Na nože

• USA Knives Out (více)

Satirická krimi komedie Na nože zábavným způsobem ukazuje, jak může dopadnout vyšetřování záhadného úmrtí autora tajemných detektivních příběhů, když jsou všichni v jeho blízkosti podezřelí. Svérázný detektiv Daniel Craig pojme řešení případu po svém a vyšetřování každého člena této excentrické rodiny se ukáže býti složitější, než se zpočátku zdálo. V napínavém detektivním příběhu, v duchu nejlepší tradice Agathy Christie, rozehrají herecký koncert Chris “Captain America” Evans, Jamie Lee Curtis, Michael Shannon, a Don Johnson. (Vertical Entertainment)

fafejt001

DOST dobrééé . Jak se v tom zamoceš , tak už se nevymoceš . A vypadalo to úvodem , že to bude taková selanka . A ono ne . A navíc skvělé obsazení . ()

hony23

No rozhodně bych to nenazval satiristickou krimi komedií, z těch 3 ingrediencí jsem tam našel jel jen tu krimi, která mě ale nakonec uspokojila. Máme tu jednoho nebožtíka a kupu dalších lidí, kteří s ním v dobu smrti byli v domě a zároveň měli motiv se ho zbavit. Pak je tu soukromý detektiv, kterého kdosi neznámý najal, aby našel vraha a neméně důležitou roli hraje i překvapivá závěť, která okruh podezřelých ještě rozšíří. ()

HellsAngel

Johnson si v mnohých aspektoch ctí tradíciu odkazu Agathy Christie oveľa viac ako tri roky stará Vražda v Orient Exprese Kennetha Branagha. Zároveň ale s klasickými prvkami žánru narába hravo a sviežo, v niektorých momentoch dokonca až úmyselne parodicky. Popritom všetkom ale nezabúda na dôkladné prekreslenie postáv, ich vzájomných vzťahov a motívov na spáchanie zločinu. Hlavná kriminálna zápletka je vystavaná z viacerých vrstiev a nebojí sa (zdanlivo) vyložiť všetky karty na stôl už v prvej polovici snímky. Záverečné rozuzlenie som v takejto podobe nečakal, čo sa mi rozhodne nestáva často – myslené ako pochvala. Moje sympatie si získal aj svojský detektív Benoit Blanc v podaní Daniela Craiga, ktorý v jednom z rozhovorov prezradil, že by si úlohu rád zopakoval, nakoľko si natáčanie ohromne užil. A je to vidieť! Už len jeho prízvuk stojí za zhliadnutie. Znamenitú prácu ale odviedol celý herecký ansámbel. Plné hodnotenie nedávam iba preto, že v porovnaní s klasikami žánru to rozhodne nehrá rovnakú ligu. Prípadné pokračovanie by už ale mohlo... ()

Astonko

Veľmi inteligentná komédia zakamuflážovaná ako detektívka, ktorej som to všetko zožral aj s navijakom. Viem, že to hovorím pri skoro každom filme, no to obsadenie tu je fakt hviezdne. Najviac ma bavila postava Toni Collette. Technicky tiež vypiplané do najmenšieho detailu 10/10 ()

Heywood

Jako detektivka je to brak, ostatně Raymond Chandler tento styl dávno definoval, jako film je to zábava, Craig výborný, při lži zvracející sestřička originální, ale podruhé si to nedám. To vysoké hodnocení tu vypadá zfalšované. ()

Synesis

Film byl moc dobrej a Rianu Johnsonovi to zjevne svedci mnohem vic nez Last Jedi, kterym pokazil serii a to mu nebude nikdy odpusteno (mnou i velkou casti fanousku) ()

