Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

KillHurt

Meditativní film o životě a jeho krásách, kterých je přehršle, ale my je bezděčně přehlížíme a stejně jako ozónová díra nám budou chybět až zmizí. Těžko říct jestli Americká krása, má všechny klady, za které je tak vyvyšována a nebo je to opravdu jen velmi přeceňovaný film. To záleží na každém člověku, kterého zhlédne. Určitě je to zajímavý kousek, který je výborně natočený a má svou silnou stránku hlavně ve své filosofii. Všechny postavy jsou ve filmu úchvatné. Panovačná, majetku a moci chtivá matka, otec předložka, který se chce vymanit se svého hoře, soused zelený mozek, úspěšný milenec matky, dcera nenávidící rodiče, spolužačka lpící na sociálním kreditu ad. I když mnohé z nich jsou až archetypální a nejsou ničím originální, líbí se mi. ()

Zam

Tenhle film se nedá popsat, to se musí vidět. Je tak natočený, že od úvodních titulků vás vtáhne a nepustí ( alespoň mne) ,vyplivne vás na konci a těžko budete hledat slova. Super. ()

Coliseum

Pár Mendesovejch facek šedivýmu pokrytectví průměrný americký rodiny. Chuť dostat svůj skomírající život zpátky na hlavní orbit může mít jakoukoliv podobu odpalovací rampy a je vlastně jedno, kdy dojde k zážehu. Důležitej je start, i kdyby to mělo blízký známý (za)pálit. Moc nechutný, vášnivě nastolený pravdy dělá život Krásnej, třebaže to nakonec mozek rozplácne na kaši. Nudnej sex a špatnej fet bez špetky rock´n´rollu, konzervovanej život, dealovanej na videopáskách, velký plány, velký svaly, obyčejná nutnost pochopení ostatníma i sebou samotnym. Málo filmů je tak komplexních. Scénář, režie, herci, všechno šlape jak čerstvě promazanej stroj, nic není nad ničim, nic se neruší. Brilantní dějová doplňovačka, cílená gradace, frenetickej závěr, katarze, credits. A husina pořád do pryč. ( subj.pozn.: nemůžu si pomoc, ale asi už vim, kde hledal Clark předobraz svýmu „veledílu“ Ken Park. Některý paralely sou patrný, ale tim zdánlivá podobnost končí. Nerad bych dehonestoval právě adorovaný ). ()

jprmusic

Kevin Spacey je dobrej téměř ve všem, ovšem že by zrovna on slintal nad nějakou osmnáctkou ve vaně, to mi moc k sobě nejde. Jinak mě tyhle analýzy schyzoidní americké společnosti naprosto míjejí. ()

vaclaw

Úžasný velký a zároveň intimní film o malých každodenních životních útrapách, a nebo jednom velkém životním dilematu? Výborně natočeno, tak, jak to umí snad jenom Mendes a zároveň výborně odehráno, jak to snad umí jenom Spacey, který je pro film asi stejně důležitý jako Hanks pro Forresta Gumpa. Filmový koncert po všech stránkách a jeden z nejzářivějších filmových klenotů. ()

Kopite

Neviem, či to na mňa pôsobilo nereálne, alebo to bolo až natoľko reálne, že to reálne byť jednoducho nemohlo, každopádne nešlo sa nesmiať. Satirická dráma, Kevin Spacey kraľuje. ()

donnovann

Kevin Spacey klasicky nezklamal. Velice pravdivý a uvěřitelný příběh typického američana který prožívá krizi středního věku. Musím uznat že scéna s tancujícím sáčkem se mi vryla tak pod kůži že si ji budu pamatovat do konce mého života. Sometimes there's so much beauty in the world ... I feel like I can't take it... and my heart is just going to cave in." ()

BeeEsh

Tento snímek má neuvěřitelnou sílu. Leckdy si říkám, že Americká krása není až tak dobrý film, avšak po opětovném zhlédnutí mě zas a znova nutí ke změně názoru, který jsem si k němu udělala. Dalo by se říct, že má pro mě hned trojí význam, který ho dělá tak skvělým. Tím prvním je beze sporu hudba. American Beauty má naprosto nádherné soundtracky. Už jen při poslechu hudby to se mnou mává. Druhý je Kevin Spacey, nedovedla bych si Lestera představit v podání kohokoliv jiného. A třetí důvod, proč si ode mne zaslouží Americká krása 5* je mistorvský konec. Nehledě na scénu, která se mi vryla do paměti - to jak Mena Suvari leží v růžích - nádhera. Ať už je Americká krása čímkoliv, u mě zůstává vítězem skvělé atmosféry filmu. ()

rob_troy

Postmoderno zpracované do 117ti min, které vystihly poslední dobu. Manželské krize, které doprovází touha po mladé holce, hulení trávy... Jeden z nejlepších a nejvystižnějších snímků. ()

