Elita

(seriál)
Trailer
Krimi / Drama / Thriller
Španělsko, (2018–2022), 32 h 40 min (Minutáž: 40–56 min)

Miguel Bernardeau, Miguel Herrán, Danna Paola, María Pedraza, Itzan Escamilla, Mina El Hammani, Shani Atias, Irene Arcos, Ester Expósito, (více)

Série(5) / Epizody(40)

Tři studenti z chudých poměrů nastoupí ve Španělsku na exkluzivní soukromou školu a jejich střet s bohatšími vrstevníky skončí vraždou. (Netflix)

Trailer

castor

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Chytlavý příběh z prostředí studentů, kteří řeší svůj sexuální život i sociální rozdíly (a ještě k tomu vážný zločin), si představuju jinak. Za mě jen přehlídka všemožných (hlavně nezajímavých) lidských charakterů. Hodně postav, jedna nosná linie: na prestižní školu pro zbohatlíky nastupují tři studenti z veřejné školy. Stipendia sponzoruje stavební společnost, která stojí za zřejmě špatně odvedenými zásahy na školní budově. Sympatických postav je pomálu, zajímavých zrovna tak. A jak je v případě první série pozvolný rozjezd, stejně takový je i dojezd. Nevím, zda je to tím, že mi není šestnáct, ale celá první série představuje hodně průměrné klouzání po povrchu. Nějaký ten zadeček, nějaké to prso, ale Netflix zdá se šlápnul vedle. Vrahem mohl být klidně zahradník. Druhá série určitě nebude stát za tu námahu ji sledovat. ()

jerry12

90%. Elite je v některých jednotlivostech nejistý, skoro až slabý, ale jako komplex, narativně i charakterově, může konkurovat těm nejlepším (a nejdražším) seriálům současnosti. Španělsko zkrátka boří mýty o nedostižnosti americké hybridní tvorby, a třebaže Elite má řadu hluchých momentů, vyvíjí se pomalu (na vkus mnohých až příliš pomalu) a může mu čas od času chybět dynamika, vyvažuje tyto nedostatky pestrými charaktery, dobovým a velmi inteligentním scénářem a uměním pracovat s emocemi. Díky tomu mu dokážu odpustit i nedostatek odvahy šokovat ve finálních rozuzlení. Zatím dobrá práce. ()

Pethushka

Španělská kinematografie se poslední dobou slušně rozjela a mě to k ní táhne víc a víc. Částečně kvůli jazyku, ale taky kvůli divokosti a energii, kterou dokáže na člověka přenést. Pokud jde o drogy a otevřené sexuální scény ve filmu, jsem v tom spíš konzervativní, ale po počátečních rozpacích (které trvaly opravdu jen krátce) jsem si uvědomila, že to k Elitě patří. Bez toho by to nebylo ono. Každá z postav je originální a nepostradatelná, nové postavy hrozně rychle zapadnou a člověk má pocit, jakoby tam byly odjakživa. Jsem nadšená a těším se na pokračování. ()

