Elita

Španělsko, (2018–2023), 46 h 34 min (Minutáž: 40–61 min)

Miguel Bernardeau, Miguel Herrán, Danna Paola, María Pedraza, Itzan Escamilla, Mina El Hammani, Shani Atias, Irene Arcos, Ester Expósito, Ainhoa Santamaría (více)

Série(7) / Epizody(56)

Tři studenti z chudých poměrů nastoupí ve Španělsku na exkluzivní soukromou školu a jejich střet s bohatšími vrstevníky skončí vraždou. (Netflix)

Recenze uživatele dubinak k tomuto seriálu (6)

Elita (2018)

1. série začíná vesměs přehlídkou všemožných odporných lidských charakterů, se kterými jen těžko začnete sympatizovat, takže si troufám říct, že je to jen takový úvod do hlubšího dění a v podstatě s těmi postavami ani nechcete mít empatii. Je fakt, že Elite si možná špatně udrží diváky i po první řadě, protože mi přišla dost průměrná, ačkoliv potenciál je cítit. Vyspělejším jedincům toto téma možná ani nesedne a bude je štvát ta nabubřelost, snobismus a přehnaný luxus, který těmto teenagerům spadl do klína bez námahy. Na druhou stranu ale znázorňuje rozdíly mezi společenskými vrstvami, učí o arabské menšině a nevyhne se ani LGBT komunitě. Tudíž má standartní parametry netflixovského seriálu. Mě ty postavy ale baví, a tak budu nadále pokračovat. 2. série přináší do příběhu dvě nové postavy, které úžasně a okamžitě zapadají a jsou mnohonásobným přínosem. Tuto řadu považuji za nejlepší, protože přišla s velmi dobrými zvraty, dobře se zbavila herců, kteří přesedlaly do La Casa de Papel a Elite dostává v podstatě úplně nový nádech a všechno je mnohem víc provokativní, odvážné a nekompromisní. Příběh získává i takový ten teenage krimi akcent a všechno je zběsilejší a má to grády. Postavy taky přitvrzují, intriky jsou nepředvídatelné a vztahy jsou propletené jako pavučina. Super. 3. série navzdory skvělé předchozí série u mě dost poklesla, ač se to v mém hodnocení příliš neprojevilo. Důvodů, proč se mi ale tato řada nezamlouvala je více. Za prvé nové postavy jsou tentokrát strašně nesympatické, nehodí se tam a akorát slouží k další propagaci LGBT komunity. Do pozadí jdou taky dříve prosazované postavy a přebírají to ty nezajímavé. Taky úplně nejsem spokojená se zdejšími vztahy a tím, jak některým postavám naprosto jeblo. Scénář je tudíž slabší stránkou této řady. Nakonec mě to ale zas až tak nezklamalo a konec byl dojemný. Co mě ale děsí, je jasný náznak toho, že spousta postav odchází, takže se opravdu hodně bojím o čtvrtou sérii, protože příliš nových protagonistů už by mohlo diváka odradit úplně. 4. série: Bála jsem se, že obnovení a osvěžení hlavních postav této sérii uškodí, jako to uškodilo sérii třetí. Naštěstí tomu tak není a to je důležité, protože na nových postavách stojí úplně celý příběh a hýbou tam tím o 360 stupňů a prospěly celému ději. Nicméně milovat je nebudete. Čtvrtá série Elite je už ale fakt silný guilty pleasure, protože jsem se občas sama za sebe styděla na co to koukám, vzhledem k tomu, že je to už brutální snobárna plná nahoty, sexu, peněz, intrik, odporných vlastností a špatných rozhodnutí. Byla bych ale pro kdyby už zůstalo jen u toho teenage dramatu a upustilo se od těch rádoby temných částí, které už zkrátka přestávají pro celý ten koncept seriálu fungovat a začínají komerčnět, překážet a jsou taky dost nezajímavé. Vím, že pro tyhle krimi účely původně tento seriál vznikl, ale tahle linka šla pro mě v téhle sérii úplně do ústraní a stejně pro děj nepřidala nic zajímavého. Finále bylo totální meeh a vyšumělo do prázdna. Jinak je to ale pořád natočené tak, že hltáte každý díl, protože se na ty nádherný lidi, domy, módu a účesy prostě nádherně kouká. Tři a půl zaokrouhleně. 5. série: Pane bože, tak tohle už jsem dokoukala fakt jen ze setrvačnosti a začínám být pěkně nasraná, kde původní dobrá Elita zanechala svoji lidskou stránku. Teď už je z ní jen telenovela zející dějovou prázdnotou, ale napěchovaná hlavně luxusními večírkami, sexem, drogami, luxusními večírkami, sexem, drogami, sexem, luxusem jo a...sexem. Nějaká reálnost, plnohodnotný příběh nebo lidsky normální vztahy už jdou opravdu do ústranní a už to moc smrdí prachama za sledovanost a nutností pořád šokovat, kdo se tam ještě s kým vyspí. Za mě to ztratilo už veškerou lidskost a byla bych moc vděčná, kdyby už se další řada netočila. Kdyby takováhle měla být střední, tak už trávim pár let někde na odvykačce. Zlatej High School Musical. () (méně) (více)