SamGee

Meno Rian Johnson sa najčastejšie spája so sci-fi hitmi ako Looper a Star Wars: Poslední Jediovia. Hoci je to pravda, na začiatku svojej kariéry natočil diela s detektívnym nádychom ako Zmiznutie, Bratia Bloomovci a pár epizód z Breaking Bad. Po vyskúšaní sci-fi žánru sa rozhodol vrátiť ku koreňom a natočiť pre dnešných divákov svoju verziu klasickej detektívky. Dej sa začína vraždou Harlana Thrombeyho (Christopher Plummer), bohatého a úspešného spisovateľa, ktorého smrť prekvapí celú rodinu. Tá čoskoro zdedí jeho majetok a súčasne polícia hľadá príčiny jeho úmrtia. Vyšetrovanie prebieha bez problémov, až kým nepríde na scénu svetoznámy detektív Blanc Benoit (Daniel Craig). Svojskými metódami vypočúva jednotlivých členov rodiny a postupne odkrýva lži, rodinné tajomstvá i šokujúce odhalenia. Samotný príbeh využíva tradičné postupy z kriminálok, avšak film ponúka divákom viaceré prekvapenia. Jedným z nich sú flash-backy postáv z rodiny, ktoré rozprávajú o danej situácii z vlastnej perspektívy. Týmito subjektívnymi retrospektívami sa dozvedáme viac o ich charaktere, vzťahu voči Harlanovi a ich motiváciách. Ďalej tu sú zvraty, ktoré sa postupne vygradujú až do finále. Celá snímka je popretkávaná čiernym humorom. V niektorých detektívkach by tento druh humoru prekážal, ale v tomto počine funguje výborne, hlavne pri hádkach rodiny. Keďže ide o kriminálku, musí v sebe obsahovať postavu detektíva, ktorého hrá Daniel Craig. Ten zosobňuje „poirotovský“ typ, ktorý má svetové renomé, silný prízvuk a svojrázny prístup voči práci. Podľa môjho názoru Daniel bravúrne zahral toto záhadné indivíduum. Spolu s Craigom žiari aj pôvabná herečka Ana de Armasová, ktorá si ľahko podmaňuje publikum vďaka kráse, šarmu, nevinnosti a zmyslu pre pravdu. Chválim podarené výkony príslušníkov rodiny v tomto zložení - Chris Evans, Jamie Lee Curtisová, Don Johnson, Michael Shannon a Toni Colettová. Užijete si ich komplexnosť a vzájomné potýčky, ktoré patria medzi top momenty tejto snímky. Škoda len, že nedostali väčší priestor vo filme. Hudba od Nathana Johnsona, bratranca spomínaného režiséra, má pár zaujímavých motívov, ale po skončení titulkov na nich zabudnete. Na rozdiel od hudby oceňujem kulisy Harlanovho domu, vzácne rekvizity, pestrofarebné kostýmy a strih, vďaka čomu dostáva príbeh šmrnc a hĺbku. Rian Johnson ponúka netradičnú kriminálku, ktorá nielen prevracia samotný žáner naruby, ale aj srší zaujímavým hereckým kastingom, vtipnými dialógmi, neočakávanými obratmi a štylistickým vizuálom. Kino by som odporučil navštíviť hlavne fanúšikom obľubujúcim detektívne príbehy na štýl Agathy Christie. Príbeh: 10/10, Herci: 8/10, Hudba: 6/10, Kulisy, rekvizity, kostýmy a strih: 8/10, Celkovo: 8/10. ()

mouzi

Super zanrovka s komedialnimi momenty. Neco takoveho tu dlouho nebylo a asi zase dlouho nebude. Trochu to kazi ponekud netypicke a nejasne zapojeni soukromeho detektiva do pripadu, ktery vysetruje policie. ()

halberdier

Režisér Rian Johnson se divákům nejvíce do paměti vryl fanoušky rozpoluplně přijatou osmou epizodou Star Wars, která byla jeho jediný opravdu velký projekt. Ostatní jeho filmy pak byly spíše menší produkce, ale určitě byly hodně zajímavé (Looper, Brick). Knives Out je pak návrat k právě takovým projektům a za mě ho můžu označit za jeho dosud nejlepší film. Skvěle se mu podařilo skloupit satiru s kriminálkou a servíruje divákovi nesmírně zabávný a chytrý film. Scénář, který si sám napsal, chytře využivá motivy nespolehlivých svědků, je dostatečně nepředvídatelný a na konci i překvapivý. Na vrch přidávvá neskutečný herecký ansáml plný hvězd, z nichž vyčnivá zábavný Daniel Craig a čím dál populárnější Ana de Armas. Jestliže Johnson zklamal některé diváky svoji Epizodou VIII, tak Knives Out se bude líbit většině. (9/10) ()

Novko

Kdo by to byl řek, že se Rian Johnson vykoupí a ještě tak parádně. Vážně mě RJ překvapil, jak skvělý a originální film může vytvořit. Strašně se mi tu líbí hudba, která je schválně zasazená do devadesátých let minulého století,kdy přesně byly tyhle detektivky na vrcholu (Poirot, To je vražda napsala). Mezi postavami mě nejvíce zaujali : Ana de Armas a Daniel Craige. Když už jsme u těch postav, tak mě nejvíce bavila dějová linka Any a Christophera Plummera. Samotný Rian si tu pořád hraje s diváky a nikdy až do samotného konce vás nenechá, aby jste si byly jistí, kdo zavinil vraždu. A nesmím ani zapomenout na božana Chrise Evanse, který si konečně zahrál nějakou zápornou roli. 9/10. ()