Vančura

Jak mě tematicky podobný Control Z na Netflixu zklamal a moc nebavil, tak Elita mi sedla takřka dokonale. A to mimo jiné díky tomu, že zatímco první zmíněný seriál ze středoškolského prostředí neměl jedinou hezkou herečku, tak u Elity jsem se zahojil více než dostatečně, neboť Claudia Salas, Danna Paola a především Ester Expósito jsou miciny k pohledání, na které se kouká více než dobře. Navíc to samotné téma seriálu je téměř jak napsané mně na přání, protože prostředí elitní střední školy pro zlatou mládež mě odjakživa fascinuje a hodně jsem si užíval to značkové oblečení postav (s výraznou převahou Ralpha Laurena), jejich luxusní domy, auta a tak podobně (v tomto ohledu mě hodně zarazilo, že snad žádná postava v tom seriálu nemá iPhone, pokud jsem se díval dobře; další zvláštností je, že absolutně nikdo zde nemá svůj telefon v jakémkoli krytu či pouzdru, všichni nosí telefony jen tak nekryté). Sice mě dlouho od seriálu odrazovalo, že to má tolik sérií a epizod, přičemž každá epizoda má skoro hodinu (myslím, že největší díl mého odporu k seriálům je živený na tom, kolik našeho času si - na rozdíl od filmů - nárokují; za druhé mi vadí prostě proto, jak strašný mainstream se z nich stal), ale když nakonec zvědavost zvítězila, tak mě to hodně rychle chytlo. První epizoda mě sice ještě nepřesvědčila na 100 %, ale všechny další už mě pokaždé dostaly, a u některých jsem hodně zvažoval i plné hodnocení, jak moc dobré mi přišly. Sice jsem měl občas problém orientovat se v té změti postav a jejich šílených jménech, ale prostě ty emoce, které to ze mě dostalo, se nedají popsat jednou větou, a vážně jsem se nemohl dočkat každé epizody, jak se bude děj dál vyvíjet - občas sice jevil sklony k otravnému opakování (v podstatě každém díle se koná nějaký večírek, na který všechny postavy jdou a kde se něco stane, a ačkoli to k tomu středoškolskému prostředí asi patří, přesto mi to přišlo poněkud scenáristicky jalové) či nevěrohodnosti (některé dějově zvraty jsou hodně nepravděpodobné), ale rozhodně se mu nedá upřít velká míra zručnosti vystavět hodně chytlavý příběh, který si naplno získá pozornost od začátku do konce. Poslední výtku, kterou bych asi k tomu měl, představuje zvláštní skutečnost, že v tom seriálu je neobyčejný výskyt homosexuálů či bisexuálů - čistě heterosexuální mužské postavy se zde téměř nevyskytují, což mě dost zarazilo, a potom mě tam taky dost srala ta ošklivka v roli policajtky, navíc její postava je naprosto debilní a neschopná, ostatně jako policajti ve všech filmech. Jinak jsem z toho byl vážně hodně nadšený, má to skvělou kameru i soundtrack, a ty epizody jsou pokaždé vypointované tak geniálně, že by člověk nejradši dal celý seriál na jeden zátah, jak moc je to návykové. Španělé prostě umí - v americké produkci by to nikdy nebylo tak dobré.  UPDATE 6.7.2021 - Ke čtvrté sérii už jsem se stavěl poměrně rezervovaně, byť mě pořád strašně bavilo sledovat, kam se to celé bude vyvíjet - vypointování každé epizody bylo opět skvělé, a soundtrack mě znovu naplnil bezmezným nadšením. Mrzelo mě ale, že zde už není Ester Expósito, byť Carla Díaz se mi celkem taky líbila, a té homosexuality už zde bylo tolik, až zde byli čistí heteráci v menšině, což mi prostě vadilo; naopak jsem neměl problém s tím, že Martina Cariddi neměla depilované podpaží, na což jsem taky zaznamenal kritické ohlasy. Celkově z toho bylo znát, že je 4. řada jiná než ty předchozí, a nemusí to sednout každému, ale osobně jsem si celkem přišel na své, byť s mnoha výhradami (např. k otravnému product placementu na Citroën apod.). UPDATE 1.5.2022 - Pátá série mi už přišla zcela hrozná, a to tak moc, že už na další série kašlu a nechci s tím mít nic společného. Scenáristicky je to tak stupidní, že to prostě nechápu - to nemohli dělat ty samý lidi jako předtím (nezjišťoval jsem si to ale). Dějová linka s ředitelem naprosto nezajímavá a děj celkově o ničem, není to absolutně napínavé, ale už jen otravné (mj. tím, že heteráci už se zde v podstatě nevyskytují) - v nejlepším by se asi prostě mělo přestat, což zde bylo někde u 2.-3. série, a pak se na to už měli vysrat, a bolí mě tohle psát o to víc, když si vzpomenu, jak jsem z těch prvních epizod byl kdysi nekriticky nadšený. ()

tomeš

Tohle bylo bohužel zklamání, nevtáhlo mě to, neměl jsem komu držet palce, a ve výsledku mě to nudilo. Napadají mě slova jako bezradost, přeplácanost... Body plus za queer linku (dos madres!), i když ani ta se nevyhne zbytečným berličkám typu nemoc... Zvládnul jsem dvě série a ano, ta druhá je ještě slabší. Vyjímečně musím pochválit trailer, který jsem si expost pustil. Kdybych si ho pustil rovnou, mohl jsem si ušetřit dost času. Klidně si trailer pusťte a když vás nadchne, Elite je pro vás. Ze španělských seriálů mě typově mnohem víc bavil Merlí, z dalších pak dneska už klasická Sex Education, případně švédský Young Royals, nebo ano, i česká TBH. ()

• Do půle třetí série není známo, ve kterém městě ani provincii Španělska se děj odehrává. Pouze vůz Nana (Jaime Llorente) má na SPZ písmeno M, od čehož se dá odvodit Madrid. A žádný záběr nedokazuje konkrétní skutečné místo. V epizodě Doba pohřešování: 84 hodin (2019), kde se Cayetana prozradí za podvodnici, je již řečeno, že se banket odehrává v hotelu Barceló v Madridu. (Aleix)
  • Na halloween párty se objeví lidé převlečeni v Dálího kombinéze, které využívala parta zlodějů v La casa de papel (od r. 2017). Právě v seriálu La casa de papel hrál Nano (Jaime Lorente) hlavní roli Denvera, představitelka Mariny (María Pedraza) zde ztvárnila roli Alison Parker. (zrpi)
  • Herečka Danna Paola (Lucrecia) se prý s tvůrci aktivně podílela na tvorbě její postavy. Hereckým vzorem ji pak byla mexická herečka Aracely Arambula, se kterou si zahrála v seriálu La Doña (od r. 2016) a Paola jí tak chtěla vzdát hold, jelikož jsou velmi dobrými kamarádkami. (fiLLthe3DD)