Kutkey

Přesně tohle je jeden z filmů, kdy celou dobu máte nutkání dát menší počet, dokud vás konec nepřesvědčí o skutečné podstatě celého snímku. Přenádherný soundtrack skvěle podrývá Spaceyeho brilantní výkon a jeho dabing se také povedl na jedničku. ()

Horxus

Zaskočila mě pravdivost tohohle filmu. Chci říct, každý, nebo alespoň skoro každý, by jistě chtěl udělat to, co udělal Kevin Spacey. Prodávat u McDonaldu, cítit se skvěle a k tomu si ještě nasrat podělanou drahou polovičku než sedět v kanceláři a nechat manželku lajnovat váš život. Mít tu odvahu, nechám školy a jdu do světa :D A Oscary si tenhle snímek rozhodne zasloužil. Spacey byl jako vždy perfektní, fůrie v podání Annette Bening byla dost přesvědčivá a ostatní herci byli také dobří. Jen škoda, že hudba neproměnila nominaci na Oscara, byla ve filmu moc hezky a příjemně zakomponovaná. Nemůžu dát jinak než 5* filmu, který mě tak hluboce zaujal. ()

Catenburey

Jak já miluju tenhle film. Viděl jsem ho až nedávno a nechápu jak jsem ho mohl tak dlouho přehlížet. Vždyť tomu vše nasvědčovalo! Oscar, Spacey a díky Road to Perdetion můj oblíbený Mendes. K tomu všemu samozřejmě výborná kritika od mých známých. Že jsem choval odpor k podobným žánrům? Po American Beauty se takových to snímků již nebojím. Od tohoto filmu dostanete přesně to co čekáte, alespoň to si myslíte do první půlky. Vlastně vás překvapí o trochu dřív... co to kecám, už od začátku je to milé, vtipné a sympatické. ()

Havala

Nadprůměrný film, to určitě, k dokonalosti mi ale cosi chybí. Možná to mohlo být dějově trošku zajímavější. ()

Lexis

Jak jsem mohla něco takového tak dlouho odkládat? Newman je jeden ze skladatelských "bohů" a tady přesně věděl, co dělá. Z pohledu scénáře je tu spousta úžasně vygradovaných scén (u večeře, u fastfoodového okénka, podání výpovědi...), které přichází přesně včas, aby se divák nezačal nudit. Občas bych klidně vynechala i ty alá filozofické samomluvy - či promluvy k divákovi. Škoda jen, že Kevin si pravděpodobně řekl, že tohle bude jeho životní výkon a od té doby jsem ho v tak dobré roli neviděla... snad mi ještě v budoucnu dokáže opak. ()

kubilov

"Není nic strašnějšího, než být obyčejný." Tento film není dokonalý, jenže má naprosto dokonalou tragikomedickou a místy až meditativní atmosféru. Krize středního věku jistou měrou zasáhne každého muže i ženu a je pak na každém zvlášť, jak se s tím vyrovná. Ovšem postavička Lestera Burnhama je totálně trefná, s ním se určitě muselo ztotožnit spousty lidí... Sam Mendes předvedl naprosto unikátní výkon, který se mu v budoucnu bude překonávat jen velmi obtížně, ale jeho následující filmy dokázaly, že minimálně s přiblížením se kvalitativně k Americké kráse mu problém nedělá, hold mistr no. Kritika současné konzumní společnosti a průměrně šedého života na předměstí na výbornou, Oscary je film ověnčený po právu a Kevin Spacey je ale totálně nade všemi, neskutečně vládne. ()

Paja.93

Ještěže máme tu přetvářku a pravidla, mravy, lži. Vidět každého tak syrového, odhaleného až na kost, nevím jestli bych chtěla v takovém světě žít. Možná ale by to byl klíč k absolutnímu štěstí. Krásně depresivní film. ()

Olafson

Vizuálně fantastická záležitost, trochu o tom, že není nic horšího, než být obyčejný, trochu o řešení krize středního věku a ve zbytku o svobodě, které v současné době není vůbec lehké dosáhnout. Vynikající Kevin Spacey i Anette Bening. ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)