Kozlowski8

Vcelku svižná, zábavná a chytrá konverzačka v Christieovském stylu, kde je kromě napětí přítomna také satira, parodie a správný černý humor. Film táhne výborný scénář a skvěle vybraná herecká sestava, z níž si každý svůj part evidentně neskutečně užíval a role jako by byly hlavním protagonistům ušity přímo na tělo. Přestože snímek působí jako celek úžasně a kompaktně, mám obavy, že nedisponuje tak jedinečnými, silnými a zážitkově mimořádnými pasážemi, aby časem nezapadl mezi mnoho jiných "jen" dobrých filmů. 80%. ()

Bezejmený

Skvěle napsaná, zahraná a zrežírovaná detektivka po vzoru slavné Agathy. Rian Johnson je vždy o krok (nebo několik krůčků) před divákem a drží neustálé napětí. Podobných filmů mi přijde, že je v kinech hodně málo. ()

kolly13

Dobrý rozjezd a zajímavé řešení na konci. Jinak to nemá tempo, vtip. Craig si z akcent pohrál a splňul scénář do puntíku a kostýmy trefně korespondují s charakterem postav. Ale to je trošku málo. ()

kockodan

Cnostná emigramntka z Uruguaye s dobrým srdcem a skrz naskrz čestná, hodná, pracovitá, spolehlivá, nesobecká, nezištná, obětavá, a navíc tak upřimná a čistá, že lhaní jí chudince způsobuje zvracení, to nandala zpovykané rodině odporných amerických kapitalistických povalečů a imperialistů, kteří mají tak nechutné zpátečnické ultra pravičácké proti-emigrantské názory a jsou morálně zkaženější a chamtivější a xenofobičtější víc než samotní vrazi z Wallstreetu, tím, že si po právu zasloužila získat v dědictví všechen jejich majetek a velké honosné sídlo jejich dědečka, a jim zbyly, za jásotu socansko-marxistických demokratů, jen oči pro pláč. A to jí, samozřejmě, za to že je tak cnostná, pracovitá a šlechetná emigrantka z Latinské Ameriky, po právu zcela patří. Příběh na posílení sebevědomí utiskovaných a chudých under dogs, proti kterým Trump postavil zeď, ale kteří přesto svou dobrotou srdce a krásnou čistou duší (která dokonce ani neumí lhát aniž by se jí nedělalo šoufl od žaludku), ty zlé bohaté xenofobní utiskovatele nakonec přechytračí a oberou o všechen jejich majetek! Krásná novodobá alegorie woke amerických neo-marxistických levičáků, jako by vyšla z pera samotné Alexandrie Ocasio Cortez a Bernieho Sanderse a jejich wet dream o znárodňování a vysokánské taxaci miliardářů-vykořisťovatelů a předání jejich miliard chudým a potřebným (jako jsou např. čestní a pracovití imigranti) v US socialistické utopii, kterou již mají ve svých dutých komušských hlavách přesně narýsovanou, jen co svrhnou Trumpa v příštích volbách 2020. Z tohoto levičácko-marxistického moralizujícího message ze kterého AOC při shlédnutí musely samým vzrušením pleskat vlhké pysky o sebe, se mě teda zvedá žaludek i bez lhaní! 20% ()

panki9922

Veľmi šťavnatý film! Každému kto tu narieka, že záverečné rozuzlenie pre neho nemalo dostatočnú silu odkazujem - "Oh come on!" Ja som mal pocit že posledných 30-40 minút filmu prebieha rozuzlenie a bolo skvelé, dynamické, logické a napínavé. Naviac, tak krásna myšlienka, že iba vďaka akémusi zakorenenému vnútornému dobru, z toho hlavná protagonistka nakoniec vyšla ako víťaz je v tomto type filmu na nezaplatenie. Teším sa na ďalšie zhliadnutie. A to som si v úvodných minútach trieskal hlavu o múr z obavy, že uvidím trápny americký pokus o napodobeninu Poirota. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

16.10.2023

Ana de Armas v romantice s Chrisem Evansem

Ana de Armas v romantice s Chrisem Evansem

03.12.2021

Místo kolegů z marvelovek se v romantické komedii od streamovací služby Apple TV+ sejdou kolegové z detektivky Na nože. Snímek Ghosted režiséra Dextera Fletchera (Rocketman, Bohemian Rhapsody)… (více)

Streamovací služby platí hercům obří částky

Streamovací služby platí hercům obří částky