Série 1 (2018) (S01)

1. série začíná vesměs přehlídkou všemožných odporných lidských charakterů, se kterými jen těžko začnete sympatizovat, takže si troufám říct, že je to jen takový úvod do hlubšího dění a v podstatě s těmi postavami ani nechcete mít empatii. Je fakt, že Elite si možná špatně udrží diváky i po první řadě, protože mi přišla dost průměrná, ačkoliv potenciál je cítit. Vyspělejším jedincům toto téma možná ani nesedne a bude je štvát ta nabubřelost, snobismus a přehnaný luxus, který těmto teenagerům spadl do klína bez námahy. Na druhou stranu ale znázorňuje rozdíly mezi společenskými vrstvami, učí o arabské menšině a nevyhne se ani LGBT komunitě. Tudíž má standartní parametry netflixovského seriálu. Mě ty postavy ale baví, a tak budu nadále pokračovat. ()

Série 2 (2019) (S02)

2. série přináší do příběhu dvě nové postavy, které úžasně a okamžitě zapadají a jsou mnohonásobným přínosem. Tuto řadu považuji za nejlepší, protože přišla s velmi dobrými zvraty, dobře se zbavila herců, kteří přesedlaly do La Casa de Papel a Elite dostává v podstatě úplně nový nádech a všechno je mnohem víc provokativní, odvážné a nekompromisní. Příběh získává i takový ten teenage krimi akcent a všechno je zběsilejší a má to grády. Postavy taky přitvrzují, intriky jsou nepředvídatelné a vztahy jsou propletené jako pavučina. Super. ()

Série 3 (2020) (S03)

3. série navzdory skvělé předchozí série u mě dost poklesla, ač se to v mém hodnocení příliš neprojevilo. Důvodů, proč se mi ale tato řada nezamlouvala je více. Za prvé nové postavy jsou tentokrát strašně nesympatické, nehodí se tam a akorát slouží k další propagaci LGBT komunity. Do pozadí jdou taky dříve prosazované postavy a přebírají to ty nezajímavé. Taky úplně nejsem spokojená se zdejšími vztahy a tím, jak některým postavám naprosto jeblo. Scénář je tudíž slabší stránkou této řady. Nakonec mě to ale zas až tak nezklamalo a konec byl dojemný. Co mě ale děsí, je jasný náznak toho, že spousta postav odchází, takže se opravdu hodně bojím o čtvrtou sérii, protože příliš nových protagonistů už by mohlo diváka odradit úplně. ()

Série 4 (2021) (S04)

4. série: Bála jsem se, že obnovení a osvěžení hlavních postav této sérii uškodí, jako to uškodilo sérii třetí. Naštěstí tomu tak není a to je důležité, protože na nových postavách stojí úplně celý příběh a hýbou tam tím o 360 stupňů a prospěly celému ději. Nicméně milovat je nebudete. Čtvrtá série Elite je už ale fakt silný guilty pleasure, protože jsem se občas sama za sebe styděla na co to koukám, vzhledem k tomu, že je to už brutální snobárna plná nahoty, sexu, peněz, intrik, odporných vlastností a špatných rozhodnutí. Byla bych ale pro kdyby už zůstalo jen u toho teenage dramatu a upustilo se od těch rádoby temných částí, které už zkrátka přestávají pro celý ten koncept seriálu fungovat a začínají komerčnět, překážet a jsou taky dost nezajímavé. Vím, že pro tyhle krimi účely původně tento seriál vznikl, ale tahle linka šla pro mě v téhle sérii úplně do ústraní a stejně pro děj nepřidala nic zajímavého. Finále bylo totální meeh a vyšumělo do prázdna. Jinak je to ale pořád natočené tak, že hltáte každý díl, protože se na ty nádherný lidi, domy, módu a účesy prostě nádherně kouká. Tři a půl zaokrouhleně. ()

Série 5 (2022) (S05)

5. série. Pane bože, tak tohle už jsem dokoukala fakt jen ze setrvačnosti a začínám být pěkně nasraná, kde původní dobrá Elita zanechala svoji lidskou stránku. Teď už je z ní jen telenovela zející dějovou prázdnotou, ale napěchovaná hlavně luxusními večírkami, sexem, drogami, luxusními večírkami, sexem, drogami, sexem, luxusem jo a...sexem. Nějaká reálnost, plnohodnotný příběh nebo lidsky normální vztahy už jdou opravdu do ústranní a už to moc smrdí prachama za sledovanost a nutností pořád šokovat, kdo se tam ještě s kým vyspí. Za mě to ztratilo už veškerou lidskost a byla bych moc vděčná, kdyby už se další řada netočila. Kdyby takováhle měla být střední, tak už trávim pár let někde na odvykačce. Zlatej High School Musical. ()