely víc a víc. Vzpurná černovlasá manipulátorka holt není charakterem, s kterým bych se dokázala ztotožnit. Ne nadarmo mi ségra řekla, že jsem trochu jako Elena, jejíž tichý a slušný projev je mi víc vlastní (i když to její věčný civění beze slova alá nechám si všechno líbit bylo někdy už taky na proplesknutí). Nejednou mi přišla na mysl otázka, jestli má Lenu zapotřebí kamarádit se s někým jako je Lila. Ale divák tak nějak ví, že navzdory všem těm hnusným poznámkách, Lilou iniciovaným průšvihům a fakt hnusné zradě na Ischii, je pouto mezi holkami od naproti jedním z mála světel v šedivém temném neapolském tunelu. V celkovém hodnocení nelze opomenout dokonalou hudbu, jejíž mrazivost pichlavě podtrhovala tíživé okamžiky, nebo naopak rozsvěcovala těch pár veselých. Stejně fenomenální je zaprášené prostředí čtvrtě, které je stejně umolousané jako bídné životy jejich obyvatel. Výlety na Ischii byly naprostým balzámem pro duši, byť jen chvilkovým, neboť i zde nás dostihla lidská zkaženost, zrada a křivda. Jsem moc ráda i za závěr, který byl jakýmsi zadostiučiněním, že každému, co jeho jest. ()

noelcoward73

Doporučuji přečíst knihy. Poslední 2 jsou sice trochu slabší, hlavně příběhově, ale Elena Ferrante, ať už je to kdokoliv, dokáže velmi poutavě psát. První série je věrně dle knihy. Viděl jsem to těsně po přečtení. Tak za mě velká spokojenost, nedá se nic vytknout. V brzké době musím zhlédnout další sérii. Doufám, že se pak dočkám i těch zbylých dvou dílů. ()

Mlle

Přirozené prostředí seriálu – klasické kulisy a v nich lidé, kteří si na nic nehrají – poskytuje jistou filmovou úlevu (od zateplených oranžových domů nebo třeba od všeobecně převládajícího pokrytectví 21. století). Lila je ovšem tak mistrovsky nesympatická, blazeovaná potížistka, že dá přemáhání vydržet s ní jediný díl. Neustálé porovnávání osudů a litování sama sebe Elenou je brzy nadmíru únavné. Zbytek je civilní sled příběhů, ve kterém o nic nejde. Někdy méně a někdy více vzdálená připomínka offline světa, v němž se všední i nevšední příběhy odehrávaly mezi lidmi a v hlavách. Na film nebo seriál ale trochu málo. ()

Solifuga

Ideální je číst knižní předlohu a hned při tom sledovat seriál, aby doplnil, co text předat nemůže (například italské kulisy a atmosféru). Seriál samostatně působí docela stroze, za což nejspíš může scénář, který se téměř doslova drží dialogů z knížky a nedaří se mu postihnout motivace postav. Občas je tento problém řešen pomocí hlasu vypravěče, ale i to působí trochu strojeně. ()

JakeG

Vážení a milí uživatelé ... po dvou letech mám zase zjevení a zase za tím stojí italové. Pozornému a soustředěnému diváku jistě neunikla ta tiseň a syrovost tohoto veledíla .... už dlouhou mě seriál nenutil jít tak hluboko a nenechal mě bez dechu, i když nebylo vyřčeno jediné slovo. Doporučení ... prostě se dívejte! PS: Italové toho hodně namluiví, ale i beze slov se mají o co opřít ... spoiler svatba ()

yvona

Je to dlouhý, suchopárný, je to o ničem, Margherita Mazzucco je naprosto marná a Gaia Girace na tom není o moc líp. Absolutně bezvýrazné herečky (?). Přetažená sága, která je o všem možném (boty, lahůdkářství, boty, rvačky, řev, zase boty, hádky...) jenom ne o přátelství. Celý příběh stojí na osudu jedné bezvýznamné psychopatky, o které ti podivní lidé, bůh ví proč, tvrdí, že je inteligentní až geniální. ()

dlouha_potvora

Hodně chabý pokus o oživení jednoho z nejimaginativnějších realistických románů co kdy byl napsán. Jediné, co je na něm opravdu "brilantní" - je casting. Postavy v seriálu opravdu skvěle odpovídají popisu postav v knize. Zbytek spíš dost podprůměrná, křečovitá schematická slátanina v evidentně dutých filmových kulisách (fakt nemohli najít nějaké výpravné lokace?), mezi něž patří i dost slabé, místy až teatrální výkony herců. HBO prostě nějak ztrácí ten dřívější um převádět literární klenoty na obrazovku, bere to moc hopem. Neapolská sága by si zasloužila mnohem pomalejší plynutí a věnování se detailům, a jejich postupným změnám během životního cyklu postav, které jí právě dělají tak autentickou. Místo toho seriál vybírá záměrně jen ty nejdramatičtější a nejfotogeničtější momenty, které klade chronologicky, ale bez plynulosti, za sebe a prokládá to patetickým voiceoverem, který má od původního cynického tónu vypravěčky v knize opravdu hodně daleko. ()

Sharleen

Vydarený dramatický seriál z prostredia jednej chudobnej štvrte povojnového Neapola. Má to tú správnu atmosféru a skvelé herecké výkony, najmä malá Lenu a Lila hrajú ako o život. V teenegerskom prevedení je pre mňa presvedčivejšia skôr Lila. Veľa sa tu toho odohráva neverbálnou komunikáciou, pohľad či gesto povedia často oveľa viac ako slová. Niektoré scény priam bravúrne, iné naopak zbytočne naťahované, čo trochu uberá z môjho hodnotenia, ale ako celok rozhodne zaujalo. ()

Mire

Celkom pekný seriál o dvoch priateľkách, z ktorých mi ani jedna nepríde geniálna a ani jednej nijak zvlášť nefandím. Elena je hrozná suchárka a Lila hrozne problémová. Neviem no. ()

ostravak30

Geniální přítelkyně není pouze románem o dvou přítelkyních. Je též dílem o italské společnosti padesátých a šedesátých let a sociální (ne)rovnosti na periferii. Je o rozvoji mafiánských sklonů některých rodin. Pravda, zajímavější je až druhá polovina, kdy děti dospějí a stávají se dospívajícími dívkami, posléze ženami a konečně matkami. Seriál se může pochlubit kvalitní výpravou, kostýmy a především hereckými výkony. Divák si ale musí zvyknout na poněkud složitý způsob vyprávění, kdy se musí dobře orientovat ve jménech a postavách jinak se občas ztratí, což se mi sem tam stalo. Úvodní znělka je výborná a právě obě dvě představitelky zahrály skvěle. ()

nemer

Skvělé herecké výkony, hmatatelná melancholická atmosféra a brilantní hudba. Seriál hodnotím nejen díky hudebnímu podkresu prozatím jako působivější než knižní zpracování (hodnocena první série). Nemyslím, že je seriál přespříliš italský, podle mne dokáže oslovit mnohem širší spektrum publika, snad jen pro mladší generace vyrůstající ve sterilním online prostředí bude barvitost života hlavních protagonistů a omšelost prostředí hůře stravitelná. Po dlouhé době mimořádný seriál, který snadno probudí vzpomínky na dětství, na to, kým jsme kdysi byli, a už nejsme. ()